Autor Subiect: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România  (Citit de 19568 ori)

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #15 : Decembrie 15, 2011, 03:31:35 pm »
Fratii se tem,in plan local de batrani!de ex. la mihai viteazul este o gasca de batrani care comit ilegalitati si se apara unul pe altul!de aceea fratii apeleaza la anonime.(scrisori la filiala, si in cutiile postale ale fratilor.)filiala prin suprav. de circ.a spus ca nu i-au in calcul anonimele.fratii se mai razbuna:intr-o zi fratele coordonator s-a trezit dupa program cu toate cauciucurile taiate!strict autentic!!!cum se acopera unul pe altul?de ex. supr. scolii a batut un vecin.omul a venit la sala si a reclamat.batranii au in chis ochii si nu au tratat cazul.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #16 : Decembrie 15, 2011, 03:59:16 pm »
Frumos omule!
Cat de crestinesc si cata iubire emana acesti fratiori!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #17 : Decembrie 15, 2011, 08:40:36 pm »
Deocamdata,nu mai zic nimic!dar am avut experiente cu unii fratiori (cazuri cunoscute de mine.am dovezi, ca sa nu ajungem cu prostii la tribunal..stii tu....)pe care daca le-as relata ar sta cainele in varful cozii cum se spune.cazuri incredibile!!!alta data .

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #18 : Decembrie 15, 2011, 08:54:42 pm »
OMULE SE TEM SI DE UMBRA LOR!!!LE PLANGI DE MILA.Cei care trateaza cazurile judiciare sunt atat de dogmatici si prosti ca politistii din filmele americane!pe de alta parte am ajuns ca un judecator de serviciu,frati din mai multe congregatii vin la mine si se plang de abuzuri!unii,fiind fosti betelisti,altii batrani activi,familii chiar...nu numai ca cei care fac abuz de putere sunt tanti si roboti dogmatici,dar au depasit si securistii de pe vremuri in anchetele lor zeloase!!!odata voi relata cazuri de supraveghetori calatori care au facut lucruri incredibile. am dovezi clare. odata voi vorbii de le va tiui urechile multa vreme.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #19 : Decembrie 16, 2011, 01:03:03 pm »
Exact asa era si in fosta noastra congregatie.Se faceau pacate grave,de toate felurile,dar nu se luau masuri.Acum congregatia s-a desfiintat,dar obiceiurile le-au dus cu ei fiecare pe unde au fost repartizati!Trist dar adevarat... ???
Si Vasile era cum zici tu,Ilie,un fel de judecator de serviciu-la el indrazneau sa vina fratii,sa-si spuna durerile si suferintele,chiar si unii din alte congregatii.Dar cand relata la batrani si la supraveghetori unele probleme si spunea ca fratii nu indraznesc sa le spuna lor problemele cu care se confrunta,i s-a spus ca incurajeaza pe altii sa se planga si sa murmure.Dar nu era vorba nici pe departe de asa ceva.
Exemplu:O sora batrana zicea ca ea nu poate sa vada la Sala pe un batran ce tinea teme,conducea Turnu' si era si secretarul congregatiei,cand in repetate randuri il vedea mergand acasa beat.Il vedea pt ca ii era vecin!Si multe alte asemenea cazuri...

"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #20 : Decembrie 16, 2011, 01:05:54 pm »
Si acum Sceptic o sa ne ia de urechi ca ne-am abatut de la tema topicului...
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #21 : Decembrie 16, 2011, 01:31:14 pm »
bravo,maria!daca relatam cat mai multe cazuri punem lucrurile in lumina!!alungam oparte din confidentialitatea vts!adica intunericul!!!lor nu le place lumina,pt. se scot la iveala pacatele!!intro congregatie,un pioner special care statea in gazda la o sora de lb. maghiara,(singura intr-o congregatie de romani),a exclus-o pt. calomnie.ea l-a vazut beat de cateva ori si aspus unor frati ca venea beat la ora unu noaptea!i-a facut un simulacru de proces!!!sansa ei afost, ca un frate din comitetul de apel a vazut in dosar ca declaratiile martorilor erau exact la fel.afost anulata excluderea.saraca sora de 80 de ani. azi respectivul nu mai este pioner special. a fost mutat in alta "parohie".dar este batran de congregatie.saracii frati de acolo!!!s-o fi lasat oare de bautura?nu de alta,dar daca mai face GAFE,o sa-l puna itinerant!strict autentic.pt ce spun am dovezi clare. stiu eu.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #22 : Decembrie 16, 2011, 01:37:25 pm »
scuze,sceptic!sunt incepator pe internet.o sa fiu atent la Topic.pana acum nici nu am stiut insemnatatea cuvantului.tia-i dat tu seama ca ma incalzesc mai greu..ce sa-i faci motor mai vechi.sanatate!!!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #23 : Decembrie 28, 2011, 06:15:14 pm »
Vizavi de sumele care se strang si se gestioneaza in organizatie,intr-un fel e logic sa fie atat de mari.Societatea WTS este o firma prolifica,care are vechime si experienta in domeniul vanzarilor,si spre deosebire de alte firme,nu plateste mana de lucru.WTS-ul are o vechime aproximativ egala cu cea a Coca Cola,a McDonalds-ului,si la fel ca aceste firme a incercat de-a lungul timpului mai multe metode de-a plasa produse si s-a dovedit ca stilul afacerilor americane face to face este printre cele mai bune metode.Publicitatea in acest caz este gratuita.Cei care au o firma stiu cati bani merg pe publicitate!
Diferenta este ca in acest caz,produsul care este urmarit este OMUL.Omul este cel care mai apoi aduce alti oameni in organizatie,este cel care aduce profit,este cel caruia i se spune ca e nevoie de sustinere financiara...Si cand omul este exploatat emotional,cand el crede ca e obligatoriu ca el sa sustina financiar aceasta organizatie,va face multe sacrificii in acest sens.Cred ca multi putem confirma asta,ca multi am pus bani seriosi de-a lungul timpului...
Deci,revenim la o idee care s-a mai discutat-religia,si in special aceasta religie e cea mai buna afacere!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #24 : Decembrie 28, 2011, 09:30:48 pm »
Marie,este vocea ta?s-au spui niste cuvinte,spuse de altcineva?a-i grija,s-a nu fii declarata eretica,si sa fii arsa pe rug,ca ioana d'arc,,pardon...fiindca te-ai desasociat, ai si fost arsa pe rug!!!!ce mireasma placuta ai imprastiat....wts s-a imbatat de ea!(partea care face reforma, )cum ar zice oma!ferice de sotul tau ,care se imbata mereu,de aceasta mireasma!!!!scuza-ma vasile,pana la urma tu platesti impozitul,cu tot cu t.v.a,doar tu ai educat-o pe Mery.!s-a nu iei lucrurile prea in serios,n-e bucuram impreuna cu tine!Bravo,Mery!continua asa si vei ramane in istorie!!!ilie ,saluta familia ta!!!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #25 : Decembrie 28, 2011, 10:53:33 pm »
Multumim,ilie
Si noi te salutam cu drag pe tine!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #26 : Ianuarie 17, 2012, 01:00:12 am »
Forumurile in engleza au aflat de participare Watchtower la o intrunire anuala a organizatiilor care investesc in "hedge funds" (fonduri speculative). Aveti lista participantilor pe linkul de mai jos. Dati un search dupa "Watch tower"
http://www.hedgefundintelligence.com/Product/13793/Forthcoming-Events/InvestHedge-Forum-2011.html?ElementId=9679

Deci iata ca vechile metode cu pusul banilor la banca sau investitul in actiuni par a fi considerate depasite de liderii brooklynezi. Mai nou se intereseaza de investitii in fonduri speculative. Deh, astea au castiguri mai grase desi si riscurile sunt mai mari.

Money rules pare sa fie deviza nu?

Dar oare o organizatie care se pretinde continuatoare lui Isus si a crestinilor din secolul intai asa ar trebui sa procedeze cu resursele ei financiare? Oare asa faceau crestinii din secolul intai? Sau mai degraba faceau acte de caritate impartind totul cu ceilalti frati sau chiar cu oamenii din afara? Ni l-am putea imagina pe Isus investindu-si banii in banci, actiuni si fonduri speculative?
« Ultima Modificare: Ianuarie 17, 2012, 01:03:09 am de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #27 : Martie 21, 2012, 04:53:57 pm »
Așa, și, nu poate fi semnată de alții? Semnezi pe numele lui altul, și trebuie s-o ia în seamă, mai ales dacă îi ameninți cu C.A.D.M. în instanță, să vezi cum percutează.

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #28 : Martie 31, 2012, 09:35:19 am »
La mihai viteazul, linga turda, un martor a facut o sala.(fiind patron)apoi atrecut-o pe numele organizatiei.dupa un timp a fost exclus de batrani.respectivul martor si-a pierdut cumpatul ,a luat un bat,si ainceput sa-i loveasca pe batrani.au sarit pe geam ca sa scape!toata congregatia a aflat si s-a amuzat teribil!!strict autentic!
Dacă ar fi un link ceva, nu că nu aș crede, dar ar fi interesant să fie și o dovadă, cât ca și reclamații, ziariștii abia așteaptă, atunci să vedeți că se iau și măsuri, și după cum am postat anterior, o reclamă poate fi făcută și pe numele altuia :)

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Raportul financiar al Martorilor lui Iehova din România
« Răspuns #29 : Aprilie 23, 2012, 11:32:15 pm »
 Sa vezi ce donatii serioase face Ioan Ovidiu Sabou,mare jucator si antrenor,care venea in cantonament cu reviste si carti ale "martorilor"sa propuna studiu biblic colegilor si jucatorilor pe care ii antrena.Din cauza lui a pierdut FC Timisoara campionatul cand a antrenat acolo.
 Din cauza propagandei facute de el prin vestiar a fost alungat ca antrenor de la multe echipe,zelos omu',n-ai treaba cu el.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!