Autor Subiect: Reformă în organizaţie  (Citit de 23687 ori)

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #30 : Aprilie 14, 2012, 02:16:19 am »
Reformele in organizatie apar atit in partea financiara cat si ceea de restructurare fiinca la astfel de tranzactii s-a ajuns;
"The Watchtower folks are currently peddling seven more Brooklyn Heights properties, which have a combined asking price of $18.8 million, in preparation for their move to a new compound in Warwick, N.Y. The first property in the portfolio to sell, 50 Orange Street, moved for $7.1 million in January, with an original asking price of $7.4 million."
http://brooklynheightsblog.com/archives/35862

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #31 : Aprilie 16, 2012, 08:20:09 pm »
Pentru a intelege in ce consta informarea ,instruirea accesati si cititi;
http://www.jehovahs-witness.net/jw/friends/224546/1/Scans-Of-The-Legal-Procedures-Letter

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #32 : Aprilie 17, 2012, 07:07:16 pm »
Vio .
Pare interesant ... poate ne traduci cate ceva ...ca-i ceva nou .

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #33 : Aprilie 17, 2012, 10:29:46 pm »
Valer ,speram ca cei tineri si mai capabili in o traducere cat mai eficienta sa faca acest lucru !Fiinca observ ca sint prezenti cativa si capabili!Eu apar ,accesez ,citesc si plec ....sa vedem care ne ajuta dintre cei activi si constienti asupra mesajului fiinca este pentru protectia lor in activitatea de zi cu zi in organiztie ,dar este valabil si pentru noi  :)

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #34 : Aprilie 18, 2012, 04:51:08 pm »
Dacă am fi din corpul de guvernare, ce reforme aţi dori să faceţi în organizaţia Martorii lui Iehova, începând cu cele importante spre cele mai puţin importante.
Eu aş sugera câteva:
1) Să se explice clar că salvarea este doar prin har şi credinţă nu şi prin fapte, faptele bune sunt o consecinţă sau un efect al salvării, ele nu contribuie la salvarea omului, doar arată că primirea darului vieţii eterne face pe credincios să trăiască o viaţă de ascultare ca recunoştinţă faţă de dragostea lui Dumnezeu.
2) Un mai mare accent pe jertfa lui Cristos care nu doar că a fost echivalentul lui Adam, dar El a luat păcatele noastre asupra Lui şi a primit pedeapsa ce trebuia noi să o primim de la Dumnezeu, să se explice pe deplin ce înseamnă răscumpărarea şi ce implică ea.
3) Să să se explice că TOŢi se pot naşte din nou şi pot deveni copii ai lui Dumnezeu, şi fraţi cu Cristos, nu doar 144.000 şi că împărţirea pe clase a creştinilor este paguboasă şi nebiblică, fiindcă toţi creştinii sunt una (Ioan 17:20-22).
4) Să se pună un mai mare accent pe Biblie, şi întrunirile să fie libere, ca fiecare să contribui cu este călăuzit de Spiritul Sfânt şi după nevoile locale (vezi: 1Corinteni 14:26).
5) Să se pună un accent pe relaţia cu Dumnezeu, ca din această să izvorască relaţia cu fraţii şi surorile, iar supunearea faţă de cei cu autoritate din poporul lui Dumnezeu, să derive din supunerea faţă de Dumnezeu. Ca să nu fie în conflict loialitatea faţă de Dumnezeu cu cea faţă de conducerea organizaţiei. Dacă este un astfel de conflict însemnă că conducerea organizaţiei nu reprezintă conducerea lui Dumnezeu şi ea nu este autoritatea rânduită de Dumnezeu.



Și în loc de Martorii lui Iehova am avea încă o sectă penticostală. Aceeași mărie cu altă pălărie. Schimbările de genul ăsta nu sunt reforme adevărate din punctul meu de vedere.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #35 : Aprilie 18, 2012, 05:01:59 pm »
Corect Drago,nu prea au ce reforma! ;doar sa demoleze tot!
TOTUL este minciuna, dezinformare...cum ar zice OMA!

Baiatul/ asta nu are timp de forum...;alearga toata ziua cu...reforma.
OMA, esti pe faza?vezi ce zice Drago?

Oma,este pe urma nephilimilor!Oma ai gasit vreun schelet?
Ce zice wts de ...nephilimos?Dar de reforma?;reforma este tot un schelet(e)?

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #36 : Aprilie 18, 2012, 10:55:04 pm »
@ Ilie

Ce ar insemna o reforma ?Un trai mai auster pentru "sefi"?Oare ar renunta la conditiile de 4* din beteluri?Cati frati din Romania au sala de forta acasa,cum are betelul din Bucuresti?Cati isi permit sa manance dupa carti si studii facute de nutritionisti?
Ar trebui reformat cate ceva.De exemplu cand in congregatie este o persoana care are nevoie sa fie ajutata sau sprijinita o perioada mai lunga de timp ,cartea organizati sugereaza sa se ocupe familia (de martori sau nu) ,daca nu institutii laice ...sau daca s-ar putea oricine altcineva ,numai ei nu. Pentru astfel de oameni nu sunt bani,dar pentru cei de "sus' sunt nu doar pentru necesitati ci si pentru mofturi.Cunosc caz concret de martori cu probleme mari de supravietuire si pe care nici nu-i baga in seama ,nu sa ii ajute.Iubirea devine ceva strain acestor oameni.
La ideea biblica :toti suntem frati adica egali...va spun din experienta traita la varf ca unii sunt mai egali decat altii.
Sincer eu nu cred ca in aceasta organizatie vor fi schimbari care sa ajute omul de rand...ci eventual schimbari din care tot cei care conduc sa traiasca bine.regulile sunt facute sa fie respectate cu strictete de oamenii de jos ,dar pot fi incalcate usor de cei de sus...doar ei le fac,nu?

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #37 : Aprilie 19, 2012, 12:09:49 am »
Remarcile tale Vasy,sunt corecte si interesante,vazute pe viu...se pare ca este greu
de facut o reforma,daca ne gandim la posibilitatile omenesti...

Dar exista momente speciale,conjuncturi,care ii surprind chiar si pe strategi si
vizionari...cum poate fi pedepsit un sistem ermetic si aparent fara fisuri?

Ex.istorice sunt destule...si pt. evrei au fost astfel de momente:586 inainte de cristos,
anul 70 d.Cristos...imperiile au avut si ele parte de colapsuri...si religiile se pot trezii,in mijlocul
unui Taifun...Apoc.18:7-11,28..."Apele"Eufratului scad ,Vasile...si apoi de ce sa pui "petece noi"
pe haina cu rupturi vechi?;sau vin nou "in burduf vechi"?

Totusi vad ca multi de pe forum spera in "reforme",sa le mai dea wts cate o portie de crestinism.
Au dreptul sa viseze...uite,Oma este port drapel in grupuri de reforma...dar pe forum cand se vorbeste despre subiect,tace,sau corecteaza putin unele puncte de vedere,sau pe unii care posteaza...

Cum am zis este liber la visat...vise placute!salutari Vasy.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #38 : Aprilie 19, 2012, 12:27:45 am »
Ehehe Ilie, Ilie...
Se vede ca-ti este dor de Oma Desala.  ;D
Si uite asa mai bagi cate un ghiont ca sa vezi ce mai fac... sa ma provoci sa postez.
As spune eu multe despre Rezistenta si proiectele nostre insa nu ma lasa precautia.
Oricum lucram...
Trezim tot ce putem la realitate...
Demascam neincetat.
Din pacate nu pot da amanunte. Este prea riscant pentru cauza.
Ceea ce facem noi nu a mai facut nimeni de cand exista WTS.
Si chiar daca vom esua tot nu ne pare rau.
Apropiatii nostri (familiile si prietenii apropiati) deja ne sustin, deci nu vom iesi singuri din WTS.
Oricum, chiar daca iesim din WTS tot raman in urma noastra fitile aprinse.
Dar nu este timpul de abandon ci de lupta.
Chiar este placut sa vezi ca exista rezultate, ca cei treziti recunosc ca parca erau hipnotizati.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #39 : Aprilie 19, 2012, 08:29:45 am »
De ce oare ma apuca o senzatie de greata cand aud de  reforma in Watchtower Bible and Tract Society ? 
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #40 : Aprilie 19, 2012, 09:34:34 am »
Citat
...regulile sunt facute sa fie respectate cu strictete de oamenii de jos ,dar pot fi incalcate usor de cei de sus...doar ei le fac,nu?

Vasile,

E foarte adevarat si bine exprimat ceea ce ai spus. Si Ray Franz confirma ca membri corpului de guvernare isi disimulau diverse vacante in locuri exotice din lume sub pretextul ca merg in vizita in calitate de supraveghetor de zona sau invitati de filiala respectiva sau chiar de o congregatie pentru a tine o cuvantare. Ah ca poate cuvantarea "se nimerea" in Hawai sau Palma de Mallorca, ce sa-i faci, au fost invitati, nu? Ce vina ar fi avut ei? (intelegeti ironia...). Ipocrizia e intr-adevar mare la nivelul ala.

In plus, spunea Ray, pe la anumite varste ajung sa aiba si 60 de zile de vacanta pe an ceea ce inseamna 2 luni sau peste 8 saptamani. Deci isi pot programa cate o vacanta de o saptamana mai des de o data la doua luni, nu? Ce viata faina! Cine dintre noi ceilalti nu viseaza la asa ceva? Cine odata ajuns la standardul ala de viata ar renunta usor la el?

Oricum, ce vroiam sa te intreb e daca nu ne povestesti poate niste situatii concrete pe care le-ai vazut cat ai fost la Betel in Bucuresti. Nu e necesar sa dai nume, decat daca vrei. Iportante sunt experientele. Stiu si eu ca unora din membrii familiei Betel le place luxul si au fost printre primii frati din Romania care si-au luat televizoare cu plasa cand acestea au aparut sau alte gadgeturi din ultimul val de tehnologie aparut pe piata (tablete, etc.)
« Ultima Modificare: Aprilie 19, 2012, 09:37:59 am de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #41 : Aprilie 19, 2012, 09:44:59 am »
*Grivei*          , pe majoritatea ne apuca greata de aceea nu ne inghesuim cu comentarii pe              acest  subiect.
                      Sa reformam Inchizitia? Sa fim seriosi!
                     

                     
Cite ore au fost astia "programati" sa creada ce cred,tot peatitea trebuie pentru a fi deprogramati.
Asa ca efortul ar fi imens,dar se mai intimpla ca buturuga mica sa rastoarne carul mare.
Ar putea avea saracii o revelatie.. :P
Care au curajul sa cerceteze au sansa primii sa iasa din hipnoza;pentru mine nu mai conteaza, toata religia trebuie aruncata la gunoi, pentru ca este cangrena umanitatii    "doar" o halucinatie a mintii umane :o :P

Dovezile vor veni curind  8)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #42 : Aprilie 19, 2012, 09:45:55 am »
Iti dai seama ce vacante o sa-si traga rezistenta dupa reforma ?! :D 8)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #43 : Aprilie 19, 2012, 09:47:14 am »
Citat
Oricum lucram...
Trezim tot ce putem la realitate...
Demascam neincetat.

Oma,

Poate ne impartasesti candva un pic din experienta ta. Ce metode sunt mai eficiente? Sa ii abordezi deschis intr-o discutie, sau sa le trimiti un mail anonim? Eu ma gandesc ca odata tiparita cartea lui Ray Franz as face o investitie de cateva mii de lei ca sa trimit cate un exemplar al cartii la toti fratii pe care ii cunosc. Ce vor face ei dupa aia, daca o vor citi sau nu, daca o vor intelege sau nu, e treaba lor.

Oricum simt si eu datoria asta de a-i informa, de a le spune si arata ca sunt manipulati, condusi in mod dictatorial si chiar mintiti fara scrupule. Marturisesc ca nu am gasit inca metoda cea mai buna pentru a-i face sa inteleaga. Unii isi inchid imediat urechile in urma educatiei primite de la organizatie de a nu asculta idei alternative (apostate cum le zic ei).
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #44 : Aprilie 19, 2012, 02:45:05 pm »
Ehehe,OMA,OMA vezi cat face un ghiont?;da ,imi era dor de tine,mie si dupa cum vezi si altora...
Ai o calitate rara,insa:veghezi. ; imediat esti pe faza! ;este unul din motivele pt. care te iubesc...
;si Gaby este topit dupa tine,dar el e mai retinut,mai timid...si in plus este sezonul pt. lucrari
in gradina...dar si el sta permanent cu "ochiul soacrei"pe forum...nu te supara,ce am zis este o provocare,
ca doar si eu am "supt"din biberonul comunistilor si al wts...si nu te descuraja:razboiul nu se castiga doar printr-o lupta...altfel il pierzi inainte de a-l incepe...te saluta cu iubire, fratele tau in Christos...salutari!