Autor Subiect: Ați ars literatura martorilor?  (Citit de 16513 ori)

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #15 : Ianuarie 09, 2012, 02:15:25 pm »
Chiar mă gândeam că am două cărţi de-ale lui Rolf Furuli despre cronologie (Cronologia persană, şi durata exilului babilonian - Vol.I, 2006 şi Cronologia asiriană, babiloniană, şi egipteană - Vol.II, 2007). Oare să le scot pe piaţă, sau să le mai păstrez ca amintire?  :-\ Ultima parcă a fost revizuită între timp (apostaţii au găsit erori), de cealaltă nu ştiu dacă a mai fost revizuită.
Odată le-am fost cerut la doi martori să-mi dea ce cărţi aveau în legătură cu profeţiile din Daniel, Apocalipsă... cu acea ocazie mi-au propus să facem şi un schimb. Aveam cărticica aceea Tu poţi trăi pentru totdeauna în Paradis pe Pământ. Vroiau s-o scoată din circulaţie pentru că acolo era scris clar că generaţia de la 1914 va vedea Sfârşitul. Cărţile acelea le-am dat la o cunoştinţă pe când încă credeam că martorii sunt cei mai apropiaţi de adevăr. Mă gândeam la parabola cu bănuţii... trebuia să pun bănuţii la negoţ, lol! Chiar credeam că îndeplinesc parabola astfel şi încă aveam mustrări de conştiinţă gândindu-mă că poate nici nu le va citi, sau mai rău... Tot cu gândul să nu arunc bănuţii (mai că nu-mi vine să cred că am făcut aşa ceva), aproape tot ce aveam la un moment dat le-am dus într-o plasă la o întâlnire stabilită cu câţiva martori...

Mi-e mi-au cerut inapoi doar "Argumente din scripturi".

Dar cartea cu Tu poţi trăi pentru totdeauna în Paradis pe Pământ o am si le-o mai arat la 2 martori prieteni.
Unul mi-a explicat: asa e, ca doar fratii din Corpul de Guvernare au 100 de ani.
SI eu: Si daca mor ?

Offline ionică

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 24
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #16 : Ianuarie 27, 2012, 09:39:26 am »
M-ar interesa să citesc şi volumul VII din Studii în Scripturi.Cred că nu ar fi bine să se ardă literatura veche deoarece această literatură este o dovadă a adevărului sau neadevărului.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #17 : Ianuarie 27, 2012, 09:51:42 am »
M-ar interesa să citesc şi volumul VII din Studii în Scripturi.Cred că nu ar fi bine să se ardă literatura veche deoarece această literatură este o dovadă a adevărului sau neadevărului.
Despre_Martori_WTS
probabil e pe aici

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #18 : Ianuarie 27, 2012, 12:51:52 pm »
Ionica,

Stii ce cred eu? Tu ai spus in prezentarea ta ca nu esti Martor si n-ai fost. Dar acum te intereseaza Studii din Scripturi. Hmm, curioasa treaba pentru cineva care n-a fost Martor. Foarte curioasa.

Nu stiu, nu vreau sa te acuz de nimic, dar am asa un sentiment ca tu esti din Asociatie (martorii pe vechi) aia care recunoasc publicatii doar pana intr-un animit an (48 mi se pare?). Sau te-ai asociat cu ei vreme indelungata?

Hai fii sincer. N-are rost sa te ascunzi. Daca crezi in sinea ta ca disimulandu-ti identitatea o sa realizezi cine stie ce lucru pe acest forum te inseli. Noi oricum suntem toti impotriva societatii Watchtower. Ne-am lamurit in privinta ei cu varf si indesat. Iar daca scopul tau e sa ne atragi spre Asociatie (martorii pe vechi) eu zic ca e ratat complet. Nu vad pe nici unul din noi facand-o, mai ales ca Asociatia are doctrine si invataturi si mai alterate si mai invechite si mai fanatice decat Watchtower. Intre timp (din 48 incoace) Watchtower si-a mai corectat unele puncte de vedere, pe cand Asociatia e saraca ramasa rau in trecut si traieste acolo.

Daca ma insel, atunci iarta-mi presupunerile nefondate. Dar asa, din modul cum tu pui problema, din cum te exprimi, din ce lecturi te intereseaza, din ce puncte de vedere emiti, mi s-a parut ca ai avea o legatura stransa cu Asociatia. Dar e posibil sa ma insel, recunosc. Timpul va spune, nu?
« Ultima Modificare: Ianuarie 27, 2012, 12:58:12 pm de lamb »
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline ionică

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 24
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #19 : Ianuarie 27, 2012, 05:16:53 pm »
 Lamb,
Literatura de care dispun eu în prezent este urmutoarea: Să vină regatul tău,Să aducem argumente din Scripturi,VINO ŞI URMEAZĂ-MĂ,Fă-ţi fericită VIAŢA DE FAMILIE, CE NE ÎNVAŢĂ în realitate BIBLIA an 3 exemplare,Tu poţi trăi pentru totdeauna în paradis pe pământ,Apocalipsul grandiosul său apogeu este aproape!,Să acordăm atenţie PROFEŢIEI LUI DANIEL,Studii în Scripturi vol.II A SOSIT TIMPUL şi vol.III VIE ÎMPĂRĂŢIA TA, SFINTELE SCRIPTURI Traducerea lumii noi ediţia 2006. Mai dispun de foarte multe pliante, multe numere din Treziţi-vă şi multe numere din Turnul de Veghe.Mai nou citesc Turnul de Veghe şi Treziţi-vă  direct cu ajutorul internetului.
Nu am fost martor şi nu am făcut parte din nici o organizaţie sau asociaţie a martorilor.Locuiesc în Reşiţa, adresa mea este ****, telefon fix: *****, telefon mobil *****. Ca o curiozitate locuiesc pe aceeaşi stradă cu Sala Regatului a martorilor. Prima intersecţie cu martorii lui Iehova am avut-o acum 8-10 ani când am fost invitat la comemorare care s-a ţinut la Sala Lira a liceului de Muzică din Reşiţa.Tema a fost bogatul şi Lazăr.Am mai participat acum doi ani tot la o comemorare, la Sala Regatului şi chiar am fost surprins să văd cum o persoană s-a împărtăşit.Întrebând despre acea persoană mi s-a spus că este de la baptişti nu este de la martori.Discuţii cu martorii am mai avut chiar la mine acasă, eu cu ofurile mele ei cu învăţătura lor.


Edit: îndepărtat detalii personale
« Ultima Modificare: Ianuarie 27, 2012, 07:17:28 pm de sceptic »

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #20 : Ianuarie 27, 2012, 07:59:46 pm »
Ionica,

Ok, probabil dorinta mea ca acest forum sa ramana cat mai putin influentat de asa-numitii "martori pe vechi" cei din Asociatie si un limbaj cat de cat asemanator cu al lor m-a facut sa trec la banuieli. Insa acum imi dau seama ca te-am banuit gresit si imi cer scuze pentru asta.

Nu era cazul sa dai toate detaliile despre tine. Nu e bine sa faci asta pe internet. Nu stim niciodata cine intra pe forum, fiind public si ce poate face dupa aceea cu detaliile tale.

Ok, am inteles situatia ta. Si totusi, tu ca religie ce esti? Ortodox botezat de parinti cand erai doar un prunc? Sau altceva?

Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline ionică

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 24
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #21 : Ianuarie 27, 2012, 08:23:14 pm »
    Lamb,
 Provin din familie de baptişti, am fost botezat la 16 ani, în fine am citit Biblia şi o cunosc foarte bine, sunt exclus dar am rămas credincios şi nu voi adera la nici o organizaţie şi nici nu îmi voi impune teoriile mele altora. Voi încerca să aduc foarte multe subiecte în discuţie.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #22 : Ianuarie 27, 2012, 10:39:41 pm »
Din câte ştiu, CAMI s-a desprins de WTBTS prin 64, pe vremea lui Fred Franz, parcă. Dacă greşesc, cineva să mă corecteze.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #23 : Ianuarie 27, 2012, 11:29:41 pm »
Din câte ştiu, CAMI s-a desprins de WTBTS prin 64, pe vremea lui Fred Franz, parcă. Dacă greşesc, cineva să mă corecteze.

CAMI face caz în principal de două concepte:
1) definiţia post-1950 a cuvântului "religie" (vezi w51 3/15-E p. 191) — care a fost revizuită odată cu concluziile la care s-a ajuns în urma realizării Scripturilor greceşti creştine — Traducerea lumii noi.
2) definiţia post-1961 a identităţii "autorităţilor superioare" (Rom. 13:1) (vezi w62 11/15-E pp. 681–690).
Ca un corolar al contextului în care au apărut aceste două 'străfulgerări de lumină' se deduce un al treilea (Prov. 4:18):
3) afirmă că literatura până în 1948 este 100% curată.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline ionică

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 24
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #24 : Ianuarie 28, 2012, 12:09:15 am »
  Ce spune CAMI la Congresul Internaţional din 2 mai 1992 Cluj-Napoca
  4. Acest om al faradelegii si lucrarea sa nelegiuita se identifica prin lucrarea actuala a Societatii Watchtower din Brooklyn, New-York, SUA., care a cazut prada conspiratiei politico-religioase.
    5. Aceasta pozitie a noastra este bazata pe realitatea faptului ca aceasta societate nu mai respecta principiile de baza ale credintei, puse odata pentru totdeauna cu ocazia venirii Domnului Isus Cristos la templu si sub numele de "lumina mereu crescinda", ei s-au intors la intunericul religios, dezaprobat de Iehova (2Petru 2:20-22).
    6. Compromisa fiind, Societatea Watchtower a indulcit mesajul taios al adevarului expus de la 1922 incoace pe placul reprezentantilor lui Satan, recunoscindu-i ca "inalte stapiniri" rinduite de Iehova (Romani 13:1-7, Tit. 3:1, I Petru 2:12-17, I Timotei 2:1, 2). Conformindu-se unor principii religioase, Societatea Watchtower pune accent pe dezvoltarea de caracter, tinind pas cu lumea moderna si practicind "echilibrat"- zic ei - tot ceea ce lumea si demonii le ofera.
    7. Numindu-se "religie adevarata", acesti falsi "Martori ai Lui Iehova" alearga spre indeplinirea scopului lui Satan, care a dorit sa schimbe inchinarea curata intr-o inchinare formala, pentru atragerea cit mai multor oameni si preschimbarii credintei adevarate a Martorilor Lui Iehova intr-o religie noua (Romani 1:21-25; Galateni 1:16-14).

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #25 : Martie 20, 2012, 10:59:08 pm »
Ar fi imoral si ilegal sa distrugeti probe de asemenea amploare, aveti grija ce faceti, mai bine donati la biblioteci, merita.
Succes :D

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #26 : August 18, 2012, 07:15:13 pm »
Ieri am "donat"  toate revistele şi cărţile şi mai ştiu eu ce-o fi fost în cutiuţele acelea maro (sper că nu vi le-ţi şters din  minte), deci,  le-am dat unui boschetar.
Cu mândrie recunosc că am hrănit un om flămând. Cum? Păi omul acesta le-a pus pe toate într-un căruţ împrumutat şi le-a dus la un Remat din apropiere.
A primit  30 de lei.
Asta înseamnă vreo 10 pâini de pe la noi .













Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #27 : August 18, 2012, 07:36:58 pm »
Donatiile sint intotdeauna binevenite....mai ales pt.OMLI  ;);saracii , sint tot timpul flaminzi  >:( .
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #28 : August 19, 2012, 12:44:31 am »
La reciclare cu ei  asta mi sfatul nu are rost să te răzbuni pe obiecte mai bine caută folosul adică reciclare.

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ați ars literatura martorilor?
« Răspuns #29 : Februarie 13, 2017, 07:40:47 pm »
Acum prețul pt hârtia de reciclat e foarte mic, 10 bani pe kg. Chiar și așa am luat 13 lei pe ce am dus la reciclat(reviste, multe, cărți, anuare, ceva ediții legate,chiar un exemplar din Proclamatori, ministere și servicii, diverse traduceri ale Bibliei, etc). Am încercat să le folosesc la aprins focul și nu funcționează, arde prost și face multă cenușă.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"