Autor Subiect: Pentateuchul Samaritean  (Citit de 21312 ori)

Entitatea

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #60 : Ianuarie 26, 2013, 11:33:37 pm »
Si uite asa incep legendele...  ;D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #61 : Ianuarie 26, 2013, 11:40:41 pm »
A da, si mai era si moș de congregatie, parte din "rezistența" patetica ;)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Ruth

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #62 : Ianuarie 26, 2013, 11:51:15 pm »
Da,ai dreptate David.Nu "enervezi" era cuvântul potrivit.Am știut de-atunci...si m-ai taxat! :P  Dar cred ca știi cum am vrut de fapt sa ma exprim. ;)
Devin liberăăăăă...datorită vouă!

Offline leviathan

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 183
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #63 : Ianuarie 27, 2013, 12:52:01 am »
  Dragi colegi de forum, nu ar fi mai bine sa nu il bagati in seama pe "Entitatea"?
Nu zic asta pentru ca asa va dati batuti sau ceva de genul, insa faptul ca il bagati in seama il multumeste. El asta vrea practic, sa enerveze si sa primeasta atentie astfel. Cred ca ar fi de preferat acest lucru pentru faptul ca in acest mod niciodata nu se  va opri "discutia", el abia asteapta sa  enerveze un pic pe vreunul dintre voi si astfel sa ii acordati atentie.
  Tratati-l ca pe un copil mic pentru ca asa se comporta si probabil are nivelul unuia. Sunt sigur ca toti cunoasteti acei copii care zic lucruri rautacioase despre altii ca sa enerveze si apoi sa primeasca atentie, si la ei antidotul este acelasi, sa nu le dati ceea ce vor.

Entitatea

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #64 : Ianuarie 27, 2013, 12:58:20 am »
Suspect comentariul tau leviathane... Suspect rau...  8)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #65 : Ianuarie 27, 2013, 01:30:21 am »
Da leviathan, imi amintesc ca chiar eu iti dădeam un sfat similar cu ceva timp in urmă, dar adevărul e ca uneori imi place sa mă distrez cu trolii, sa-i storc pana la ultima picatura :) In cazul de fata distracția s-a încheiat deja, trolul a devenit plictisitor.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #66 : Ianuarie 27, 2013, 01:33:19 am »
Ruth, n-o lua ca taxare, ia-o ca pe o mică corectie :) Si da, am înțeles ce-ai vrut sa zici.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline leviathan

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 183
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #67 : Ianuarie 27, 2013, 02:05:06 am »
  Tocmai, de aceea am pus "discutie", mi-am amintit de atunci ;).
  E bine macar ca te-ai distrat, ar fi fost prostesc sa te fi enervat din cauza lui

Entitatea

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #68 : Ianuarie 28, 2013, 04:32:27 pm »
Deci nu mai vreti sa discutati cu renegatii? M-ati renegat?
Pai ce treaba e asta dragilor? Nu urmati si voi politica evitarii cum face WTS? Sunteti ca si ei...  :-[
Deci eu as fi un fel de renegat al forumului...  ;D

Entitica

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #69 : Ianuarie 29, 2013, 12:13:16 am »
Imi place din ce in ce mai mult acest forum...

Observ ca David, fiul lui Isai si leviathan (sau behemot) and Others... se comporta ca niste martori exemplari... nu discuta cu apostatii.
Ce sa zic...? Bravos fratilor ascultati intocmai de sclav... sa nu-i iesiti din cuvant!  ;D

Hai ca am gasit cheile sa intru si eu in interior... Sper sa nu da-ti bir cu fugitii cand ma vedeti langa voi.

 ;D ;D ;D

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #70 : Ianuarie 29, 2013, 12:06:25 pm »
Am eliminat mare parte din duelul Entitatea-David.

În cazul în care vor mai fi abateri de la regulament din partea oricăruia, voi acționa în consecință.
« Ultima Modificare: Ianuarie 29, 2013, 12:14:55 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Shalom

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #71 : Ianuarie 29, 2013, 09:56:47 pm »
Shalom,

Ce vreau sa va spun... este ca eu nu am rugat (inca) pe moderator sa stearga postarile care nu sunt pe subiect, dara daca o facut-o, sunt de acord cu actiunea lui si ii multumesc.

Istoria criticii textuale este fascinanta sau poate fi, chiar si pentru atei, crestini fundamentalisti sau unul care este independent, ca mine. Propun macar un armistitiu partilor beligerante, daca nu doresc o pace stabila. Stiti, chestiile acestea pe care le-am putea dezbate aici, in acest topic, ar putea sa va imbogateasca orizontul cunoasterii - aka cultura generala. Vad aici niste tineri cu multa energie... Cine stie, poate o sa faci curte unei tipe care face filologie, teologie, lingvistica, istorie, etc. iata ca ai putea sa o surprinzi cu niste chestii, ce poate ar interesa-o.

In orice caz Pentateuchul Samaritean are niste surprize. Una v-am zis-o. Alta ar fi cronologia diferita. De la Adam la Potop da 1307 de ani, pe cand Septuaginta da 2262, iar Textul Masoretic 1656.

De la Potop la chemarea lui Avraam:
LXX da 1307 ani
PS da 1077
TM da 427

Data Potopului luata de la anul 0 inainte de Christos:
LXX 3300
PS 3000
TM 2400

Este evident, ca aici este o lupta cu privire la cronologii. Si aceasta lupta o putem plasa in perioada elenistica, daca admitem parerile care spun ca atat LXX cat si PS au fost create undeva in secolele II sau chiar III inainte de Christos. Nu este vorba de o greseala de copiere ci de o tentativa premeditata si bine puas la punct de a schimba anii din mai multe versete. Autorii au facut-o cu buna stiinta.

Acum, marea intrebare este: DE CE?
Se pot incerca mai multe raspunsuri, dar cea mai plauzibila (cel putin pentru mine)
este o tentativa de a armoniza cronologia evreilor cu cea a cuceritorilor (grecilor). Dar de ce LXX difera de PS? Raspunsul pare si aici unul logic:
- LXX sustine cronologia invatatilor greci din Alexandria (Ptolemeilor)
- PS sustine cronologia invatatilor greci din Antiochia (Seleucizilor)

Hmmm, dar oare aceasta este singura "concesie" a cozilor de topor acordata inteleptilor grecilor? Eu cred ca nu. Mai sunt acolo niste chestii.