Autor Subiect: Potopul mondial din zilele lui Noe  (Citit de 36023 ori)

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #120 : Mai 23, 2018, 09:28:53 am »
300 de coți? Goliat a avut 6 coți. La 300 de coți înălțime, numai penisul lor ar fi avut 10 metri. Cum puteau să facă sex cu o femeie normală?

Tit 1:14 - şi să nu se ţină de basme evreieşti şi de porunci date de oameni care se întorc de la adevăr.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #121 : Mai 23, 2018, 12:54:52 pm »
300 de coți? Goliat a avut 6 coți. La 300 de coți înălțime, numai penisul lor ar fi avut 10 metri. Cum puteau să facă sex cu o femeie normală?

Tit 1:14 - şi să nu se ţină de basme evreieşti şi de porunci date de oameni care se întorc de la adevăr.

goliat intr-adevar a avut o statura impresionanta dar nu a fost considerat nefilim, sau urmas al lor, ci pur si simplu un om neobisnuit de inalt si puternic.

relatarea din cartea lui enoh este evident una exagerata, oricum doar ingerii au intretinut relatii cu femei umane si despre ei nu se spune ca ar fi fost uriasi. in plus cu siguranta copii ingerilor decazuti nu au fost toti doar baieti, au existat si fete de aceeasi statura fapt care le-a permis nefilimilor sa isi folosesca penisul lor de 10 metri intr-un vagin cat intrarea unui tunel feroviar.  ;D ;D ;D ;D
apocrifa asta am dat-o doar ca sa arat ca nu doar in cartile din canonul biblic se intalneste ideea asta de hibridizare intre "zei" si oameni din care au rezultat semi-zei,

cat despre tit 1:14, aici doar dezbatem, speculam si facem un shimb de idei pe un subiect vag care lasa foarte mult loc de interpretare. evanghelia impreuna cu credinta in isus sunt clare si doar ele sunt necesare, adevarul biblic de baza cum ca isus este fiul lui dumnezeu care s-a nascut ca om perfect, a murit ca sa ne plateasca datoriile pacatelor noastre si a inviat este tot ce e necesar, in rest putem specula si discuta si citi si basme si mitologii, asa ne formam o opinie.

 
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #122 : Mai 23, 2018, 01:06:05 pm »
Citat
apocrifa asta am dat-o doar ca sa arat ca nu doar in cartile din canonul biblic se intalneste ideea asta de hibridizare intre "zei" si oameni din care au rezultat semi-zei,
În apocrife se găsesc fel de fel de idei. Eu în Biblie nu am găsit ideea de hibridizare. Ori nu ai înțeles ce am vrut să spun, ori te prefaci că nu ai înțeles.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #123 : Mai 23, 2018, 01:09:53 pm »
da, ma tem ca nu ne-am inteles din moment ce si tu mi-ai dat un verset in care scrie ca ingerii sau copii lui dumnezeu au avut relatii cu ficele oamenilor si acestea le-au facut copii, atunci nu e clar ca hibridizarea a avut loc ? e clar ca ingerii nu sunt oameni au alt adn fata de noi  ce nu e clar ? discutia era daca intradevar acesti hibrizi despre care spune biblia ca au existat erau uriasi sau nu
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #124 : Mai 23, 2018, 01:13:27 pm »
Eu am zis că acei copii ai lui Dumnezeu au fost oameni și nu îngeri.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #125 : Mai 23, 2018, 01:36:17 pm »
iov 1: 6 Într-o zi, fiii lui Dumnezeu au venit pentru a se înfăţişa înaintea Domnului. Satan a venit şi el în mijlocul lor. 7 Domnul l-a întrebat pe Satan
iuda 1: 6 Şi pe îngerii care nu şi-au păstrat starea iniţială, ci şi-au părăsit locuinţa, îi ţine în lanţuri eterne, sub întuneric, pentru judecata zilei celei mari;
 2 petru 2:4 Căci dacă Dumnezeu nu a cruţat îngerii care au păcătuit, ci i-a aruncat jos în iad şi i-a predat în lanţurile întunericului, să fie păstraţi pentru judecată,
5 Şi nu a cruţat vechea lume, ci l-a păzit pe Noe, al optulea om, un predicator al dreptăţii, aducând potopul asupra lumii celor neevlavioşi;

in plus dupa caderea in pacat a lui Adam, care a fost intr-adevar fiul lui dumnezeu, odata cu imperfectiunea toti oamenii si-au pierdut dreptul de a fi numiti fii ai lui dumnezeu, pana la reabilitarea adusa de jertfa lui Cristos  “Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu” (Ioan 1:12)

Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #126 : Mai 24, 2018, 10:10:12 am »
Citat
odata cu imperfectiunea toti oamenii si-au pierdut dreptul de a fi numiti fii ai lui dumnezeu
Aceasta este o idee care ni s-a tot repetat, dar nesusținută de Biblie.

Psalm 82:6,7 - Eu am zis: "Sunteţi dumnezei, toţi sunteţi fii ai Celui Preaînalt." Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare."

Ioan 1:12 nu ne arată în niciun caz că înainte nu au fost oameni care au fost copii ai lui Dumnezeu.

Dacă la 2 Petru 2:5 se vorbește despre Noe, aceasta nu înseamnă că este din același episod. La Iuda 6, îngerii sunt puși după episodul cu israeliții care au ieșit din Egipt. Despre acei îngeri nu se menționează nici la Petru, nici la Iuda în ce perioadă s-a întâmplat aceasta. Asocierea cu Geneza poți să o faci numai dacă forțezi lucrurile.

În Geneza nu se spune nicăieri că acei fii ai lui Dumnezeu și-au părăsit locuința și nici cum au fost pedepsiți după.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #127 : Iunie 01, 2018, 04:46:50 pm »
am citit mult de cand nu am mai comentat, si trebuie sa recunosc felul asta al tau de a privi lucrurile e sustinut de multe argumente, e si logic in felul lui, dat fiind ca toate animalele si plantele au fost create initial sa se inmulteasca fiecare dupa specia lui. E posibil ca intr-adevar "fii lui dumnezeu" sa fi fost oameni.

totusi ratiunea mea nu e pregatita pentru o schimbare de ideologie pe aceasta tema. posibil din prea multe influente pagane si din afara bibliei sau poate doar mi se pare mai romantica ideea asta de imbinare a celor doua lumi.

oricum mi-a placut discutia in special pt ca mi-a activat putin setea de cercetare si de citit   ;)
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #128 : Iunie 01, 2018, 05:41:12 pm »
 ;)
Citat
e si logic in felul lui, dat fiind ca toate animalele si plantele au fost create initial sa se inmulteasca fiecare dupa specia lui.
argumentul ăsta este apă de ploaie. Nu l-am spus eu și nici nu îl susțin. Dacă eu cred că „fiii lui Dumnezeu” sunt oameni, mă bazez pe alte chestii și nu pe argumentul ăsta știft.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #129 : Iunie 01, 2018, 07:06:50 pm »
Și mie mi-a plăcut discuția. Multe salutări!
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #130 : Iunie 02, 2018, 12:47:50 am »
Ziserã mãdularele si se salutarã!  ;)
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #131 : Iunie 02, 2018, 02:12:17 pm »
Mulțumesc Aliosa că mi-ai amintit că nu mai suntem martori și, deci nu mai trebuie să ne salutăm.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline Marcus

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 164
    • Teoria deconspiratiei
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #132 : Iunie 02, 2018, 05:52:57 pm »
Aliosa si copilul meu de 3 ani intelege ca dupa ce a repetat o gluma de 4, 5 ori nu mai e amuzanta. Hai cu o raspunsuri ironice si subtil jignitoare noi ! Nu me intelege gresit... ne place sa fim persecutati dar nu plictisiti ....fi original, surprinde-ne .
Religia = fiica Sperantei si a Fricii care incearca sa explice Ignorantei natura inexplicabila a Necunoscutului.

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #133 : Iunie 03, 2018, 07:48:56 pm »
Dar de ce vã supãrarãti? Nu fãceati voi motiv de falã cã sunteti mãdularele lui Gizãs?
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Potopul mondial din zilele lui Noe
« Răspuns #134 : Iunie 03, 2018, 09:20:43 pm »
Va urma un "haha" al lui David că el e singurul care înțelege glumele lui Aliosa.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?