Autor Subiect: Mica 5:5 - ASIRIANUL  (Citit de 10145 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Mica 5:5 - ASIRIANUL
« : Septembrie 28, 2013, 10:47:27 pm »
WTS recunoaşte că această profeţie are împlinirea în zilele noastre (vezi TURNUL DE VEGHE (EDIŢIA DE STUDIU) NOIEMBRIE 2013, Şapte păstori, opt prinţi — pe cine reprezintă ei în prezent? paragraful 16). Da, aşa este, şi nu numai această profeţie se împlineşte în zilele noastre ci şi altele precum Isaia, Daniel, Osea, etc.

Cei din corpul de guvernare au pretenţia că pot apăra poporul de atacul „asirianului”  însă fără să ştie cine este acest „asirian” şi motivul pentru care el atacă. „Asirianul” a atacat deja cu mulţi ani în urmă, cum de n-au vegheat bătrânii? Unde au fost oare căpeteniile şi păstorii WTS?

Să vedem mai întâi motivul pentru care atacă „asirianul”: Isaia 8:6  „Pentru că poporul acesta a dispreţuit apele din Siloe care curg lin, şi s-a bucurat de Reţin şi de fiul lui Remalia,
7  iată, Domnul va trimite împotriva lor apele puternice şi mari ale Râului (Eufrat), adică pe împăratul Asiriei cu toată puterea lui; pretutindeni el va ieşi din albia lui, şi se va vărsa peste malurile lui;
8  va pătrunde în Iuda, va da peste maluri, va năvăli, şi va ajunge până la gât. Iar aripele întinse ale oastei lui vor umple întinderea ţării tale, Emanuele!”


Ca să priceapă mai bine cei din corpul de guvernare, căci de ei este vorba,  să-l cităm chiar pe proorocul Mica: Mica 3:1  Am zis: „Ascultaţi, căpetenii ale lui Iacov, şi mai mari ai casei lui Israel! Nu este datoria voastră să cunoaşteţi dreptatea?
2  Şi totuşi voi urâţi binele şi iubiţi răul, le jupuiţi pielea şi carnea de pe oase!
3  După ce au mâncat carnea poporului Meu, după ce-i jupoaie pielea, şi-i sfărâmă oasele; îl fac bucăţi; ca ceea ce se fierbe într-o oală, ca şi carnea dintr-un cazan,
4  apoi strigă către Domnul. Dar El nu le răspunde, ci Îşi ascunde Faţa de ei în vremea aceea, pentru că au făcut fapte rele.
5  „Aşa vorbeşte Domnul despre proorocii care rătăcesc pe poporul meu, cari, dacă au de muşcat ceva cu dinţii, vestesc pacea, iar dacă nu li se pune nimic în gură, vestesc războiul Sfânt:
6  „Din pricina aceasta, va veni noaptea peste voi... fără nici o vedenie! Şi întunericul... fără nici o proorocie! Soarele va asfinţi peste aceşti prooroci, şi ziua se va întuneca peste ei!”

Doar în această revistă (noiembrie 2013) se vede cât întuneric este, fără să vorbim de toată doctrina WTS.

Mica 3:12  De aceea, din pricina voastră, Sionul va fi arat ca un ogor, Ierusalimul va ajunge un morman de pietre, şi muntele Templului o înălţime acoperită de păduri. 
Mica 6:10 Mai sunt în casa celui rău comori nelegiuite, şi blestemata efă mică?
11  Pot socoti Eu curat pe cel ce are o cumpănă nedreaptă şi greutăţi strâmbe în sac?
12  Pentru că bogaţii lui sunt plini de silnicie, locuitorii lui spun minciuni, şi limba lor este numai înşelătorie în gura lor,
13  de aceea, şi Eu te voi lovi cu suferinţa, te voi pustii pentru păcatele tale.


Mica 7:2 S-a dus omul de bine din ţară, şi nu mai este nici un om cinstit printre oameni; toţi stau la pândă ca să verse sânge, fiecare întinde o cursă fratelui său.
3  mâinile lor sunt îndreptate să facă rău: cârmuitorul cere daruri, judecătorul cere plată, cel mare îşi arată pe faţă ce doreşte cu lăcomie, şi astfel merg mână-n mână.
4  Cel mai bun dintre ei este ca un mărăcine, cel mai cinstit este mai rău decât un tufiş de spini. Ziua vestită de toţi proorocii Tăi, pedeapsa Ta se apropie! Atunci va fi uluiala lor.

Toate aceste versete, nu se aplică la acest popor, adică la religia Martorilor lui Iehova? Eu cred că se aplică!
În capitolul 5, versetul 5, proorocul Mica vorbea deja de un eliberator, „asirianul” atacase deja, de aceea spune că „El va fi pacea noastră!” Abia atunci, adică după ce se va „naşte” eliberatorul (vezi versetul 3 şi 4), nu va mai avea „asirianul” succes şi nu va mai putea ataca, dar asta nu mai pricepe  conducerea WTS şi nici nu recunoaşte că a greşit înaintea Domnului. Totuşi, proorocul recunoaşte că poporul a greşit şi ar trebui să o facem şi noi: Mica 7:9  Voi suferi mânia Domnului, căci am păcătuit împotriva Lui, până ce El îmi va apăra pricina şi-mi va face dreptate; El mă va scoate la lumină, şi voi privi dreptatea Lui.
Din cei 7 milioane de martori, doar o mică rămăşiţă se va întoarce cu adevărat la Domnul. Mica 5:7 şi 8. Aceasta ar trebui să priceapă conducerea WTS!

Se poate continua. 

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #1 : Septembrie 29, 2013, 01:13:33 pm »
Foarte interesant! Fara replica!

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #2 : Septembrie 29, 2013, 08:50:55 pm »
Foarte neinteresant, si uite aici replica:

Citat
Toate aceste versete, nu se aplică la acest popor, adică la religia Martorilor lui Iehova? Eu cred că se aplică!

Bine ai zis ca nu. Nu se aplica la martori, de ce s-ar? Pt ca înghițim galusca grandomaniei Watchtower? Asta nu-i motiv ;)

Așa-i daca n-aveți ochii cu care sa vedeți si urechi cu care sa auziti profetiile false ale lui Isus. Daca ati fost pacaliti in lucrurile mari, cum nu veți fi pacaliti in lucrurile mai mici?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #3 : Octombrie 13, 2013, 10:59:11 am »
Cum putem şti că „asirianul” a atacat deja şi nu urmează să o facă de acum înainte? Cine este „asirianul”?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #4 : Octombrie 13, 2013, 07:15:39 pm »
Cui ii pasa de elucubratile tale pioase?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #5 : Octombrie 13, 2013, 08:39:22 pm »
David! Te deranjează că arăt greşelile din învăţătura WTS? Te temi că-ţi pierzi arginţii (Mat. 26:15)? Sunt 7 milioane de oameni cărora ar trebui să le pese, nu de ce spun eu ci de ceea ce greşeşte WTS! Pricepi?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #6 : Octombrie 14, 2013, 06:26:44 am »
Valeriu, mai decartezi multe idiotenii pe forum? Tu "arati greselile din invatatura WTS"? Tu care lingi WTS acolo unde nu rasare soarele? Ia citeste-mi posturile sa vezi cine scoate la iveala "greselile din invatatura WTS". Ai vazut ce i-am facut lui Marcu, iehovistu' cu care tu te-ai inteles chiar foarte bine pe-aici? Ce zici ipocritule, pricepi?

Ca sa nu mai zic ca o intrebare de genul asta ti se potriveste mai mult tie: te deranjează că arăt greşelile din biblia dzeului tau prost? Te temi ca-ti pierzi rasplata (Mt 26:15) de la răhățelul tău dzeiesc pt. ca am aratat ca nu exista?

Deci inca o data, cui ii pasa de elucubratile tale pioase?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #7 : Octombrie 14, 2013, 08:36:46 pm »
Sigur că am văzut ce i-ai făcut lui Marcu! I-ai vorbit vulgar cum văd că faci şi aici. Asta ştie să facă orice prost. Însă n-ai reuşit să-i strici credinţa, nici măcar să i-o slăbeşti, şi-l felicit pentru aceasta.

Deci inca o data, cui ii pasa de elucubratile tale pioase?

Mai verifică şi tu! Vezi că sunt 112 intrări pe subiectul acesta doar în câteva zile, deci pe cineva  interesează. Aşa că vreau să revin la subiect: cine este „asirianul” şi cum ştim dacă a atacat deja sau urmează să o facă?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #8 : Octombrie 15, 2013, 02:31:02 am »
Ei vorbit vulgar, daca omu' e chior cum sa-i spun? "Nevazator"? Dar nu la asta ma refeream binenteles, ci la faptul ca l-am ars la Watchtower. Spre deosebire de tine, care va faceati ochi dulci la colt de forum ;D *Asta* stie sa faca orice prost, ca doar iehovist la iehovist nu scoate ochii. Nu Valeriu?

Si nu-ti fa iluzii ca exista multi oameni carora chiar le pasa de aiurelile tale. In cele 112 vizualizari intra si vizualizarile mele, ale tale, ale celor pur si simplu curiosi de un subiect/comentarii noi, interesati poate de raspunsurile contrare tie. Cati oameni in afara de mine au comentat la elucubratiile tale? Mama ce se inghesuie lumea :)

Apropo, cati din cei 144.000 ai mai strans pt. Domnu'? Ai realizat deja planu' la orbeti pe anu asta? Cum stai cu cincinalu?

Si ca sa nu sara ars Georgica ca nu raspund la subiect, cine e asirianul? Tu esti asirianu, si de unde stim daca ai atacat deja? Pai inca n-ai atacat, desi ai recunoscut ca m-ai fi atacat mortal daca traiai pe vremea vechiului testament facut de nebunu' din cer. Ce urmeaza sa faci? Banuiesc ca urmeaza sa-ti plangi de mila in 2015, ia-l pe tati si pe fi-su de unde nu-i ;D Ai putea sa-i cauti insa la carciuma din sat, ai mai multe sanse sa-i gasesti acolo decat venind din cer...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #9 : Noiembrie 07, 2013, 08:09:45 pm »
Peste două sau trei luni, va veni rândul la studiu al acestei reviste (nov. 2013) şi atunci poate va interesa pe cineva cine este „asirianul”, căci WTS nu ştie cine este.
Să-l identificăm corect, trebuie să căutăm în Scripturi şi să vedem ce amănunte găsim.
Osea 9:3  „Nu vor rămâne în ţara Domnului; ci Efraim se va întoarce în Egipt, şi vor mânca în Asiria mâncări necurate.”
2 Împăraţi 17:6  „… şi a dus pe Israel în robie în Asiria, l-a pus să locuiască la Halah şi la Habor, lângă râul Gozan, şi în cetăţile Mezilor.
7  Lucrul acesta s-a întâmplat pentru că copiii lui Israel au păcătuit împotriva Domnului, Dumnezeului lor, care-i scosese din ţara Egiptului, de sub mâna lui Faraon, împăratul Egiptului, şi pentru că s-au închinat la alţi dumnezei.”


2 Împăraţi 17:9  „Copiii lui Israel au făcut pe ascuns împotriva Domnului, Dumnezeului lor, lucruri care nu sunt bune. Şi-au zidit înălţimi în toate cetăţile lor, de la turnurile străjerilor până la cetăţile întărite.
10  Şi-au ridicat stâlpi idoleşti şi Astartee pe orice deal şi sub orice copac verde.”

2 Împăraţi 17:16 „Au părăsit toate poruncile Domnului, Dumnezeul lor, şi-au făcut viţei turnaţi, au făcut idoli de ai Astarteei, s-au închinat înaintea întregii oştiri a cerurilor, şi au slujit lui Baal.
17  Au trecut prin foc pe fiii şi fiicele lor, s-au dedat la ghicire şi vrăjitorii, şi s-au vândut ca să facă ce este rău înaintea Domnului, mâniindu-L.”

Am găsit aşa: că Israel mănâncă în Asiria mâncări necurate, că Israel s-a închinat la alţi dumnezei, că au părăsit toate poruncile Domnului, s-au dedat la ghicire, etc. Aşa ceva făcea Israel sub robia asiriană.

Acum haideţi să vedem înţelesul duhovnicesc al acestor lucruri şi dacă Israelul simbolic, adică poporul Domnului de astăzi, este sau nu sub robia asiriană: prin „mâncare necurată” putem înţelege o hrană spirituală care nu corespunde Bibliei. Găsim aşa ceva la WTS!

„Alţi dumnezei” afară de IEHOVA? Actualul „sclav” se dă  drept dumnezeu şi se aşează în locul lui Dumnezeu. Rămân uimit să văd că unii martori cu care mai puteai dezbate unele aspecte, acum iau de bun tot ce vine de la sclav, fără să mai analizeze cu Biblia.

„Au părăsit toate poruncile Domnului”. Poruncile Domnului nu trebuie respectate doar la sala regatului. În viaţa de toate zilele, cei din religia martorilor nu sunt cu nimic mai buni decât oricare altă religie (se bea, se fură, se înjură..., dacă n-aş locui într-o localitate în care religia martorilor este majoritară ar putea cineva să mă contrazică.)

„S-au dedat la ghicire” – avem destule exemple în care WTS o ia de-a dreptul pe ghicite. Exemplu cu generaţia din 1914, probabil a şaptea ghicire, revizuirea traducerii lumii noi, cam pe la a şasea ghicire şi poate nu va fi ultima cea scoasă în 2013.

Concluzia este clară: poporul Domnului zace de multă vreme sub robia asiriană.

Osea 14:1–3.   „Întoarce-te, Israele, la Domnul, Dumnezeul tău! Căci ai căzut prin nelegiuirea ta. Aduceţi cu voi cuvinte de căinţă, şi întoarceţi-vă la Domnul. Spuneţi-I: „Iartă toate nelegiuirile, primeşte-ne cu bunăvoinţă, şi Îţi vom aduce, în loc de tauri, lauda buzelor noastre.  Asirianul nu ne va scăpa, nu vrem să mai încălecăm pe cai, şi nu vrem să mai zicem lucrării mâinilor noastre: „Dumnezeul nostru!” Căci la Tine găseşte milă orfanul.”

Osea 14:9  „Cine este înţelept, să ia seama la aceste lucruri! Cine este priceput, să le înţeleagă! Căci căile Domnului sunt drepte; şi cei drepţi umblă pe ele, dar cei răzvrătiţi cad pe ele.”



Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #10 : Noiembrie 09, 2013, 07:07:21 am »
valeriu, interpretarea ta despre asirian pleaca de la o premisa discutabila, neacceptata. Aceea ca Israelul antic prefigureaza WTS de astazi.


Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #11 : Noiembrie 09, 2013, 08:37:53 am »
Logic! Eu plec de la premisa că anticul Israel prefigura WTS de acum 70 – 80 de ani. Pe atunci poporul Domnului încă nu era asuprit de „asirian” sau rob în „Babilon” (Apoc. 18:4). WTS de astăzi este ceva mai mult decât poporul Domnului, este şi „asirian” şi „fiară” şi „închinătorii fiarei”, etc. De aceea spune Biblia că doar o mică rămăşiţă (din WTS) se va întoarce la Domnul.
De fapt, WTS recunoaşte că sunt prefiguraţi de Israelul antic, dovada sunt volumele I şi II ale profeţiei lui Isaia, lumină (întuneric dens) pentru întreaga omenire.
În respectivele manuale, când Israelul făcea fapte bune reprezintă pe WTS (vezi explicaţia versetelor Isaia 1:9; 4:3; 8:2), iar când  acelaşi Israel face ce nu este bine, WTS aruncă pisica moartă în curtea vecinului, respectiv creştinătatea, clerul, cruciadele, inchiziţia (vezi isaia 3:12; 5:3; 31:6).

Premisa mea este că toată Biblia, toţi scriitorii ei, de la Moise (Deut. 31:19 – 21)  la Ioan  (Apoc. 18:4), ne ajută să identificăm care este poporul Domnului de azi şi dacă dorim, să fim parte a acelui popor.   



Offline Someone

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2013
  • Mesaje postate: 13
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #12 : Noiembrie 09, 2013, 02:20:08 pm »
    Valeriu, care-i deosebirea dintre WTS de acum 70-80 ani şi cel din prezent?
Credinţa nu este împotriva raţiunii, ci dincolo de limitele raţiunii o continuare a ei...

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #13 : Noiembrie 09, 2013, 09:24:35 pm »
Deosebirea care mă interesează cel mai mult era închinarea. În urmă cu 70 – 80 de ani, Martorii lui Iehova aduceau lui IEHOVA o închinare curată, aşa cum cere El. Apoi, încet, încet şi cu viclenie s-au mai aşezat în „Templu” şi alţi dumnezei veniţi de curând (Deut. 32:17). Aceştia au adus pe furiş învăţături mincinoase şi au pretins închinarea care se cuvenea doar lui IEHOVA. Astăzi, după acea vreme de 70 de ani de robie spirituală bine arătată în Biblie (Daniel 9:2, Ierem. 25:11, 12), puţini fraţi se mai închină doar lui IEHOVA. Aici nu mă refer la ceea ce le spun buzele, ci la ceea ce fac din inimă (Isaia 29:13, 14), căci nici unul nu va recunoaşte că se închină la alţi dumnezei, dar faptele îi dă de gol. Câtă vreme cuvintele „sclavului” sunt mai presus decât Cuvântul lui Dumnezeu şi aceştia nu îndrăznesc să arate că „sclavul” greşeşte, fără îndoială că  sclavul este pus alături cu Dumnezeu, dacă nu chiar mai sus. Acesta este un mare păcat.

Offline george

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Sep 2013
  • Mesaje postate: 79
Re: Mica 5:5 - ASIRIANUL
« Răspuns #14 : Noiembrie 10, 2013, 01:57:39 pm »
Deosebirea care mă interesează cel mai mult era închinarea. În urmă cu 70 – 80 de ani, Martorii lui Iehova aduceau lui IEHOVA o închinare curată, aşa cum cere El. Apoi, încet, încet şi cu viclenie s-au mai aşezat în „Templu” şi alţi dumnezei veniţi de curând (Deut. 32:17). Aceştia au adus pe furiş învăţături mincinoase şi au pretins închinarea care se cuvenea doar lui IEHOVA. Astăzi, după acea vreme de 70 de ani de robie spirituală bine arătată în Biblie (Daniel 9:2, Ierem. 25:11, 12), puţini fraţi se mai închină doar lui IEHOVA.

Valeriu, cum era posibil  ca in urma cu 70-80 de ani, Martorii lui Iehova sa ii aduca o inchinare curata lui Iehova? Fiindca ei celebrau Craciunul, foloseau crucea, nu aveau normele morale din prezent, etc?