General > Experiențe personale

EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII

(1/4) > >>

ruxandras:
Buna ziua tuturor, sa ma prezint: Ruxandra S. fosta C. , adica , cand eram martora eram Ruxandra C. :D.
Primul contact cu martorii l-am avut in 1992 , eu avand 11 ani.Imi placea foarte mult literatura si fara sa stie perintii mei am inceput un studiu biblic.Dar ca sa fiu m-ai scurta, am convins-o si pe mama si l-am convins si pe tata sa studieze.In 1994 mama s-a botezat,toata lumea foarte fericita, dar totusi nu suficient.Eu nu eram botezata, chiar daca deja activam ca vestitor nebotezat de la varsta de 13 ani.Au mai trecut ceva ani, adica pana in 1997 cand s-au facut presiuni mari din randul tineretului din congregatie si din partea unor batrani ca sa ma botez, dar bineinteles ca era fraza"tu decizi nu noi si trebuie sa fi pregatita".Am facut pasul in acel an, de atunci a inceput ignorarea totala si criticile.Usor am inceput sa ma simt data la o parte,dar anul de glorie  a fost 2000 , cand m-am decis sa merg la facultate.Lucrul acesta nu era pe placul batranilor si au incercat sa ma convinga ca as pierde timp pretios cu prostia de facultate in loc sa il servesc pe Iehova.Nu am ascultat de ei si am cazut in dizgratie.La cluj la facultate am mers in gazda la o sora care nu s-a comportat ca o sora........nu vreau sa imi amintesc, in fine am avut multe experiente urate,vazand multe.De exemplu intr-o excursie cu cortul am vazut batrani de congregatie bine turmentati care injurau.Lucrul acesta mi-a dat de ganduiit si daca nu gaseam sprijin si prieteni in congregatie, chair daca eu eram o fata foarte sociabila(pot spune asta si Maria si Vasile H.). Assa ca am cauta alte asocieri care din pacate m-au dus pe unele cai gresite,recunosc.Am fost chemata la comisie , am recunoscut, am fost consemnata....vorba vine, si de atunci tineretul ma ocolea, ca eram ca o exclusa.N u am mai fregventata sala si am fost anuntata telefonic ca voi fi exclusa vineri si daca vreau sa particip.
Cam asta ar fi, un telefon, un sut in fund si la revedere, fara sa ii pese nimanui nimic.
poate nu e o experienta prea siropoasa dar am vrut sa v-o impartasesc.
va pup.

ruxandras:
Am uitat sa va zic ceva.In 2005 m-am rugat lui Iehova sa ma ajute sa gasesc calea , ca eram pierduta , din punct de vedere spiritual.Asa ca intr-o zi( eram in Spania atunci), au batut niste martori la usa, un baiat si o fata in jur de 25 de ani.I-am primit in casa si i-am ascutat, apoi cuprinsa sinceritate le-am zis ca sunt o persoana exclusa care as vrea sa fiu ajutata sa ma intorc.
S-au ridicat ca arsi de pe canapea si in drum spre usa au zis ca vor trimite niste batrani sa discute cu mine , pentru ca ei nu pot sa vorbeasca cu o persoana exclusa.Am fost deacord.Au venit batranii dupa vreo 2 zile, eu am zis ca ora 12pm ei au venit la 9 am.
1. lipsa de respect
Bun au venit dar nu au vrut sa intre in casa, chiar daca sotul ar fi vrut sa studieze, pentru ca eu sunt o exclusa
2, s-au comportat ca si cu un raios
Apoi m-au invitat la sala ca sa discutam si sa afle detaliile excluderii mele.
3.lipsa de interes fata de sinceritatea unui om
Ala a fost ultima data cand mi-am dorit sa ma intorc.

maria:
Din pacate experientele nu sunt siropoase,fiecare din noi a trait o drama la un moment dat,si nu cred ca exagerez cand spun asta.
Tu ai fost o fata tanara,sincera care a crezut ca acolo gaseste o familie iubitoare.Ca multi dintre noi,te-ai inselat  :(.Cum ai spus si tu,te alegi cu un sut in fund si nimeni nu mai tine cont ce ai facut si cine esti.Ca esti UN OM.

GABRIELL:
 BUN VENIT ROXI,FI LINISTITA "TOTI" AM AVUT EXPERIENTE ORIBILE CU ACEASTA SECTA DE SPALATI PE CREIER.IN NOI VEI AVEA NISTE PRIETENI.IN TIMP REALIZEZI CA ESTE UN LUCRU BUN CARE NI-SA INTIMPLAT.OAMENII NORMALI NU AU CE CAUTA CU FANATICII SPALATI PE CREIER.

Eli:
bun venit Ruxandra. nu vrem telenovele, desi poate fiecarew dintre noi a trait una. :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă