Autor Subiect: Doctrine preluate de Martori de la alte miscari religioase  (Citit de 24578 ori)

Offline Oul Dumitru

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 49
Re: Doctrine preluate de Martori de la alte miscari religioase
« Răspuns #30 : Martie 07, 2012, 04:37:46 am »
Suficiente, da. Si este posibil ca toate doctrinele martorilor, cele de acum sau altele schimbate, sa fie preluate de la alte miscari religioase.
   Ca au facut-o constient sau nu, cam asta s-a intamplat.
Geneza 3:22 - Apoi Iehova Dumnezeu a zis: „Iată că omul a devenit ca unul dintre noi, cunoscând binele şi răul. Acum, ca nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia şi din rodul pomului vieţii, să mănânce şi să trăiască veşnic . .

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: Doctrine preluate de Martori de la alte miscari religioase
« Răspuns #31 : Martie 30, 2012, 08:05:48 am »
CT Russell s-a desprins de "adventisti"pentru asi crea o alta biserica,din cauza neantelegerilor financiare.Oitelor li s-a servit alt motiv zelos,pentru a urma un alt drum in lumea noua.La inceputuri,invataura "ruselistilor"(martorilor) era foarte asemanatoare cu a adventistilor,motiv pentru care erau confundati.Pentru a numai fi confundati,s-a renuntat la "cruce",si s-a adoptat stalpul,pentru a fi cat mai aproape de "fratii"evrei.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline barabi12

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 7
Re: Doctrine preluate de Martori de la alte miscari religioase
« Răspuns #32 : Noiembrie 29, 2012, 10:11:21 pm »
S-a desprins din cauza neinte;legeri veniri lui Isus ca rege 1914 si aceasta a fost motivul cel mai important

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Doctrine preluate de Martori de la alte miscari religioase
« Răspuns #33 : Noiembrie 29, 2012, 10:37:03 pm »
 De vreme ce Russell înţelegea altfel mai multe lucruri, era de aşteptat să se despartă de adventişti.  Eu nu văd o problemă din asta.

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: Doctrine preluate de Martori de la alte miscari religioase
« Răspuns #34 : Decembrie 02, 2012, 11:39:36 pm »
In cartea "Martorii lui Iehova , Proclamatorii Regatului" martorii recunosc ca, Russel a recunoscut ca ramane indatorat adventistilor pentru invataturile ce el le-a propagat. In aceasta carte  dela pagina 36 pana pe la pagina 90, arata clar cum au descoperit ei aceasta religie. Deci nu era nici o  descoperire divina. Russel  a recunoscut foarte cinstit cum a copiat el de la alte religii.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”