Autor Subiect: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H  (Citit de 32750 ori)

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« : Noiembrie 12, 2011, 08:01:00 pm »
Oma Desala,am citit comentariul tau,si abia acuma iti raspund.L-am mai vazut odata,dar apoi am pierdut sectiunea,si doar azi am avut timp sa caut in mesajele tale pana am gasit din nou.Eu voi scrie mai scurt despre mine,pentru ca nu sunt atatea de spus.Adevarata aventura cu ei a avut-o sotul meu.Eu am fost o victima colaterala :).Bine,si eu am ajuns la concluziile la care a ajuns el,dar eu as fii preferat sa nu facem mare taraboi,pentru ca am inteles rapid ce urmari pot fi.Si am dorit pentru inceput sa ramanem "inactvi",vorba lor,iar apoi pe masura ce va trece timpul sa luam deciziile de rigoare.Dar sotul meu credea ca poate demonstra ca are dreptate,ca adevarul va triumfa.Dar in final si-a dat seama ca intr-o confruntare directa cu ei,nu ai nici o sansa.Chiar daca demonstrezi negru pe alb ca ai dreptate,nimeni nu-ti da dreptate.M-au chemat si pe mine la comitet judiciar,pe ideea ca precis si eu stiu de ideile "apostate" ale sotului,dar am refuzat sa merg.Si ciudat ca pe mine nu m-au sanctionat pentru asta.Chiar le-am transmis ca nu o sa ma duc sa ma umileasca ei(pentru ca unii din comitet aveau multe "bube in cap")Credeam ca ma vor sanctiona pentru asta,dar nu s-a intamplat nimic,pana nu am trimis eu cerere de dezasociere,dupa ce l-au exclus pe Vasile.In rest,las ca el atunci cand va putea sa scrie toate detaliile legate de excluderea lui.Este o adevarata telenuvela ce i s-a intamplat.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #1 : Noiembrie 12, 2011, 09:16:30 pm »
Experienta mea cu martorii s-a incheiat in urma cu 3-4 ani desi abia in urma cu 2 ani am fost "pus pe liber".Am activat in organizatie atat cat am putut si m-am implicat pana la sange,am crezut in ea mai mult decat in mine si as fi fost dispus sa fac aproape orice pentru ea.Ca atare am ajuns sa lucrez la Betel si pionier special de doua ori,am cunoscut frati multi si am colaborat cu multi.I-am cunoscut bine pe Oul Dumitru,Negroiu Gabriel,Nelu Roman, Brenca Ioan,Di Nicola Daniele, acestia facand parte din comitetul filialei in perioada cand am lucrat la Betel,pe Barabula Vasile,Stefan Boca,Radu Romocea,Stratan Daniel,Pop Gelu,Antonio Di Palma ,acestia fiind Batrani De Betel si pe toti cei 106 Betelisti din toate departamentele.L-am cunoscut personal pe Henschel si pe sotia acestuia,pe Theodor Garez si Guerit Losch membri ai corpului de guvernare (pot dovedi cu poze facute impreuna) pe fostul presedinte Roberto Francischeti si o multime de supraveghetori romani si straini.Am colaborat cu peste 20 Pionieri speciali.Toate acestea le-am scris pentru a intelege ca nu vorbesc in gluma.Sincer nu am crezut vreodata ca voi parasi aceasta organizatie mai ales ca am doi frati martori ,batrani de congregatie unul lucrand si el 13 ani in Betel si deasemenea mama mea fiind tot martora.Cred ca ce m-a ajutat pe mine sa ies a fost sinceritatea fata de Iehova si fata de Biblie.Va marturisesc ca imi place sa citesc si am citit mai tot timpul si altceva decat ce scriau martorii.Am citit literatura de la Adventisti si ceva de la Penticostali desi martorii interzic asta.Treptat am avut indoieli in ceea ce invatam la martori.Vreo 2-3 ani nu am comunicat cu nimeni stiind cum privesc ei discutiile de acest fel.Apoi la un moment dat am inceput sa discut in cercuri restranse si am aflat ca si alti frati gandeau ca mine dar nu aveau curaj sa discute.La un moment dat un Batran mi-a spus ca din punctul lui de vedere toti ar trebui sa se impartaseasca pentru ca Biblia asa spune.Un altul mi-a spus ca el nu crede ca religia martoriilor este cea mai buna dar ca pana acum nu a gasit alta.un altul mi-a spus ca nu i se pare biblic ca femeile sa predice deoarece Biblia nu sustine predicarea din partea femeilor sau cel putin nu cum procedeaza martorii.Asa ca am prins curaj sa discut.Intre timp vedeam in congregatie tot felul de lucruri care se intamplau de exemplu martori ce se imbatau ,vorbeau vulgar despre femei,au facut avort,au furat bani din cutia de donatii ,faceau camatarie,etc.Toate acestea m-au facut sa ma intreb daca ceva nu este in neregula.Batrani care nu dadeau 2 bani pe problemele fratiilor.Retin un caz cand am abordat un batran pentru o problema a unei surori mai in varsta si foarte "intelectual" mi-a aratat din cartea "Organizati"ca,congregatia trebuie sa o ajute numai in al 3-lea rand,si ca pentru inceput trebuie sa se implice familia ,daca nu ,institutii locale si apoi congregatia .L-am intrebat cum e cu iubirea fata de frati si mi-a spus ca manualul spune clar ce avem de facut si nu putem ignora instructiuniile.Apoi incet ,incet am "slabit spiritual"si am devenit incomod.Puneam tot felul de intrebari incomode si nu eram de acord cu orice.La o intrunire cu Batranii Circumscriptiei la Negresti Oas la sala de congrese presedintele a spus ca trebuie sa-i motivam pe frati sa puna donatiile inainte, deoarece din cutiile de donatii nu se aduna suficienti bani.Un martor mai zelos ,dupa mine "fanatic" de la Baia Mare a adunat donatiile inainte de congres in congregatie si le-a adus personal la congres.Ati mai auzit asa ceva .Pai ce donatii voluntare sunt astea?Presedintele discutiei a spus ca este o metoda foarte buna pentru ca asa o sa puna de doua ori si acasa dar si la congres.Apoi s-a stabilit o taxa de 4 lei pentru fiecare zi de congres ca sa acopere necesarul de bani care ar fi trebuit sa se adune din donatii. Si s-a supus la vot .vreau sa va spun ca din cca.100 de Batrani am fost singurul care nu a ridicat mana.Am fost observat si ca sa nu se faca zgomot nu s-a mai intrebat daca se abtine cineva sau este impotriva.In urmatoarea saptamana in cadrul congregatiei s-a prezentat si supraveghetorul de Circumscriptie Lupu Dorin si am fost luat la interogatoriu.Un frate batran a spus ca am ridicat mana dar poate nu s-a vazut bine,aceasta ca sa ma ajute.dar eu am spus ca nu am ridicat si ca niciodata nu o sa fiu de acord cu ce spun batranii daca aceste lucruri intra in conflict cu Biblia.Eu am inteles din Biblie ca tot ce se aduna se aduna prin donatii voluntare si nu prin taxe.Supraveghetorul mi-a spus ca nu gandesc bine si calificarea mea ca Batran este discutabila .L-am intrebat daca este corect sa respect ce spune organizatia si nu Biblia?Mi-a spus ca nu este nici o diferenta doar ca eu inteleg gresit ,si ca ma aflu pe un drum periculos.Dupa vreo ora de discutii de acest fel m-a dat afara.Asta a fost punctul care m-a facut sa cred ca nu este decat interes uman in tot ce se face si ca supraveghetorii nu sunt decat niste angajati care fac orice ca sa nu-si piarda serviciul .De aici a inceput lupta cu mine.S-au trimis scrisori la filiala cu situatia mea.Eu am trimis o scrisoare lui Oul Dumitru dupa toate astea.L-am rugat sa ma primeasca sa discutam toate detaliile.Cu Oul ma aveam bine si nu numai cu el.M-a primit pe 27.03.2008.dar discutia nu a avut loc cu el ci cu Tiberiu Kovacs si el din comitetul filialei.I-am povestit lui Tiberiu tot ce se intampla in congregatie ce fac Batranii dar raspunsul lui a fost : Vasile lucrurile pe care mi-le spui tu noi le stim ,in fiecare saptamana ne vin scrisori din tara dar nu avem ce face.L-am intrebat daca Iehova accepta Batrani din acestia?Mi-a spus ca daca s-ar lua masuri nu ar fi cu cine sa lucram.chiar m-a intrebat : "Daca i-am destitui pe cei de la voi ai putea lucra tu singur"? Si indiferent ce discutam tot ce facea era sa ma convinga pe mine ca nu gandesc bine si ca am slabit spiritual.ba mai mult mi-a zis : Vasile eu nu te-am cunoscut asa,asta fiindca in perioada cand am lucrat la Betel am locuit impreuna intr-un apartament vreo 6 luni.Acesta a fost inca un moment in care am vazut clar ca omul nu este important ci numai executantul,iar cand nu mai executi ce ti se cere si cum ti se cere nu valorezi nimic.dupa ce m-am intors de la Betel nu am mai mers deloc la sala dar mai vorbeam cu fratii.De fapt mi s-a intins o cursa.Ei discutau cu mine si ma provocau,apoi dadeau declaratii in scris impotriva mea,acest lucru facandu-l chiar unul dintre fratii mei de corp.In vreo 6 luni s-au adus dovezi impotriva mea si s-a intocmit dosarul.Am fost chemat la comitet.Acolo alta lovitura.s-au dat declaratii false si chiar s-au invocat martori falsi.Am cautat martorii care cica au dat declaratii si am vorbit cu ei ,chiar mirat de cele spuse de Capii din comitet.Doi dintre cei amintiti de comitet au recunoscut ca au fost cautati de batrani sa dea declaratii dar ei nu au avut nimic impotriva mea.la a doua infatisare cu comitetul am intrebat de ce au invocat frati care nu aveau nimic impotriva mea si atunci presedintele comitetului a spus : "Am vrut sa te prindem" recunoscand ca de fapt unele motive le-au inventat ei.deasemenea au invocat in procesul verbal lucruri pe care nu le-am spus.In final m-au excomunicat.Am facut recurs si un alt batran care a fost numit un prieten bun de al meu nu a vrut sa vina dar m-a sunat si mi-a spus ceva de genul : Vasile spune si ce nu ai facut ,fii deacord cu toate ,cereti iertare pentru tot si nu vei fi exclus,pentru ca eu am fost in multe comitete si stiu cum se face.dar eu mi-am mentinut parerile mele am incercat sa aduc unele argumente dar nu au contat.Asa ca am fost dat afara.Mi-a fost foarte greu vreo 6 luni.dar nu regret decat timpul pe care l-am petrecut la ei 20 ani ,a treia parte din viata si poate cea mai frumoasa.
 

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #2 : Noiembrie 12, 2011, 11:35:51 pm »
Dragi mei Maria si Vasile,

In primul rand doresc sa va spun ca va iubesc mult si inima mea este alaturi de voi. Mi-as dori mult sa va cunosc si sa va imbratisez. Fiti tari pentru ca nu Iehova va respins ci o organizatie umana, niste oameni care nu pot sa faca binele deoarece se tem de alti oameni aflati deasupra lor. O caracatita alambicata.
Vasile, am citit marturia ta si pot sa-ti spun ca ai avut parte de multa nelegiuire din partea acestei Organizatii invechite si decazute. Ce oameni fara inima si necinstiti! Anticristi pot fi numiti acei batrani de congregatie, niste proscrisi.
Experienta voastra nu trebuie sa stea in aceasta sectiune a forumului unde o pot citi doar cei autentificati, ci la sectiunea 'Experiente personale' unde se afla si 'Experienta lui Es'. Acolo trebuie adaugate alte 3 experiente personale:
1. Experienta Mariei H.
2. Experienta lui Vasile H.
3. Experienta lui Ioan Bota.
Dragii mei daca vreti puteti sa va dati numele intreg deoarece nu mai aveti nimic de pierdut, dincontra, experientele voastre capata o si mai mare credibilitate.

Cu iubire,
Oma Desala



Rugaminte: Sceptic sau Caminante, ati putea unul din voi sa faceti o copie a acestor 3 experiente in sectiunea sus-amintita?
« Ultima Modificare: Noiembrie 13, 2011, 09:24:30 pm de Oma Desala »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #3 : Noiembrie 13, 2011, 10:02:23 am »
dragă Vasile şi Maria, suntem alături de voi, cu siguranţă a fost o experienţă traumatizantă şi o durere enormă când castelul de nisip în care ne-am pus toată încredere s-a dărâmat sau ne-am dat seama că Organizaţia nu este decât o Organizaţie umană, chiar o sectă şi că păstorii Organizaţiei nu sunt păstori biblici ci nişte ciobani angajaţi şi care dau cu bâta în tot ce mişcă contra directivelor conducerii.
Dumnezeu să vă vindece rănile interioare şi să vă dea har să vă apropiaţi tot mai mult de El.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #4 : Noiembrie 13, 2011, 11:38:42 am »
Va multumim mult pentru cuvintele voaste frumoase de incurajare!Va dorim ca si voi la randul vostru sa aveti parte de pace sufleteasca,si de o relatie buna cu Dumnezeu,care este singurul in masura sa vindece ranile.Si da,putem fara nici o problema sa dam numele nostru complet,nu este nici o problema.Suntem familia Hodor,din SighetuMarmatiei,si daca cineva din zona noastra citeste,sigur ne cunoaste foarte bine.Eram foarte implicati in organizatie,ca familie.Chiar si copilul noastru era inscris la Scoala teocratica de la varsta de 4 ani;cred ca nu sunt multe cazuri la nivel de tara.A avut tema si la congres la Negresti(interviu),pe la vreo 5 ani.Mergeam cu el in teren,cum s-ar spune eram o familie exemplu.Cand am inceput sa intelegem lucrurile,eu am abandonat 4 studii biblice pe care le aveam.De fapt am spus unei verisoare sa le preia ea daca doreste(verisoara care din pacate tot cu mine a studiat,si ea a devenit martora,este si in ziua de azi foarte "zeloasa").Acum regret atat de tare ca a juns si ea acolo,dar nu pot sa fac nimic pentru ea.Nici nu doreste sa discute cu mine.Parintii ei sunt foarte suparati,pentru ca este o fata foarte buna,dar a devenit fanatica,asa cum eram si eu odata.Si pe ea la inceput au dat-o afara din casa parintii,in speranta ca va renunta.Din pacate aceste gesturi extreme nu fac decat sa intareasca decizia unui proaspat martor de-a merge inainte,deoarece crezi cu adevarat ca esti persecutat pentru credinta.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #5 : Noiembrie 13, 2011, 12:42:10 pm »
Citind experienta lui Vasile , am retrait situatia prin care am trecut si eu ,si chiar daca eu nu am activat la acest nivel in organizatie ca el , procedura a fost la fel .
Cand prezinti argumente de necontrazis si arati adevarul . atunci ti-se spune ....Frate , noi stim aceste lucruri dar nu avem ce face ... trebuie sa respectam indicatiile sclavului ... >:( Uluitor ce se intampla si cat de mare este ipocrizia de care da dovada conducerea acestei organizatii .

Eli

  • Vizitator
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #6 : Noiembrie 13, 2011, 02:00:39 pm »
multumim pentru experienta inpartesita. imi da speranta si imi arata ca nu sunt singur, sper din inima ca intr-o zi sa pot si eu vorbii despre mine fara sa ma tem.

cu mult drag.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #7 : Noiembrie 13, 2011, 02:08:15 pm »
O sa poti!

Vine un timp cand ceea ce gandesti te macina,nu mai poti ascunde.Dar trebuie sa fii pregatit,sa simti ca e momentul tau,si ca poti trece peste consecinte fara s-o iei razna.Pt ca asta e prima impresie.Dar se poate,si linistea sufleteasca pe care o capeti cand esti cu adevarat liber merita toate eforturile.Dar nu te grabi,trebuie sa fi absolut sigur.Iti doresc succes,si multa pace sufleteasca,si orice vei face sa ai convingerea ca Dumnezeu nu te abandoneaza,chiar cand vei simti ca esti la capatul puterilor.Inca odata iti doresc sa fi liber sufleteste,sa scapi din lanturile care te incatuseaza inca!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Eli

  • Vizitator
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #8 : Noiembrie 13, 2011, 02:18:13 pm »
multumesc mult Maria pentru incurajari. sunt aici pe forum niiste oameni pe care as vrea sa-i imbratisez tare, tare. :)

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #9 : Noiembrie 13, 2011, 02:20:44 pm »
Cred ca majoritatea care suntem aici simtim la fel!intr-un fel,experientele asemanatoare ne apropie,si ne fac sa ne simtim prieteni.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #10 : Noiembrie 13, 2011, 10:44:50 pm »
Într-adevăr o experiență unică.
Mă bucur că nu v-ați „murdărit” conștiința și v-ați păstrat deminatea.

Toate cele bune și bine ați venit pe forum. :)
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #11 : Noiembrie 14, 2011, 01:44:05 pm »
Bina v-am gasit pe toti si ma bucur mult ca este acest forum,si avem posibilitatea sa schimbam idei cu privire la experientele prin care am trecut,si mai ales idei biblice,pentru ca avem nevoie si de discutii spirituale,chiar daca nu mai apartinem de-o biserica organizata.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #12 : Noiembrie 14, 2011, 01:48:51 pm »
Aşa este dragă Maria, avem nevoie de discuţii ziditoare ca să ne încurajeze, mângâie şi să ne zidească spiritual!  :D
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #13 : Noiembrie 20, 2011, 10:47:46 am »
Mi-am mai amintit ceva ce am omis.Cand am facut recurs,am vrut sa chem un avocat alaturi de mine la "proces".Batranii nu au fost de acord.De fapt,am fost la un avocat,si dupa ce m-au exclus chiar am vrut sa intentez proces celor din comitet,pt ca mi-au terfelit imaginea.Puteam sa chem martori pe cei de a caror nume s-au folosit,si care au fost foarte socati cand au auzit ca ei "au dat declaratie".  Oare i-ar fii facut sa minta la un proces?poate.De fapt acum cred ca i-ar fi facut sa minta.... De asemenea,puteam sa-i citez ca martori si pe batranii din comitet,doar asa,ca sa vada lumea cine sunt "martorii".Si ma gandeam sa fac public procesul,sa dau un anunt chiar.Si sa spuna batranii din comitet de ce fap[te groaznice m-am facut vinovat incat am fost exclus.Pentru orice om NORMAL care ar fi participat la proces era de domeniu SF sa vada ca la martori te exclude daca pui intrebari.Cand m-au exclus,am spus ca nu mai sunt de acord sa detina informatii despre noi.Tot ma gandesc sa cer printr-un avocat sa scoata filiala toate informatiile pe care le detine despre mine si familia mea.Desi ma gandesc ca in aceasta situatie la fel ar putea spune ca nu mai detin informatii....Nu am cum demonstra in fata legii ca ei detin informatii despre mine,chiar daca eu sunt sigur ca detin.
Aceasta "Societate" este as in a minti oamenii.Mi-a luat cam mult sa-mi dau seama :(

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienţa Mariei şi a lui Vasile H
« Răspuns #14 : Noiembrie 20, 2011, 03:34:22 pm »
@Tam
Noi stiam ca nu sunt mari sansele de-a realiza nu stiu ce,dar simplul fapt ca unii oameni ar fi aflat despre cum actioneaza martorii,si pentru noi era ok.Ne-am simtit profund nedreptatiti,am vrut doar sa fim lasati in pace daca nu mai dorim sa mergem pe acelasi drum cu ei.Dar pur si simplu ne-au hartuit luni de zile.Am vrut mai ales ca tineri asa cum eram noi cand am intrat intre ei sa fie avertizati.Sa stie ca ce se vede la martori e doar spoiala!Dar pana la urma am fost atat de dezgustati de tot,ca am vrut doar sa uitam tot ce ni s-a intamplat si am renuntat la ideea de proces.Cum suntem acuma,cand nu ne mai pasa de ei mai degraba am trece psihic printr-un proces de acest fel.Dar...a trecut sentimentul ala proaspat,si nu mai conteaza.Desi pe de o parte,stiu ca nu am castiga nimic,dar nici nu am pierde nimic,si ar avea putina bataie de cap.Dar cum am zis,nu prea mai conteaza...

"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit