Autor Subiect: O experienţă interesantă ...  (Citit de 5441 ori)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienţă interesantă ...
« Răspuns #1 : Ianuarie 06, 2012, 02:17:11 pm »
AM GASITO DE MULT PE NET ,DA FOARTE INTERESANTA.... :) :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: O experienţă interesantă ...
« Răspuns #2 : Ianuarie 06, 2012, 02:25:38 pm »
Am citit-o doar acum. Mi-a dat un impuls  :)

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: O experienţă interesantă ...
« Răspuns #3 : Ianuarie 08, 2012, 05:17:50 pm »
Frumos si in acelasi timp ciudat,in acest link este explicata doar o forma a trinitatii  un fel de 3 in 1 ca ness-ul cu lapte si zahar,o fi asa,n-o fi asa,eu nu zic nici da nici nu, ca este greu de cuprins,pentru ca sunt versete care explica si trinitatea si contrariul,de aceea oamenii au perceptii diferite si ori ajung sa nu mai inteleaga nimic,ori devin fanatici in sustinerea unei doctrine.Problema e alta si nu stiu ce se ascunde sau ce invatatura doctrinala iti vor dezvalui daca iei contact telefonic cu ei,ar trebui incercata si varianta asta,caci=martorii nu cred in trinitate ca si ex. yoghinii cred in reincarnare,bun,trebuie analizat cu ce fel de pedeapsa(invatatura) a fost atacata doctrina,nu de alta,dar sa nu ne pomenim ca sarim din lac in puţ si sa ne procopsim cu alta frica doctrinara cum ar fi al IAD-ului sau cine stie ce alte amenintari care i-L fac pe Dumnezeu rau,dar poate ma insel,poate ca ei vor aplica doar Isaia 54:8- Într-o izbucnire de mânie, Îmi ascunsesem o clipă faţa de tine, dar Mă voi îndura de tine cu o dragoste veşnică, zice Domnul, Răscumpărătorul tău.-Eu zic ca trebuie sa ne ferim sa mai cadem victime in vreo doctrina producatoare de frica  ??? spun asta ca si eu am trecut prin acelasi "auschwitz"si nu mai am de gand sa trec.I-ti recomand sa ramai neutra,crede doar,citeste Biblia si ferestete de orice forma a raului.
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienţă interesantă ...
« Răspuns #4 : Ianuarie 08, 2012, 09:05:38 pm »
 Da si sa ne ferim de orce religii "organizate" ca toate put;mai ales cele care isi abuzeaza membrii[asa cum o fac martorii]. >:(
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: O experienţă interesantă ...
« Răspuns #5 : Ianuarie 08, 2012, 11:05:39 pm »
Perfect si bine zis Gabriell,sunt alaturi si de tine,esti tare de tot :D
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: O experienţă interesantă ...
« Răspuns #6 : Ianuarie 08, 2014, 02:30:08 pm »
http://martorii-lui-iehova.ro/experiente/john-cedars-comitet-judiciar/

http://martorii-lui-iehova.ro/experiente/john-cedars/

John Cedars — Judecată pentru apostazie în secolul al XXI-lea

Actul meu final în calitate de Martor al lui Iehova a fost să particip la întrunirea cu comitetul judiciar, adică judecata pentru apostazia.

Am primit un apel telefonic vineri seara. Îl aşteptam. Coordonatorul corpului local de bătrâni a abordat-o pe soacra mea spunându-i că mă va suna.

Putea să-şi dea seama din tonul şi mimica lui că nu urma să vorbească despre vreme. Bătrânii voiam să se întâlnească cu mine.

Astfel că am avut o grămadă de timp la dispoziţie pentru a-mi strânge cureaua în vederea inevitabilului. Ştiam că, foarte probabil, era vorba despre site-ul meu web.

Deşi ţinusem în funcţiune JWsurvey de mai bine de doi ani, abia în ultimele două luni mi-am arătat faţa şi, practic, am ieşit afară. Ştiam că e vorba doar de o anumită perioadă de timp până să aibă loc confruntarea cu bătrânii locali.

Voi folosi numele de Dan când mă voi referi la coordonatorul corpului de bătrâni.* .......continuare...
« Ultima Modificare: Ianuarie 08, 2014, 02:32:58 pm de GABRIELL »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline george 2

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2014
  • Mesaje postate: 45
Re: O experienţă interesantă ...
« Răspuns #7 : Ianuarie 08, 2014, 03:58:29 pm »
O descriere captivanta!