Autor Subiect: Mircea Badea despre Martorii lui Iehova  (Citit de 2716 ori)

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Mircea Badea despre Martorii lui Iehova
« : Decembrie 04, 2011, 02:00:39 am »
În ediţia din 3 octombrie 2011 a emisiunii "În gura presei" difuzată de posturile trustului Intact a apărut o discuţie pe marginea cazului puternic mediatizat a unei surori din Maramureş care a decedat în urma unui accident de circulaţie. Întâmplător, am găsit pe YouTube înregistrarea unui fragment din emisiune:

Mircea Badea - Despre Martorii lui Iehova [03.10.2011]
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Mircea Badea despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #1 : Decembrie 04, 2011, 03:07:44 am »
Chind persoanele umane ajung sa respecte mai mult cerinta doctrinala dechit  mesajul Scripturii ajung la astfel de impasuri ,discutii si rezultat moartea.Transfuziile de singe pentru membrii in cadrul organizatiei martorilor sint de neacceptat fiinca te descalifica din a fi un membru integru,dar celelalte lucruri nu ii descalifica de a fi crestini adevarati?
Si unele din acestea le voi enumera ;
betia,inshelaciunea,minciuna ,prefacatoria ,lacomia ,manipularea si multe alte calitati care se gasesc descrise in puterea firii (galateni 5 ;19-21.)nu sint calitati cei descalifica de la viata vejnica?Apocalipsa 21;"8. Dar, cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua."
Deci sa fim foarte atenti in viata daca dorim sa ajungem sa nu devenim ca fariseii si carturarii care cunosteau Legea Divina si aveau pretentie la scaunul lui Moise ,dar DOMNUL ISUS HRISTOS prin cuvintele din Matei capitolul 23  ce explica ucenicilor si multimilor?Oare azi nu s-a ajuns la aceasi situatie descrisa in matei capitolul 23 si multimile sint in necunostinta de mesaj?

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Mircea Badea despre Martorii lui Iehova
« Răspuns #2 : August 01, 2012, 03:04:02 pm »
Am vazut si eu clipul cu Mircea Badea, desi nu prea stie el multe despre Martori, mi-a placut cum a descris situatia cu Dumnezeu care te noteaza pt salvare daca ai acceptat transfuziile sau nu(desi uneori exagereaza si o da in penibil)