Autor Subiect: scrisoare catre sclavul fidel & prevazator  (Citit de 2935 ori)

retrogradul

  • Vizitator
scrisoare catre sclavul fidel & prevazator
« : Decembrie 20, 2014, 07:57:13 pm »
" Mult stimate si iubite sclav fidel si prevazator sunt un mic martor de al tau,cum tu le stii pe toate ( oare?????)vreau sa ti spun cu ce ma intalnesc pe drum in lucrarea de predicare,se tot leaga lumea rea ca vreau sa le spun de regat ,sa studieze cu noi,sa vina la sala regatului ,dar tot ma injura ,se iau de nevasta mea ,ba ca e fardata si plina de bijouri ca pomul de craciun,ba ca umblam aiurea,daca stau la standul de carte nu se uita nimenea la noi,ploua sau ninge stam ca roboti.
Tare mi-ar place sa am pom de craciun,dar stiu ca tie nu ti place ,ce as mai manca niste caltabos sau toba de craciun (ca  m-am saturat de cartofi fierti cu usturoi),lasa ca in lumea cea noua o sa fie bine.
As avea o rugaminte ,sa reduci nr de ore lucrate pe teren si sa nu ma mai pui sa scriu in foile acelea,daca sunt acasa (fraierii) viitori frati sau daca nu vor sa raspunda,ca sunt penibil numai securisti faceau asa.
Acum te las ca poate vor sa te deranjeze cei cu colindele(ups,am gresit ,ca m-ai ascult si eu pe ascuns ceva colinde)."   
Craciun fericit!!!!

Offline Alice

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Sep 2012
  • Mesaje postate: 180
Re: scrisoare catre sclavul fidel & prevazator
« Răspuns #1 : Decembrie 25, 2014, 02:32:44 am »
As fi curioasa daca vei primi vre-un raspuns, as vrea si eu sa il intreb multe pe acel sclav. Eu nu il vad sclav, mai degraba ma vad pe mine, el imi porunceste ce sa fac, el imi organizeaza tot timpul meu, lui trebuie sa ii dau si ceva donatii, deci el este stapanul destul de rau si nemilos. Astept.
Iov 38:10  când i-am pus hotar, şi când i-am pus zăvoare şi porţi;
11  când am zis: „Până aici să vii, să nu treci mai departe; aici să ţi se oprească mândria valurilor tale?”

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: scrisoare catre sclavul fidel & prevazator
« Răspuns #2 : Decembrie 26, 2014, 10:56:41 am »
Poate sclavul ne va spune ce intelegem din acest film..serial documentar. http://documentare.digitalarena.ro/cosmos-odiseea-spatiala-ep-2-2014-hd/
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))