Autor Subiect: Apocalipsa! Ce urmează?  (Citit de 4456 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Apocalipsa! Ce urmează?
« : Ianuarie 04, 2020, 06:48:02 pm »
Pe unde ne găsim în împlinirea Apocalipsei? Ce s-a întâmplat şi ce urmează să se întâmple? Fiara care conduce JW ORG o vede oricine. Vedem cum cei mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi nu pot „vinde” sau „cumpăra” fără să poarte semnul – sigla JW.ORG, oricine poate vedea doctrina falsă îmbrăcată în purpură şi stacojiu călărind pe fiară (Apoc. 17:3 – 6), şi multe altele, însă nu am văzut ca fiara care era să nu mai fie, apoi să vină din nou (Apoc. 17: 8 – 11). Altfel spus, acel sistem care stăpâneşte peste religia Martorilor lui Iehova, de la corpul de guvernare şi până la ultimul bătrân din congregaţie, nu a abdicat deloc până acum, dar trebuie să o facă. Urmează  să o facă.   :)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #1 : Ianuarie 05, 2020, 08:35:40 pm »
Haha, ce aberatii...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #2 : Ianuarie 06, 2020, 02:08:16 pm »
Să vă mai spun şi alte „aberaţii”: Martorii lui Iehova  se împart în trei categorii: prima categorie sunt cei ce compun „fiara”, de la corpul de guvernare până la ultimul şase. Nu sunt puţini. A doua categorie sunt cei ce au ales să se închine fiarei (Apoc. 13:14 – 18; 14:9, 10). A treia categorie sunt cei ce au biruit fiara (Apoc. 15: 1- 3). Despre acestea ne vorbeşte Domnul prin proorocul Zaharia: „În toată ţara, zice Domnul, două treimi vor fi nimicite, vor pieri, iar cealaltă treime va rămânea.”  Zah. 13:8. Cum vor pieri? În Armaghedon? Comic!
« Ultima Modificare: Ianuarie 06, 2020, 02:10:08 pm de valeriu »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #3 : Ianuarie 06, 2020, 03:34:56 pm »
Și 4) profeti falsi de tip Valeriu, care toarnă cu aberatii zilnic. Da, comic!
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #4 : Ianuarie 06, 2020, 10:08:45 pm »
De ce pare o aberaţie să spui că fiara nu va mai fi?
Tocmai fiara, corpul de guvernare, spunea nu demult într-un turn de veghe că nu va mai fi cu noi pe pământ. Cică, vor fi luaţi la cer pentru a participa la războiul Armaghedonului.  ;D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #5 : Ianuarie 07, 2020, 03:11:17 am »
Fiara e o aberatie. Povestile despre fiara, sunt aberatii. Imaginatii bolnave ale unor primitivi care nu stiau nici macar unde merge soarele noaptea.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #6 : Ianuarie 08, 2020, 04:26:36 pm »
Ce mai fac frații mei, David și Valeriu?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #7 : Ianuarie 09, 2020, 12:35:44 pm »
Salutare! Mă bat cu fiare! Cu cântec înainte! Apoc 15:3. :D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #8 : Ianuarie 09, 2020, 02:06:28 pm »
Bine fac LL, tu?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #9 : Ianuarie 09, 2020, 06:23:48 pm »
Foarte bine!!!
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #10 : Aprilie 19, 2020, 12:21:24 pm »
După starea actuală în care se află Watchtower, cu sălile închise şi lucrarea oprită, am putea spune că „fiara” nu mai este? Nu, căci chiar şi aşa cu restricţiile impuse de coronavirus fiara îşi exercită toate funcţiile. Pe alţii i-am auzit zicând că urmează să fie demişi, mai mult decât să abdice. De vreme ce s-au aşezat în vârful piramidei (2Tes. 2:4), nu cred că se va ridica cineva de mai jos să-i demită. Nici Biblia nu ne profeţeşte aşa ceva. Desigur, IEHOVA i-a demis de multă vreme şi o va face şi HRISTOS (Apoc. 19:19).  Acum sper să nu moară moşii aceia de covit, că în cazul acesta chiar că se poate spune că „fiara nu mai este”. Wow… s-ar zice c-au plecat la ceruri.  :)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Apocalipsa! Ce urmează?
« Răspuns #11 : Martie 01, 2023, 02:40:34 am »
Slavă Domnului! E tot mai aproape timpul în care ”fiara era și nu mai este”! De ce să nu mai fie? A fost prinsă de ”Cel ce ședea călare pe cal și cu oastea lui”? (Apoc. 19: 19, 20). Nu! Încă nu s-a ajuns acolo. Mai întîi, corpul de guvernare trebuie să se retragă așa pur și simplu, cum zice Isus: ”Dar cel plătit ... când vede lupul venind, lasă oile și fuge...” (Ioan 10: 11 – 13). Ăștia, ca niște păstori plătiți cum sunt, simt acum pericolul mai mult ca și orcând, așa că pot dispărea din peisaj pentru o vreme, căci trebuie să împlinească ce este scris.
     Niciodată nu era mai proeminentă mirarea celor peste care stăpânește fiara, a celor ale căror nume n-au fost scrise în cartea vieții, ca acum dacă fiara nu ar mai fi (Apoc. 17:8 ). Dar voi, care citiți aceste rânduri? Nu doriți ca numele vostru să fie scris în cartea viații? Ține de poziția voastră față de ”fiară”.