Autor Subiect: Experienta mea cu Martorii lui Iehova  (Citit de 28575 ori)

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« : August 04, 2012, 06:21:59 pm »
Buna, ma numesc Corina, am 22 de ani, sunt din Cluj, doresc sa va impartasesc cateva trairi prin care am trecut inca de mica. Am fost crescuta intr-o familie de martori, cu bunici martori. Fiind singura la parinti evident ca parintii imi doreau ce era mai bine iar inca de mica eram purtata pe la intruniri, congrese si lucrare de predicare. Familia mea era multumita de mine, mai ales ca la 14 ani dupa incurajarile batranilor si a familiei m-am botezat. M-au socat cum chestiunile de botez erau ca o intrecere in congregatie, fiind destul de multi tineri, parca faceau concurs ca de exemplu daca se boteaza ''x'' si ''y'', ''z'' nu trebuie sa se lase mai prejos si se va boteza si el. Astfel am fost si eu botezata pe baza unor indemnuri. Va dati seama ca la 14 ani eram destul de mica ca sa imi dau seama ce se intampla de fapt. La 18 ani am inceput sa fac pionierat auxiliar aproape 2 ani.
Practic eram o sclava a organizatiei, si acum mi-e mila cu ce mi-am ratat eu anii copilariei: cu asa-zisa veste buna. De asemenea imi dau seama ca am fost spalata pe creier si manipulata de ei. Viata mea de atunci era ingradita, de asemenea si dreptul la libertate era restrictionat. Am suferit foarte mult de la 18 ani prin simplul fapt ca eram mereu verificata. Cred ca din motivul acesta am inceput pionieratul auxiliar ca sa fiu mai acceptata de parinti. Dupa ceva timp, pe la 20 de ani am inceput sa citesc pe internet despre martori, lucru care stiti ca e interzis. Am inceput sa inteleg multe lucruri in cateva saptamani, ma simteam mult mai libera. Am inceput sa devin din ce in ce mai inactiva. Parintii ma tratau din ce in ce mai rau. Au stabilit sa vina batranii sa ma viziteze sa vada ce s-a intamplat cu mine. In momentele acelea m-am descarcat in fata lor si le-am zis multe lucruri, de exemplu de unde a scos sclavul data de 607 deoarece nu era in nicio istorie sau legat de profetiile false ale organizatiei etc. Parintii mei erau socati in tot acest timp. Batranii(erau 2 care erau cei mai influenti din congregatie) au zis ca se vede ca nu mai vin pe la intruniri, si ca, credinta mea a slabit, ba chiar mi-au zis: ''nu ne vine sa credem ca o fata asa tanara si spirituala a inceput sa gandeasca ca si apostatii''. La care eu am izbucnit in plans si le-am zis ca cred in Dumnezeu, Biblie dar nu mai pot crede in organizatie. Pur si simplu am zis asta deoarece nu gaseam nicio explicatie la intrebarile puse de mine.
 Dupa ziua aceea parintii se comportau urat cu mine, rece. Am avut tot la doua sau trei zile vizite din partea ''prietenelor'' din congregatie care ma incurajau sa vin din nou la intruniri. De asemenea am avut parte de mai multe vizite de la batrani in care imi tot ziceau ca sclavul e pus de Iehova si trebuie sa avem incredere in el.
Acum sunt inactiva, separata de parintii mei, de prieteni. Incerc sa imi revin. Aceste intamplari le privesc ca pe niste experiente de viata din care am ce invata.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #1 : August 04, 2012, 07:35:04 pm »
Imi place de tine, esti curajoasa. Capul sus, te-ai eliberat singura din sclavie.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #2 : August 04, 2012, 08:11:29 pm »
Corina dragă, o să treci cu greu peste asta mai ales că eşti din familie de martori. Dar eşti majoră aşa că eşti şi capabilă să îţi iei viaţa în propriile mâini.  Din păcate organizaţia duce această politică a  evitării şi în mod sigur vei fi afectată. Îmi est greu şi mie care nu am pe nimeni în organizaţie ( tocmai îi spuneam unei persoane dragi mie că încercând să şterg din telefon şi din lista de mess pe toţi martorii mi-am dat seama cât de singură sunt), dar mult curaj!
Mai bine două trei persoane de calitate alături de tine decât sute de persoane false. Din păcate şi acestea sunt victime.
Corina, după cum David îţi spunea, eşti curajoasă.
Ai toată admiraţia mea. Succes!

Offline williams Rian

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 61
  • Believe in miracles!
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #3 : August 04, 2012, 09:32:21 pm »
Ai luat decizia cea mai buna! Felicitari!

Se vede ca maturitatea isi face efectul in viata ta si ca ai inceput sa gandesti
Individual,continua si nu abandona lupta.
(bravo)
(never stop believing)

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #4 : August 04, 2012, 10:35:05 pm »
Buna, ma numesc Corina, am 22 de ani,..........
Acum sunt inactiva, separata de parintii mei, de prieteni. Incerc sa imi revin. Aceste intamplari le privesc ca pe niste experiente de viata din care am ce invata.
Corina, nu-ti pierde credinta, lupta "lupta cea buna"(2Tim.4:8 ) si cu ajutorul lui Dumnezeu, prin Isus Hristos vei izbuti sa ramai tare in ciuda tuturor impotrivirilor.
Principiile crestine sa fie cele care te ghideaza in viata si nu vei regreta!
Multe binecuvantari!

(referitor la parintii tai:
Isus a spus intr-un loc: "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!"
El trebuie sa fie exemplul nostru!
Poate cu timpul, cand o sa vada ca nu-ti pierzi credinta in Dumnezeul Cel Viu si Adevarat, Singurul Dumnezeu pe care Il prezinta Biblia, o sa se schimbe fata de tine. Tu, iubeste-i in continuare! :) )

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #5 : August 05, 2012, 05:46:16 am »
Bun venit Corina pe paginile virtuale  ale discutiilor universale!!!Se vede ca viata de copilarie incepe sa dispara cu mari transformari si decizii in viata.Povestile alaturi de legende devin inlocuite cu  cu studii si responsabilitati.Ceva normal si nu trebuie sa fii dezamagita.Trebuie doar sa ai putere personala sa stii in ce grup social sa te incadrezi pentru succesul profesional al vietii si prin personalitate sa fii un exemplu pozitiv pentru cei din jur indiferent de denumirea si culoarea politica,religioasa si chiar profesionala.Nu este usor si  totul se obtine prin o ambitie personala si studii eficiente in toate domeniile sa nu ajungi manipulata si folosita pentru inteligenta si personalitatea ce o detii.Succesul vietii depinde de libertatea pe care o detii si faptul ca ai ajuns sa cunosti multe din continutul Scripturii ai un avantaj in viata fiinca ;"16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, 17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna. "
Mesajul este universal dupa cum constitutia unei tari exzista pentru toate partidele politice si toate gruparile religioase .Depinde daca este acceptat si in viata valorificat.Parerile mereu aduc provocari si instabilitate si pentru multi  chiar incertitudine si efecte negative ,dar daca detinem sursa in puterea ei nefilozofata si cu interes pentru adevar si nicidecum manipulare  o sa avem mari avantaje.Nu este usor nici in politica,nici in campul religios ,dar nici in cel profesional daca nu putem sa ne expunem personalitate in principiile pe care le detinem si ajungem inrobiti de cei din jurul nostru doar pentru profitul lor si dezavantajul nostru.Exemple sint multe si intradevar viata umana este complexa si plina de surprize ,dar trebuie sa intelegem pe ce treapa  ne putem aseza si ce confort al vietii ne dorim pentru ceea ce cunoastem si sintem capabili!!Succes deplin si informatia azi este foarte puternica ,doar sa ai putere de accesare si interes de reabilitare pentru succes si integrare in societatea in care traim indiferent de conceptii si religii sau grupuri politice,Sa  fii exemplara in toate ;" Cauta sa te infatisezi inaintea lui Dumnezeu ca un om incercat, ca un lucrator care n-are de ce sa-i fie rusine si care imparte drept Cuvantul adevarului. "si nu uita mesajul din proverbe capitolul 3"3. Sa nu te paraseasca bunatatea si credinciosia: leaga-ti-le la gat, scrie-le pe tablita inimii tale. 4. Si astfel vei capata trecere si minte sanatoasa, inaintea lui Dumnezeu si inaintea oamenilor. 5. Increde-te in Domnul din toata inima ta si nu te bizui pe intelepciunea ta!
6. Recunoaste-L in toate caile tale, si El iti va netezi cararile. 7. Nu te socoti singur intelept; teme-te de Domnul si abate-te de la rau! 8. Aceasta va aduce sanatate trupului tau si racorire oaselor tale. "
Mesajul il adresez nu cu scop religios ,doctrinal ci ca unul real  indiferent de ceea ce crezi si concepi.Mediteaza asupra celor scrise si adu-ti aminte ce scrie in cartea eclesiastului capitolul 12.Succes !!!! :) :) :)



Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #6 : August 05, 2012, 07:17:35 am »
  Bine ai venit printre noi. desi iti va fi greu la inceput, nu te lasa condusa de emotii (dorul de familie ). ratiunea si constiinta ta sunt mai presus decat emotiile.eu de cate ori simt ca ma inmoaie vreun dor intru pe acest forum ca sa-mi amintesc imediat de ce am plecat dintre ei . te pup, Ana
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #7 : August 06, 2012, 07:59:44 pm »
Va multumesc pentru raspunsuri, chiar apreciez. Sa speram ca invatam din greselile noastre.  :(

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #8 : August 06, 2012, 10:45:44 pm »
Bun venit,Corina draga!

Pare greu acuma probabil,dar e cea mai buna decizie pe care o puteai lua,care pe termen lung va avea efecte pozitive.Esti tanara si viata doar acuma incepe,asa ca mult succes in noua ta viata libera!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline marius.a

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Aug 2012
  • Mesaje postate: 1
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #9 : August 20, 2012, 11:37:38 am »
Felicitări Corina!

Dumnezeu să te binecuvânteze!
Mă bucur tare mult să văd cum Dumnezeu scoate oameni din întuneric - fie ca El să te ajute să ajungi la cunoașterea Adevărului, adică la cunoașterea lui Isus Hristos.
Te încurajez să urmăreși acest video:

Paul Washer, The Gospel. The most terrifying truth of Scripture...

Caută-L din toată inima, și Îl vei găsi!
Cu drag, Marius

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #10 : August 20, 2012, 03:07:12 pm »
Ciao Corina,

excelent ai facut...
bine ca ne-ai gasit!
uita-i si mergi mai departe

daca esti din CJ, avem multe de povestit... desi s-ar putea ca perioadele in care am activat amandoi sa nu fie chiar apropiate :)

CdG

PS - scuze tuturor pentru perioada de absenta de pe forum, CdG is back now  ;)
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #11 : August 28, 2012, 02:59:55 pm »
Corina,

Toata stima pentru curajul si determinare ta.

Ce pacat ca si alti tineri din organizatie nu fac ca tine, sa decida sa se informeze singuri, sa-si dea seama de minciunile si manipularile grosolane pe care le face Corpul de Guvernare si sa-si ia viata in propriile maini.

Cat despre parintii tai, sa nu-i privesti cu dispret sau ura. Aminteste-ti mereu ca si ei sunt victimele aceluiasi joc de manipulare bazat mai ales pe inducerea fricii. Poarta-te frumos cu ei, chiar daca ei te trateaza uneori cu distanta si raceala. Nu uita ca organizatia le impune asta. Poate in timp ii vei ajuta si pe ei sa dea la o parte valul gros pe care organizatia l-a asezat peste ochii lor.
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline hotziu1

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Mai 2012
  • Mesaje postate: 65
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #12 : August 28, 2012, 05:24:32 pm »
nu mi cauta nimic corina,e cea mai mare pierdere sa te implici in alte religii.cauta sa-ti pui ordine in viata,sa faci un curs,o facultate.cauta lucrurile practice,uita de 'cele spirituale'.eu mai degraba sunt pentru cele spirtuale,dar cu masura.

Offline williams Rian

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 61
  • Believe in miracles!
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #13 : August 31, 2012, 10:06:43 pm »
[quote .eu mai degraba sunt pentru cele spirtuale,dar cu masura.
[/quote]



Aici sunt de acord cu tine hotziule ;)
(never stop believing)

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #14 : August 31, 2012, 10:15:35 pm »
E bine sa fii pentru cele spirituale fiinca si legile morale sint formate din cele divine ,dar este trist cand pe baza lor in viata ajungi manipulat si facut rob !Si acest lucru de multi nu ajunge insteles ,iar cei care ajung de percep ajung descumpaniti in viata si nu doresc sa perceapa cauza!!!