Autor Subiect: cand omul se plictiseste isi face de lucru  (Citit de 12678 ori)

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
cand omul se plictiseste isi face de lucru
« : August 14, 2012, 11:30:56 am »
 Asa cum arata si titlul , eram intr-o perioada de plictis total si mai ales de singuratate. sotul fiind sofer pe tir venea acasa la 2 luni , eu nu lucram ca trebuia sa stau acasa cu piticul nostru . era iarna , groaznic pt mine , daca mor eu iarna mor sigur .
 de cateva saptamani tot venea matusi-mea pe la mine cu revistele martorilor , le primeam din politete si din bucuria de a vedea o ruda la mine la usa ca in rest noi nu tineam legatura .in urma cu 15 ani ii cunoscusem pe martori , prin mine i-a cunoscut matusi-mea , dupa 4 ani ea s-a botezat , eu nimic .azi asa , maine asa , intr-o saptamana vine cu o sora mai indrazneata care imi propune un studiu biblic .accept bucuroasa in ideea ca macar o zi pe saptamana voi avea ce face
incepuse chiar sa-mi placa , sa cred cu adevarat ca este "adevarul" pt ca mi-au explicat logic niste chestii pe care nu le puteam intelege si accepta de la ortodocsi .am inceput sa merg la Sala , toti erau asa de draguti si binevoitori , incurajatori , zambitori , ma invitau la mese , la diferite iesiri in grup ....ce sa mai , paradisul pe pamant pt o "ursoaica in barlog cu puiul " cum statusem eu o iarna
ce ne invata biblia ma fascina , era o carte atat de bine realizata incat daca vedeai ca e soare afara ea te putea face sa crezi ca de fapt ploua .erau de fapt explicatii la niste chestii marunte , usoare . abia dupa ce m-am botezat am inceput sa ajung la acea "hrana tare " cum ii spun ei , sau gunoiul de sub pres cum il cred eu .
incepusem sa vad cum una invatam la program si alta era in congregatie cu toata prefacatoria de fatada
sa vad cum unii nu ar avea nici in ruptul capului cum sa-si justifice niste luxuri si conforturi
nu m-a deranjat asta niciodata pana nu s-au facut presiuni asupra mea din partea batranilor sa fac mai mult in lucrare ca pot , am capacitate si sa explic de ce : erau cupluri , ambii martori , fara copii, ambii cu servici , trai bun , masina , concedii carora nu stiu daca cineva le-a zis vreodata "de ce nu incercati sa faceti mai mult in lucrare ?"
eu eram intretinuta de sot , care nu era martor , donam din munca lui , ieseam in lucrare din timpul pe care el mi-l asigura liber pt a ma ingriji de casa, de copil sau as fi putut sa-mi gasesc un servici ca nu ne dau banii afara din casa .si totusi mie si-au permis sa-mi zica sa fac mai mult , nu e suficient , si s-o iau ca pe un mesaj de la Iehova ca el se foloseste de batrani pt a ne transmite mesaje .adica , viata mea vesnica nu mai era un dar cum scrie in biblie , dumnezeu se razgandise in cazul meu si nu mi-l mai dadea din bunatatea lui nemeritata ci mi-l conditiona de cate ore fac in lucrare .
 in al 2-lea rand , fac niste cercetari asupra a ceva care nu aprofundasem in timpul studiului (probabil in mod intentionat ), cercetari din care reiese ca vor fi inviati atat cei buni cat si cei rai pt judecata atata timp cat vor muri inainte de armaghedon . cine prinde armaghedonu si nu e martor e PA
imi ramanea deci ori sa ma rog sa raman vaduva cat mai curand ca sa am speranta ca-l va invia in lumea noua , ori la armaghedon sa-l pup din mers, sa-i zic sotului mresi draga pt sacrificiul tau de a iti rupe salele muncind sa donez eu si sa plimb reviste dar toate astea nu te califica sa traiesti vesnic.
 am inceput sa lipsesc in urma acestor ganduri de la sala vreo 2 saptamani
unul din batrani era ca hiena pe prada dupa mine , telefoane , vizite neanuntate , stresant de-a dreptul .
cat stateam eu acasa sa-mi pun gandurile in ordine , imi amintesc de super indemnul de-a nu citi nimic de la apostati , de la alte religii s.a.m.d.
ma gandesc : asa spune si popa dar daca il ascultam nu ii cunosteam pe martori . cred ca fiecare are dreptul sa-si exprime parerea , iar eu imi fac o imagine dupa ce studiez cat mai multe pareri . nu e corect si echitabil sa-mi inchid urechile la orice alta parere si o cred chiar o insulta la adresa inteligentei si capacitatii omului de a selecta.
 si bine ca exista GOOGLE  ca m-a lamurit el . am dat de criza constiintei , de cazurile de pedofilie din state care se platesc cu banii donati de noi , de averile exorbitante care cica se vand pt a construi alt centru in urmatorii 5 ani de "Armaghedonul e dupa colt , mai e foarte putin " din sec I tot asa se zice ...iar in cele din urma am dat de voi fratilor , de acest forum pe care intru oridecateori imi trece prin cap ca poate trebuia sa nu fiu asa radicala , sa vorbesc cu ei , sa le explic ce-i cu mine .
 ei nu : le-am pus in posta o scrisoare prin care am cerut sa ma dezasociez , am refuzat orice discutie si motivare , sincer de teama ca as fi destul de slaba sa ma las sucita la minte cu metodele lor .
 Matusa mea dupa ce mi-a spus o mie de aberatii care ar fi trebuit in mintea ei sa ma convinga sa raman (au avut exact efect invers, m-au scarbit mai tare ) m-a sters din listele de skype si mess, deci sunt inexistenta pt ea , desi invatatura spune ca in cazuri extreme de rezolvare a unor probleme de familie se poate vb cu un dezasociat fara a cauta insa motive ca sa ne cautam reciproc .gestul ei imi arata fanatism . gestul surorii cu care studiasem la fel , mi-a zis ca i-am intors spatele lui dumnezeu si atunci nici el nu se mai ingrijeste de mine ci am facut loc la 7 demoni sa ma conduca  ::) mare tupeu au unii , iti ia familia , prietenii si cred ca ti-l pot lua si pe Dumnezeu .
  o singura sora a calcat peste aceasta regula prosteasca si a vb cu mine pe mes , m-a sunat sa ma incurajeze , ca dumnezeu ma iarta , sa ma mai gandesc , sa vb cu fratii de la filiala ca batranii gresesc si ei , ca ea se roaga pt mine si sa ma rog si eu . diferenta de 180 grade , un om care chiar are credinta dupa parerea mea . din pacate faptul ca filiala ar putea spune altceva decat batranii sau cd-rom WTS m-a indignat si mai tare si mi se pare fatarnicie , un fel de spui omului ce-i convine sa auda numa sa nu plece .
 deci dragii mei , cam asta e pe scurt experienta mea , nu intru in toate maruntisurile de detalii ca nu-si are rostul si oricum in orice congregatie sunt mici frecusuri (de nervi).
 Va pup , si ma bucur ca am realizat cel mai important lucru : religiile sunt inventiile oamenilor care nu-i fac nici un bine si nu-i aduc nici o glorie lui Dumnezeu adevarat .
 Imi va fi mai greu sa ma inmormantez cand va fi sa fie , fara popa, fara lumanari , fara martorii lui Iehova , fara nimeni . ce legi tampite , sa ai o religie ca sa poti fi inmormantat  :o :o :o
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #1 : August 14, 2012, 01:44:03 pm »
Stai liniştită draga mea, o groapă ne vom găsi şi noi. O să vorbim unu la mormântul celuilalt despre cât de curajoşi am fost să spunem NU minciunii, să întoarcem spatele făţărniciei şi să începem ADEVĂRATA VIAŢĂ!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #2 : August 14, 2012, 02:31:30 pm »
Foarte "frumoasa"experienta ta Mimoza si foarte haios expusa  :D Se pare ca noi astia care am avut curajul sa verificam cealalta fata a monedei, sintem un aluat special  8) Sintem acei oameni care avem curajul sa  gindim cu capul nostru..si care dispretuim ipocrizia acestei secte si a membrilor ei.

Sa fi convinsa ca ai luat ce-a mai buna decizie!Pentru un om inteligent,aceasta secta te omoara incet...
Daca ma uit inapoi acei frati "spirituali" erau si cei mai ipocriti.....spiritual=fanatic ipocrit(mai sint si naivi printre ei).

Acceptam s-au nu ...sintem victime ale acestei secte viclene,perfide;aici pe forum insa sintem o comunitate(am trait aceleasi experiente...) si sper sa ne incurajam reciproc  :)

Si cu treaba aia.... :D las ca pt.bani vom gasi  un "staroste" sa ne conduca pe ultimu drum  :D sper ca pina atunci se va descoperi   pilula care ne va prelungii viata cu 500 de ani  ;D...dupa care pilula ce ne va prelungii viata cu 1000 de ani si tot asa  :D

Sanatate si bucurii iti doresc!  :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #3 : August 14, 2012, 03:12:36 pm »
Se pare ca noi astia care am avut curajul sa verificam cealalta fata a monedei, sintem un aluat special  8) Sintem acei oameni care avem curajul sa  gindim cu capul nostru..si care dispretuim ipocrizia acestei secte si a membrilor ei.
Hai sifon !

aici pe forum insa sintem o comunitate(am trait aceleasi experiente...) si sper sa ne incurajam reciproc  :)
Hai sifon !

Si cu treaba aia.... :D las ca pt.bani vom gasi  un "staroste" sa ne conduca pe ultimu drum  :D sper ca pina atunci se va descoperi   pilula care ne va prelungii viata cu 500 de ani  ;D...dupa care pilula ce ne va prelungii viata cu 1000 de ani si tot asa  :D
Vezi sa nu gaseti pilula care sa-ti lungeasca ...

@mimi
nu mai pot ioh de pupatu' tau. :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #4 : August 14, 2012, 03:49:29 pm »
Mai mere si cite un sifon  :D dupa o hrana spirituala :P consistenta  :D  8)

Durule ! :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #5 : August 14, 2012, 06:15:07 pm »
Ma bucur foarte mult pt ca ti-ai dat seama de unele lucruri din organizatie pana nu e prea tarziu.  :)
Important e cum vei face fata iesiri din organizatie, cat de bine te acomodezi cu ideea.
Succes pe mai departe!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #6 : August 14, 2012, 06:54:18 pm »
Am citit experienta ta si m-a impresionat cum ma impresioneaza de fiecare data cand vad ca cineva a avut curajul sa spuna NU manipularii si controlului din mijlocul acestei organizatii!Ma bucur ca ai facut pasul decisiv si pare ca suporti bine "socul"...Iti doresc liniste sufleteasca!!! :)
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline williams Rian

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 61
  • Believe in miracles!
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #7 : August 14, 2012, 10:11:07 pm »
Bravo si suces in continoare!(Interesanta Experienta)
(never stop believing)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #8 : August 16, 2012, 12:50:29 am »
Salutare Mimoza!
Cel mai mult imi place la tine ca nu ti-a fost teama sa citesti alte idei decat cele ale Martorilor.
Pe cand vor face asa toti Martorii?
Gandeste liber si ramai 'Open Mind'.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #9 : August 16, 2012, 11:47:33 am »
la fel ca tine : liber , open mind si in organizatie. are careva o ganja cu filtru ?!
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #10 : August 16, 2012, 04:47:03 pm »
E vreun nonsens Grivei?
Numai cineva cu minte de catel nu pricepe.
Citeste fabula cu vulpea bearca si-ti vei intelege postura.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #11 : August 17, 2012, 10:56:40 am »
Well , tu esti la moda , insa e ca si cum ai spune ca "de la Martin" e unul si acelasi lucru cu " de Lamartine " . S-ar putea sa intelegeti asta , tu si cu mintea ta.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #12 : August 17, 2012, 01:21:42 pm »
Insist totusi sa citesti fabula despre care ti-am scris mai sus.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #13 : August 17, 2012, 04:55:24 pm »
Auzi breh , hai sa-ti zic o istorioara. Tipul cu care am studiat eu e englez ( in cazul in care mai traieste ) si pe vremea cand nu era martor lucra in niste docuri unde se faceau barci din fibra. El si cu un amic al lui trageau pe nas adeziv. Intr-o zi , dupa ce se facusera high si stateau cu pungile in mana , amicul lui ii spune " David , this shit is not good for you " .
Cam asa faci si tu , tragi pe nas din punga si le spui altora ca nu e bine. Si asta nu e fabula cu moda purtatului cozii.
Ah , sa nu uit , cum se spune corect , ipocrit sau Hipocrat ?!  :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: cand omul se plictiseste isi face de lucru
« Răspuns #14 : August 17, 2012, 10:36:59 pm »
Multi sint ca ei si predica despre "CONSTIINTA"astfel ;
Stefan Tohatan afaceristul plin de datorii
Si merge in evanghelizari ;"Evanghlistul Stefan Tohatan, Phoenix Arizona - Brasov, Galati, Ploiesti, Bucuresti"
http://stiri.resursecrestine.ro/90574/the-messengers-turneu-de-evanghelizare-2012-imnul-iubirii-din-calvar
Si in viata de afacerist astfel se prezinta ;
http://filipsinvestigation.blogspot.com/2010/07/stefan-tohatan-investitorul-misionar.html
Iar altii ca el pe linga salariu de peste 6 mii de dolari la luna mai insala si institutiile financiare astfel;
http://filipsinvestigation.blogspot.com/2011/04/e-la-moda-sa-nu-ti-platesti-datoriile.html
Deci ascultati ce spun acesti lideri ,dar nu faceti ce fac ei !!!Si nu deveniti robii(slugile lor ) fiinca si Isus spune acest lucru in Matei capitolul 23.Azi lumea este usor manipulata de politicieni si de liderii religiosi fiinca au carisma si studii in privintele acestea si astfel dispun de confort,lux si putere de manipulare!!!Am expus date concrete care se intimpla acum in zilele noastre si multi cad usor in capcana lor!!