Autor Subiect: Pentateuchul Samaritean  (Citit de 21245 ori)

Shalom

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #30 : Ianuarie 21, 2013, 10:41:15 pm »
Am o nedumerire...
Vad aici la apendice doua categorii de scribi:
1. Sorefimi
2. Masoreti
Se pare ca masoretii sunt generatia de scribi (sau generatiile de scribi) care au venit dupa soferimi. Si daca nu ma insel, aia mai tineri, i-au corectat pe ai mai batrani...
Cica, au restabilit "niste chestii" stricate de soferimi.

Acum, va rog frumos sa ma consiliati, aia care stiti mai multe sau vedeti mai multe in acest subiect, pe ce sursa s-au bazat masoretii cand i-au corectat pe soferimi? Nu stiu daca am formulat destul de bine intrebarea, asa ca as face o exemplificare bruta.

Sa presupunem ca bunicul a copiat ceva. Bun. Sa presupunem ca el a facut ceva smecherii in timpul copierii. Bun. Acum, eu desteptul aflu, ca bunicul a facut smecheriile. Bun. Intrebarea voastra tre sa fie> Bine ma desteptule, dar de unde stii ce smecherii a facut bunu tau? Ai ceva la man?

Nu moi apuca eu numai asa sa il trag pe bunu de urechi. Tre sa il am la mana cu ceva...

Asta ma intereseaza> Ce au avut la mana masoretii? Pot ei veni cu dovada ca si-au prins bunicii la smecherii? Vreau dovezile acelea.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #31 : Ianuarie 22, 2013, 01:25:06 am »
Shalom, care verset te doare pe tine de vrei sa afli conținutul original?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Shalom

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #32 : Ianuarie 22, 2013, 07:49:41 am »
David, eu am aratat niste nesincronizari in postarie precedente. Ar fi bine sa fie vorba numai de un verset. Dar cum arata si notele acestea de la Companion Bible, trebuie sa fie mai multe versete smecherite de smecheri. Aceste versete au fost corectate, "corectate" in sens negativ. Pana la ora actuala, parerea mea este, ca aceste corecturi s-au facut in doua etape (cel putin).
1. prima etapa undeva in perioada elenistica
2. a doua etapa undeva dupa distrugerea Templului din Ierusalim in secolul I

Pana acum eu asa cred, ca modificarile facute in perioada a doua, au fost evidente si nu au fost "inghitite" (acceptate), de generatia de scribi care au venit dupa falsificatori. Acestia care s-au opus falsificarilor din perioada a doua (soferimii), in scrierile lor au aratat ce texte anume au fost falsificate. Dar culmea, generatia de scribi care au venit dupa ei (masoretii) nu au inteles despre ce este vorba si au reintrodus falsurile in text, crezand in mod grosolan, ca de fapt soferimii au falsificat.

Se poate pune si altfel problema. Se poate ca este vorba de doua scoli rivale de scribi, scoala falsificatorilor (urmata de masoreti) si scoala opozantilor falsificatorilor (soferimi).


Shalom

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #33 : Ianuarie 22, 2013, 08:16:36 am »
Stiti ce gasesc eu interesant, ca noi pierdem o duzina de nuante prin traducerile noastre romanesti, nuante care nu sunt redate corect nici de carte noile traduceri, ca NTRL

Textul grec vorbeste despre carturari ca despre scribi, asta este nuanta cuvantului
http://bible.cc/matthew/23-2.htm
http://www.biblegateway.com/passage/?search=Matei+23&version=NTLR

Cum erau acesti scribi cu morala? Ei care se ocupau si de transmiterea textului Biblic... Erau cu morala la pamant, asa ca sa nu ne miram daca au facut smecherii in text.

Deci este vorba de scribi...


Darby Bible Translation
saying, The scribes and the Pharisees have set themselves down in Moses' seat:

English Revised Version
saying, The scribes and the Pharisees sit on Moses' seat:

Webster's Bible Translation
Saying, The scribes and the Pharisees sit in Moses's seat.

Weymouth New Testament
"The Scribes," He said, "and the Pharisees sit in the chair of Moses.

World English Bible
saying, "The scribes and the Pharisees sat on Moses' seat.

Young's Literal Translation
saying, 'On the seat of Moses sat down the scribes and the Pharisees;

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #34 : Ianuarie 22, 2013, 03:23:25 pm »
David, eu am aratat niste nesincronizari in postarie precedente. Ar fi bine sa fie vorba numai de un verset.
Si in afara de o simpla curiozitate intelectuala, de ce ar trebui sa intereseze așa ceva? Si ce daca textul e corupt?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #35 : Ianuarie 23, 2013, 04:36:52 pm »
Deci nu esti un drept credincios, ci un stramb credincios, ok; poate un agnostic teist, care ridica sarpele kundalini in timpul liber? ;) Si nu te teme de folosirea cuvântului "impotent", i se aplica in mod natural dzeului tau mic.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Shalom

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #36 : Ianuarie 23, 2013, 06:08:04 pm »
Dragi forumisti in conflict,

Nu este bine ce faceti. Cu totii am trecut prin clipe de deceptie care poate pe unii ne-a afectat mai mult, pe altii total. Nu ar trebui sa ne radem, iniferent ce vedem la ceilalti.
Inteleg ca este foarte greu sa iti recastigi credinta dupa ce ai trecut prin oceanul deceptiei. Mai ales cei excomunicati sufera teribil, pierzandu-si membrii familiei sau altceva la care au tinut si inca mai tin mult. Se nu ne miram de rezultatele catastrofale ale acestei interdictii, luand niste versete de ici colo, si interpretate fara inima si grosolan. Biblia nu invata asa ceva.

Pe fosta mea sotie tocmai aceste practici de interdictie au indeparat-o de Biblie, de credinta si in cele din urma de mine, deoarece eu am ramas in continuare un bibliofil ("extremist religios" in vocabularul ei). Ma adresez in special "talibanilor", sa fie mai intelegatori, fiindca nu stiu prin ce suferinte grele trec unii ex-jw's. Ii indemn a traiasca in conformitate cu ce citesc din Noul Testament cu privire la "dusmani", sa nu ii provoace si sa nu ii insulte.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #37 : Ianuarie 24, 2013, 08:35:01 am »
Dragule Entitatea,

te asteptam pe la Prezinta-te si cu contributii in forum.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Entitatea

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #38 : Ianuarie 24, 2013, 08:11:13 pm »
Pai, dupa cum vezi deja am venit cu o contributie importanta... am demascat un troll impostor care face pe pitulicea pe acest forum. Deocomdata monitorizez...

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #39 : Ianuarie 24, 2013, 10:45:13 pm »
Deci nu esti un drept credincios, ci un stramb credincios, ok; poate un agnostic teist, care ridica sarpele kundalini in timpul liber? ;) Si nu te teme de folosirea cuvântului "impotent", i se aplica in mod natural dzeului tau mic.
Davide, sper ca nu-l confunzi cu mine...?!  :)


"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Entitatea

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #40 : Ianuarie 24, 2013, 10:48:27 pm »
Universal, fii sigur ca sa gandit la tine...  ;D ;D ;D
E normal la mintea lui...  :) :D ;D

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #41 : Ianuarie 25, 2013, 03:04:16 am »
Dragule Entitatea,

te asteptam pe la Prezinta-te si cu contributii in forum.

CdG

Slabe șanse, trolii sunt de-obicei lași, dar daca are curajul sa se înregistreze, n-o sa contribuie decât cacapit ca mai sus. Sau poate e înregistrat deja  ;)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #42 : Ianuarie 25, 2013, 03:25:19 am »
Universal, testam si eu apele, scuze  :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #43 : Ianuarie 25, 2013, 11:36:47 pm »
Entitatea se crede mare destept, desi nu e. Si ii place sa faca abuz de smiley-uri. Are si acelasi stil schiop de expunere a ideilor (putine, dar fixe!) cu Grivei-Universal. Mancatorul universal de borsh.

Entitatea

  • Vizitator
Re: Pentateuchul Samaritean
« Răspuns #44 : Ianuarie 26, 2013, 12:09:28 am »
David, te spun la batrani!  ;D