Autor Subiect: Rata de retenție în rândul Martorilor Lui Iehova  (Citit de 2121 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Rata de retenție în rândul Martorilor Lui Iehova
« : Octombrie 22, 2011, 03:34:26 pm »
Potrivit unui sondaj de mare amploare realizat în SUA de Pew Forums, Martori Lui Iehova au cea mai mică rată de retenție dintre religile americane:

Citat
Martorii lui Iehova au cea mai mică rată de retenţie dintre toate tradiţile religioase. Doar 37%
din cei care au fost crescuti ca Martori ai lui Iehova se identifică încă ca Martori ai lui Iehova.

Raportul poate fi gasit la http://religions.pewforum.org/reports. În dreapta găsiți Full report, la pagina 9 a documentului (12 în reader).

În congregațile în care am activat lucrurile stau asemănător, procentul fiind poate puțin mai mare. Aș zice sub 50% oricum.
Cum stau/au stat lucrurile în congregația voastră?
De ce este această rată de retenție mică în rândul martorilor? Încotro se îndreaptă cei care părăsesc organizația?

« Ultima Modificare: Octombrie 22, 2011, 06:22:52 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Rata de retenție în rândul Martorilor Lui Iehova
« Răspuns #1 : Octombrie 22, 2011, 07:28:37 pm »
La noi în congregaţie cunosc trei-patru cazuri de copii care au crescut în spiritul organizaţiei, iar mai apoi s-au dezasociat, au fost excluşi sau pur şi simplu nu au progresat până la botez. În general nu neapărat dezacordul cu aparatul doctrinar cauzează fadingul, ci mai degrabă dorinţa de a avea o viaţă fără acele restricţii uneori absurde, impuse de 'sclav'. Adică, din punctul meu de vedere, aceşti tineri recunosc că sunt tineri în 'lume' care să ducă o viaţă normală, morală, cinstită, fără să fie nevoiţi să trăiască o viaţă controlată de organizaţia Watch Tower, iar aceşti copii de Martori tânjesc după o astfel de viaţă şi consideră că nu merită să o sacrifice pentru pionierat de pildă.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Rata de retenție în rândul Martorilor Lui Iehova
« Răspuns #2 : Octombrie 23, 2011, 01:06:16 am »
LA NOI AU RAMAS NUMAI DINOZAURII ASTIA MAI NOI NU AU REZISTAT MULT;SI DINTRE DINOZAURI AU MAI PLECAT EU SINT ULTIMU{CRED} ;D  EU AM FOST EXCLUS PT CA AM SPUS CA SINT O SECTA AMERICANA CARE ISI HARTUIESTE TURMA SI O BANDA DE IPOCRITI[ASTA AM SPUS UNUI BATRIN VECIN DE GARD CU MINE CARE MA HARTUIT ANI DE ZILE CA NU I-A CONVENIT ACTIVITATEA MEA..]a TRECUT MAI BINE DE UN AN IN CARE NU M-AM MAI INTORS,SI BINE AM FACUT SINT CONVINS CA EI SINT SCLAVUL NETREBNIC SI DESI SINT DESTUL DE APROAPE DE CRESTINISMUL AUTENTIC,AU MARI PROBLEME TREBUIE O REFORMA RADICALA..
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Rata de retenție în rândul Martorilor Lui Iehova
« Răspuns #3 : Octombrie 23, 2011, 10:56:20 am »

Dragă cimpean GABRIELL, poţi să ne spui ce reforme ai crede de cuviinţă că trebuie făcute în organizaţie ca să corespundă cu Biblia, eventual crează un topic în acest sens.
În legătură cu rata de retenție, este clar că cu trecere timpului, informaţiile se răspândesc tot mai uşor şi tineretul nu mai poate fi prostit ca altădată.
De fapt cuvântul martorilor roade ca o cangrenă (comp. cu 2Timotei 2:15-19), pe parcurs ce lumea se adânceşte în stricăciune şi imoralitate, nu mai este suficient doar puterea voinţei ca să duci o viaţă sfântă, ci este nevoie de mai mult, e nevoie de Duhul Sfânt, e nevoie de o relaţie cu Dumnezeu autentică, nu doar de o relaţie cu o organizaţie şi de o prorie străduinţă de a asculta de regulile ei.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Rata de retenție în rândul Martorilor Lui Iehova
« Răspuns #4 : Octombrie 23, 2011, 11:38:45 am »
Acuma ce imi vine in minte ar fii;Legalismul pe baza caruia se fac atitea abuzuri[excluderi pe capete][dogmatismul],faptul ca au ajuns sa idolatrizeze acest sclav[zic eu viclean si netrebnic]Cum zicea un prieten deal meu nu ii problema ca ti-ai pierdut increderea in Dumnezeu sau Isus [la ei],dar daca ti-ai pierdut increderea in sclav esti exclus..Deci au ajuns sa idolatrizeze sclavul.Este evidenta spalarea pe creier mai ales la tv unde ti se impune sa ridici mina sa raspunzi ca [la scoala],din punctul meu de vedere o parodie penibila,evident pt spalarea creierului intensiva.Abuzul spiritual ,se cere performanta altfel esti categorisit slab spiritual,esti tot timpul intepat,timorat,luat la rost;ca se mai lipseste de la programe,ca nu se merge destul pe teren,ca nu se ridica mina la programe,se trezesc tot felul de sentimente de vinovatie pentru exacerbarea fricii,si a dependentei psihologice...http://www.rcrwebsite.com/falsere1.htm    ar mai fii  http://martorii-lui-iehova.ro/2011/09/24/este-greu-sa-schimbi-felul-in-care-vezi-lucrurile/   nu se pune accent pe biblie ci mai degraba pe reviste tv.virful de lance al wts ar fii multe. Isfa te admir de mult am vazut postarile tale siturile tale...Stiu ca si pe tine te intereseaza o reformare a wts.Stiu ca se lucreaza la asta cu armele LUMINII...Mai vorbim :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))