General > Exegeză biblică

Pilda bunului samaritean, varianta martorilor

(1/2) > >>

lovelogic:

Luca 10:29 - Dar, vrând să arate că este drept, „martorul” i-a zis lui Isus: „Și cine este „fratele” meu?“ 30  Răspunzând, Isus a zis: „Un „martor venea” de la „congres la casa lui, dar mașina lui a intrat cu viteză într-un copac, el rămânând” pe jumătate mort. 31  Din întâmplare, pe drumul acela „venea de la congres un bătrân de congregație”, dar, când l-a văzut, a trecut pe cealaltă parte. 32  La fel, și un „supraveghetor de circumscripție”, când a ajuns în locul acela și l-a văzut, a trecut pe cealaltă parte. 33  Dar un „apostat” care mergea pe drum a venit la el și, văzându-l, i s-a făcut milă. 34  S-a apropiat de el și i-a legat rănile, „cu bandajele pe care le-a avut”. Apoi l-a urcat „în mașina lui”, l-a dus la un „spital, unde a fost” îngrijit. 35  A doua zi a scos „300 de lei”, i-a dat „doctorului” și i-a zis: «Îngrijește-l, iar orice vei cheltui în plus îți voi plăti când mă voi întoarce». 36  Care dintre aceștia trei ți se pare că s-a dovedit „fratele” celui care „a fost accidentat”?“ 37  El a zis: „Cel care s-a îndurat de el“. Atunci Isus i-a zis: „Du-te și fă și tu la fel“.

valeriu:
Sună interesant  pilda în varianta aceasta.  :D  Oare învaţă ceva din ea Martorii care o citesc? Sunt sigur că dacă Isus ar spune acum această pildă, ar spune-o exact în varianta aceasta.

lovelogic:
Valeriu, mă bucur că îți place, dar nu trebuie să ne îmbătăm cu apă chioară: nu o citește niciun martor aici.
Eu, am citit cartea lui Raymond Franz, am citit multe despre martori, mi-am dat seama că religia asta este o sectă și tot îmi era frică să intru aici, dar cineva care este martor.

Aliosa:
Mã bãieti, voi vã ïmbãtati cu aqua qioara! Voi sunteti martorii de pe aci!

valeriu:
Sigur că Martorii loiali „sclavului” nu au voie să comenteze pe aici, de aceia-s şi păzitorii sub acoperire non-stop, dar să citească nu-i poate opri nimeni. De fapt, ce-a fost „grâu” în respectiva organizaţie a cam fost ales de Domnul. Neghina şi zgura ce-a mai rămas nu-i mai trebuie nici măcar lui Satana.  :)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă