Autor Subiect: sexul la Martorii lui Iehova  (Citit de 75569 ori)

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
sexul la Martorii lui Iehova
« : Ianuarie 11, 2013, 10:34:34 am »
 Am aflat de curand ca batranii de congregatii ar fi primit noi directive privind practicile sexuale , mai exact ce pozitii sunt acceptate si care nu , tot comportamentul sexual fiind luat la verificari . Aceasta bineinteles nu este prima initiativa de acest gen , Ray Franz vorbind despre acest lucru si in Conflictul Constiintei .
 Intrebare intrebatoare : cat de cretinoid sa fii sa - ti iei nevestica de mana si sa vorbesti cu batranii congregatiei ce , cand si cum poti sa-i faci ? Sau cum poate o dobitoaca al carei sot de exemplu nu este martor sa le explice batranilor ca sotul ei "o supune " la cine stie ce exhibitii ii trece lui prin cap ? dar ce ne facem daca surorii incepe sa-i si placa? oare ce-o fi zicand barbatu daca intr-o zi vine proasta si se pune de-a curmezisul ca ea nu mai vrea asa ca i-au zis batranii ca e "pacat"?
  Eu am impresia ca babalacii aia din CDG pe care atarna pieile si nu se mai uita nici moartea la ei s-au gandit ca nici ceilalti sa nu mai aiba parte de nici un fel de distractie.
   Mare-i gradina asta a lui Dumnezeu si vad ca numa prostii dau navala .
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline leviathan

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2012
  • Mesaje postate: 183
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #1 : Ianuarie 11, 2013, 11:09:47 am »
  Pai ce secta ar mai fi ei daca nu controleaza orice aspect al vietii supusilor?

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #2 : Ianuarie 11, 2013, 01:34:48 pm »
Mimo, de ce te miri?
Nu ți se pare normal ca mironosiții boșorogi să controleze și acest aspect din viața oițelor? Face parte din arsenalul care le asigură o mai bună manipulare...

Doar știi că amărâților li se spune că relațiile sexuale sunt pentru procreere, nu pentru altceva. De ce să fie pentru plăcere - trebuie să găsești plăcere în închinare, în întruniri, în citirea literaturii, în participarea la congrese, în lucrarea de predicare...

Ce preludiu? ce poziții?, ce fantezii?, ce orgasme? (bașca multiple...), cum și de ce să găsești plăcere în intimitate cu partenerul tău?

Și să fii sigură că o să se găsească dobitoace care să meargă să discute cu oligofrenii de bătrâni despre viața lor sexuală în cuplu... sa fii sigură...

Mie mi-e și milă de ei...

CdG

--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #3 : Ianuarie 11, 2013, 01:50:49 pm »
Sau cum poate o dobitoaca al carei sot de exemplu nu este martor sa le explice batranilor ca sotul ei "o supune " la cine stie ce exhibitii ii trece lui prin cap ? dar ce ne facem daca surorii incepe sa-i si placa? oare ce-o fi zicand barbatu daca intr-o zi vine proasta si se pune de-a curmezisul ca ea nu mai vrea asa ca i-au zis batranii ca e "pacat"?

Ma indoiesc ca esti fata sau femeie, daca poti sa vorbesti despre o femeie (sotie)in termenul de “dobitoaca” intr-un context in care la sot te referi folosind cuvantul “barbat”. Adica cum, femeia din punctul tau de vedere este “animal”? Nu mai fii atat de mandru ca “esti” fata/ femeie , ca nu te crede nimeni. Mai degraba dai semne de misogin.
Horror!

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #4 : Ianuarie 11, 2013, 01:55:38 pm »
Ma indoiesc ca esti fata sau femeie, daca poti sa vorbesti despre o femeie (sotie)in termenul de “dobitoaca” intr-un context in care la sot te referi folosind cuvantul “barbat”. Adica cum, femeia din punctul tau de vedere este “animal”? Nu mai fii atat de mandru ca “esti” fata/ femeie , ca nu te crede nimeni. Mai degraba dai semne de misogin.
Horror!

Believe me page, Mimoza e fată :)
Si dacă s-a referit cu acel termen, s-a referit strict la o persoană CARE AR PUTEA FACE LUCRUL ACELA, din acea cauză a numit-o dobitoacă și proastă! Lucru cu care sunt de acord. Tu nu?
La fel de bine ar putea fi un dobitoc...

Vezi că aici nu ne certăm fetele cu băieții, sau misoginii cu feministele, ci vorbim despre mirificele directive ale corpului de guvernare  :D

CdG


--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #5 : Ianuarie 11, 2013, 01:58:59 pm »
Pai la nenorocitii aia din corpul de guvernare daca nu li se mai(umple de spirit chestia) :D au chef sa ne "regularizeze" viata sexuala   :o :D 8) ;stiti ca factura la gaz  :D
Din Cartea lui Re y reiase ca multi martori oligofreni si-au pirit partenerul de actiunile din dormitorul lor.Deci nu dejaba oile se zice ca sint proaste;dar dragalase :P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #6 : Ianuarie 11, 2013, 02:00:41 pm »
Ma indoiesc ca esti fata sau femeie, daca poti sa vorbesti despre o femeie (sotie)in termenul de “dobitoaca” intr-un context in care la sot te referi folosind cuvantul “barbat”. Adica cum, femeia din punctul tau de vedere este “animal”? Nu mai fii atat de mandru ca “esti” fata/ femeie , ca nu te crede nimeni. Mai degraba dai semne de misogin.
Horror!

Believe me page, Mimoza e fată :)

daca ar fi fatuca ar fi mai pudica, ceea ce la "ea"nu prea se obsearva.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #7 : Ianuarie 11, 2013, 02:02:22 pm »
Am aflat de curand ca batranii de congregatii ar fi primit noi directive privind practicile sexuale , mai exact ce pozitii sunt acceptate si care nu , tot comportamentul sexual fiind luat la verificari

Aştept să primesc confirmarea oficială (adică să am scrisorica în mână). Sincer mi se pare super deplasat, chiar şi contextul actual în care se află organizaţia, dar nu prea mă mai miră extremele la care duce dorinţa de control şi de dominare.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #8 : Ianuarie 11, 2013, 02:05:54 pm »
Aştept să primesc confirmarea oficială (adică să am scrisorica în mână).

Se cunoaste faptul ca si in afara unei scrisori noi catre corpurile de batrani, atitudinea majoritatii este cea expusa de Mimoza...

Ii sfatuiesc pe cei care se afla inca in organizatie sa nu atinga acest punct de discutie cu batranii din congregatie. Nu au ei ce cauta in viata intima a unui cuplu. Ce are a face viata sexuala (huh?!) a unui oligofren cu 4 clase de 60 de ani de exemplu cu viata intima a unui cuplu proaspat casatorit de 2x de ani???

Dar stati linistiti ca am intalnit si cupluri de 3x ani din fosta congregatie cu aceleasi concepte oligo...

CdG
« Ultima Modificare: Ianuarie 11, 2013, 02:12:59 pm de Corpul de Guvernare »
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #9 : Ianuarie 11, 2013, 02:14:22 pm »
o femeie care isi barfeste barbatul unei terte persoane despre orice subiect posibil si imposibil care iti trece prin cap , sex , ca sforaie , ca are burta, ca-i pute gura, ca ce vrei tu ...din punctul meu de vedere, tot femeie, este o dobitoaca si o proasta
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #10 : Ianuarie 11, 2013, 02:18:43 pm »
Corect Mimo :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #11 : Ianuarie 11, 2013, 03:16:51 pm »
o femeie care isi barfeste barbatul unei terte persoane despre orice subiect posibil si imposibil care iti trece prin cap , sex , ca sforaie , ca are burta, ca-i pute gura, ca ce vrei tu ...din punctul meu de vedere, tot femeie, este o dobitoaca si o proasta

Poate fi de inteles ca o sotie care a ajuns la capatul rabdarii ce priveste apucaturile/ obiceiurile sotului ei sa se destainuie unei terte persoane ( prietena, mama, psiholog sau alte varinte) cautand consiliere, fiind in situatia disperata in care nu se mai poate intelege cu consortul ei, el nearatand nicio dispozitie spre as schimba obiceiurile care deranjeaza atat de mult.
A treia persoana neimplicata intotdeauna va putea sa judece lucrurile la rece si sa-ti ofere unele repere care tie iti scapa, din cauza implicarii emotionale, ca apoi sa iei deciziile care necesita a fi luate. Trebuie doar sa fim atenti cui ne destainuim, cui ii cerem sfatul! Parerea mea.

(Stiu,sotului despotic, cei care isi abuzeaza sotia atat fizic cat si psihic, nu ii place ca nevasta lui sa caute sprijin() in alta parte, ca atunci risca sa piarda teren si sa nu mai poata sa fie “stapanul atotputernic” al casei.)

Apropo, afirmand despre cineva ca e prost sau dobitoc, nu-l vei destepta.

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #12 : Ianuarie 11, 2013, 03:26:44 pm »
nu tine de raspunderea mea sa destept pe cineva . fiecare se desteapta singur . de la a te sfatui cu o prietena intima si a-i spune ca ai unele probleme in casnicie , pana la a-i spune detaliat cum te ....."pupa"( incerc sa fiu mai pudica pt tine special) e cale foarte lunga . asta unei prietene intime . sa nu mai vorbi de a spune astfel de detalii unor oligofreni . iar din experienta iti spun ca in caz de probleme in famile prietenele tale te fac sa crezi ca esti o victima si prietenii lui il fac sa creada ca e prostul tau . daca la casatorie spui "la bine si la rau" inseamna ca in caz de rau trebuie sa incerci inainte de toate sa gesesti o rezolvare a problemelor , nu sa sari repede sa te victimizezi , sa stie toata lumea cat suferi tu . simplu si elegant , nu vrei sa suferi , te bate , te nenoroceste , pleci . unui prieten adevarat nu trebuie sa-i dai explicatii, va fii alaturi de tine oricum . ceilalti vor avea ce sa barfeasca vreo 2 saptamani
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #13 : Ianuarie 11, 2013, 03:36:49 pm »
in caz de probleme in famile

Mimo, ai dreptate, îmi place cum pui punctul pe I.
Dar atenție, aici nu vorbim de probleme reale într-o familie/cuplu, ci de chestiuni care NOUĂ ni se par normale, iar lor (martorilor) li se par anormale prin prisma indoctrinării și manipulării.

ceilalti vor avea ce sa barfeasca vreo 2 saptamani

Asta e mai adevărată decât orice! Îmi aduc aminte pe vremea când eram încă în congregație, la întrunirile cu bătrânii aflam de problemele (mă rog, așa zisele probleme) unora de la frați/surori din jurul lor, prieteni cică, sau familie.
E plin de zvonaci și răspândaci prin organizație... altfel nu prea ar reuși să funcționeze :)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: sexul la Martorii lui Iehova
« Răspuns #14 : Ianuarie 11, 2013, 05:07:31 pm »
si Page , daca pe femeie am facut-o dobitoaca pe barbat l-am facut cretinoid , asta ca sa vezi ca indiferent de genul persoanei am aceeasi parere in cazul in care ajungi la asemenea discutii   
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca