Autor Subiect: Reformă în organizaţie  (Citit de 23686 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Reformă în organizaţie
« : Octombrie 23, 2011, 02:17:19 pm »
Dacă am fi din corpul de guvernare, ce reforme aţi dori să faceţi în organizaţia Martorii lui Iehova, începând cu cele importante spre cele mai puţin importante.
Eu aş sugera câteva:
1) Să se explice clar că salvarea este doar prin har şi credinţă nu şi prin fapte, faptele bune sunt o consecinţă sau un efect al salvării, ele nu contribuie la salvarea omului, doar arată că primirea darului vieţii eterne face pe credincios să trăiască o viaţă de ascultare ca recunoştinţă faţă de dragostea lui Dumnezeu.
2) Un mai mare accent pe jertfa lui Cristos care nu doar că a fost echivalentul lui Adam, dar El a luat păcatele noastre asupra Lui şi a primit pedeapsa ce trebuia noi să o primim de la Dumnezeu, să se explice pe deplin ce înseamnă răscumpărarea şi ce implică ea.
3) Să să se explice că TOŢi se pot naşte din nou şi pot deveni copii ai lui Dumnezeu, şi fraţi cu Cristos, nu doar 144.000 şi că împărţirea pe clase a creştinilor este paguboasă şi nebiblică, fiindcă toţi creştinii sunt una (Ioan 17:20-22).
4) Să se pună un mai mare accent pe Biblie, şi întrunirile să fie libere, ca fiecare să contribui cu este călăuzit de Spiritul Sfânt şi după nevoile locale (vezi: 1Corinteni 14:26).
5) Să se pună un accent pe relaţia cu Dumnezeu, ca din această să izvorască relaţia cu fraţii şi surorile, iar supunearea faţă de cei cu autoritate din poporul lui Dumnezeu, să derive din supunerea faţă de Dumnezeu. Ca să nu fie în conflict loialitatea faţă de Dumnezeu cu cea faţă de conducerea organizaţiei. Dacă este un astfel de conflict însemnă că conducerea organizaţiei nu reprezintă conducerea lui Dumnezeu şi ea nu este autoritatea rânduită de Dumnezeu.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #1 : Octombrie 23, 2011, 03:59:13 pm »
Alin, deja aceste câteva sugestii ar avea implicaţii majore asupra întregului framework de gândire a organizaţiei. Atâta vreme cât Societatea Watch Tower nu are un punct de vedere ortodox (în sensul denotativ al cuvântului) cu privire la lucrarea spiritului sfânt în congregaţia creştină (ci se insistă asupra eforturilor personale, omeneşti de a-şi cizela personalitatea pe latura spirituală) şi îşi bazează existenţa pe concepte corporatiste şi de marketing (ierarhia, abordarea lucrării de predicare) nu cred că se poate pune problema de reformă.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #2 : Octombrie 23, 2011, 04:47:20 pm »
Este adevărat ce spui, că este cam greu să vedem reforme majore în organizaţie, reforme de substanţă sau de fond, dar când am deschis acest topic, am considerat că fiecare expunându-şi punctul de vedere asupra schimbărilor ce ar fi necesare, ajungem să ne cunoaştem mai bine între noi şi să cunoaştem viziunea ficăruia despre cum ar trebui să fie asocierea frăţească.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #3 : Octombrie 23, 2011, 05:45:51 pm »
Îţi dau perfectă dreptate aici, Alin. Mai ales că analizând opiniile fiecăruia, trecând în revistă opţiuni, variante, puncte de vedere, experienţe, şi analizându-le prin prisma Scripturilor, nu facem altceva decât să aderăm la sfatul lui Pavel: "Cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun" (1 Tesaloniceni 5:21, Noua traducere în limba română, 2007).
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #4 : Octombrie 25, 2011, 12:23:45 am »
Eu aș aminti:

1. Eliminarea restricților de comunicare pentru membrii care aleg să părăsească organizația de bună voie
2. Transfuzile de sânge să fie o problemă de conștiință
3. Ridicarea interdicției legate de bărbi :)
4. Renunțarea la anii 1914 și 607 î.e.n.
5. O mai mare deschidere spre știință
6. Încetarea campaniei împotriva apostaților
7. Încetarea campaniei împotriva studiilor superioare
8. Mai multă umilință din partea Corpului de Guvernare
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Eli

  • Vizitator
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #5 : Octombrie 31, 2011, 04:09:10 pm »
Renuntarea la rapoartele de serviciu.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #6 : Octombrie 31, 2011, 05:11:17 pm »
Chestia cu raportu alt rahat.Si cu treaba asta am fost hartuit.Daca ar stii cite ore am declarat din burtaaa.Au.uauuu.Unde ti-se cere performanta sa puneti un mare semn de intrebare :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #7 : Octombrie 31, 2011, 05:20:29 pm »
Daca ar stii cite ore am declarat din burtaaa.
Uau, asta-i cam urata fratioare. Ma rog, as putea aprecia sinceritatea dar tot, parca, am ramas cu un gust amar...

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #8 : Octombrie 31, 2011, 05:27:00 pm »
am fost sincer ,ce doare?Asta ca sa-ti dai seama cit de valabil este raportul,cred ca am dat..peste o mie de ore din burta.Si doar din ciuda ca mi-au pus in circa acest raport pe care daca nu il dadeam eram hartuit,asa ca le-am dat.... ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Eli

  • Vizitator
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #9 : Octombrie 31, 2011, 05:42:31 pm »
sunt convins ca sunt foarte multi cei care, din diferite motive, adauga ore la raport, asa ca sa lasam politica strutului 8)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #10 : Octombrie 31, 2011, 08:56:16 pm »
Citat
sunt convins ca sunt foarte multi cei care, din diferite motive, adauga ore la raport, asa ca sa lasam politica strutului

Pe lângă asta, se fac multe ore 'de mântuială', ca să zic așa. De exemplu, în mărturia stradală, mulți se plimbă 2 ore, dau 2 pliante și gata. Sau merg dimineața din casă-în-casă și își petrec timpul bătând la uși, întrucât nu găsesc pe nimeni acasă. Asta se întâmplă mai ales la pionieri, care au nevoie de ore.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #11 : Noiembrie 01, 2011, 08:29:53 am »
Rapoartele de serviciu . . . Amintiri . . .
Confirm si eu ca foarte multi "umflau" aceste rapoarte.
Pe vremea respectiva, eram o congregatie mica si stiam cam tot ce misca. M-am si ocupat de centralizarea rapoartelor o vreme si intr-adevar eram pus in situatii delicate cand trebuia sa recuperez unele dintre ele, mai ales cele care stiam ca nu au nici o legatura cu realitatea.

Am fost si pionier si trebuie sa recunosc ca eram prea dedicat (a se citi orbit/controlat) ca sa pun ore in plus. Nu dom'le, le faceam pa toate.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #12 : Noiembrie 01, 2011, 11:39:44 am »
Si tu baiat cuminte i-ai parasit,este o mare pierdere pentru ei :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #13 : Noiembrie 14, 2011, 11:30:11 pm »
Daca ar stii cite ore am declarat din burtaaa.
Uau, asta-i cam urata fratioare. Ma rog, as putea aprecia sinceritatea dar tot, parca, am ramas cu un gust amar...

Aşi fi curioasă dacă cineva vreodată n-a pus "din burtă" nimic în acel raport.
Făceam pionieratul şi nu mi-au ieşit orele la socoteală. Supraveghetorul serviciului din vremea aceea mi-a zis: Lasă sora xxxxx , pune şi tu acolo să completezi că recuperezi la anu' şi dacă nu, atunci poţi spune că ai manifestat interes personal, sau ai depus mărturie tacit prin comportament... aşa am făcut.
Şi?
Câte cifre su sunt aiurea?
Doar la congrese auzi atâta blablabla de te doare mintea. Sau în anuare, sau în nu mai ştiu ce experienţe...
Teatru ieftin!

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #14 : Decembrie 08, 2011, 01:25:01 pm »
Eu am făcut pionierat auxiliar din burtă...băgam 25 de ore pe bune, 25 din stomac. Dar ei nu știau. Și pe chestia asta mi s-a luat interviu la congresul de 1 zi, ca să mă vadă frații și mai ales surorile ce harnic sunt.
     Eu am o singură propunere: să nu mai fie obligatorie însoțirea perechilor de tineri care vor să petreacă ceva timp singuri. Și dacă vor să facă echitație, să fie treaba lor, nu a congregației.