Autor Subiect: Noutăți din presă  (Citit de 38525 ori)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #15 : Decembrie 05, 2011, 12:54:52 pm »
Cunosc la Negreşti Oaş un fost bătrân de congregaţie care avea două fete.  Cea mare s-a spânzurat pentru că nu a fost lăsată să participe la banchetul ţinut de clasa a XII-a pe care tocmai o terminase. Avea 18 ani.
cealaltă s-a căsătorit cu un băiat din "lume"
Experienţe tragice.

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #16 : Decembrie 05, 2011, 01:50:00 pm »
Da e adevarat , si eu cunosc cazul .

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #17 : Decembrie 17, 2011, 06:31:06 pm »
Stiam si eu despre caz ,dar eu zic ca rau e doar cu prima fata ,aia care s-a spanzurat,cu a 2-a este ok.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #18 : Ianuarie 28, 2012, 12:06:12 pm »
"ADEVARUL"poate fi inflamabil.Paradisul spiritual incepe sa ia foc.Se pare ca tot mai multi devin"INTOXICATI"de acest fum al adevarului,si recurg la masuri extreme.


http://www.cbs8.com/story/16417179/second-fire-at-jehovahs-witness-kingdom-hall
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #19 : Martie 01, 2012, 08:25:36 am »
Aici e ingropat Iisus Hristos? Un mormant din secolul 1 d.H. descoperit sub un bloc din Ierusalim lanseaza o ipoteza care socheaza intreaga planeta. Placa funerara pe care scrie in greaca veche "Sfinte Iehova, ridica-Te, ridica-Te" l-a facut pe arheologul James Tabor sa lanseze teoria ca aici s-ar odihni Mantuitorul impreuna cu Maria Magdalena. Cum legislatia israeliana privind necropolele este extrem de stricta, analize stiintifice, fotografieri si studii aprofundate ale osemintelor gasite aici sunt imposibile, scrie Click.


http://www.click.ro/news/extern/ingropat-iisus_hristos_0_1349865095.html
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #20 : Aprilie 04, 2012, 10:28:56 am »
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline corina90

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 52
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #22 : August 08, 2012, 08:33:53 pm »
Un articol interesant, mai ales pt cei care nu au mai avut de-a face cu martorii:
http://www.romanialibera.ro/stil-de-viata/familie/cum-isi-gasesc-martorii-lui-iehova-perechea-231893.html

Offline Mimoza

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Iun 2012
  • Mesaje postate: 116
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #23 : Septembrie 03, 2012, 11:23:41 am »
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2197172/Stone-Age-good-luck-charms-Israeli-archaeologists-9-000-year-old-animal-statues-excavating-motorway-site.html
 sau mai usor , in romana
http://ro.stiri.yahoo.com/originea-religiei-dezgropata-dupa-9000-ani-langa-ierusalim-051700935.html

m s-a parut interesant si chiar o explicatie buna a poruncii sa nu-ti faci chip cioplit si sa nu te inchini la idoli , dovedindu-se ca asta era o practica veche
" Intelepciunea incepe prin a-ti pune intrebari ."     
                                       Seneca

Offline zeu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 71
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #24 : Decembrie 06, 2012, 09:46:23 pm »
http://www.huffingtonpost.com/2012/06/16/calif-jury-awards-28m-in-_n_1602997.html


Candace Conti acordat $ 28M În cauza Martorilor lui Iehova abuz Sex
 
Oakland, California - Un juriu din California de Nord a acordat 28 milioane dolari daune de la o femeie care a spus Martorii lui Iehova a permis un membru adult al unei biserici Fremont sa o molesteze, atunci când ea a fost un copil în mijlocul anilor 1990.

Alameda County juraților acordat $ 7 milioane daune compensatorii miercuri și un alt 21 milioane dolari în daune punitive, joi, la Candace Conti, avocatul ei, Rick a spus Simons.

"Aceasta este cea mai mare verdictul juriului pentru o singură victimă într-un caz religios abuz asupra copilului în țară", a declarat Simons Associated Press.

În procesul ei, Conti, acum 26, a spus de la 1995-1996, atunci când ea a fost de 9 și 10 ani și un membru al Fremont Nord Congregația Martorilor lui Iehova, ea a fost în mod repetat molestat de un coleg congregant, Jonathan Kendrick.

Associated Press nu numi în mod normal, victime ale abuzului sexual asupra copiilor, dar Conti a se identificat în mod public pentru a încuraja alte victime ale abuzurilor sexuale să vină, a spus Simons.

"Nimic nu poate aduce înapoi copilăria mea", a spus Conti Tribune Oakland. "Dar prin aceasta (verdictul) și prin, sperăm, o schimbare în politica lor, putem face ceva bun să iasă din ea."

Conti susținut, de asemenea, în costum ei că liderii religiei naționale de format o politică în 1989, care a instruit bătrânii religia pentru a menține acuzațiile de abuz asupra copilului sexuale secrete. Congregația bătrânii urmat politică atunci când Kendrick a fost condamnat în 1994 de molestare a copiilor delict în Alameda County, în funcție de Simons.

Kendrick nu a fost niciodată acuzat penal în cazul implică Conti, dar pe langa convingerea 1994, el a fost condamnat mai târziu, în 2004, de acte indecente sau lasciv cu un copil, înregistrările arată.

Kendrick, 58, locuieste acum in Oakley, California, potrivit California sex registru infractor. Un mesaj lăsat cu o persoană răspunde la telefon la el acasă nu a fost returnat imediat.

etc. tradus cu google.   

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #25 : Decembrie 07, 2012, 06:03:18 am »
60% din cele $28M trebuie platite de agresor (ceea ce nu se va intampla), iar restul de 40% de catre Watchtower, care vor face recurs acum.

Mai jos, la minutul 4, Candice explica cum batranii congregatiei nu au crezut-o, si i-au explicat ca procedura biblica este sa aduca 2 martori. Iata ce frumos apara biblia victimele violului.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=DFhSEWWd3WA#!
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #26 : Decembrie 07, 2012, 08:06:50 am »
... si i-au explicat ca procedura biblica este sa aduca 2 martori. Iata ce frumos apara biblia victimele violului.
buey , nu mai manca borsh ... ca ponta . nu e vorba numai de procedura biblica aici. fara indoiala ca wtb&ts e de porc , la fel ca si alte religii , insa  chestia cu 2 martori e si un principiu de drept roman - testis unus, testis nullus.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #27 : Decembrie 07, 2012, 03:26:26 pm »
Buey, nu dicta tu ce mănânc eu. Argumentul tau nu conteaza, respectivii au apelat la el pt ca e biblic, nu pt ca ar face parte din dreptul roman. Care principiu, oricât de roman ar fi, e de doi lei in sistemele de justiție de azi, care binenteles ca nu prevăd așa ceva.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #28 : Decembrie 07, 2012, 04:28:44 pm »
nu breh , conteaza numai ce spui tu. si ala nu era un argument. in cazul de mai sus nu biblia e de vina , carte ce ar trebui tratata cu respect , care oricat de balamata ar putea fi are multe lucruri utile in ea , ci wtb&ts care e de mare porc.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Noutăți din presă
« Răspuns #29 : Decembrie 08, 2012, 04:56:48 am »
Nu conteaza din cauza continutului, nu a autorului. Si nu, argument a fost, de vreme ce ai zis "nu e vorba numai de procedura biblica aici". Ba chiar ca de procedura biblica e vorba aici. Bre.

Ca biblia nu ar fi de vina, e o prostie cat casa. Cine e de vina, sfantu duh? De ce ar trebui tratata cu respect? Pt. ca contine indemnuri la omor si genocid, infanticid, si alte *ciduri? Ha, imi amintesc un argument Watchtower: daca cineva ti-ar da un pahar cu apa si ti-ar spune "nu-ti fie teama, doar 1% din cei in pahar e otrava", ai bea? Ciudat cum nu pot sa-si urmeze propriile rationamente.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19