Autor Subiect: Ioan15:19  (Citit de 4404 ori)

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Ioan15:19
« : Noiembrie 25, 2011, 10:54:44 pm »
 " A nu face parte din lume"  înseamnă a nu te asocia cu ceilalţi de alte religii, a nu sărbători zile de naştere, crăciun sau paşte?

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ioan15:19
« Răspuns #1 : Noiembrie 26, 2011, 02:21:15 am »
Înainte să mă familiarizez cu modul în care privesc Martorii lui Iehova semnificaţie expresiei "a nu face parte din lume", asociam expresia aproape în mod automat cu speranţa finală a discipolilor lui Isus, respectiv a creştinilor: faptul de a "nu face parte din lume" echivalează cu o afirmaţie pe care o scrie Pavel fraţilor din Filipi, "cetăţenia noastră este în ceruri" (Filipeni 3:20). În al doilea rând, separarea de lume se referă la faptul că, prin comportamentul său, prin modul său de viaţă, prin faptul că dovedeşte că e un continuator al lui Cristos, prin faptul că spiritul sfânt lucrează în el, un creştin este altfel decât lumea înstrăinată de Dumnezeu. Scopul unui creştin nu este acela de a fi altfel decât lumea, ci să îi fie plăcut lui Dumnezeu şi să-L glorifice prin toate aspectele vieţii sale (1 Corinteni 10:31). Separarea vine ca o consecinţă evidentă a acestui de mod de viaţă, pe care majoritatea lumii (cel puţin a lumii de atunci) nu îl îmbrăţişează.
Din păcate, se pare că 'sclavul' pune un accent prea puternic pe necesitatea eforturilor personale susţinute pentru a cauza separarea însăşi, ca şi când separarea de lume ar contribui la aprobarea de către Dumnezeu şi nu realitatea prealabilă a aprobării Sale ar fi cea care să facă evidentă această separare.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ioan15:19
« Răspuns #2 : Noiembrie 26, 2011, 03:43:31 pm »
Este absolut normal să fi deosebit de ceilalţi atâta vreme cât Biblia este ghidul tău principal. Dar faptul de a nu ţine anumite sărbători? Crăciunul spre exemplu ...îmi amintesc o poză în care membrii corpului de guvernare erau strâns uniţi în jurul unui brăduţ împodobit.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ioan15:19
« Răspuns #3 : Noiembrie 26, 2011, 04:45:25 pm »
Renunţarea la sărbători a fost una din măsurile de extremism religios pe care le-a luat Rutherford în vederea unui separatism forţat dintr-un sentiment de superioritate împins la absurdul absolut.
Poză cu membrii Corpului de Guvernare la brad? No way! Corpul de Guvernare există abia din 1976. În anii '20 (ultima oară când s-a celebrat Crăciunul la Studenţii în Biblie) nu exista corp de guvernare.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ioan15:19
« Răspuns #4 : Noiembrie 26, 2011, 05:10:20 pm »
Atunci studenţi- nu prea am înţeles eu politica societăţii dar îmi amintesc un brad împodobit.
Dar oricum, avem aceiaşi mamă...să zic aşa.
Să stăm separaţi de lume, din păcate am simţit că ar fi şi faptul de a te depărta de familie, prieteni şi tot ce nu e martor.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ioan15:19
« Răspuns #5 : Noiembrie 26, 2011, 11:27:44 pm »
Să stăm separaţi de lume, din păcate am simţit că ar fi şi faptul de a te depărta de familie, prieteni şi tot ce nu e martor.
Din păcate această conotaţie — complet străină Bibliei — e transmisă şi azi de 'sclav' şi e inoculată puternic în mintea fraţilor. E realitatea din organizaţie şi este unul din mijloacele prin care "sclavul" încearcă să îi ţină turma sub control, îngrădită, izolată.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ioan15:19
« Răspuns #6 : Noiembrie 27, 2011, 10:14:03 am »
Izolarea este un termen foarte bun pentru a descrie motivul pentru care secta a dus fortarea intelegerii acestui verset pana acolo unde stim cu totii.

Imi amintesc perioada in care eram la scoala, martor fiind - excursii cu colegii? nope; mers la colegi sa invatam impreuna? nope; participare la olimpiada? nope; echipa de baschet? nope; la film cu colegii? nope; toate astea fiindca "noi nu ne asociem cu cei din lume".

Toate activitatile de tineret trebuiau facute "in cadrul congregatiei", cu fratii si bineinteles... sub supravegherea unui batran sau slujitor ministeriale cu ochelari de cal.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ioan15:19
« Răspuns #7 : Noiembrie 27, 2011, 08:23:07 pm »
CdG, cred că era frustrant!
Copiilor mei nu le-am impus niciodată aşa ceva ... dar totuşi au avut de suferit. Imediat ce m-am botezat nu m-am ocupat de ei . Nu tu zi de naştere, nu tu sărbătoare... etc
Îmi amintesc cum odată când fata mea a strănutat şi nu i-am spus nimic m-a întrebat " Să zici noroc nu e voie dar nici  sănătate n-ai voie să spui ?
Bine, nu-i esenţial pentru mine aşa ceva după cum nici pentru ei nu era...dimpotrivă deseori se bucurau şi ei de compania fraţilor la reuniuni.
Pe nesimţite însă, te depărtezi tot mai mult, nu mai ai prieteni, rude, şi din păcate nu mai ai nici fraţi. Când ţi-e lumea mai dragă te simţi singur. Şi eşti foarte singur. Cum spune şi Dorel, izolat ca un lepros în tabără. :(

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Ioan15:19
« Răspuns #8 : Noiembrie 27, 2011, 08:24:58 pm »
Să zici noroc nu e voie dar nici  sănătate n-ai voie să spui ?


Noroc ca nu m-ai stropit!  ;)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ioan15:19
« Răspuns #9 : Noiembrie 27, 2011, 08:32:42 pm »
Aceasta SINGURATATE este indusa de BUCATARUL Sef de la Wactover stiu ei de ce,si izolarea de "lume"Tot stiu ei de ce ;in caz ca vrei sa-i parasesti sa te trezesti cu adevarat singur...Noroc ca este familie....desi la unii au ghinionu sa aiba fanatici in familie[apoi distractie]. >:(
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Ioan15:19
« Răspuns #10 : Noiembrie 27, 2011, 10:33:23 pm »
Fratele Câmpean (cu â din i) chiar a pus punctul pe i. Într-adevăr, Gabi, acesta este şi scopul. Te izolează ca să depinzi de turmă şi de apartenenţa la turmă, chiar dacă lupii prădători de afară sunt în mare parte holograme randate cu tehnologie CGI, generate tot de "câini".
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Ioan15:19
« Răspuns #11 : Noiembrie 27, 2011, 10:56:15 pm »
 Ei sint Lupii,dar sint bine camuflati in piei de oi si spreiati cu ESENTA de oaie...behehe ;D Pe cind realizezi cu cine ai deaface ,observi ca toate drumurile sint blocate .Si-au luat ei masuri ....Pacat ca nu prea multe lucruri ar trebui schimbate pt.ca iluzia sa fie completa.Forta lor rezida din acesti "batrini" Obedienti pe care i-a "lamurit "ca fac ce este corect.Le-a dat importanta si putere,arma lor ce-a mai redutabila este institutia EXCLUDERII.Care sint tineri si mai noi nu vor fi afectati...insa cu cit esti mai vechi si ai avut o viata acolo un univers,vei iesi cam sifonat cel putin pt.o vreme.Dar cred ca va veni si vremea lor sa plateasca  ::) ASTEPT  :P :'(
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Ioan15:19
« Răspuns #12 : Noiembrie 28, 2011, 09:43:47 am »
Este mare diferenţă între a ieşi şifonat sau a ieşi zdrobit. Cei care ies şifonaţi mai au o şansă...
Evident, şi pentru răni puternice există tratamente. Trebuie doar să-l găseşti pe cem mai bun...

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ioan15:19
« Răspuns #13 : Decembrie 01, 2011, 06:46:40 am »
Comunitatea ioanida era o secta in cadrul unei secte mai mari, crestinismul. Pe crestinii "clasici" ii considerau fii ai diavolului, mai ales pt. ca nu credeau in pre-existenta lui Isus - Ioan 8:31, 44, 57-59. Avand in vedere ca erau o minoritate intr-o minoritate si se simteau presati din toate directiile, au dezvoltat doctrina asta cu lumea satanica si ei singurii cei adevarati in afara ei pentru a-si explica starea de fapt. Pe cine intereseaza recomand "The Community of the Beloved Disciple", de Brown.

Si uite-asa conduce orbu pe orb in groapa, watchtower nu face altceva decat sa calce pe urmele acestor habotnici antici.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Ioan15:19
« Răspuns #14 : Decembrie 20, 2011, 11:14:59 am »
Martorii sunt în lume pentru că ei nu sunt născuţi din Dumnezeu, ei nu pot birui lumea oricât de mult s-ar sforţa, aşa cum un pom nealtoit nu poate produce fructe altoite.

1 Ioan 5:4  pentru că oricine este născut din Dumnezeu, biruieşte lumea; şi ceea ce câştigă biruinţă asupra lumii, este credinţa noastră.
Numai cine este născut din Dumnezeu (de sus) are în el natura divină (2Petru 1:3,4), şi poate să biruiască lumea şi să rodească roada Duhului (Galateni 5:22,23).

În Biblie, există doar două categorii de oameni, fiii ai lui Dumnezeu născuţi din El şi fiii ai Diavolului care sunt din lume.
1 Ioan 3:9  Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentru că sămânţa Lui rămâne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.
10  Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu şi copiii diavolului. Oricine nu trăieşte în neprihănire, nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeşte pe fratele său.
« Ultima Modificare: Decembrie 20, 2011, 11:17:04 am de calea »
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.