Autor Subiect: Distrugerea religiei, plauzibilă?  (Citit de 5772 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Distrugerea religiei, plauzibilă?
« : Martie 04, 2012, 11:52:26 pm »
Martorii cred că „necazul cel mare” va începe odată cu „distrugerea religiei false” de către „puterile politice ale lumii”. În urmă cu câtiva ani, chiar au făcut o campanie de amploare cu tractul:
SFÂRŞITUL RELIGIEI FALSE ESTE APROAPE!
Aceasta doctrină se bazează pe interpretarea „prostituatei” din Revelaţia 17 ca fiind „imperiul mondial al religiei false”.

Personal, această doctrină nu mi s-a părut niciodată plauzibilă, sau cel puțin nu iminentă, având în vedere că „religia” este susținută puternic în majoritatea țărilor din lume. Nu cred că poți desfința deocamdată religia în țările musulmane, sau în cele creștine.
Principala „amenințare” pentru religie astăzi, nu sunt „guvernele”, ci mai degrabă indiferența oamenilor (vezi în țările occidentale). Ateismul capătă amploare, însă nu-l văd amenințând serios religia în viitorul apropiat.

Pentru cei care cred în Biblie, au dreptate martorii legat de „prostituata” din Revelația? Este „sfârșitul” aproape?
Cei care nu cred în Biblie, cum, când se va sfârșii „religia”?

PS: Am atașat pozele din broșura menționată, pentru a vă stârni amintiri plăcute  :D
« Ultima Modificare: Martie 04, 2012, 11:55:29 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #1 : Martie 05, 2012, 12:16:02 am »
In Biblie "necazul cel mare" este o exacerbare a intolerantei religioase, o persecutie speciala asupra ramasitei "poporului sfintilor", care se termina cu interventia salvatoare a lui Dumnezeu. Deci cum sa inceapa cu distrugerea dusmanilor?
 

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #2 : Martie 05, 2012, 02:00:41 am »
Realitatile inconjuratoare arata de fapt ca religia (si in special mahomedanismul) capata puteri si respect din ce in ce mai mari de la natiunile pamantului.  Recent, presedintele celei mai puternice tari de pe pamant si-a cerut scuze de la niste fanatici inapoiati pt ca soldatii lui au ars din greseala cartile lor sfinte - care erau folosite de extremisti pt a comunica in inchisoare.

Organizatia Islamica de Cooperare (OIC) (56 tari musulmane) exercita o influenta din ce in ce mai mare asupra ONU si incearca (cu succese moderate deocamdata) sa impuna ONU o rezolutie care va declara criticarea religiei si blasfemia ca fiind violari grave cu pedepse pe masura.

Deci nu, nu se prea intrevede deloc distrugerea religiei de catre domeniul politic, dimpotriva. Eu zic ca religia va fi eliminata de pe pamant in vreo 5 miliarde de ani cand soarele va "exploda" si va topi planeta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #3 : Martie 05, 2012, 07:31:06 am »
Daca ei prin tractul;"SFÂRŞITUL RELIGIEI FALSE ESTE APROAPE!"doresc sa faca o reclama pentru ei se insala amarnic !!!Si astfel de reclama in locurile in care accesul la internet are putere devine fatala si fara de putere.Totusi se vede ca cei care le raspindesc inca cred in mesaj si cu mare sirguinta fac distribuirea si mai trec si orele de sacrificiu in raportul lunar.pacat ca nu ajung rasplatiti pentru osteneala si timpul pierdut :)

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #4 : Martie 05, 2012, 07:47:35 am »
Religia va ajunge sa joace un rol si mai importamt in viata omenirii dechit pina in prezent!!de ce?Fiinca baietii destepti inteleg ca este ramura ceea mai profitabila si mai buna pentru manipulare in subjugarea semenului si folosirea lui pentru scopurile sale egoiste.Religia  mereu a facut o punte intre comert si politica!!Religia este formata si folosita pentru scopurile meschine indiferent de grupare atita timp chit i-si subjuga si robesc membrii pentru  o expunere aparte in ceea ce se investeste si se realizeaza azi!!Intrebarea este;de ce se investeste in o sturctura rece ce in timp se deterioreaza si necesita intretinere foarte scumpa ?Chind de fapt in Biblie vedem ca DOMNUL ISUS NU A INVESTIT IN EDIFICII CUM AR FI ;TEMPLE ,SINAGOGI SI BISERICI DE PIATRA ,CARAMIDA SI ALTE MATERIALE?Oare aceste investitii in care s-au investit si inca se investesc sume chiar greu de inteles pentru unii ,valoreaza mai mult ca vaduva,orfanul,sau cel nenorocit si lipsit de hrana,casa si apa?

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #5 : Martie 05, 2012, 07:49:38 am »
Când am primit acel tract stomacul mi s-a făcut ghem. Nu am fost de acord niciodată cu el şi nici cu spusele martorilor cum că religia ar fi o prostituată.
Am citit printre rânduri mai degrabă ură şi-nverşunare.
Am atașat pozele din broșura menționată, pentru a vă stârni amintiri plăcute  :D
Sceptic, cu ce te-am supărat?

Pentru cei care cred în Biblie, au dreptate martorii legat de „prostituata” din Revelația? Este „sfârșitul” aproape?
Cei care nu cred în Biblie, cum, când se va sfârșii „religia”?

Biblia dă loc de interpretări aşa că fiecare cult se poate considera cel mai tare pe piaţă dacă asta caută.
Pentru cei ce nu cred în Biblie, sfârşitul religiei este direct proporţional cu viteza descoperirilor ştiinţifice. Şi de ce n,am recunoaşte, nu e de loc de neglijat.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #6 : Martie 05, 2012, 10:40:07 am »
Distrugerea religiei false în Armaghedon:
Isaia 2:8  Dar ţara lor este plină şi de idoli, căci se închină înaintea lucrării mâinilor lor, înaintea lucrurilor făcute de degetele lor.
9  De aceea cei mici vor fi scoborâţi şi cei mari vor fi smeriţi: nu-i vei ierta.
10  „Intră în stânci şi ascunde-te în ţărână, de frica Domnului şi de strălucirea măreţiei Lui!”
11  Omul va trebui să-şi plece în jos privirea semeaţă şi îngâmfarea lui va fi smerită: numai Domnul va fi înălţat în ziua aceea.
12  Căci este o zi a Domnului oştirilor împotriva oricărui om mândru şi trufaş, împotriva oricui se înalţă, ca să fie plecat:
13  împotriva tuturor cedrilor înalţi şi falnici ai Libanului şi împotriva tuturor stejarilor Basanului;
14  împotriva tuturor munţilor înalţi şi împotriva tuturor dealurilor falnice;
15  împotriva tuturor turnurilor înalte şi împotriva tuturor zidurilor întărite;
Isaia 2:16  împotriva tuturor corăbiilor din Tarsis şi împotriva tuturor lucrurilor plăcute la vedere.
17  mândria omului va fi smerită şi trufia oamenilor va fi plecată; numai Domnul va fi înălţat în ziua aceea.
18  Toţi idolii vor pieri.
19  Oamenii vor intra în peşterile stâncilor şi în crăpăturile pământului, de frica Domnului şi de strălucirea măreţiei Lui, când Se va scula să îngrozească pământul.
20  În ziua aceea, oamenii îşi vor arunca idolii din argint şi idolii din aur pe care şi-i făcuseră, ca să se închine la ei, îi vor arunca la şobolani şi la lilieci;
21  şi vor intra în găurile stâncilor şi în crăpăturile pietrelor, de frica Domnului şi de strălucirea măreţiei Lui, când Se va scula să îngrozească pământul.


"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #8 : Martie 05, 2012, 10:52:31 am »
Religia merge mina in mina cu politicul asa ca putine sanse ca aceasta pepiniera de voturi sa fie amenintata cu disparitia.
Multi vor continua sa fie religiosi orce lovitura ar primi religia lor,pentru ca au facut o dependenta pshihologica,au o speranta (chiar daca nu este bine conturata)..din lipsa de alceva.
Reprezinta un suport psihic pentru multi ,care insa se bazeaza pe povesti iluzorii ale oamenilor(nimeni nu a vazut nici macar un pui de inger)
Religia este un virus memetic extrem de contagios inoculat din primii ani de la nastere,care se propaga ca si o metastaza prin "bunavointa"victimelor virusate.
Aceste persoane infectate sint sincere in demersul lor dar sint prizonierii propriei minti acaparate de acest virus puternic.
Sintem niste compiutere organice(creierul nostru) care este bombardat de "programe" informatii pe care o minte neinstruita le lasa sa treaca de zidul protector pe care ar fi bine s-al avem fiecare;care apoi te face captiv...
Religia este exact un  DROG si trebuie tratat ca atare;cite succese au fost raportate in lupta cu dependentele(drogurile existente) exemplu de droguri:alcol,sex,munca,religie,stupefiante etc.;putine da!
Echilibrul ar fi cel de dorit, insa inclinatia noastra organica este spre aceste dependente.
Pe aceasta idee ar fi un exemplu fanaticii religiosi care doresc s-ai oblige pe altii sa creada ce cred ei astfel ei devenind niste agresori pshihici(exemplu batrinii de congregatii de la martori) care sint cei mai virusati(altfel nu ar fi acceptat astfel de functii);bineinteles le putem gasii scuze;tendinta de a vedea doar partile frumoase ale intregului....slaba informare si virusul foarte subtil care lucraeaza  incet dar sigur.
Pentru crestinii care s-ar putea ambala le spun doar atit ca daca se nasteau in Mongolia,tibet,India(care are 1 miliard de persoane...aproape sigur nu erau crestini;asta spune multe daca nu chiar TOTUL.
Da si eu am fost educat(virusat) ca un crestin si inca mai sint virusat,care ii smecheria...acum ma scutur de aceste programe (virusi infectiosi).
Daca gresesc care ii problema ? ar fi de mirare in urma abuzului sectei Martorii lu sa fim seriosi :D care ii exclud pe cei care isi pierd increderea in ei(nu mai cred timpeniile lor cu care sint bombardati).
Insa nu asta ii cauza Dezamagirea ,cauza ii ce am aratat mai sus AM FOST VIRUSATI DE UN PROGRAM BOLNAV!
Asa ca dragilor acest virus ce face dependenta ne va urmarii in continuare,tot asa ca si antraxu,sida,canceru si toate" binecuvintarile"primite de la zei.......
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #9 : Martie 05, 2012, 03:44:08 pm »
Ca să fie distruse religiile lumii, în viitorul apropiat, nici eu nu cred, dar cred că vor cădea de-a binelea. Să dau un exemplu: Un jongler îşi face numărul şi  totul  este bine câtă vreme nimeni nu-i ştie şmecheria. După ce este descoperit nu înseamnă că nu-şi mai poate face numărul chiar dacă 99% din sală nu se mai miră, pricep. Cam aşa cred că vor cădea toate religiile în următorii doi sau trei ani. Încerc să explic, în cuvinte puţine, cum se poate întâmpla aşa ceva. IEHOVA va face dreptate poporului Său. Asta nu prin sfârşitul lumii sau Armaghedon (după înţelesul Societăţii WatchTower), ci va scoate la lumină toată nedreptatea care se face acestui popor. Deja ştim că poporul a fost vândut, este rob în „Babilon” (de 70 de ani) şi nu are nici o descoperire dumnezeiască. Numărul celor nevinovaţi care au mai rămas în popor (Ieremia 2:34) şi acelor care suspină şi gem (Ezechiel 9:4) a rămas foarte mic, doar o rămăşiţă. Aceştia vor avea parte de-o eliberare. Deja au. Când fiara (Corpul de guvernare şi sclavul fidel) care subjugă poporul, vor fi distruse (nu este vorba de distrugerea persoanelor care compun acest sistem numit „fiară”, ci de distrugerea sistemului), oameni de orice religie şi naţie, care au ochi de văzut, pot pricepe că într-adevăr Biblia vorbeşte doar de acţiuni între IEHOVA şi poporul Său, iar celelalte religii se văd excluse din „joc”. Ce simplu se face judecata!!  Dar mai întâi trebuie să cadă religea cea care se crede "adevărată"!!

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #10 : Martie 05, 2012, 09:51:45 pm »
Legat de profeția lui Dumitru Dumuman și de interpretarea că prostituata din Relevația ar fi SUA, vezi detalierea împlinirii, așa cum o afirmă el: [noembed]click[/noembed].

Deci el spune că spionii ruși vor descoperii depozitele nucleare americane și va fi o revoluție internă.
Apoi dinspre ocean: Cuba, Nicaragua, Mexic vor bombarda aceste depozite, ele vor exploda, și America va arde.

Un scenariu bun pentru un film cu Bruce Willis.   ;D

No offence, dar profeția a fost făcută în timpul războiului rece (1984), când temerea față de spionii ruși era în toi, iar Cuba, Nicaragua aveau legături strânse cu sovieticii. Mexicul, nu este de peste ocean, fiind vecin la granița de sud, deci nu prea-și are locul în „profeție”. Chiar dacă ar fi bombardate depozitele respective, nu cred că SUA se va dezintegra, doar este uriașă și în prezent net superioară țărilor catalogate drept invadatoare. O altă profeție eșuată, făcută într-un context politic care în prezent nu mai este relevant.
« Ultima Modificare: Martie 05, 2012, 11:04:22 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #11 : Martie 05, 2012, 10:00:09 pm »
Citat
Sceptic, cu ce te-am supărat?

@Cineștiecine
Îmi pare rău dacă ți-am trezit amintiri neplăcute. Mie sincer mi s-au părut comice.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #12 : Martie 06, 2012, 01:12:18 pm »
Citat
Sceptic, cu ce te-am supărat?

@Cineștiecine
Îmi pare rău dacă ți-am trezit amintiri neplăcute. Mie sincer mi s-au părut comice.

:*
Am glumit, doar.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #13 : Martie 06, 2012, 03:09:02 pm »
Religii au existat dintotdeauna. Unele au dispărut în uitare, altele s-au transformat şi există şi azi. Ele tind să dispară odată cu popoarele care cred în ele. Religiile fac ceva ce le asigură supravieţuirea: îi dau individului dispus să le creadă sentimentul apartenenţei la un grup ales, un grup special, un grup având favoarea divină, un grup care va merge la ceruri. Bineînţeles că totul e o minciună, o scamatorie de circ. Iar apartenenţa la o religie se plăteşte nu de puţine ori cu viaţa. Religiile nu vor dispărea atâta vreme cât vor exista: nevoia de apartenenţă la turmă, naţionalismul, ura, prostia, materialismul, indolenţa. Şi cum cel puţin prostia e veşnică, cred că şi religiile vor mai fi cu noi o bună perioadă de timp.

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #14 : Martie 06, 2012, 05:18:12 pm »
Toate ar fi bune daca ar fi pentru un scop divin si fiecare sa beneficieze in mod egal fara sa se foloseasca metode de manipular si subjugare in modul perfid in care ele se expun azi si putini ajung sa inteleaga acest lucru.

Offline ionică

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 24
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #15 : Martie 06, 2012, 05:57:32 pm »
Cred că acest subiect ar trebui privit ca și o pildă.Poate la mulți li se pare curioasă această abordare de a privi sfârșitul religiei false ca ceva fizic și nu este privit ca ceva figurativ sau simbolic. Mai concret să expun o supoziție chiar plauzibilă privită prin ochii Bibliei.La poporul Israel înainte și după nașterea lui Isus,pe parcursul vieții și chiar după moartea lui Isus și până astăzi a fost și este încă o religie falsă.Israelul aștepta și mai așteaptă încă un Mesia care să facă din acest popor cel mai puternic stat sau mai bine zis conducătorul lumii. Este posibil ca odată cu moartea lui Isus pentru păcatele lumii iar Isus să devină Mesia și totodată religia adevărată.Cu alte cuvinte toți aceia care l-au primit pe Isus ca mântuitor personal și devenind în același timp un TEMPLU al DUHULUI SÂNT fac parte din credința adevărată. Toți acei care sunt,,morminte văruite''fac parte din religia falsă.Pentru poporul Israel cred căci din anul 70 D.Cr.a început necazul cel mare și continuă și în ziua de azi.Până nu-l primesc pe Isus și nu numai ei, ca singurul Mesia,singurul Mântuitor personal,singurul Mijlocitor,toți aceștia fac parte din religia falsă.Oricine poate să aibă o supoziție dar care trebuie să fie confirmată de Biblie și să fie insuflată de Duhul Sfânt,altfel nu are nici o valoare.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #16 : Martie 07, 2012, 04:19:49 pm »
Distrugerea religiilor clasice e un fenomen real, dar seamănă mai degrabă cu eroziunea rocilor sub acţiunea vântului decât cu un proces cataclismic. Creştinismul a început să sufere această eroziune lentă cam din vremea Renaşterii. Şi în cadrul creştinismului există curente, orientări. Acestea se lustruiesc şi se erodează prin frecare unele de altele. De multe ori tocmai aceste lupte intestine întăresc o religie, în loc să o slăbească. E posibil să mai fi spus cineva asta, dar cred că religia e expresia cea mai profundă a egoismului omenesc.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #17 : Martie 18, 2012, 09:00:44 pm »
Probabil ca daca o ciurda de baieti destepti si sinceri ar fi lasati slobozi prin bibliotecile si arhivele Vaticanului si apoi ar face public rezultatul , atunci s-ar produce un mare cutremur si multa lume ar urla pe strazi apucandu-se cu mainile de par.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

KoBoLd

  • Vizitator
Re: Distrugerea religiei, plauzibilă?
« Răspuns #18 : Martie 18, 2012, 10:48:36 pm »
La cât rău a făcut religia omenirii, cred că ar merita un sfârșit de dramatic pe cât au suferit generațiile din urmă din cauza fanaticismului mediocru al ocultei regresive, numită în continuare „Religie”.