Autor Subiect: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova  (Citit de 13159 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« : Noiembrie 04, 2011, 09:50:56 pm »
Propun ca în acest topic să menționăm versete dificil de explicat de către martori.
Vă rog să vă rezumați la un verset per post (puteți posta de mai multe ori), în care să menționați și de ce ați ales versetul respectiv.

Am să încept eu cu:

Citat din:  Romani 8:14, NWT
Căci toţi cei ce sunt conduşi de spiritul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.

Martorii lui Iehova susțin că expresia „fii ai lui Dumnezeu” se referă la „cei unși”. Ținând cont de asta cât și de acest verset, înseamnă că marea mulțime nu este condusă de spiritul sfânt, doar rămășița. Dacă marea mulțime nu este „călăuzită” (Cornilescu, 1924) de spiritul sfânt, cum merge ea în lucrarea de predicare? cum de unii membri ai ei sunt implicați în redactarea revistelor cât și a cărților publicate de martori?
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #1 : Noiembrie 06, 2011, 10:49:33 am »
Există multe versete dificile pentru martorii lui Iehova, versete care sunt ocolite, ignorate sau răstălmăcite, unul dintre ele este:
"Este un singur corp şi un singur spirit, aşa cum este şi o singură speranţă la care aţi fost chemaţi. Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
 " - Efeseni 4:4.
Creştinii au o singură speranţă nu două! Şi există un singur botez, legat de această singură speranţă, un botez în care înviezi în locurile cereşti împreună cu Cristos.
Nu există botez creştin cu speranţă pământească.

Coloseni 2:12: "căci aţi fost îngropaţi cu el în botezul lui, iar prin legătura voastră cu el aţi fost şi sculaţi din morţi împreună cu el, prin credinţa voastră în lucrarea lui Dumnezeu, care l-a sculat din morţi".

Efeseni 2:5-7: "ne-a dat viaţă cu Cristos chiar când eram morţi în greşeli — prin bunătate nemeritată aţi fost salvaţi — şi ne-a ridicat împreună şi ne-a aşezat împreună în locurile cereşti, în unitate cu Cristos Isus"

Botezul este o înviere cu Cristos. Unde? "în locurile cereşti", nu pentru a moşteni pământul!
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #2 : Noiembrie 06, 2011, 12:31:55 pm »
Am să încept eu cu:
Citat din:  Romani 8:14, NWT
Căci toţi cei ce sunt conduşi de spiritul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.

Martorii lui Iehova susțin că expresia „fii ai lui Dumnezeu” se referă la „cei unși”. Ținând cont de asta cât și de acest verset, înseamnă că marea mulțime nu este condusă de spiritul sfânt, doar rămășița.

Răspunsul este dat în versetul următor:

Citat din: Romans 8:15
- Căci noi n-am primit iar spiritul servitudinii sub frică, ci noi am primit Spiritul de înfiere [Peshitta -- Rucho da-simath benayo: Spiritul costituirii de fii.] (adopţie), prin care noi strigăm, Abba, Abun! [Peshitta: קרינן אבא אבון - crinene Ava Abunu].

Apostolul Pavel care spune "noi am primit Spiritul" nu vorbeşte celor 144 de mii din cele 12 seminţii ale lui Israel  care ies din "marea strâmtorare" înaintea "marii mulţimi", ci vorbeşte credincioşilor din Roma cu care a corespondat după ce a fost respins de diaspora ebraică din oraş. Deci ceea ce spune poate fi aplicat la orice credincios dintre neamuri care devine membru în Trupul lui Mesia, şi nu doar la o ramură aleasă.
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 01:07:09 pm de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #3 : Noiembrie 06, 2011, 12:40:54 pm »
Un alt pasaj dificil este:

Romani 11:25  Fraţilor, ca să nu vă socotiţi singuri înţelepţi, nu vreau să nu ştiţi taina aceasta: o parte din Israel a căzut într-o împietrire, care va ţine până va intra numărul deplin al Neamurilor.
26  Şi atunci tot Israelul va fi mântuit, după cum este scris: „Izbăvitorul va veni din Sion şi va îndepărta toate nelegiuirile de la Iacov.

WTS spune că Israelul din v.25 este cel carnal, iar Israelul din v.26 este cel spiritual, dar este clar că Pavel vorbeşte de Israelul carnal în ambele versete, după cum reiese şi din context:
Romani 11:27  Acesta va fi legământul, pe care-l voi face cu ei, când le voi şterge păcatele.”
28  În ce priveşte Evanghelia, ei sunt vrăjmaşi şi aceasta spre binele vostru; dar în ce priveşte alegerea, sunt iubiţi, din pricina părinţilor lor.
29  Căci lui Dumnezeu nu-I pare rău de darurile şi de chemarea făcută.
30  După cum voi odinioară n-aţi ascultat de Dumnezeu şi după cum prin neascultarea lor aţi căpătat îndurare acum,
31  tot aşa, ei acum n-au ascultat, pentru ca, prin îndurarea arătată vouă, să capete şi ei îndurare.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #4 : Noiembrie 06, 2011, 01:09:28 pm »
Nu există botez creştin cu speranţă pământească.

Principalul este că cei din poporul lui Dumnezeu care îl primesc pe Mesia au botezul mesianic în Numele lui Iisus (Ieşua) Christos (haMeşia) aşa cum le-a predicat apostolul celor tăiaţi împrejur:

Citat din: Ap Fapte 2:38-40
Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus HristosPeshitta: B'Şeme D'Marie I'şua, spre iertarea păcatelorVezi 2:40, 3:19, 3:26. voastre, şi veţi primi darul Sfântului DuhD'Ruha D'Qadoşa. Căci vouă este dată făgăduinţa şi copiilor voştri şi tuturor celor de departe, pe oricâţi îi va chema DumnezeuPeshitta: Aloha sau Elohe însuşi. Şi cu alte mai multe vorbe mărturisea şi-i îndemna, zicând: Mântuiţi(-vă) din această generaţie vicleană (strâmbă, rea, perversă, nedreaptă).- Jer. 51:6, Fil. 2:15, Rev. 18:4.
« Ultima Modificare: Noiembrie 06, 2011, 01:13:23 pm de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #5 : Noiembrie 07, 2011, 06:11:57 pm »
Filipeni 1:21.    Căci pentru mine viaţă este Hristos şi moartea un câştig.

Daca nu avem suflet prin moarte devenim inconstienti, de ce pentru Sf. Ap. Pavel moartea e un castig ?

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #6 : Noiembrie 07, 2011, 06:15:55 pm »
Apoi cu privire la dumnezerirea lui Iisus Hristos:
Ps. 102: 24 Am spus: „O, Dumnezeul meu,
nu mă înlătura la jumătatea zilelor mele;
anii tăi ţin în toate generaţiile.

25 Cu mult timp în urmă ai pus temeliile pământului,
iar cerurile sunt lucrarea mâinilor tale.

26 Ele vor pieri, dar tu vei rămâne,
toate se vor uza ca un veşmânt.
Le vei înlocui ca pe o haină şi timpul lor va trece
. " (Traducerea lumii noi)

versus Evrei 1:7-12:
"7 Iar despre îngeri zice: „El face din îngerii săi spirite şi din slujitorii săi publici o flacără de foc“. 8 Dar despre Fiul spune: „Dumnezeu este tronul tău pentru totdeauna şi veşnic, iar sceptrul regatului tău este sceptrul dreptăţii. 9 Tu ai iubit dreptatea şi ai urât nelegiuirea. Iată de ce Dumnezeu, Dumnezeul tău, te-a uns cu uleiul exultării mai mult decât pe tovarăşii tăi“. 10 Şi: „La început, tu, Doamne, ai pus temeliile pământului, iar cerurile sunt lucrările mâinilor tale. 11 Ele vor pieri, dar tu vei rămâne. Toate se vor învechi ca un veşmânt 12 şi le vei face sul ca pe o mantie, ca pe un veşmânt. Ele vor fi schimbate, dar tu eşti acelaşi şi anii tăi nu se vor sfârşi niciodată“. "(Traducerea lumii noi)

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #7 : Noiembrie 07, 2011, 06:19:29 pm »
Alt verset, folosit cand m-am intalnit cu ei si nici acuma dupa 4 luni nu au reusit sa-mi raspunda:
Romani 8:26: "De asemenea şi Duhul vine în ajutor slăbiciunii noastre, căci noi nu ştim să ne rugăm cum trebuie, ci Însuşi Duhul Se roagă pentru noi cu suspine negrăite. "

Cum poate Duhul sa se roage cu suspine negraite, mai ales daca e o forta impersonala ?

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #8 : Noiembrie 07, 2011, 08:42:22 pm »
cu adevărat versete foarte dificile pentru martori şi doctrina lor cele ridicate de Paul.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #9 : Noiembrie 10, 2011, 10:53:45 pm »
Citat din: Ioan 16:1
Şi mai am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Şi pe acelea trebuie să le aduc, iar ele vor asculta glasul meu şi vor fi o singură turmă cu un singur păstor.

Întotdeauna mi s-a părut „ciudată” interpretarea martorilor legată de acest verset. În acest pasaj Isus vorbește cu farisei. Astfel Isus spune că în afară de iudei, pentru care a venit pe pământ, îi mai are și pe cei dintre neamuri, cărora urmează să se reveleze. De unde până unde interpretarea cu „marea mulțime”? Niciodată nu am înțeles raționamentul.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #10 : Noiembrie 11, 2011, 10:19:21 am »
Şi de fapt atât oile din staul cât şi alte oi vor forma o singur turmă, un singur păstor.
Deci nu sunt nici două turme, nici două staule ca să existe două speranţe.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #11 : Noiembrie 12, 2011, 10:23:35 pm »
Cea mai populară interpretare este într-adevăr extinderea evanghelizării la nevrei.
Dar nici ea nu tine seama de context: Isus vorbea despre "oi" existente ca atare în acel moment, nu de viitoare oi (păgânii nu erau considerați "oi" - Mat 15:23).  Turma de "alte oi" din alt staul trebuia să formeze cu primele "o turmă" înainte ca păstorul să-și dea viața pentru toate.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #12 : Noiembrie 13, 2011, 07:18:38 pm »
Cea mai populară interpretare este într-adevăr extinderea evanghelizării la nevrei.
Dar nici ea nu tine seama de context: Isus vorbea despre "oi" existente ca atare în acel moment, nu de viitoare oi (păgânii nu erau considerați "oi" - Mat 15:23).  Turma de "alte oi" din alt staul trebuia să formeze cu primele "o turmă" înainte ca păstorul să-și dea viața pentru toate.

Ai putea să detaliezi un pic aici? La cine se referă mai exact „alte oi”?

Personal mi se pare că „alte oi” se poate referi fără probleme la „viitoare oi”. Și mai exact la cei „din națiuni”, nu la cei cu „speranță pământească”, care au apărut conform WTS prin ani 1930.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #13 : Noiembrie 13, 2011, 11:24:34 pm »
    "Mai am și alte oi care nu sunt din staulul acesta; şi pe acelea trebuie să le aduc. Ele vor asculta de glasul meu şi va fi o singură turmă, un singur păstor".
    Dacă aceste cuvinte le-ar spune astăzi un păstor obișnuit într-o discuție lângă staul, s-ar înțelege că pe lângă oile pe care le are în grijă, are și altele, primite probabil de curând de la familia lui. Tot ce urmează să facă este să le aducă și să le alăture turmei din staul pentru păstorire. Bineînțeles, nu pe rând, ci pe toate deodată. Indiferent cine din familie le-a avut în grijă anterior, acum, prin alăturare, oile vor forma o singură turmă cu cele din staul și vor avea același păstor. În plus, pentru că aparțin familiei, nu vor avea probleme în a recunoaște și urma noul păstor cu toată încrederea si nu va putea fi acuzat de furt.

    Isus a prezentat fariseilor dovada celor două grupuri de oi în legătură cu activitatea lui de atunci (că este un păstor trimis de Dumnezeu). Nu ar fi fost o dovadă validă dacă unul dintre grupuri urma să fie adus mai târziu în timpul de absenţă sau la o venire viitoare. De altfel, Isus a spus că 'îşi dă viaţa ca iarăşi s-o ia', aşa cum se vede din context, după aducerea oilor într-o "singură turmă" (Ioan 10:16-18). Aceasta înseamnă că la timpul morţii lui el era deja 'singurul păstor al singurei turme'.

    "Alte oi" sunt de acelaşi fel cu oile din staul. Cuvântul folosit pentru "alte" în greacă este allos (diferit numeric), nu heteros (diferit calitativ). Deci alte oi nu pot fi nici păgânii convertiţi în contrast cu evreii şi nici mulțimea mare de supraviețuitori ai necazului în contrast cu rămășița bisericii. Pentru că în acest caz ar exista o diferenţă calitativă faţă de oile din "staulul acesta". În pilda talanţilor cel ce avea cinci a adus "alţi" [allos] cinci. Aceşti alţi cinci erau cinci în plus, de aceeaşi valoare, metal, culoare, etc.
« Ultima Modificare: Noiembrie 13, 2011, 11:26:39 pm de logic »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Versete dificile pentru Martorii Lui Iehova
« Răspuns #14 : Noiembrie 14, 2011, 10:48:13 am »
în mod literal cine sunt oile din statul şi cine sunt alte oi?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.