Autor Subiect: Comemorare 2016  (Citit de 3664 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Comemorare 2016
« : Octombrie 14, 2015, 10:46:41 pm »
De data aceasta, marea problemă a WTS-ului nu mai sunt apostaţii, ci cei ce vor să se împărtăşească la comemorare.
Citez din Turnul de veghe, Ianuarie 2016: „Ar trebui să ne îngrijorăm dacă numărul celor care se împărtăşesc la Comemorare creşte?” (citat din paragraful 2, pag.23). O altă întrebare pe care o pune WTS în revistă, este: „Cum ar trebui să tratezi pe cineva care se împărtăşeşte din simboluri la Comemorare?”
Printre răspunsuri găsim: „…Scripturile ne spun că în congregaţie se pot strecura ‚fraţi falşi’…Aceşti impostori chiar ar putea pretinde că sunt unşi…”  „…numărul celor ce se împărtăşesc îi include şi pe cei care cred în mod eronat că sunt unşi. … Alţii ar putea avea probleme psihice sau emoţionale…” (pag. 24,  din paragraful 11 şi 13).

Tare frumos mod are WTS de a-şi descrie unşii: fraţi falşi, impostori, cei ce cred în mod eronat că sunt unşi sau cu probleme psihice sau emoţionale.

Ce doresc să transmit fraţilor care au hotărât să se împărtăşească din simboluri la comemorare în acest an, este să nu cedeze metodelor de descurajare a WTS-ului. Este corect ca toţi cei ce au respect pentru jertfa lui Isus, să se împărtăşească din simboluri la comemorare. Aceasta nu trebuie să însemne  neapărat că doresc să meargă în ceruri.
Un articol din revista anterior amintită, citează Zaharia 8:23, iar interpretarea WTS este următoarea: Iudeul – cei unşi, cei 10 oameni – turma mare. Păi, nu este  logică  deloc în interpretarea aceasta, deoarece în verset se spune: „Vrem să mergem cu voi…”, ori turma mare nu-şi doreşte să meargă în cer. Interpretarea corectă este alta. Dacă cineva doreşte se poate reveni cu amănunte.   

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2016
« Răspuns #1 : Octombrie 15, 2015, 02:03:26 pm »
bah valeriule, de ce iti pierzi tu timpul citind maculatura lor?
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Comemorare 2016
« Răspuns #2 : Octombrie 15, 2015, 03:05:22 pm »
Pentru ca e un iehovist obsedat de Watchtower...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Comemorare 2016
« Răspuns #3 : Octombrie 16, 2015, 11:05:16 pm »
bah valeriule, de ce iti pierzi tu timpul citind maculatura lor?

Mai sunt oameni sinceri prinşi captivi în WTS şi vreau să-i ajut să se elibereze de sub stăpânirea corpului de guvernare, de aceea le citesc literatura. Un alt motiv pentru care le-o citesc, este simpla curiozitate a mea de a le vedea sfârşitul. Bineînţeles, sfârşitul celor ce stăpânesc peste poporul Domnului, nu sfârşitul lumii. :)  Oricât s-ar crede ei de stăpâni pe situaţie, eu cred că vor capitula într-un mod ruşinos.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Comemorare 2016
« Răspuns #4 : Octombrie 20, 2015, 01:15:33 pm »
valeriule, cei care vor sa iasa din organizatie au toate ustensilele la indemana. i-am zis unuia asta vara, pionier special, fost bun amic, fost colegi de clasa, ne stiam de la 6 ani, ca traieste o mare minciuna. stii ce mi-a raspuns? " si apostatii au rolul lor" eu sunt apostat, ma? fata de cine? n-a raspuns. a inceput sa se gudure pe langa nevasta-mea cu intrebari prostesti.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline nicusor12

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2012
  • Mesaje postate: 39
Re: Comemorare 2016
« Răspuns #5 : Mai 16, 2016, 09:02:12 pm »
Sunt de acord cu Valeriu.Daca vrei sa ajuti nu poti sa o faci cu abordari dure . Nu trebuie sa musti pentru ca sa convingi.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Comemorare 2016
« Răspuns #6 : Mai 24, 2016, 11:44:08 am »
Pe cind comemorarea victimelor acestei secte JW>org?

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=556856251030913&set=a.548355225214349.1073741839.482132151836657&type=1&theater

Victime au fost cu miile,nu dor pt ca au refuzat singele;dar au fost hartuiti,abuzati,timorati,evitati chiar de propia familie.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=556856251030913&set=a.548355225214349.1073741839.482132151836657&type=1&theater

Daca Cristii a inviat si sa urcat la cer ,de ce mai trebuie comemorat;mai e mort? Saracu :D
Cristi  asta timplaru de termopane,chiar daca a existat,a fost un schizofrenic;iar biblia nu face decit sa spuna minciuni referitor la viata lui.
Dar ca sa ajungi la concluzia asta trebuie sa ai curajul sa citesti si sa-ti pui logica si rationamentu la treaba.
Din pacate de la indoctrinarea "stiintifica" care se face la iehovisti,majoritatea vor detine un creier neted ca un pepene,incapabil de ratiune si logica.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))