Autor Subiect: ARHEOLOGIE - vechime asezari umane  (Citit de 3305 ori)

Offline Oul Dumitru

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 49
ARHEOLOGIE - vechime asezari umane
« : Noiembrie 02, 2012, 01:45:49 am »
   Am facut acest topic pentru a discuta despre cum se impaca descoperirea unor asezari umane vechi cu cronologia Bibliei care pretinde ca omul are 6000 de ani vechime pe Pamant.
 
   I - Göbekli Tepe [ɡøbe̞kli te̞pɛ] este un sanctuar Neolitic ridicat pe o creastă de munte din sud-estul Anatoliei, aflat la circa 15 km, nord-est, de orașul Șanlıurfa. Acesta este cea mai veche structură religioasă cunoscută realizată vreodată de om. Cel mai probabil, sanctuarul a fost construit de către vânători-culegători în cursul mileniului al X-lea î.Hr., situl fiind excavat de către arheologi turci și germani încă din anul 1994.
Împreună cu Nevalı Çori, acest sit a revoluționat statutul Neoliticului Euroasiatic.

Göbekli Tepe

   
Geneza 3:22 - Apoi Iehova Dumnezeu a zis: „Iată că omul a devenit ca unul dintre noi, cunoscând binele şi răul. Acum, ca nu cumva să-şi întindă mâna şi să ia şi din rodul pomului vieţii, să mănânce şi să trăiască veşnic . .

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: ARHEOLOGIE - vechime asezari umane
« Răspuns #1 : Noiembrie 02, 2012, 07:59:42 am »
explicatia e simpla . satan a manipulat totul ca sa ii induca in eroare pe cei slabi in credinta.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: ARHEOLOGIE - vechime asezari umane
« Răspuns #3 : Noiembrie 09, 2012, 09:17:02 pm »
Cele opt artefacte nu sunt altceva decat marturia ingeniozitatii umane, inca din cele mai vechi timpuri. Unele din ele s-au dovedit a fi falsuri. De exemplu, craniile de cristal.

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"