Autor Subiect: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova  (Citit de 13880 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #60 : Martie 21, 2019, 04:02:18 am »
Citat
Nici asta nu am spus. Din nou mă citezi aiurea.
Ei ei, pai să minti tu chiar așa hal? :D Ia uite ca ai zis:

Eu am spus: "Deci raspuns zero. Nici nu poate fi altfel, e clar din biblie ca zeul n-a cerut nimic in general paganilor."
La care tu raspunzi:
Citat
Oricum, Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva: să se boteze.
Eu raspund: "Unde, in evanghelia după lovelogic? LOL".
Tu raspunzi:
Citat
1 Petru 3:21 -  Icoana aceasta inchipuitoare va mantuieste acum pe voi, si anume botezul, care nu este o curatare de intinaciunile trupesti, ci marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Isus Hristos,
Deci ai spus ca in 1 Pe 3:21 "Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva". Deci afirmi ca acest verset se adreseaza paganilor. Iar acest verset face parte din... biblie? Deci biblia li se adreseaza și paganilor? Conform tie, da.

Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #61 : Martie 21, 2019, 04:06:18 am »
Citat
Mama mia, dar ce știi să scoți din context.
Ia citește și versetul dinaintea acestora:

13. Eu am ridicat pe Cirus, in dreptatea Mea, si voi netezi toate cararile lui. El Imi va zidi iarasi cetatea si va da drumul prinsilor Mei de razboi, fara pret de rascumparare si fara daruri, zice Domnul ostirilor."
A da, scuza oricarui crestin, ""ai scos din context!!! grrrrr argggggghhhhh". Uite ca n-am scos din context nimic, tu crezi ca povestea cu Cirus anuleaza versetele pe care le-am citat? Poate in visurile tale? Pai tu nu stiai ca cica domnu lucreaza prin pagani de multe ori, ca de exemplu prin babilonienii care i-au dus pe evrei in robie? Și de aici deduci tu ca inchinarea paganilor nu e condamnata de zeul tau? Ești de plans.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #62 : Martie 21, 2019, 05:58:40 pm »
Citat
Deci ai spus ca in 1 Pe 3:21 "Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva". Deci afirmi ca acest verset se adreseaza paganilor. Iar acest verset face parte din... biblie? Deci biblia li se adreseaza și paganilor? Conform tie, da.

Deci asta, deci aia, deci aialaltă, așadar da.

Ești jalnic! Acest verset nu l-am pus ca să spun că se adresează păgânilor. L-am pus pentru că arată ce este botezul.

În acel verset este un „voi” și acel „voi” se referă la niște creștini, deci nu la păgâni. Vezi cum comentezi aiurea?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #63 : Martie 21, 2019, 06:16:13 pm »
Citat
A da, scuza oricarui crestin, ""ai scos din context!!! grrrrr argggggghhhhh". Uite ca n-am scos din context nimic, tu crezi ca povestea cu Cirus anuleaza versetele pe care le-am citat? Poate in visurile tale? Pai tu nu stiai ca cica domnu lucreaza prin pagani de multe ori, ca de exemplu prin babilonienii care i-au dus pe evrei in robie? Și de aici deduci tu ca inchinarea paganilor nu e condamnata de zeul tau? Ești de plans.

Păgânii nu au fost condamnați pentru închinarea lor, dar asta nu înseamnă că închinarea lor era bună. Una este să condamni o doctrină falsă, și cu totul altceva este să condamni un om pentru că are o doctrină sau o închinare falsă. Fă diferența între acestea două și după aia mai vorbim.

Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #64 : Martie 23, 2019, 07:05:59 am »
Citat
Deci asta, deci aia, deci aialaltă, așadar da.
Exact, se numeste logica, e clar ca ti-e straina :D

Citat
Ești jalnic! Acest verset nu l-am pus ca să spun că se adresează păgânilor. L-am pus pentru că arată ce este botezul.
Ești jalinic tu dacă nici macar să recunosti ce ineptii ai zis nu ești in stare. Tocmai asta ai zis, ca se adreseaza paganilor, oricine poate citii mai sus asta. "Oricum, Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva: să se boteze." Unde? ... "1 Pe 3:21..."

Citat
În acel verset este un „voi” și acel „voi” se referă la niște creștini, deci nu la păgâni.
Asta trebuia să ti-o spui tie înainte de a te gandi ca la "unde scrie așa ceva?", un raspuns bun ar fi 1 Pe 3:21. Deci până la urma ai dat-o-n bara cu afirmatia ca dzeu le cere paganilor să se boteze, sau ca ar cere așa ceva in 1 Pe 3:21?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #65 : Martie 23, 2019, 07:20:52 am »
Citat
Păgânii nu au fost condamnați pentru închinarea lor, dar asta nu înseamnă că închinarea lor era bună. Una este să condamni o doctrină falsă, și cu totul altceva este să condamni un om pentru că are o doctrină sau o închinare falsă. Fă diferența între acestea două și după aia mai vorbim.
Na, slab raspuns, ti-ai dat seama ca atarni in aer nu? Nu doar ca sunt condamnate practicile și crezurile religioase ale paganilor, sunt condamnati ei pentru ele. Cica sunt rusinati și pleaca plini de ocara. Cine? Doctrinele sunt rusinate și pline de ocara? Sau oamenii? Cine sunt caracterizati drept "nu au pricepere", deci sunt ignoranti sau prosti? Doctrinele? LOL. Deschide ochii, te-a orbit credinta să nu vezi ce scrie negru pe alb.

Deut 18:10-14
...nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, 11 de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi. 12 Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta.

Cine e o uraciune? Doctrinele sau practicile? Oamenii sunt condamnati astfel, nu doctrinele, și cu sentinta executata chiar. Scoate capul afara.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #66 : Martie 23, 2019, 06:09:18 pm »
Citat
Ești jalinic tu dacă nici macar să recunosti ce ineptii ai zis nu ești in stare. Tocmai asta ai zis, ca se adreseaza paganilor, oricine poate citii mai sus asta. "Oricum, Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva: să se boteze." Unde? ... "1 Pe 3:21..."

Sper din toată inima să ți-o spun pentru ultima dată: Nu mai zi că am zis ceva ce nu am zis. Dacă nu poți să faci asta, du-te și comentează la mica publicitate și nu mai veni să comentezi aiurea la postările mele.

Eu cred că știu cel mai bine de ce am pus un verset și nu cred că trebuie să vină un david atotștiutor care să îmi spună de ce am scris un verset.

Că se adresează păgânilor, ai zis tu, eu am zis că Dumnezeu le cere și păgânilor ceva, dar nu că se li se adresează.

A se adresa înseamnă a-i spune direct unei persoane ce se cere din partea lui.
A cere înseamnă a pretinde un lucru, dar nu înseamnă întotdeauna că trebuie să îi spui direct acest lucru.

Citat
Deut 18:10-14
...nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor, 11 de descântător, nimeni care să întrebe pe cei ce cheamă duhurile sau dau cu ghiocul, nimeni care să întrebe pe morţi. 12 Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta.

Cine e o uraciune? Doctrinele sau practicile? Oamenii sunt condamnati astfel, nu doctrinele, și cu sentinta executata chiar. Scoate capul afara.

Motivul pentru care au fost izgonite se găsește la versetul 9:

Dupa ce vei intra in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau, sa nu te inveti sa faci dupa uraciunile neamurilor acelora.

Și la versetul 13:

Tu sa te tii in totul totului tot, numai de Domnul Dumnezeul tau.

În plus, la ... din versetele citate de tine mai era și:

Sa nu fie la tine nimeni care sa-si treaca pe fiul sau pe fiica lui prin foc,
« Ultima Modificare: Martie 23, 2019, 06:12:52 pm de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #67 : Martie 23, 2019, 07:08:54 pm »
Sperma tale da' speri degeaba :D "Oricum, Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva: să se boteze." Unde? ... "1 Pe 3:21..."
Deci lasa gargara, ai zis-o tu, nu eu. Dacă nu ai zis-o ci te-ai exprimat neclar, atunci ramanem la prostia care ai debitat-o anterior, ca "Dumnezeu le-a cerut și le cere și păgânilor ceva: să se boteze". Unde? La mica publicitate?
A cere cuiva ceva nu înseamnă ca "trebuie să îi spui direct acest lucru"? Tu de pe ce planeta ai cazut? Unde se cere ceva "indirect" de la pagani? In Apocalipsa după l0velogic?

Citat
Motivul pentru care au fost izgonite se găsește la versetul 9:
Slab de tot, nu doar versetul 9 exista acolo, se insira o serie de alte chestie drept motiv, dar e de inteles de ce ai vrea să ignori așa ceva, pentru că e vorba exact de inversul a ceea ce ai spus. Oamenii aia au fost condamnati și sentinta executata tocmai din cauza practicilor ai crezurilor lor religioase. Ai vazut ca debitezi aiureli?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #68 : Martie 23, 2019, 09:00:13 pm »
Romani 2:9-11 - Necaz si stramtorare va veni peste orice suflet omenesc care face raul: intai peste iudeu, apoi peste grec.
10. Slava, cinste si pace va veni insa peste oricine face binele: intai peste iudeu, apoi peste grec.
11. Caci inaintea lui Dumnezeu nu se are in vedere fata omului.


Dumnezeu îi va pedepsi pe toți cei ce fac răul, și cei ce cunosc Biblia, și pe ceilalți.

Romani 2:14-16 - Cand Neamurile, macar ca n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, isi sunt singuri lege;
15. si ei dovedesc ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor; fiindca despre lucrarea aceasta marturiseste cugetul lor si gandurile lor, care sau se invinovatesc sau se dezvinovatesc intre ele.
16. Si faptul acesta se va vedea in ziua cand, dupa Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.


Celor care nu citesc Biblia, Dumnezeu le vorbește indirect, prin cugetul lor. Și, în funcție de cum au ascultat de cugetul lor, vor fi judecați.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #69 : Martie 24, 2019, 02:40:08 am »
Deci doar povesti, niciunde nu sunt chemati paganii să se boteze. lucrarea Legii NU este scrisa in inimile lor  fiindca despre lucrarea aceasta NU marturiseste cugetul lor si gandurile lor, având in vedere ca incalca legea evreiasca prin practicile lor pagane, și nu îi mustra nici o constiinta. Zero. Barat.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #70 : Martie 24, 2019, 02:23:43 pm »
Din ce ai scris, am înțeles că tu nu crezi că omul are o conștiință (în timp ce eu cred asta). Dacă nu am înțeles bine, poți să mă corectezi. Dacă tu asta crezi, eu îți respect convingerile. Ai dreptul să crezi ce vrei.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #71 : Martie 25, 2019, 12:15:34 am »
Ai inteles gresit evident. Vezi mai sus.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #72 : Martie 25, 2019, 09:53:41 am »
Deci, omul are conștiință sau nu?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #73 : Martie 26, 2019, 05:58:16 am »
LOL, se pune problema ca omul să nu aiba constiinta? Ce facem, ne punem și alte întrebări de acelasi gen, de ex are omul creier?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Superioritatea Bibliei față de normele martorilor lui Iehova
« Răspuns #74 : Martie 26, 2019, 05:46:28 pm »
Păi na, la 1 Petru 3:21 se arată că botezul este mărturia unui cuget curat, care se cere și de la cei credincioși și de la cei necredincioși. (așa cum am văzut la Romani 2)
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?