Autor Subiect: Experienta mea cu Martorii lui Iehova  (Citit de 28650 ori)

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #15 : August 31, 2012, 10:19:16 pm »
Acelas lucru explica si Domnul Isus prin cuvintele scrise in Matei cap.23.Si putini au luat aminte asupra mesajului fiinca invataturile filozofice ce gadile urechile fac senzatie si prin carisma aduc interes uitind scopul pentru care se expun si in puterea reclamei apar!!!

Offline artymer

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 191
  • batran de congregatie
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #16 : Februarie 04, 2013, 04:29:04 pm »
Corina,ce ai mai facut?
Cum esti acum?...
Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi!

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Buna corina90
« Răspuns #17 : Februarie 13, 2013, 01:06:37 am »
Doresc sa scriu cateva randuri pentru corina90. Mai Corina, din cate am citit ceea ce ai scris mi-am dat seama ca ai facut parte din "religia" Martorii lui Iehova. Acea organizatie care spune ca lucreaza cu sclavul fidel si prevazator care din 62 a schimbat literatura si nu le mai permite la nici un membru sa ia contact cu cei care citesc literatura ce a fost scrisa pana in anul 1962. Intreaba-te de ce? De ce nu ii lasa sa citeasca, de ce nu ii lasa sa ia contact cu ei, dece le interzice macar sa stea de vorba cu ei? DE ce? Pentru ca din start organizatia ii face sa se supuna ei si nu lui Dumnezeu. De ce nu va lasa sa impliniti versetul "Cercetati toate lucrurile si alegeti ce este bun", "Fiti totdeauna gata sa raspundeti oricui va cere socoteala de nadejdea care este in voi; dar cu blindete si teama," oare servii adevarati ai lui Dumnezeu nu sunt liberi? Trebuie sa ascultam mai mult de oameni sau de Dumnezeu? Stiu ce se intampla pe la voi si cum cei care doresc sa cerceteze mai mult sunt bruscati , amenintati ca vor fi dati afara sau chiar excomunicati si familiei lor le este interzis sa mai vorbeasca cu ei. Doresc sa scriu cate ceva  despre botez. O persoana (si asta ar trebui sa inteleaga si ei) cand face botezul (consacrarea) inaintea lui Iehova trebuie sa o faca din propria vointa si cuget. Sa zica el singur "vin sa fac voia Ta Dumnezeule", intocmai ca si Domnul Isus Cristos. Iti doresc sa cercetezi mai mult si nu te poticnesti in ei. Cerceteaza si despre acele persoane pe care ei le numesc "apostati" si de ce oare se feresc ei asa de mult de acei "apostati".?Toate cele bune.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Buna corina90
« Răspuns #18 : Februarie 13, 2013, 01:22:10 am »
Citat
Intreaba-te de ce? De ce nu ii lasa sa citeasca, de ce nu ii lasa sa ia contact cu ei, dece le interzice macar sa stea de vorba cu ei? DE ce?

Din același motiv pt. care o epistola a lui 'Ioan' cere ca cei care nu își insusesc o anumită invatatura, sa nu fie nici macar salutati sau primiti in casa. Asta e crestinismul vostru, plin de râcă, paranoia, dezbinari si prejudecăti.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #19 : Februarie 13, 2013, 08:46:02 am »
Servucule, ești de pe la camiți?  :)
CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #20 : Februarie 13, 2013, 10:53:49 pm »
David, roadele spiritului lui Dumnezeu sunt rabdarea, iubirea, indelunga rabdare, mila, indurarea, pe cand roadele firii , cele pe care le-ai spus sunt ale celui rau. Dar nu toti sunt asa desi multi sunt generalizati. Si tu sti bine ca nu toti oamenii sunt la fel, dar este mai usor de observat si criticat si bagati toti la un loc Martorii lui Iehova. Daca un prieten de-al tau este martor, daca cunosti pe cineva care este martor si iti place de persoana aceea, nu cumva te gandesti ca te-ai inselat? Te rog daca poti, cerceteaza pe fiecare in parte. Iti doresc numai bine.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #21 : Februarie 14, 2013, 07:07:58 am »
Servule, aia e teoria. Practica va omoara. N-am citat din 'Ioan'?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #22 : Februarie 14, 2013, 09:16:10 pm »
Pai nimeni sa nu uite ceva, ca dumnezeu vrea implinitori ai legii nu doar cu gura ci cu fapta, cum era si apostolul Pavel. Faptele il arata cine este. Acum fiecare face ce vrea si cum crede, pe cand eu si casa mea il vom servii pe Iehova. Cine implineste legea este placut de dumnezeu, cine nu este urat de catre El. Fiecare decide ce face. Iti doresc numai bine.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #23 : Februarie 14, 2013, 09:24:11 pm »

l..., dar este mai usor de observat si criticat si bagati toti la un loc Martorii lui Iehova
...
Cine implineste legea este placut de dumnezeu...

Observ că ai scris Martorii lui Iehova    şi dumnezeu   şi vreau să te întreb Martorii sunt mai importanţi decât Dumnezeu?

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #24 : Februarie 14, 2013, 09:40:33 pm »
Imi cer scuze Cinestiecine. Nici un om nu are valoare. Doar Dumnezeu, Isus Cristos si legea teocratica. Doar din greseala de neatentie am scris cu d mic. Toti facem greseli, dar cine observa sa stie sa treaca peste piedici sau lucruri care nu-l zidesc. Numai bine

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #25 : Februarie 14, 2013, 09:51:49 pm »
Nici o problemă Serv. Am întrebat asta pentru că ştiu caz concret, când o persoană a avut curajul să-ntrebe de ce Martorii lui Iehova se scriu cu litere mari pe când domnul Isus se scrie cu d mic, a  fost exclus. Voiam doar să ştiu dacă şi în CAMI e atât de mult fanatism.
Scuze! Nimic personal.

Offline Serv

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2013
  • Mesaje postate: 29
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #26 : Februarie 14, 2013, 10:01:35 pm »
Este amuzanta situatia. De aceea vorbesc de oameni liberi si nu de extreme. Caci a cadea in extrema si a face si pe altii sa cada nu aceasta este voia lui Dumnezeu. De aceea trebuie sa cercetam toate lucrurile. Cine nu stie sa se poarte cu blandete cu semenul sau sau il face sa cada, va fi vai de el. De aceea trebuie sa nu generalizam sau sa ii bagam pe toti in aceeasi mocirla. Numai bine

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #27 : Februarie 15, 2013, 02:13:27 am »
Nici o problemă Serv. Am întrebat asta pentru că ştiu caz concret, când o persoană a avut curajul să-ntrebe de ce Martorii lui Iehova se scriu cu litere mari pe când domnul Isus se scrie cu d mic, a  fost exclus.

Eu mai nou le scriu intenționat cu literă mică... Să fie oare greșit?
Oare mă pot exclude pentru asta??  :o 8)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #28 : Februarie 15, 2013, 02:30:28 am »
Nici un om nu are valoare.

Asta zice crestinismul, ca nici un om nu are valoare? Atunci e un cancer pe corpul umanitatii.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Experienta mea cu Martorii lui Iehova
« Răspuns #29 : Februarie 15, 2013, 02:32:30 am »
Pai nimeni sa nu uite ceva, ca dumnezeu vrea implinitori ai legii nu doar cu gura ci cu fapta
Si tocmai asta am aratat cu Ioan, ca implinirea acestei legi are ca si consecinte râcă, paranoia, dezbinari si prejudecăti.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19