Sondaj

Este corpul de guvernare o elita?

Da
Da, pentru ca ei se considera o elita
Nu
Nu stiu

Autor Subiect: Despre corpul de guvernare  (Citit de 4459 ori)

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Despre corpul de guvernare
« : Noiembrie 01, 2011, 09:49:37 am »
Definitia elitei [DEX]:

ELÍTĂ, elite, s. f. Grup de persoane care reprezintă ceea ce este mai bun, mai valoros, mai ales într-o comunitate, o societate etc. ♦ Ceea ce este mai bun, mai demn de a fi ales. ◊ Loc. adj. De elită = ales, deosebit, distins. – Din fr. élite.

Pentru ca daca este, atunci cade din picioare toata teoria martorilor referitoare la diferenta dintre religia adevarata si oricare alte religii. Cu ce se mai deosebesc ei atunci de exemplu de catolici?

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Eli

  • Vizitator
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #1 : Noiembrie 01, 2011, 10:50:21 am »
Corpul de guvernare este o forma de Management autoritar, o mana de baieti alesi pe criterii subiective pentru bunul mers al Organizatiei.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #2 : Noiembrie 01, 2011, 04:45:35 pm »
Ei spun că nu sunt o elită şi sunt egali cu ceilalţi, dar în realitate ei sunt o elită, desupra celorlalţi martori.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #3 : Noiembrie 01, 2011, 06:36:16 pm »
Martorii îi consideră o elită, ca făcând parte din rămăşiţa aleasă, ca fiind folosiţi de Iehova şi Cristos prin spiritul sfânt întru îndrumarea congregaţiei creştine, dar nu sunt deloc ceea ce se pretind a fi.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #4 : Noiembrie 01, 2011, 10:09:15 pm »
@Eli

imi place cum suna "Management autoritar"  ;)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Eli

  • Vizitator
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #5 : Noiembrie 02, 2011, 07:41:06 am »

 Eu spun ce sunt nu ce se pretind a fi de fapt toti martorii se pretind a fi o elita vezi expresiile in adevar si din lume repetate ostentativ.
 @ CDG nu eu am inventat expresia Managementul autoritar este o forma de conducere unde un om sau ma rog cativa oameni iau hotararile ara sa consulte majoritatea si ceilalti trebuie sa le respecte ( asta asa simplist spus :) )

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #6 : Noiembrie 06, 2011, 01:40:21 pm »
corpul de guvernare al martorilor nu urmează modelul biblic, al apostolilor şi bătrânilor din Ierusalim.
WTS îşi extrage autoritatea din relatările din Fapte cap. 1:15-26; Fapte 15:1-35; 21:17-20, unde se vorbeşte de un grup de oameni, la început cei 11 apostoli, la care s-a adăugat Matia, apoi un grup de bătrâni, şi apoi în Ierusalim rămânând doar apostolul Iacov şi bătrânii.

Cu toate că aceştia au luat unele decizii în calitatea de conducători în poporul lui Dumnezeu, însă observăm că deciziile au fost luat în public, în adunarea din Ierusalim care era prezentă sau de faţă când s-a luat acele decizii.

În plus, această nu însemnă că unii lucrători creştini, fie apostolul Pavel Barnaba, fie de pildă, profeţii şi învăţătorii din Antiohia (ca să dau numai câteva exemple), nu au făcut lucrări ne-iniţiate sau organizate de acest grup numit de WTS: corp de guvernare (vezi: Fapte 11:19-30; 13:1-4; Galateni 1:11-24).

În concluzie, chiar dacă apostolii şi bătrânii din Ierusalim erau o autoritate recunoscută în poporul lui Dumnezeu, aceasta nu anula de loc, rolul de cap al lui Cristos, şi de Călăuzitor personal al Spiritului Sfânt, deoarece ceilalţi creştini au organizat adunările, au numit bătrâni şi diakoni (Fapte 14:23; 1Timotei 3:1-8; Tit 1:5), au fost călăuziţi personal prin Spiritul spre diferite lucrări şi misiuni (Fapte 13:1-4), fără nici o însărcinare din partea grupului de apostoli şi bătrâni din Ierusalim.

http://exm.uv.ro/documente/c_guvernare.html
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #7 : Noiembrie 06, 2011, 02:25:31 pm »
Corpul de Guvernare al Societăţii WTS este o elită peste un liderism religios care obţin privilegii în fucţie de câţi membri noi aduc şi pe câţi ţin sub control ca să nu plece.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #8 : Noiembrie 06, 2011, 08:47:23 pm »
Da deci corpul de Guvernare sint lideriiunei CORPORATII.Oitele sint invatate ca prin ei vine BINECUVINTAREA.Dar de fapt sint organizati ca o corporatie,nu e vorba de nici o binecuvintare.Se stie ca corporatile au un sistem rigid de organizare,metode foarte elaborate de dresare a membrilor pt. a obtine performante maxime...gen;Coca Cola,Mec Donald,Sony etc.Asa ca Baietii destepti din Corpul De Guvernare sa plimbe ursu,sa prezinte istoria lor membrilor,cea reala,experientele ce le fac pe oite,dramele de care se fac vinovati, de abuzuri,DRAMELE FAMILIALE,dezumanizarea membrilor,schimbarea frecventa a invataturilor,cite nar mai fi....                                     Deci asta sint LIDERII UNEI CORPORATII >:( ???
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #9 : Decembrie 21, 2016, 05:09:09 pm »
Bașca faptul că cam sunt idolatrizați de martorii de rând, care văd în ei pe înlocuitorii lui Cristos (la congresele internaționale, când le onorează cu prezența, se fac cozi interminabile la ei, pt poze și o strângere de mână cu divinitatea).
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Despre corpul de guvernare
« Răspuns #10 : Decembrie 21, 2016, 05:10:08 pm »
Cică n-ar exista idolatrie la mli.  ::)
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"