Autor Subiect: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?  (Citit de 36399 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Este o intrebare pe care mi-o pun deseori.
Unii sunt convinsi ca doar pe planeta noastra exista viata in forma materiala.
Eu zic sa nu fim chiar asa de siguri. Priviti doar o singura galaxie intr-o poza, cate stele si planete contine si ganditiva bine ca exista catralioane de galaxii ...
Imaginatia lui Iehova nu are limite, ca dovada sa privim numai ce diversitate exista pe Terra.
Multi oameni stiu ca Dumnezeu exista din vesnicie in vesnicie. Daca este asa intrebarea logica este ce a facut el pana sa creeze viata de pe Pamant? A stat fara sa faca nimic in aceasta privinta?
Eu cred ca in acest vast Univers material exista si alte planete unde Dumnezeu a creat viata. Si daca a creat viata si pe alte planete, tot acolo a creat si o fiinta suprema, inteligenta, dupa asemanarea lui pentru a ingriji celelalte vietuitoare din lumea respectiva.
Crearea Pamantului si a vietuitoarelor de pe el, inclusiv omul nu au fost altceva decat o alta lume adaugata Imparatiei Sale.
Aceasta este convingerea mea.
Voi ce credeti?
« Ultima Modificare: Octombrie 26, 2011, 08:35:57 pm de Oma Desala »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #1 : Octombrie 26, 2011, 06:49:32 pm »
Dragă Oma, dacă Dumnezeu ar fi creat viaţă inteligentă pe alte planete ne-ar fi comunicat prin Scriptură.
În ce priveşte fenomenul OZN ţi-aş recomanda două cărţi: "Ruleta psihică" şi "Realitatea despre OZN" [Editura Agape], în acestea se aduc dovezi suficiente că în spatele fenomenului OZN sunt demonii.
În opinea mea chiar şi anumite dovezi materiale, reprezintă, experinţele nereuşite ale lor de a împerechea demonii cu oamenii, istoria din Geneza 6:4, se repetă, Vrăşmaşul vrea să creieze o rasă demoni/oameni.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #2 : Octombrie 26, 2011, 08:29:46 pm »
Nu vreau sa se inteleaga gresit acest subiect.
Nu despre fenomenul OZN este vorba aici, ci daca Iehova a mai creat si in alta parte viata, evident folosind alte tehnologii decat cea care sta la baza vietii de pe Terra.
Despre fenomenul OZN chiar NASA a declarat ca este un fenomen ocult. Insa in acceptiunea NASA termenul 'ocult' nu inseamna ca ei recunosc evistenta demonilor ci prin 'ocult' ei inteleg ceva 'ascuns, care momentan scapa intelegerii lor'. Dar eu nu despre asta vreau sa vorbesc acum.
Daca Biblia nu spune nimic despre acest subiect asta nu inseamna ca nu exista. De exemplu nici despre dinozauri nu spune nimic, asta nu inseamna ca ei nu au existat. Iar Biblia nu spune nimic despre multe lucruri, de ce ar spune ceva care iese din context (din contextul Bibliei)?

Asa ca hai sa revenim ontopic.
« Ultima Modificare: Octombrie 26, 2011, 09:33:38 pm de Oma Desala »

Offline marinaru

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 25
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #3 : Octombrie 27, 2011, 12:27:17 am »
Parerea mea este urmatoarea...daca am evoluat atunci este improbabil sa existe viata prin alte parti din simplu motiv ca matematic, statistic ar fii de 2 ori imposibil daca am fost creati atunci cine stie...

Biblia nu scrie nimic...si apoi nici nu trebuie...mai ales ca a fost scrisa pentru noi.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #4 : Octombrie 27, 2011, 01:55:35 am »
O întrebare excelentă care se trezește inevitabil în mintea oricui conștientizează amploarea colosală a universului. O să răspund la acestă întrebare din două puncte de vedere: unul religios, mai exact biblic și altul ștințific.

În primul rând dacă Dumezeu ar fi creat alte ființe inteligente pe alte planete, la fel cum Biblia menționează că i-a creat pe Adam și Eva, se ridică întrebarea: Au păcătuit ei, sau au rămas fideli?

În cazul în care au păcătuit Isus trebuia să moară pe fiecare dintre aceste planete, un spectacol ostentativ pentru celelelte creaturi spirituale - îngerii. Ar fi fost asemenea unui serial în care în fiecare episod Isus moare pentru locuitorii unei planete uitate într-un colț de univers.

În cea de-a doua variantă, în cazul în care cuplul creat nu a păcătuit, atunci integritatea ființelor create din tot universul era stabilită în mod clar, nemaifiind nevoie de „rezolvarea controversei referitoare la integritate”. Dacă ascultarea unui cuplu de pe o planetă din univers nu ar fi mântuit tot universul, atunci omul de pe Terra este doar un prototip pe care Dumnezeu îl folosește la experimente.

În ambele circumstanțe este greu de împăcat teologia creștină cu existența unor ființe materiale inteligente pe alte planete decât Pământul. Dar în cazul în care omul se va întâlni vreodată cu astfel de ființe sunt convins că religiile vor inventa ceva explicații. Totodată se ridică anumite întrebări legate de Geneza: De ce nu a menționat Dumnezeu acest aspect? Ființele de pe alte planete au primit și el o „Biblie”? Este ea similară? etc.

Ce spun oamenii  de știință despre acest subiect?

În lipsa dovezilor, oamenii de știință nu pot decât face speculații pe acestă tema. Este binecunoscută Ecuația lui Drake care își propune să aproximeze numărul acestor posibile civilizații. Recomand pentru o introducere în acest subiect un segment din serialul Cosmos, de Carl Sagan, unde se explică această ecuație: youtube, în engleză, sau vplay (aveți nevoie de un cont gratuit), în română, de la minutul 34:25. Pe scurt oamenii de știință cred că s-ar putea să existe viață inteligentă în acest univers, de aceea au creat și SETI, însă având în vedere distanțele uriașe - pentru a ajunge la cea mai apropiată galaxie: Andromeda este nevoie de 2 milioane de ani lumină (adică să călătorești cu 300.000 km/s timp de 2 milioane de ani) - ei se orientează în prezent pe astrobiologie. Mai exact ei caută posibile urme de viață în sistemul nostru solar (de ex. pe Marte, Enceladus luna lui Saturn, Europa luna lui Jupiter). Așadar nu neaparat viață inteligentă ci viață „simplă”, în stadii inițiale sau chiar viață prebiotică.


Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #5 : Octombrie 27, 2011, 02:05:56 am »
Citat
[Editura Agape], în acestea se aduc dovezi suficiente că în spatele fenomenului OZN sunt demonii.
În opinea mea chiar şi anumite dovezi materiale, reprezintă, experinţele nereuşite ale lor de a împerechea demonii cu oamenii, istoria din Geneza 6:4, se repetă, Vrăşmaşul vrea să creieze o rasă demoni/oameni.

Hai să nu abordăm teorii conspiraționiste, care nu pot fi demonstrate.
OZN-urile sunt fie iluzii, fie minciuni. Nu există nicio dovadă că vreo relatare despre ele este adevărată.

Interesant că și Watch Tower tot asta susține, că demonii sunt în spatele OZN-urilor:

Citat din: g96 8/7 26-27
Cine încearcă să abată omenirea de la mijloacele lui Dumnezeu de salvare, pretinzând însă că îl reprezintă pe Dumnezeu? În cartea sa Report on Communion (Raport asupra metodelor de comunicare), Ed Conroy afirmă că „ozeniştii [cei care studiază OZN-urile] sinceri, care au cunoştinţe de sociologie şi psihologie“, includ în cercetările lor studii comparate despre „«vizitatori ai dormitoarelor», fantome, strigoi, apariţii, viziuni religioase şi ceea ce s-a considerat a fi demoni“. Mulţi ozenişti şi mulţi dintre cei care pretind că sunt extratereştri în formă umană afirmă că pentru a călători nu trebuie neapărat nave spaţiale. Ei spun că aceste fiinţe pot călători în mod invizibil şi se pot materializa oriunde pe pământ, fără să sosească într-o navă spaţială.
Biblia avertizează că Satan şi demonii săi doresc să inducă omenirea în eroare. Ei profită de starea disperată şi lipsită de speranţă a omenirii şi oferă soluţii atrăgătoare, dar false (2 Corinteni 11:14). Ca urmare, Biblia dă următorul avertisment: „În timpurile din urmă unii se vor îndepărta de credinţă, dându-şi mintea unor duhuri înşelătoare şi unor învăţături ale demonilor“. — 1 Timotei 4:1.
La fel şi azi, trebuie să respingem orice presupusă vizită a unor astfel de fiinţe, precum şi îndrumarea aparent utilă oferită de acestea, indiferent ce formă pot lua ele. Cei care urmează sfaturile „extratereştrilor“ şi nu Cuvântul lui Dumnezeu vor fi în mod sigur îndrumaţi greşit, făcând astfel o gravă greşeală în aceste timpuri critice.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #6 : Octombrie 27, 2011, 03:33:28 am »
Îţi recomand "Cartea lui Enoh" care este o carte canonică în Biserica Etiopiană, şi la unele partide de nazarinei şi samariteni.

O versiune online completă: http://activ.caleacrestina.com/books/ba1___1enoch.htm

Această carte auxiliară scrierilor ebraice există de mai multe secole şi  în creştinism dar nu a fost făcută canonică din cauza modului cum a fost transmisă, pentru că era incompletă cu excepţia versiunii păstrate în limba etiopiană şi tradusă puţin înainte de descoperirea grotelor de la Marea Moartă. Bucăţi din carte au fost descoperite la Qumran printre sulurile de la Marea Moartă care conţin toate cărţile ebraice canonice în afară de Estera, pe tăbliţe din Babilon, în Egipt păstrate în coptă, ş.a.

Ultimul verset din primul capitol Enoh 1:9 (sau Enoch 2:1-2 în cea incompletă) este citat cuvânt cu cuvânt în Iuda cap. 1:14-15; conţine expresia "Regele regilor şi Domnul domnilor (sau Stăpânul stăpânilor)" care apare de 3 ori în NT şi nu apare în VT, în Cap. 24 şi 25 este descris pomul vieţii, conţine şi cântarea din Isaia 6:4 şi Apoclaipsa în Cap. 39:12, este descris "Cel Bătrân de zile" şi "Fiul Omului" care apare de 10 ori - vezi Cap. 46, în Cap. 14 este descrisă o revelaţie cu Sala Tronului ca în Apocalipsa, ş.a., dar canonicitatea cărţii este alt subiect şi probabil nu e chiar pe placul tuturor confesiunilor religiose.

Ceea ce consider important este descrierea drumului lui Enoh, numit al şaptelea de la Adam, primul om după chipul şi asemănarea lui Dumnezeu, spre Locaşul Sfânt, la Tronul lui Dumnezeu, şi relaţia lui cu îngerii sfinţi Mihail, Gavril, Uriel, ş.a., care nu sunt de natura omului căzut. Scrie de soarta celor care şi-au lepădat trupul de la început, şi cu toate că ceilaţi au fost pedepsiţi, AşBeel numit în Biblie "Şarpele cel Vechi" şi sămânţa lui, conform Genezei, a fost deja blestemat când a amăgit-o pe Eva (Enoh 69:4-6), iar blestemul durează până la sfârşit, astfel el şi sămânţa lui sunt singurii din cei de la cădere care nu au fost pedepsiţi şi legaţi în lanţuri aşa cum scrie în Enoh 69:38; Iuda 1:6, şi cum sunt descrise aceste lanţuri în Cap. 54.

Consider că ceea ce numesc cei din vest fenomenul O.Z.N., ş.a., sunt fabricaţii pentru a ascunde mişcarea îngerilor care vizitează pământul, proximitatea pământului, şi acţiunile celor din "sămânţa şarpelui" care se suie din adânc pe cum creşte răutatea omului, pentru a ademenii mai mult pe fii şi fiicele oamenilor. 

Într-adevăr există multe practici oculte aşa zisele fenomene, în care cei implicaţi nu fac diferenţa între "Şarpele cel Vechi" şi "Apolion", zeul sau îngerul care pretinde că ţine sub control sămânţa şarpelui prin cunoşterea însuşirilor veninului şi otrăvurilor.

Demonii sunt din sămânţa şarpelui de care se folosesc îngerii diavolului şi vrăjitorii  pentru a ademenii pe cei separaţi de lume în sensul păstrării curăţiei spirituale, care îi însemnă pe cei biruiţi în conştiinţă cu aşa zisul fer roşu, care aduc mizerii în mod inconştient de la un om la altul ca să-i necurăţească sexual, dar prin care nici nu pot modifica evoluţia genetică a copiilor şi nici nu pot înlocui cu totul sămânţa.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #7 : Octombrie 27, 2011, 10:36:07 am »
Dragă Sceptic salut explicaţia ta logică care merge prin eliminare:
"În primul rând dacă Dumezeu ar fi creat alte ființe inteligente pe alte planete, la fel cum Biblia menționează că i-a creat pe Adam și Eva, se ridică întrebarea: Au păcătuit ei, sau au rămas fideli?

În cazul în care au păcătuit Isus trebuia să moară pe fiecare dintre aceste planete, un spectacol ostentativ pentru celelelte creaturi spirituale - îngerii. Ar fi fost asemenea unui serial în care în fiecare episod Isus moare pentru locuitorii unei planete uitate într-un colț de univers.

În cea de-a doua variantă, în cazul în care cuplul creat nu a păcătuit, atunci integritatea ființelor create din tot universul era stabilită în mod clar, nemaifiind nevoie de „rezolvarea controversei referitoare la integritate”. Dacă ascultarea unui cuplu de pe o planetă din univers nu ar fi mântuit tot universul, atunci omul de pe Terra este doar un prototip pe care Dumnezeu îl folosește la experimente".

"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #8 : Octombrie 27, 2011, 04:09:03 pm »
Lipseste varianta cea mai importanta.
Tocmai aia a fost omisa de toti.
Mai este o posibilitate valida.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #9 : Octombrie 27, 2011, 05:17:04 pm »
Dragă Oma, în care din cele 6 zile de creaţie în opinea ta Dumnezeu a creat fiinţe inteligente pe alte planete?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #10 : Octombrie 27, 2011, 05:27:31 pm »
Ca sa-mi spun si eu parerea si tot o data sa o scurtez, sunt 99.9985% de acord cu sceptic:D
Dragă Oma, în care din cele 6 zile de creaţie în opinea ta Dumnezeu a creat fiinţe inteligente pe alte planete?
Tu esti serios cand pui intrebarea asta?!
« Ultima Modificare: Octombrie 27, 2011, 05:32:26 pm de Equilibrium »

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #11 : Octombrie 27, 2011, 06:30:55 pm »
Chestia cu sase zile este o poveste pt. noi oamenii sau pt. pastori....
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #12 : Octombrie 27, 2011, 06:36:38 pm »
Extraterestrii sint si ingerii ,buni sau rai,si bineinteles ca in vastul univers tre sa existe si alte forme de viate ,altfel ar fii fara imaginatie...universul.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #13 : Octombrie 27, 2011, 06:54:21 pm »
vastul univers tre sa existe si alte forme de viate ,altfel ar fii fara imaginatie...universul.
Ai o imaginatie prea bogata.  :P

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Mai exista forme de viata materiala (chiar si inteligente) in vastul Univers?
« Răspuns #14 : Octombrie 27, 2011, 08:15:52 pm »
Doar sint fan SF :P
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))