Autor Subiect: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?  (Citit de 19499 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« : Octombrie 23, 2011, 08:58:38 pm »
Salutare,

Deschid acest thread deoarece am observat ca Martorii lui Iehova nu poarta barba.
Daca cineva are barba si vrea sa se boteze chiar daca are toata credinta si cunostinta din lume nu va fi acceptat sa fie botezat din cauza barbii.
Daca cineva totusi, dupa ce a fost botezat isi lasa barba va avea discutii interminabile cu batranii care-l tot hartuiesc si-l interpeleaza asupra acestui fapt.
Daca nu esti intelept si nu stii cum sa raspunzi vei sfarsi prin a fi exclus. Mare atentie cum raspunzi pentru ca orice raspuns negandit poate fi luat ca un afront la adresa batranilor si vei fi acuzat ca nu le respecti autoritatea.
Daca esti intelept si stii cum sa raspunzi iti vei pierde 'privilegiile' pe care le aveai si iti va fi interzisa orice actiune: nu vei putea sa faci comentarii la intruniri, toti se comporta ciudat cu tine si vei fi tinut la distanta.
Personal nu inteleg de ce aceasta atitudine, desi in publicatii Adam, Isus Cristos, Avraam, Isaac, Iacov, Noe etc sunt infatisati cu barba.
Mie personal mi se pare o grava incalcare a libertatii individuale care nu are nicio legatura cu invatatura Bibliei.

Cum putem sa-i ajutam pe Martori sa constientizeze ca gresesc in aceasta privinta?
« Ultima Modificare: Octombrie 23, 2011, 09:00:25 pm de Oma Desala »

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #1 : Octombrie 24, 2011, 01:08:17 am »
Daca cineva are barba si vrea sa se boteze chiar daca are toata credinta si cunostinta din lume nu va fi acceptat sa fie botezat din cauza barbii.
Pe bune, chiar mai exista asa ceva?! Uaaau !
Risti excluderea ??? Serios acuma !

Am citit semnatura ta si mi-am adus aminte ce minte deosebita a avut Tutea asta.
Extraordinar ! Tot mi-am promis sa mai pun mana pe o carte de-a lui. Eh...

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #2 : Octombrie 24, 2011, 01:14:05 am »
Răspunsul lor:
Citat
În ultimii ani, în multe ţări o barbă sau părul lung la un bărbat atrage observaţi imediate si poate, în mintea majorităţii, clasifica o astfel de persoană în mod nedorit cu extremiştii sau cu rebeli împotriva societăţii. Slujitorii lui Dumnezeu doresc să evite a face orice impresie care poate distrage atenţia de la lucrarea lor sau poate împiedica pe cineva să asculte adevărul. Ei ştiu că oamenii se uită la creştinii adevăraţi foarte critic şi că, într-o mare măsură ei judecă întreaga congregaţie şi vestea bună după aspectul slujitorului în calitate de reprezentant al congregaţiei.
În paradisul restaurat pe pământ nu va mai fi o problemă dacă oamenii se vor întoarce la a purta bărbi, într-o manieră perfectă, ca şi Adam în Eden.
Turnul de veghe, 1 mai 1968, pag. 287-288, engleză

Aș spune că este o strategie de a menține uniformitatea în congregații și de a împiedica dezvoltarea unei personalități independente. Ca și în alte culte, pentru a avea succes, cei din frunte trebuie să aibă control deplin asupra comportamentului membrilor, și asta se face prin diverse reguli fie ele importante fie minore. Odată ce membrii se supune regulilor minore ei devin mai dispuși să se supună în circumstanțe mai dificile. Dezvățați de obiceiul de a lua singuri decizii, de a raționa și de a-și folosi conștiința ei devin dependenți de cult.

Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #3 : Octombrie 24, 2011, 02:02:11 am »
Dar există şi excepţii rare de la această regulă. Am cunoscut vestitori nebotezaţi care purtau cioc bine aranjat. În plus, personajul Andreas, un bătrân de congregaţie din filmul danez "To verdener" (Worlds Apart / Lumi paralele), este înfăţişat cu o barbă scurtă. Tind să cred că sunt aşadar regiuni pe glob unde se tolerează bărbile într-o anumită măsură.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #4 : Octombrie 24, 2011, 03:31:30 am »
Hai sa fim seriosi acuma, probabil sunt 'obiceiuri' zonale.
Oricum, e aiurea chiar daca se manifesta ici, colo.
Hm, chiar credeam ca au fost lasate in spate apucaturi de acest gen.
Mda, se vede ca nu am mai trecut de mult pe la Sala.  :-\
« Ultima Modificare: Octombrie 24, 2011, 03:33:31 am de Equilibrium »

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #5 : Octombrie 24, 2011, 10:50:46 am »
În cartea veche „Ghidul Şcolii” p.184,185: "Tot la fel fraţii care iau parte la programul întrunirilor congregaţiei trebuie să aibă grijă să fie bine bărbieriţi".
Domnul Isus conform acestei reguli din „Ghidul Şcolii” nu s-ar fi putut înscrie la Şcoala de Serviciu Teocratic, căci el purta barbă (Isaia 50:6).
Am cunoscut un caz, în care un martor al lui Iehova şi-a lăsat barbă iar supraveghetorul Şcolii i-a spus că dacă nu se rade nu va mai primi teme.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #6 : Octombrie 24, 2011, 07:08:59 pm »
Va salut fratiilor!

In ceea ce priveste situatia purtari de barba sau nu vreau sa va spun ca nu peste tot este asa.Fiecare cum intelege.Eu am stat in Spania o perioada ,pe atunci eram martor si acolo martorii (unii)purtau barba frumos aranjata.Din cate stiu eu nu puteau avea nici un privilegiu in congregatie.Din punctul meu de vedere nu am inteles niciodata de ce nu ar putea avea un crestin barba de vreme ce apostolii si Isus aveau.dar cum WTS-ul este mai mare decat Isus "se intelege"

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #7 : Octombrie 24, 2011, 07:16:14 pm »
Bine ai venit vasile pe forum, da este o nedreptate pe baza unui lucru ce trebuie lăsat la conştiinţa fiecăruia, să dai privilegii doar la cei fără barbă.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #8 : Octombrie 24, 2011, 07:27:19 pm »
În cartea "ADEVĂRUL VĂ VA FACE LIBERI", Adam este prezentat fără barbă într-o poză, un Adam spân. Dacă cineva ar avea cartea să o scaneze şi să posteze imaginea.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #9 : Octombrie 24, 2011, 07:49:54 pm »
Alin, până pe la mijlocul anilor '70 atât Adam, cât şi Isus şi alţii au fost reprezentaţi fără barbă în publicaţiile Societăţii. Am cartea Adevărul vă va face liberi şi o să postez poza.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #10 : Octombrie 24, 2011, 07:55:46 pm »
Nu ştii care este motivul? Aşteptăm poza scanată şi apreciem efortul...
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #11 : Octombrie 24, 2011, 10:30:37 pm »
Am găsit cartea „Adevărul vă va face liberi”, în engleză. Am atașat imaginile în care Isus, respectiv Adam apar fără barbă.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #12 : Octombrie 25, 2011, 08:25:11 am »
Mulţumim dragă sceptic pentru poze sunt o dovadă vie a ignoranţei şi orbirii WTS.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #13 : Octombrie 25, 2011, 11:42:36 pm »
Legat de acest subiect societatea oferă în două rânduri explicații în cadrul „întrebărilor de la cititori”:

Turnul de veghe, 15 august 1954, pag. 510 (engleză): Imaginea tradiţională a lui Isus îl înfățișează cu păr lung şi barbă, dar publicaţiile Watch Tower îl arată fără barbă şi cu părul scurt. Care variantă este cea corectă? - M. H., SUA

Turnul de veghe, 1 mai 1968, pag. 286 (engleză): Când Isus Cristos a fost om pe pământ, purta el o barbă? - KA, SUA

Dacă nu se oferă nimeni, le voi traduce eu în acestă săptămână.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #14 : Octombrie 26, 2011, 12:18:25 am »
Cand am vazut imaginile acelea scanate am simtit o mare repulsie.
Nu-mi vine sa cred cat de ignoranti au fost autorii acestei carti, si ma refer numai la chestiunea barbii.
Auzisem eu pe unii ca in publicatiile vechi Isus Cristos, Adam si alti barbati din vechime sunt infatisati barbieriti ... dar parca nu-mi venea a crede ca este adevarat.
Si abia acum inteleg de ce unii Martori mai in varsta inca mai sustin ca Adam cand a fost creat nu-i crestea barba fiindca era perfect si ca aparitia barbii la barbati nu este decat consecinta caderii in pacat.
Va rog frumos, daca mai exista asemenea poze in publicatiile vechi scanati-le si postati-le pe toate.
Martorii de azi si cei tineri s-ar mira mult de asemenea gafe. Si cand te gandesti ca aceste poze reprezinta invatatura venita de la 'sclav'... te apuca groaza.
Se vede treaba ca mai au mult pana sa-i ajunga din urma pe crestinii secolului I.
Mie mi se pare normal sa existe diversitate intre crestini, nu sa fie toti inregimentati si adusi la un numitor comun.
« Ultima Modificare: Octombrie 26, 2011, 01:54:18 pm de Oma Desala »

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #15 : Octombrie 26, 2011, 11:37:06 am »
Oma iar esti de nota zece! 8)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #16 : Octombrie 26, 2011, 06:05:08 pm »
Legat de acest subiect societatea oferă în două rânduri explicații în cadrul „întrebărilor de la cititori”:

Turnul de veghe, 15 august 1954, pag. 510 (engleză): Imaginea tradiţională a lui Isus îl înfățișează cu păr lung şi barbă, dar publicaţiile Watch Tower îl arată fără barbă şi cu părul scurt. Care variantă este cea corectă? - M. H., SUA

Turnul de veghe, 1 mai 1968, pag. 286 (engleză): Când Isus Cristos a fost om pe pământ, purta el o barbă? - KA, SUA

Dacă nu se oferă nimeni, le voi traduce eu în acestă săptămână.

Urmează să le postez în decursul zilei de azi sau mâine. Sunt aproape gata cu traducerile.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #17 : Octombrie 26, 2011, 08:05:48 pm »
Daca privim cu atentie imaginea scanata in care este infatisat Isus cum rastoarna mesele schimbatorilor de bani si pe comercianti se observa ca Isus Cristos nu avea barba iar comerciantii aveau. Aceste imagini sugereaza ca oamenilor perfecti nu le crestea barba ci numai celor imperfecti si pacatosi. De aici si crezul unor martori ca la inceput, cand a fost creat, Adam nu avea barba ca era perfect. Abia dupa caderea in pacat barbatii au cunoscut barba.
Observa imaginile de la paginile 19 si 301 din cartea <Adevarul va va face liberi.> pentru a vedea contrastul.
Curata nebunie...
« Ultima Modificare: Octombrie 26, 2011, 08:08:45 pm de Oma Desala »

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #18 : Octombrie 26, 2011, 10:58:40 pm »
Imaginea tradiţională a lui Isus îl înfăţişează cu păr lung şi cu barbă, dar publicaţiile Watch Tower îl prezintă fără barbă şi cu păr scurt. Care variantă este corectă? — M. H., Statele Unite.
Publicaţiile Watch Tower recente îl înfăţişează pe Isus fără barbă şi cu păr scurt, pentru că aşa este înfăţişat în reprezentările mai vechi decât imaginea tradiţională cu aspect efeminat. Pe un potir antic, găsit în Antiohia (Siria), pe care se vrea a fi reprezentaţi Isus şi discipolii său la cina de Comemorare, gravura îl prezintă pe Isus ca un tânăr fără barbă, în timp ce unii discipoli sunt înfăţişaţi cu bărbi. Pentru o fotografie a acestei gravuri vezi Bible Dictionary al lui Harper, pagina 22, la mijlocul articolului „Antioch, the Chalice of“ (M. S. şi J. L. Miller, 1952). Lucrarea de erudiţie Light from the Ancient Past a lui Jack Finegan relatează despre picturi creştine datând din secolul al II-lea, care se găsesc în Catacomba Priscillei, în încăperea Cappella Greca şi spune:
„Pictura Învierea lui Lazăr este aproape ştearsă, dar încă se poate recunoaşte că, într-o parte, e reprezentată o clădire mică conţinând o mumie, iar pe cealaltă parte, sora lui Lazăr stând în picioare cu mâinile ridicate. La mijloc îl vedem pe Cristos, cu faţa spre mormânt şi cu mâna dreaptă ridicată într-un gest de vorbire. Isus e înfăţişat în tip roman, îmbrăcat cu o tunică şi cu o pelerină, cu mâna stângă ţinându-şi veşmântul. Are un aspect tânăr, fără barbă, cu părul scurt şi ochii mari. . . . Pictura prezintă un mare interes, întrucât este cea mai veche reprezentare a lui Isus păstrată undeva“. — Pagina 371.
Ulterior, cartea vorbeşte despre pictura Vindecarea paraliticului (Mar. 2:1–12), găsită în biserica unei case din aşezarea antică Dura, excavată în deşertul sirian, şi afirmă: "Pictura aproape distrusă a lui Cristos din Catacomba Priscillei de la Roma datează probabil, după cum am văzut, din mijlocul secolului al II-lea. Pictura de la Dura e datată cu o şi mai mare siguranţă la începutul secolului al III-ea. În ambele reprezentări, Cristos e înfăţişat ca un tânăr fără barbă, cu părul scurt şi purtând vestimentaţia obişnuită a zilelor sale. Acestea şi alte reprezentări similare sunt, ce se ştie azi, cele mai timpurii înfăţişări ale lui Cristos din arta creştină primitivă. Mai târziu în secolul al III-lea, Cristos apare tot tânăr, dar cu părul lung şi creţ, iar începând din secolul al IV-lea apare tipul familiar de reprezentare cu barbă“. — Paginile 408, 409.
Chiar şi recent, la 7 octombrie 1949, Earl de Athlone a dezvelit noua fereastră estică a Bisericii Parohiale Stepney, biserica-mamă din Londra de Est (Anglia). Fotografia acestui vitraliu, publicată în numărul din 1 octombrie 1949 a The Illustrated London News, arată o cruce pe care e ţintuit un tânăr fără barbă şi cu părul scurt, reprezentându-l pe „Cristos răstignit, dar victorios“.
Întrucât Biblia nu descrie aspectul facial al lui Isus şi nici nu indică faptul că ar fi avut o barbă lungă, urmăm cele mai vechi dovezi arheologice, şi nu punctul de vedere tradiţional care îl face pe Isus să pară efeminat, palid şi având o falsă pioşenie. Unii folosesc Isaia 50:6 pentru a dovedi că Isus purta barbă: „Mi-am dat spatele înaintea celor ce Mă loveau, şi obrajii, înaintea celor ce-Mi smulgeau barba; nu Mi-am ascuns faţa de ocări şi de scuipări“ (Cornilescu, 1923). Aceste cuvinte puteau să se fi împlinit literalmente în cazul lui Isaia, ca o prefigurare a insultelor ruşinoase şi a reproşurilor ce urmau să fie aduse la adresa clasei servului, reprezentat în primul rând de Cristos Isus. Fiecare membru al clasei servului suferă reproşuri, dar nu neapărat toate cele menţionate aici. Relatarea ne spune spune că Isus a fost biciuit, pălmuit şi scuipat, dar nicăieri nu se menţionează smulsul bărbii. Dacă ar fi fost cazul, de ce să nu fi fost menţionat alături de celelalte abuzuri şi insulte (Mat 27:26; Mar. 14:65)? De fapt, redarea din Septuaginta a versetului din Isaia 50:6 nu menţionează smulgerea părului din obraji, vorbind în schimb de pălmuire: „Spatele l-am dat spre bătăi şi obrajii mei spre pălmuiri, şi faţa Mea nu am ferit-o de ruşinea scuipărilor“ (Biblia Ortodoxă, 1988). Relatarea din Evanghelii ne spune că toate acestea i s-au aplicat literalmente lui Isus.

Ca om pe pământ, a purtat Isus Cristos barbă? — K.A., S.U.A.
Dovezile biblice sunt cea mai de încredere mărturie în acest sens, iar o recentă recapitulare atentă a acestora indică faptul că Isus a purtat într-adevăr barbă.
Fiind iudeu din naştere, Isus s-a „născut sub lege“ şi a împlinit Legea (Gal. 4:4; Mat. 5:17). Scopul era ca el să deschidă drumul pentru abolirea Legii şi pentru eliberarea iudeilor din blestemul Legii, condamnarea la moarte pe care ea o aducea împotriva lor (Efes. 2:15; Gal. 3:14). Ca toţi ceilalţi iudei, Isus era obligat să respecte toată legea. Una din poruncile Legii era următoarea: „Să nu vă tundeţi părul scurt pe părţile laterale ale capului şi să nu vă ciuntiţi marginea bărbii“. Fără îndoială, Dumnezeu le dăduse israeliţilor această lege, deoarece unii păgâni aveau obiceiul de a-şi tunde barba într-un anume fel în legătură cu închinarea la zeii lor (Ier. 9:26; 25:23). Cu toate acestea, porunca nu însemna ca o barbă să nu fie bine îngrijită, întrucât în Orientul Apropiat, barba bine îngrijită era considerată un simbol al demnităţii şi confera respect. — 2 Sam. 19:24.
În perioade de jale extremă, ruşine sau umilire, cineva ar putea să-şi smulgă fire de păr din barbă sau să-şi lase barba ori mustaţa neîngrijite (Ezra 9:3). Mai multe declaraţii profetice foloseau în mod figurativ rasul bărbii pentru a ilustra jalea amarnică din cauza calamităţii (Is. 7:20; 15:2; Ier. 48:37; Ezec. 5:1). O profeţie semnificativă cu privire la suferinţa lui Isus spune: „Mi-am dat spatele celor ce loveau şi obrajii celor ce smulgeau barba“ (Is. 50:6). Hanun, regele lui Amon, i-a insultat grosolan pe ambasadorii trimişi cu amabilitate de David răzând jumătate din barba lor. Din cauza umilirii profunde la care au fost supuşi, David le-a spus acestor bărbaţi să locuiască în Ierihon până când bărbile le vor creşte înapoi. Desigur, această faptă a lui Hanun a fost o insultă adresată lui David şi a provocat război. — 2 Sam. 10:1–8; 1 Cron. 19:1–7.
Obiceiul bărbaţilor de a purta barbă a existat încă de dinaintea încheierii legământului legii. Deşi evreii nu îşi făceau monumente cu reprezentări proprii, s-au găsit multe monumente şi inscripţii în Egipt, Mesopotamia şi alte ţări din Orientul Apropiat, unde asierienii, babilonienii şi canaaniţii sunt ilustraţi ca purtând barbă, iar unele reprezentări care datează chiar din mileniul al III-lea î.e.n. afişează diverse stiluri de bărbi. Printre popoarele menţionate mai sus eunucii erau singurii care erau înfăţişaţi fără barbă. Adesea băieţii erau făcuţi eunuci pentru ca ulterior să poată fi folosiţi pentru a se îngriji de haremul regelui (Mat. 19:12). Totuşi, facerea de eunuci nu era o practică în Israel, pentru că Legea excludea eunucii din congregaţia lui Israel (Deut. 23:1). Pe timpul în care Isus era pe pământ, obiceiul roman era lipsa bărbii. Aşadar, dacă Isus nu ar fi avut barbă, putea să fi fost considerat fie eunuc, fie roman.
După cum am văzut analizând vechile monumente, bărbaţii din grupurile semitice antice purtau barbă, chiar şi înaintea perioadei legii mozaice. Întrucât barba creşte în mod natural la majoritatea bărbaţilor, este rezonabil să tragem concluzia că şi strămoşii lor purtau barbă. În consecinţă, pare evident că Noe, Enoh, Set şi Adam, tatăl lui Set, erau de asemenea bărbaţi cu barbă.
Cu toate acestea, este potrivit să analizăm şi argumentele care se aduc în sprijinul faptului că Isus nu a avut barbă. Ideea s-a bazat în mare parte pe teorii dezvoltate de anumiţi arheologi cu privire la aşa-numitul „Potir din Antiohia“. Aceasta este o cupă mare de argint într-un înveliş argintiu cu viţe şi chipuri de oameni. Pe o parte a cupei e un băiat şi cinci bărbaţi privind spre el, iar pe cealaltă parte un bărbat tânăr, dar mai matur, fără barbă, şi cinci privindu-l. Toţi par să fie aşezaţi. Cupa, despre care se presupune că a fost găsită de câţiva băştinaşi din Antiohia siriană, a fost aclamată ca datând din a doua jumătate a secolului întâi e.n., deci cea mai timpurie reprezentare pictorială a lui Cristos.
Totuşi, analiza de astăzi a faptelor dovedeşte faptul că chipurile de pe cupă au fost identificate potrivit imaginaţiei indivizilor care le-au interpretat. Băiatul este considerat a fi Isus la vârsta de 12 ani, iar celălalt personaj central este Isus, posibil după înviere, ori ar putea fi Ioan Botezătorul. Celelalte zece personaje au fost interpretate ca fiind zece dintre apostoli sau apostolii şi evangheliştii sau pe o parte cei patru evanghelişti împreună cu Iacov, fiul lui Zebedei, iar pe cealaltă parte Petru, Saul, Iacov, Iuda şi Andrei.
Mulţi arheologi contestă cu fermitate aceste identificări. Într-adevăr au fost presupuneri şi este imposibil de spus ce reprezintă personajele. Unii chiar se îndoiesc de autenticitatea cupei, crezând că ar putea fi un fals. Majoritatea recunosc totuşi că este o descoperire autentică, dar o datează ca fiind mai recentă, între secolele al IV-lea şi al VI-lea. Aşadar este foarte îndoielnic faptul că cupa este o reprezentare timpurie a lui Cristos, dacă într-adevăr scopul era de a-l potretiza pe Cristos. — Vezi The Biblical Archaeologist, decembrie 1941 şi februarie 1942.
Un factor care cântăreşte pe marginea problemei este că primii scriitori creştini, Iustin Martirul, Origene, Clement din Alexandria şi alţii, arată cu claritate că nu există mărturii satisfăcătoare în privinţa aspectului fizic al lui Isus şi al apostolilor în timpul lor. Augustin scria în jurul anului 400 e.n. (De Trinitate, VIII, 4) că fiecare om avea propria idee despre aspectul lui Cristos, iar concepţiile erau infinite.
S-au coroborat şi dovezi din catacombele romane în această chestiune. În catacombele despre care unii credeau că sunt din secolul al II-lea e.n., iar potrivit altora, nu mai târziu decât din secolul al III-lea, s-au găsit picturi. Catacomba neobişnuit de bogată, numită Catacomba Priscillei, conţine picturi murale, despre una din ele crezându-se că reprezintă învierea lui Lazăr. Este ştearsă aproape complet şi este foarte dificil de descifrat, dar în centru se află un chip despre care s-a considerat că ar fi Cristos, înfăţişat ca un bărbat tânăr şi fără barbă. Dar în catacombe există şi o multitudine de reprezentări aprocrife, precum şi ale ideilor religioase false. De pildă, în Catacomba Priscillei, tot cam din acelaşi timp, există o scenă a relatării apocrife despre Suzana. O pictură de pe tavan puţin mai târzie conţine o Madonă cu pruncul şi o stea deasupra capului ei. În Criptele Lucinei se află o pictură datată la mijlocul secolului al II-lea, care reprezintă o mică persoană înaripată, cunoscută sub numele de Erotes sau Amoretti, care, pe mormintele păgânilor, reprezenta sufletele plecate. Aşadar, a ajuns să ni se pară evident că autenticitatea reprezentărilor din catacombe ale lui Isus este foarte îndoielnică.
Este adevărat că, începând din secolul al IV-lea, majoritatea imaginilor îi arată pe Cristos şi pe apostoli cu barbă, cu o mimică de „monah“ bolnăvicioasă, tristă, slabă, efeminată, alături de un nimb sau o aureolă păgână. Acestea cu siguranţă nu sunt reprezentări veridice ale omului Isus Cristos, despre care Ponţiu Pilat a spus „Iată omul!“ sau care a răsturnat mesele schimbătorilor de bani din templu şi le-a dat afară vitele, şi nici ale apostolilor care au predicat viguros Cuvântul lui Dumnezeu până ce acesta s-a răspândit prin tot Imperiul Roman (Ioan 19:1, 5; 2:14–17). Nu, aceştia erau bărbaţi puternici, activi şi fericiţi, slujitori ai lui Iehova, fericitul Dumnezeu (1 Tim. 1:11; 6:14, 15; Fap. 20:35). Imaginile religioase stoarse sunt produsul apostaziei, care ajunsese în plină floare în secolul al IV-lea, când împăratul Constantin a fuzionat creştinismul apostat cu religia păgână în religie de stat.
Fără îndoială, după cum s-a arătat, se pare că Isus chiar a purtat barbă, astfel că reprezentările artistice cu el din viitoarele publicaţii Watch Tower se vor armoniza cu dovezile biblice care susţin asta.
Indubitabil, primii creştini au respectat obiceiurile timpului şi zonei în care au trăit în ce priveşte purtarea bărbii. Obiceiul roman prevedea lipsa bărbii. Romanii convertiţi la creştinism foarte probabil că au păstrat obiceiul roman, iar creştinii convertiţi din comunităţile iudaice aveau să continue să poarte barbă în spiritul obiceiului iudaic.
Slujitorii creştini de astăzi, asemenea primilor creştini, sunt preocupaţi de îngrijire şi curăţenie, dar ei încearcă să nu aibă o îmbrăcăminte proeminentă, astfel încât aspectul lor să nu distragă în niciun fel atenţie de la demnitatea sau eficienţa mesajului pe care îl poartă (2 Cor. 6:3, 4). În ultimii ani, în multe ţări barba sau părul lung la un bărbat atrag imediat atenţie şi pot provoca în mintea majorităţii clasificarea nedorită a unei asemenea persoane ca fiind extremistă sau rebelă faţă de societate. Slujitorii lui Dumnezeu vor să evite crearea unei impresii care să distragă atenţia de la serviciul lor sau care să împiedice pe cineva să asculte adevărul. Ei ştiu că oamenii se uită la adevăraţii creştini cu un ochi foarte critic şi într-o mare măsură judecă întreaga congregaţie şi vestea bună după aspectul slujitorului ca reprezentant al congregaţiei.
În paradisul restabilit pe pământ nu ar fi dezordonat ca bărbaţii să se întoarcă la purtarea bărbii într-o manieră perfectă, asemenea lui Adam în Eden.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #19 : Octombrie 26, 2011, 11:26:49 pm »
Mda, tipic WTS... vorbe goale.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #20 : Octombrie 26, 2011, 11:53:40 pm »
Citat din: Turnul de veghe, 15 august 1954, pag. 510
Întrucât Biblia nu descrie aspectul facial al lui Isus şi nici nu indică faptul că ar fi avut o barbă lungă, urmăm cele mai vechi dovezi arheologice, şi nu punctul de vedere tradiţional care îl face pe Isus să pară efeminat, palid şi având o falsă pioşenie.

vs.

Citat din: Turnul de veghe, 1 mai 1968, pag. 286
Dovezile biblice sunt cea mai de încredere mărturie în acest sens, iar o recentă recapitulare atentă a acestora indică faptul că Isus a purtat într-adevăr barbă.

Se pare că după 14 ani de cercetări, Watch Tower ajunge la concluzia că Biblia descrie totuși barba lui Isus.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #21 : Octombrie 27, 2011, 12:49:28 am »
Iar ceea ce personal mi-a plăcut cel mai mult e că în 1968 se aduce Isaia 50:6 (citat din Traducerea lumii noi, care foloseşte textul masoretic ca sursă a textului ebraic) ca dovadă, în articolul din 1954 se încearcă să se nege validitatea redării din textul masoretic, mergând pe redarea alternativă din Septuaginta. Typical Watch Tower flip-flop: "E aşa, dar nu e aşa, însă e totuşi aşa!" Trist.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #22 : Octombrie 27, 2011, 05:26:27 pm »
Evreii conform legii nu aveau să-şi tai colţurile bărbii:
Leviticul 19:27  Să nu vă tăiaţi rotund colţurile părului şi să nu-ţi razi colţurile bărbii.
Leviticul 21:5  Preoţii să nu-şi facă un loc pleşuv în cap, pentru un mort, să nu-şi radă colţurile bărbii şi să nu-şi facă tăieturi în carne.

Ce însemnă acesta? Conform cu Dicţionar Enciclopedic de iudaism:
"Interdicţia totală sau parţială a bărbieritului se întemeiază pe un verset biblic: “Să nu vă tundeţi rotund marginea capului vostru, nici să îndepărtaţi marginile bărbii voastre” (Lev. 19, 27). Reluată şi explicitată de legea orală, această dublă regulă constă, pe de-o parte, în interdicţia de a-şi rade perciunii (peiot), adică “marginile capului”, şi pe de altă parte, în interdicţia de a îndepărta “marginile bărbii” care sunt în număr de cinci: două pe fiecare obraz şi una în bărbie (Raşi la Lev. 19, 27)".

Domnul Isus conform cu isaia 50:6 nu avea o barbă rotunjită şi scurtă aşa cum este prezentat uneori în imaginile din publicaţiile WTS, ci o barbă suficient de mare ca să poată fi apucătă uşor şi smulsă.
Imaginea unui Isus cu colţurile bărbii rotunjite este imaginea unui Isus fals, unui Isus care nu respectă legea.
Bâlbâiala WTS asupra isaia 50:6, indică subiectivismul lor, tot la fel referirile la anumite imagini ale lui Cristos din primele secole, ei i-au doar ce vor din primele secole de creştinism, ce le convine, şi oricum acele imagini nu provin de la martori oculari sau din primul sec. d.H.
Creştinismul de după apostoli a avut tendinţa de înflori, mitiza sau a crea imagini greşite despre Domnul Isus.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #23 : Octombrie 27, 2011, 06:06:15 pm »
Foarte buna argumentatia lui Alin de mai sus. Ai din partea mea un +1 pt asta.
Ce-nseamna sa stii scripturile domne.  :)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #24 : Octombrie 27, 2011, 10:37:11 pm »
Mi-as dori mult sa vad frati, Martori, cu barba frumos ingrijita si care sa tina teme, cuvantari, sa fie batrani samd. Atunci as simti cu adevarat ca incepem sa fim liberi si ca apele incep sa se dezghete in Organizatie.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #25 : Octombrie 31, 2011, 12:11:03 pm »
Oma Desala, nu ai cum sa simti ca incepi sa fii liber, incorsetat fiind in aceasta organizatie. Orice sentiment de libertate ca apartinator al lor este unul fals creat de mana de oameni care ii controleaza.

Chestiunea barbii este intr-adevar un exemplu elocvent a nivelului de penibilitate la care au ajuns regulile WTS. Este insa (trist, dar adevarat) si un exemplu elocvent al nivelului de control al mintii pe care il exercita. Azi maine le vor spune oitelor si cat de lung sa isi taie parul  :D

By the way, intotdeauna mi-a placut sa port barba. The very next day dupa ce am parasit organizatia mi-am lasat barba si o port de atunci cu placere si mandrie.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #26 : Octombrie 31, 2011, 12:35:13 pm »
dupa ce am parasit organizatia mi-am lasat barba si o port de atunci cu placere si mandrie.
Zi mai bine ca ai vrut sa te deghizezi sa nu te mai recunoasca.  :)
Vrei sa eviti privirile de dispret ce se arunca in astfel de situatii.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #27 : Octombrie 31, 2011, 12:37:20 pm »
@ Equilibrium

 8) Da, Da - mi-am pus favoriti  ;D

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #28 : Octombrie 31, 2011, 01:01:18 pm »
Ma gindesc sa-mi las si io barba ;D Insa poate voi da apa la moara ,vor zice vezi la asta nu-is oile acasa nu ne miram ca a fost ejectat... :'(
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #29 : Octombrie 31, 2011, 01:06:04 pm »
Gabriell, fa ce iti place si traieste-ti viata frumos, facand ce iti place, si lasand sa se vada ca iti place!

Asta este cel mai bun raspuns pentru WashTower Babble and Trick Society! Ai plecat si esti foarte bine! Ce cred ei despre barba ta este total neimportant  8)

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #30 : Noiembrie 01, 2011, 12:35:03 pm »
Poate de aia nu e voie sa purtam BARBA  Părul şi barba utilizate ca antene telepatic

"În ceea ce priveşte faptul de a nu ras parul, acest lucru este foarte important Creierul uman este ca un transmiţător mare capabil de a trimite o multitudine de valuri şi gânduri precise.. Telepatia, de fapt, nu este nimic Dar acest tip de transmiţător are nevoie de antene. antene. sunt părul şi barba. Prin urmare, importanţa de a nu bărbierit părul de un sistem care va fi folosind. posibil să fi observat că mulţi oameni de ştiinţă au avut parul foarte lung şi a purtat o barbă. La fel ca profeţii şi înţelepţii. Acum intelegi mai bine ce-l "(ibid., pp.. 42,43). Ciudat atunci că profetul Elisei era chel (2 Regi 2:23). Chiar şi Claude Vorilhon este aproape chel, şi aceasta este o mare problemă, de fapt, modul în care putem fi siguri că mesajele pe care "Rael" primeşte de încredere? Înainte de clonarea de bărbaţi (altă iniţiativă "Raeliana"), de ce nu încercaţi să inventeze ceva pentru a preveni caderea parului?   ;D ;D ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Valer

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 212
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #31 : Noiembrie 01, 2011, 07:59:22 pm »
Din acelasi motiv din care nu ai voie sa prezinti o tema , sau sa te rogi la sala daca nu porti cravata ....  ;D  Aberatii ....

Eli

  • Vizitator
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #32 : Noiembrie 02, 2011, 10:50:21 am »
Curat aberatii dar aberatiile astea au o influenta asupra psihicului mai mare decat ne dam seama. uniformizarea asta duce la stergerea inceata a personalitatii la indoctrinare si la un fel de alienare mintala.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #33 : Noiembrie 14, 2011, 11:08:05 am »
As purta barba dar nu cred ca-mi sta .Mi-ar place insa ca tinerii care nu s-au botezat inca s-au si dintre cei botezati sa-si lase barba ca un semn de revolta inpotriva a ceea ce se intimpla in organizatie.Daca nu am fii niste mamaligi ar fii cool sa se organizeze o astfel de revolta.Problema ar fi organizarea si mamaliga din noi...  tema de casa pentru cei din organizatie. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #34 : Noiembrie 14, 2011, 12:18:13 pm »
Din pacate Gabi, cei nebotezati inca nu vor face nici o miscare "contra" celor spuse de organizatie si/sau de batrani din "zel" si dorinta de a fi acceptati cat mai repede in sanul congregatiei.
Cei tineri botezati din pacate sunt asa de imaturi si cred ca daca li s-ar spune sa sara de pe podul de la Vadu Oii in Dunare, s-ar duce cu totii sa sara, ca asa spune "fratele", care este "batran", nu degeaba e el "batran" :)

Iti trebuie putin timp detasat in organizatie ca sa ajungi sa observi, sa rationezi, sa incepi sa iti folosesti liberul arbitru - asta... daca ajungi si nu te ineci de tot.

Trist, dar asta e adevarul.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #35 : Noiembrie 15, 2011, 01:30:27 am »
Ma inteb uneori, de ce mustata poti purta si barba nu?
Sa fie din cauza ca mustata este mai sus si barba mai jos?

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #36 : Noiembrie 15, 2011, 08:23:25 am »
Oma, eu am observat de-a lungul timpului ca aceasta regula stupida difera de la o congregatie la alta, sau de la o cultura la alta.

Am vazut batrani de congregatie ce au fost atentionati de supraveghetorul de circumscriptie sau de district si pentru mustata.

Problema o vad astfel:
1. Tine foarte mult de perceptia oamenilor din zona respectiva - daca parul facial, tunsorile prea lungi sau prea scurte - tind sa faca un frate sau o sora sa te considere "rebel", atunci vei avea o probema.
2. Oricum si aceasta regula face parte din incercarea organizatiei de a uniformiza si a obliga membrii sa se conformeze, sa se depersonalizeze, sa look-alike.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #37 : Aprilie 24, 2012, 12:35:58 am »
 O alta tehnica de control folosita in cazul de fata de wts.Cum este rasul in cap la budisti,si balrbile lungi la calugarii isihasti.
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #38 : Aprilie 24, 2012, 11:20:53 am »
Știu de pe JWN că martorii din țările nordice au voie să poarte bărbi.
Azi-mâine o să vină o directivă în congregații: din data de xxxx, pionierii regulari nu vor mai purta păr pubian, deoarece încalcă principiile enunțate în xxx, bla-bla. Normal, după cum s-a spus, genul ăsta de restricții fac parte din dresajul boului să poarte jugul. Ce e specific oamenilor e că, spre deosebire de boi, ei încep - la un moment dat - să poare jugul cu mândrie.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #39 : Aprilie 24, 2012, 12:38:57 pm »
Cred ca asta cu parul pubian e deja batuta in cuie , altfel s-ar vedea matreata pe pantofii proaspat lacuiti.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #40 : Aprilie 24, 2012, 05:52:36 pm »
E pertinent ce zic eu, deoarece Corpul de Guvernare își bagă deja năsucul în așternuturile sclavilor. Cei care au fost bătrâni de congregație știu cum trebuie frecată ridichea persoanelor care se masturbează, care fac petting, sex oral, anal, etc. Pentru fiecare din astea există o pedeapsă, mai mică sau mai mare, începând cu o mică discuție în particuler cu un singur bătrân și mergând până la comitet judiciar și excludere dacă nemernicul umblă în continuare cu mâna pe unde nu trebuie și nu se căiește (a se citi: "nu pupă poala popii-bătrânilor, adică"). Țin minte ce tăcere jenantă se lăsa în sală când mai apărea câte un paragraf la studiul turnului de veghe în care se spunea cu emfază că adevărații creștini nu practică sexul oral, nici masturbarea. Erau vreo câțiva țânci de 4-5 ani prin sală care se și apucau să întrebe în șoaptă: Mami, ce e aia masturbare? -Lasă că îți spun acasă, desenează acolo în continuare... Nu știau bătrânii cum să sară mai iute peste paragraful ăla. Ha,ha, ce vremuri.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: De ce Martorilor lui Iehova le este interzis sa poarte barba?
« Răspuns #41 : Aprilie 24, 2012, 06:34:00 pm »
Am trimis un mail unui supraveghetor in care puneam si problema asta cu sexul . N-am primit raspuns niciodata .
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.