Autor Subiect: De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare  (Citit de 2918 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare
« : Decembrie 06, 2011, 12:27:09 am »
Un aspect care mi s-a părut neobișnuit la martori este legat de rugăciunea din casă în casă, sau mai exact dacă un martor trebuie să accepte sau nu să se roage când cineva din lucrare îi cere asta. Răspunsul este unul surprinzător pentru o religie creștină (cel puțin așa mi se pare mie):

Citat din: Argumente, Rugăciune, pag. 315-316
Dacă cineva spune:
„Să facem mai întâi o rugăciune şi apoi îmi veţi vorbi despre mesajul dumneavoastră“

Aţi putea răspunde: „Mă bucur că acordaţi importanţă rugăciunii. Şi Martorii lui Iehova se roagă cu regularitate. Dar Isus a explicat când şi cum să ne rugăm, lucru care poate că nu vă este atât de cunoscut. Ştiaţi că Isus le-a spus discipolilor săi să nu se roage în public ca să-şi etaleze devoţiunea şi ca să-i vadă alţii că se roagă? ... (Mat. 6:5)“. Apoi aţi putea adăuga: „Remarcaţi ce lucruri a spus el în continuare că ar trebui să aibă prioritate pentru noi şi ce ar trebui să menţionăm mai întâi în rugăciunile noastre. Tocmai despre aceste lucruri am venit să vă vorbesc (Mat. 6:9, 10)“.

Sau aţi putea spune: „Ştiu că membrii anumitor grupări religioase fac acest lucru. Dar nu şi Martorii lui Iehova, deoarece Isus i-a învăţat pe discipoli să-şi îndeplinească altfel lucrarea de predicare. El nu a spus: «Când intraţi într-o casă, rugaţi-vă mai întâi». Observaţi ce îndemn a dat el în Matei 10:12, 13. ... Remarcaţi în versetul 7 despre ce trebuiau ei să vorbească. ... Cum poate ajuta acest Regat oameni ca dumneavoastră şi ca mine? (Rev. 21:4)“.

Chiar îmi amintesc un moment din lucrarea de predicare de pe vremea tinereții, când eram împreună cu un bătrân de congregație la o vizită ulterioară, iar un bărbat penticostal ne-a cerut să rostim câte o rugăciune fiecare. Bătrânul nostru s-a eschivat, iar în final a cedat spunând o rugăciune scurtă. A urmat apoi o demonstrație de „credință” de 5 minute și niște discuții în contradictoriu despre cum trebuie să ne rugăm. Despărțirea a fost una tensionată, bărbatul penticostal fiind tăiat apoi de pe carnețelul cu notițe.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare
« Răspuns #1 : Decembrie 06, 2011, 06:29:49 am »
Niciodată nu mi-am pus problema aceasta dar chiar aşa e... Mă gândesc că  poate obiceiurilor pe care le au celelalte confesiuni religioase în timpul rugăciunilor? !

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare
« Răspuns #2 : Ianuarie 03, 2012, 03:38:48 pm »
Cred că este o problemă "rugăciunea" deoarece ea ar putea duce la ecumenism, în opinea lor, la o unitate religioasă. Martorii nu doresc să se unească cu nimeni în rugăciune, ei consideră că nu mai ei ştiu să se roage corect invocând Numele divin!
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare
« Răspuns #3 : Ianuarie 03, 2012, 04:52:14 pm »
Numa voi, numa voi, numa voi! Mai ho cu exclusivismul asta ca se naruie turnu' vostru de veghere, nu mai are baza :)
Oricum se naruie, suntem cateva milioane cu surubelnitele la baza si tot racaim...  8)

CdG

PS. Acest mesaj este dedicat in exclusivitate spionilor de pe forum.
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare
« Răspuns #4 : Ianuarie 03, 2012, 05:23:38 pm »
Pentru a fi cât mai scurţi, pentru a-şi prezenta marfa mesajul cât mai eficient cât mai multor persoane din teritoriu, se pare că nu e nevoie de a rosti rugăciuni în pragul uşii.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare
« Răspuns #5 : Ianuarie 03, 2012, 05:29:00 pm »
Asa, Cami, si ajungem iara la un subiect mult discutat - ca sa aiba ce scrie in rapoartele de predicare, ca sa afle lumea cat de eficienti sunt ei si la cate persoane ajunge marfa mesajul in teritoriu...

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline lycurgos

  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 283
Re: De ce evită martorii rugăciunea în lucrarea de predicare
« Răspuns #6 : Aprilie 24, 2012, 12:14:54 am »
 Sincer?Sa nu si-o ia peste scafarlie ca la baza!Isi aminteste cineva jocul ala,in care un tip statea cu mana la ochi,si cineva il lovea,si trebuia sa ghiceasca individul dintr-un grup,care la lovit.Daca il ghicea ,era inlocuit...Uite de asta nu se roaga "martorii"in lucrarea de predicare.
 trebuia postat la bancuri? :P
Invie Doamne,Trasnetul de Foc
In neamul adormit pe stanca sura!
Dezleaga-l de blestemul timp si loc,
Sa arda vrajbe,sa sfarame ura!