Autor Subiect: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."  (Citit de 71671 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Cercetatorul

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mai 2013
  • Mesaje postate: 20
  • ioan 17:17
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #301 : Ianuarie 04, 2014, 07:10:29 am »
ioan 17:17 Sfinţeşte-i prin adevăr! Cuvântul Tău este adevărul.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #302 : Ianuarie 05, 2014, 07:05:42 am »
Ihim...
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline evolvo

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2014
  • Mesaje postate: 19
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #303 : Februarie 05, 2014, 08:31:51 pm »
"Religia este excrementul mintal al omului primitiv, cea mai incontrolabilă formă de nebunie."
   -Albert Einstein

....................................................

Cred  ca citatul este unul gresit,pt.ca:
-Einstein era un EVREU educat
-nu era ateu

Citatul nu este deloc unul gresit ( este poate doar gresit in redactare , nu si-n expunerea ideii . In fine ) .
Ba as spune ca este absolut briliant contrastul intre educatia , credinta , geniul lui Einstein , ...... si capacitatea sa de-a-si recunoaste "nebunia" !!!

Este absolut fabulos !  :D :D :D
Filozofand putin pe marginea chestioarei asteia putem cu usurinta privi si la micile noastre "nebunii" de care suntem constienti dar despre care nu intotdeauna suntem dispusi sa le recunoastem . Uneori nici noua , daramite in public precum Einstein .....

Marcu , aprofundeaza pe viitor cate-o maxima . Mai ales cand vine de la un Einstein , Kernbach , Patapievici , Stendhal , Tutea , .... etc .....

App , poate cea mai controversata "nebunie" am intalnit-o la Cioran , care a urcat pe Turnul Eiffel cu intentia de-a se sinucide aruncandu-se de-acolo . Nu o face , iar ulterior scrie :

" Am vrut sa ma sinucid din iubire pentru viata ....."

Initial am crezut ca-i total dilau ( si-asa-l citeam greoi . Ma enerva ..... ) si nu i-am mai dat importanta . Pana am citit ca Tutea a inteles perfect ce-a vrut Cioran sa spuna . Evident , se si cunoasteau foarte bine . Insa asta m-a ambitionat si-am "scotocit" in mintea astuia citindu-i niscaiva "baliverne" ulterioare episodului respectiv ...... Este absolut genial modul in care omul ala a ingramadit intr-o singura fraza , total contradictorie , o filozofie colosala !!!

Offline Sparlock

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Iul 2012
  • Mesaje postate: 17
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #304 : Februarie 07, 2014, 01:29:45 am »
prietene...daca ai ajuns sa citezi din userul marcu...atunci nu mai ramane nimic de facut...

asta e un semn ca vine proclamatul armaghedon al martorilor

in rest, pace si dulceata

Offline evolvo

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Feb 2014
  • Mesaje postate: 19
Re: "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost."
« Răspuns #305 : Februarie 07, 2014, 07:29:12 am »
prietene...daca ai ajuns sa citezi din userul marcu...atunci nu mai ramane nimic de facut...

asta e un semn ca vine proclamatul armaghedon al martorilor

in rest, pace si dulceata

Esti foarte sigur ca mi-ai inteles postarea ?  ;D