Martorii Lui Iehova > Doctrină

"Marea Mulţime"

(1/3) > >>

calea:
Revelaţia 7:9-17:
"După aceste lucruri m-am uitat şi iată: o mare mulţime, pe care nimeni nu putea s-o numere, din toate naţiunile, triburile, popoarele şi limbile, stând în picioare înaintea tronului şi înaintea Mielului, îmbrăcaţi în robe albe şi având ramuri de palmier în mâini. 10 Ei strigau cu glas tare, zicând: „Salvarea o datorăm Dumnezeului nostru, care stă pe tron, şi Mielului!“
11 Şi toţi îngerii stăteau în picioare în jurul tronului, al bătrânilor şi al celor patru creaturi vii şi s-au prosternat înaintea tronului şi s-au închinat lui Dumnezeu, 12 zicând: „Amin! A Dumnezeului nostru să fie binecuvântarea, gloria, înţelepciunea, mulţumirile, onoarea, puterea şi tăria pentru totdeauna şi veşnic! Amin!“
13 Atunci unul dintre bătrâni m-a întrebat: „Aceştia, care sunt îmbrăcaţi în robe albe, cine sunt şi de unde au venit?“ 14 Imediat i-am zis: „Domnul meu, tu ştii!“ Şi el mi-a zis: „Aceştia sunt cei care vin din necazul cel mare. Ei şi-au spălat robele şi le-au albit în sângele Mielului. 15 De aceea sunt ei înaintea tronului lui Dumnezeu. Şi zi şi noapte îndeplinesc pentru el un serviciu sacru în templul său, iar Cel ce stă pe tron îşi va întinde cortul peste ei. 16 Nu vor mai suferi de foame, nici de sete şi nu-i va mai bate nici soarele, nici vreo căldură dogoritoare, 17 pentru că Mielul, care este în mijlocul tronului, îi va păstori şi îi va călăuzi la izvoarele apelor vieţii. Şi Dumnezeu va şterge orice lacrimă din ochii lor“.

În acest pasaj avem câteva indici despre 'marea mulţime':

1) Sunt înaintea tronului
2) Au venit din necazul cel mare pentru a fi undeva
3) Au roabe albe spălate în sângele Mielului
4) Servesc în templu [gr. naos] lui Dumnezeu
5) Dumnezeu îşi întinde cortul peste ei

Toate aceste indici duc spre interpretarea că sunt o clasă cerească sau pământească?

calea:
În Revelaţia 4:1-6 NW, este scris: „După aceste lucruri m-am uitat şi iată: o uşă deschisă în cer, iar primul glas pe care l-am auzit era ca de trompetă. Acesta a vorbit cu mine, zicând: „Urcă-te aici şi îţi voi arăta lucrurile care trebuie să se întâmple“. După aceea am ajuns imediat sub puterea spiritului. Şi iată că un tron era la locul lui în cer şi pe tron stătea cineva. Şi cel ce stătea pe el semăna la înfăţişare cu o piatră de jasp şi cu o piatră preţioasă de culoare roşie, iar de jur împrejurul tronului era un curcubeu care semăna cu un smarald. De jur împrejurul tronului erau douăzeci şi patru de tronuri, iar pe aceste tronuri am văzut stând douăzeci şi patru de bătrâni îmbrăcaţi cu mantii albe şi cu coroane de aur pe cap. Din tron ieşeau fulgere, voci şi tunete, iar înaintea tronului erau şapte lămpi de foc ce ardeau; acestea reprezintă cele şapte spirite ale lui Dumnezeu. Înaintea tronului era un fel de mare de sticlă, asemenea cristalului. În mijlocul tronului şi în jurul tronului erau patru creaturi vii, pline de ochi în faţă şi în spate”.
Observăm că o uşă se deschide în cer, un glas îi spune la Ioan să urce în cer, el fiind sub puterea spiritului vede în cer un tron, dar nu numai atât, de jur împrejurul tronului el vede un curcubeu, douăzeci şi patru de tronuri şi patru făpturi vii. Să fie aceste creaturi spirituale în mod figurat în jurul tronului? Nu, chiar WTS ştie că aceste creaturi spirituale sunt literalmente în cer. În cartea Revelaţia p.74 se spune: „În viziune, Ioan pătrunde în cerurile invizibile, unde se află însuşi Iehova, dincolo de spaţiul cosmic explorat de astronauţi şi chiar dincolo de galaxiile din universul material. Ca şi cum ar intra pe o uşă deschisă, Ioan este invitat să-şi desfete privirile cu splendida privelişte a celui mai înalt nivel al cerurilor spirituale, locul unde Iehova însuşi stă pe tronul său (Psalmul 11:4; Isaia 66:1). Un privilegiu extraordinar!...Ce vede Ioan? Să-l ascultăm în timp ce ne spune ce lucruri extraordinare vede: „După aceea am ajuns imediat sub puterea spiritului. Şi iată că un tron era la locul lui în cer şi pe tron stătea cineva“ (Revelaţia 4:2). Într-o clipă, forţa activă a lui Dumnezeu îl duce pe Ioan în spirit la tronul lui Iehova. Ce clipe emoţionante! Acolo Ioan are, cu anticipaţie, o strălucitoare viziune a cerurilor unde lui şi celorlalţi creştini unşi li s-a rezervat „o moştenire nepieritoare, neîntinată şi care nu se veştejeşte“ (1Petru 1:3-5; Filipeni 3:20). ”
Tot acolo Ioan vede înaintea tronului şapte lămpi care sunt cele şapte spirite, şi o mare de sticlă, unde sunt ele? În cer, conform textului, lucru recunoscut de WTS. Unde este tronul? În cer? Unde sunt creaturile spirituale care stau înaintea tronului? În cer! Unde este marea mulţime văzută? Înaintea tronului, adică în cer. Atunci de ce elita martorilor lui Iehova nu recunoaşte că marea mulţime este tot în cer? Dacă marea mulţime este o clasă cerească atunci toate pretenţiile lor de canal al lui Iehova, de clasă unsă s-ar nărui căci şi marea mulţime ar fi unsă cu Spirit Sfânt şi atunci nu ar avea nevoie de alţii ca să le interpreteze Scriptura, căci Biblia spune în 1Ioan 2:27 NW: „În ce vă priveşte, ungerea pe care aţi primit-o de la el rămâne în voi şi nu aveţi nevoie să vă înveţe cineva, ci, aşa cum ungerea de la el vă învaţă toate lucrurile ― iar ea este adevărată şi nu este o minciună ― şi aşa cum v-a învăţat ea, rămâneţi în unitate cu el”.

logic:

--- Citat ---Chiar WTS ştie că aceste creaturi spirituale sunt literalmente în cer. În cartea Revelaţia p.74 se spune: „În viziune, Ioan pătrunde în cerurile invizibile, unde se află însuşi Iehova, dincolo de spaţiul cosmic explorat de astronauţi şi chiar dincolo de galaxiile din universul material.
--- Terminare citat ---

Este o interpretare greșită.
Lucrurile văzute și descrise de Ioan în Apocalipsa sunt simboluri. Deci și „cerul” în care sunt văzute aceste simboluri.

WTS a înțeles bine că marea mulțime este simbolul unei clase distincte. Și nu ar avea de justificat prezența ei în cer dacă ar înțelege simbolul cărui lucru este cerul.

calea:
Logic a spus: "Lucrurile văzute și descrise de Ioan în Apocalipsa sunt simboluri. Deci și „cerul” în care sunt văzute aceste simboluri."

Cine spune asta?

Dragă Logic, Dumnezeu e real sau este şi El SIMBOLIC ?!?

logic:
    În cer (lumea spiritelor) nu pot exista literal un miel înjunghiat având șapte coarne
și șapte ochi, făpturi cu ochi pe dinainte, pe dinapoi, de jur împrejur și pe dinăuntru, o femeie însărcinată, un copil la tron, un balaur roșu, etc.

    Toate acestea sunt simboluri (Dumnezeu un bătrân cu părul alb ca lâna curată) Dan 7.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă