Autor Subiect: Reformă în organizaţie  (Citit de 23685 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #45 : Aprilie 19, 2012, 05:20:23 pm »
@Ilie

Ma amuz copios la "traducerile "tale... :D
Eu vreau sa cred ca nu am nimic cu nimeni (personal) de inpartit.
Desi Oma m-a mai atacat destul de dur in citeva rinduri eu nu l-am atacat direct ,decit secta din care face parte si pe Boosul lui eventual.....imi permit pt. ca nu cred in existenta lui...
Cu Oma m-am cunoscut pe alte meleaguri ale tarimului virtual...si a fost o revelatie pt mine in acea perioada aflind ca exista o rezistenta in interiorul WTS-ului.
Asta nu m-a facut totusi sa nu atac aceasta directie, a unora care s-au trezit....dar nu destul.
Demersul rezistentei va fi ca situatia de pe acest forum...unde dai si unde crapa...Una si-au inchipuit unii ca se va petrece pe acest forum si alta se   intimpla...
Asa si demersul rezistentei ...una isi planifica si cine stie ce se va intimpla,lucrurile cu greu se pot canaliza pe o anumita directie trasata dinainte...si cum am mai zis, religia toata la gunoi pina il vom gasi careva pe dumnezeu :D voi nu vedeti ca nu raspunde la apel?Si stelele mor si galaxiile mor ce-i asa de greu de acceptat aceasta realitate?Poate civilizatiile mai avansate care exista sigur ,dar ne lasa sa ne mai coacem ne vor da ceva vesti mai bune.Pina la "dumnezeu"ii o cale prea lunga pentru noi  ::) ::) nu credeti?
Eu doar m-am trezit mai tare ca unii;am revenit doar cu picioarele pe pamint! ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #46 : Aprilie 19, 2012, 11:37:56 pm »
Draga Gaby,Dumnezeu nu raspunde la apel(aparent),pt. simplul motiv ca aceasta nu este adevarata creatie a lui Dumnezeu...este creatia trecatoare, "stricata"...supusa timpului si al carei stapan este
Diavolul.Nu ai inteles asta?;si atei il condamna pe Dumnezeu pt. acelasi lucru:creatia cu probleme...

Insa Dumnezeu promite creatia adevarata, netrecatoare,vesnica,unde totul este fara defect.
Despre ce vorbim atunci? Ce vre sa spuna versetul:"iata eu fac toate lucrurile noi"?;adica creerea din
nou,a tuturor lucrurilor,chiar si oamenii vor primii corpuri vesnice,iar mortii vor invia"nesupusi putrezirii?"

Daca doresti versetele Biblice care sustin asta, ti le dau cu placere,desi nu este cazul,ca le stii.

Nu a spus Isus ca "Imparatia lui nu este de aici"?Isus nu a spus talharului ca se intalneste cu el "aici",
ci in Paradis, unde este vesnicia.!Tu confunzi lucrurile trecatoare,cu cele vesnice?

Uite ce spune Pavel:"pentru ca noi(crestinii"),nu ne uitam la lucrurile care se vad,ci la cele ce nu se vad,
;caci lucrurile care se vad sunt trecatoare,pe cand cele ce nu se vad sunt vesnice!"2 corint.4:18...

Ce spune Pavel ca urmarea si dorea Avraam,si altii care "erau straini si calatori pe Pamant?"
Urmatoarele:"doreau o patrie mai buna,adica o patrie cereasca"...si: "Dumnezeu le-a pregatit o cetate..."Cine este de vina ca oamenii nu inteleg expresia"patrie cereasca"?Nu le-a spus Cristos clar
crestinilor:"ma duc sa va pregatesc un loc"?si "Imparatia mea nu este de aici"cum am mai spus.?

Crestinii au o singura speranta:viata vesnica cu Isus in Paradisul vesnic...daca vrei sa ramai "aici",
sa te zgaiesti la galaxiile trecatoare,si sa-l batjocoresti pe Dumnezeu acuzandu-l,ca ar avea legatura
cu asa ceva,cu ce este trecator,treaba ta.Anticrist isi va aseza imparatia aici si oamenii vor opta pt. o viata imbelsugata ,"aici",globalizata,sub Satan ,care le da"imparatia",




SOLUTIA:SA CERCETAM BIBLIA,FACAND ABSTRACTIE,DE DOCTRINELE RELIGIOASE...Poate avem surpriza
sa vedem lucrurile un pic altfel...wts nu este o solutie:si el vrea o imparatie pamanteasca,sa construiasca case ,sa planteze vii...sa-si pastreze pentru ei o asa imparatie!...pt.ei sunt doua sperante,
doua paradisuri...etc. I NCOLO, SANATATE...CREZI CE VREI,Ai dreptul...dar un sfat:retine-te de la batjocuri,mai este mult pana departe...

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #47 : Aprilie 20, 2012, 02:28:50 pm »
Gaby,OMA a sarit de cur in sus pt. ca ai sarit calul cu postarille pe...sti tu unde...si ai iesit un pic sifonat...
Nu-i bai ca si eu am iesit de multe ori sifonat de pe forum...si pana la urma nimeni nu este "fata mare".

Problema este ca trebuie sa pastram echilibrul,pt.ca lucrurile nu s-au transat inca...asa ca 'ciocu mic"..
;fara batjocuri...ca nu avenit inca sfarsitul timpului, ca sa tragem concluzia cine are dreptate...
 
Si nu are importanta,fiindca "toti vor fii luatl prin surprindere,si vor fii uluiti!
Lucrurile nu se vor intampla nicidecum dupa"scenariile noastre perfecte"...

Asa ca tu ,eu, OMA,si multi altii, vom mai sarii de multe ori de cur in sus pana atunci...

Apropo ,cand bem o palinca ,amandoi?;sau o bere cum ar zice Lamb?

Cu OMA, este mai greu de baut ceva:daca este fata,bem lichior,...daca este baiat,bem ce bem.orice...
Pe el (ea),pana la urma tot ii facem o invitatie...apoi ne hotaram ce-i dam de baut...poate prefera ,pur si simplu ,"iarba"...(la AMSTERDAM,este la liber...)...Salutari Ursule,si asa nu pui curand laba pe mine...
sanatate... ;D ;)

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #48 : Aprilie 20, 2012, 08:41:23 pm »
Gaby,OMA a sarit de cur in sus ...
Asa ca tu ,eu, OMA,si multi altii, vom mai sarii de multe ori de cur in sus
Au , sunt sensibilos ! Ilie foloseste niste cuvinte romanesti , nepotrivite pentru un forum de domnisoare de pension. Va rog frumos sa luati masuri impotriva lui. Poate mai sunt cate unii care au fost la scoala de mers frumos de la Poarta Alba si nu le pica bine la lingurica folosirea cuvintelor de jenu.
Ah Ilie , Ilie , din 5 lei mai am o mie !
Dati-i vot de blam lui Ilie si mustrati-l in fata congregatiei ! Dixit!
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #49 : Aprilie 21, 2012, 06:10:15 pm »
Vor beneficia de excursii,frumoase Grivei...;cand vor transforma Pamantul in paradis si
hoteluri de 5 stele...Crezi ca membrii de rand vor avea parte de asa ceva?Va fii ca si acum:
-vor beneficia de toate ofertele Paradisului,prin "reprezentantii"lor.

Acum ,merg multi prin Caraibe si Hawai,atunci merg doar "Printii noului Pamant"si vor scrie
prin reviste,vor da imagini,ca sa vedem si noi, ce bine este in Paradis...

Asa ca baga-te in fata,lupta,  pt. privilegii,poate vei avea parte si tu...(eu an deja privilegii.)

Salutari,omule.! ;D ;) 8)

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #50 : Aprilie 21, 2012, 06:18:39 pm »
Nu-mi trebuie , eu stau la Beth Sarim.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Reformă în organizaţie
« Răspuns #51 : Decembrie 12, 2016, 08:28:42 am »
Ce reformă frate? Gândiți-vă la următorii termeni folosiți în wts: congres, pionieri,  rapoarte, supraveghetor, egalitate, fraternitate, etc.... A ce vă sună? Parcă e vorba de partidul comunist român, Coreea de Nord, frate! Asta nu-i organizație religioasă, ci organism de partid.
    Mi-a aduc aminte că am invitat odată pe cineva la un congres, și mi-a zis că s-a săturat de congrese (comuniste)...În sinea mea, a trebuit să recunosc că avea omul dreptate.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"