Autor Subiect: A doua venire a lui Hristos  (Citit de 13128 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #30 : Decembrie 16, 2012, 07:52:51 pm »
Cum îl descrie Biblia pe Hristos la cea de a doua Sa venire? Arăt câteva versete:
Iuda 1:14  „Şi pentru ei a proorocit Enoh, al şaptelea patriarh de la Adam, când a zis: „Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Săi…”
Apocalipsa 3:3b   „Dacă nu veghezi, voi veni ca un hoţ, şi nu vei şti în care ceas voi veni peste tine.”
1 Tesaloniceni 4:16  „Căci însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorâ din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.”
 Apocalipsa 5:6 „Şi la mijloc, între scaunul de domnie şi cele patru făpturi vii, şi între bătrâni, am văzut stând în picioare un Miel. Părea junghiat, şi avea şapte coarne şi şapte ochi, care Sunt cele şapte Duhuri ale lui Dumnezeu, trimise în tot pământul.”
Apocalipsa 22:16  „Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu Sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.”
Daniel 10:5, 6  „Am ridicat ochii, m-am uitat, şi iată că acolo stătea un om îmbrăcat în haine de in, şi încins la mijloc cu un brâu din aur din Ufaz. Trupul lui era ca o piatră de hrisolit, faţa îi strălucea ca fulgerul şi ochii îi erau nişte flăcări ca de foc; dar braţele şi picioarele semănau cu nişte aramă lustruită, şi glasul lui tuna ca vuietul unei mari mulţimi.” (Asemănător ca şi în profeţia lui Daniel este descris Isus şi în Apoc. 1:13 – 16 şi 10:1, 2).
Apocalipsa 19:11 – 15  „Apoi am văzut cerul deschis, şi iată că s-a arătat un cal alb! Cel ce sta pe el, se cheamă „Cel credincios” şi „Cel adevărat” şi El judecă şi Se luptă cu dreptate. Ochii Lui erau ca para focului; capul îl avea încununat cu multe cununi împărăteşti, şi purta un nume scris pe care nimeni nu-l ştie, decât numai El singur. Era îmbrăcat cu o haină muiată în sânge. Numele Lui este: „Cuvântul lui Dumnezeu.” Oştile din cer Îl urmau călare pe cai albi, îmbrăcate cu in subţire, alb şi curat. Din gura Lui ieşea o sabie ascuţită, ca să lovească Neamurile cu ea pe care le va cârmui cu un toiag din fier. Şi va călca cu picioarele teascul vinului mâniei aprinse a atotputernicului Dumnezeu. Pe haină şi pe coapsă avea scris numele acesta: „Împăratul împăraţilor şi Domnul domnilor.”

Luând lucrurile literal, cum va veni Isus? Va fi o invazie de extratereştri? Dacă vine ca un hoţ, hoţul nu vine cu trâmbiţa, iar dacă vine pe nori şi orice ochi îl va vedea, atunci nu vine ca un hoţ. Dacă este „Miel”, nu poate fi mire şi nici călare pe un cal. Dacă aşteptăm să vină vizibil, cum va arăta?
« Ultima Modificare: Decembrie 16, 2012, 08:03:43 pm de valeriu »

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #31 : Decembrie 16, 2012, 08:09:43 pm »

Daca faci afirmatii in public pe acest forum, atunci pregateste-te sa fi luat la bani marunti pt. orice cuvintel care-l scoti.
Mie-mi pasa toti, si nu doar MI, si o sa continui sa folosesc ratiune, logica si bun simt pt. a expune credinta si religia in adevarata lor lumina: ca este o frauda de proportii mondiale si istorice.
Ce e David? Te-am deconspirat?  Ameninţi? Fă ce vrei că nu mi-e frică!
Sigur că te interesează de toţi, numai că oile nu-ţi cunosc glasul, nu te urmează. Oare de ce?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #32 : Decembrie 16, 2012, 08:17:57 pm »
Ce amenintari criminalule Valeriu, ai vedenii?

Ia explica tu, ce zice biblia, ce inseamna ca va veni ca un hot? Si deci sa inteleg ca nu poti raspunde la intrebarea care am pus-o in postul precedent?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #33 : Decembrie 16, 2012, 08:19:07 pm »
Sigur că te interesează de toţi, numai că oile nu-ţi cunosc glasul, nu te urmează. Oare de ce?

Pe tine te urmeaza oile ciobanule? Oare de ce?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #34 : Decembrie 16, 2012, 10:49:45 pm »
Sigur că te interesează de toţi, numai că oile nu-ţi cunosc glasul, nu te urmează. Oare de ce?

Pe tine te urmeaza oile ciobanule? Oare de ce?
Da, pe mine mă urmează! Şi nu una nici două ci 144000! Simbolic vorbind, şi eu sunt „oaie” nu păstor, dar tu tot nepriceput rămâi.
De la moimuţă ai învăţat să mă imiţi?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #35 : Decembrie 17, 2012, 04:10:37 am »
Te urmeaza pe tine dracu cred  ;D Cine te crezi acuma, Mielu, sa te urmeze cei 144.000? Iar ai febra mai amaratule? Si mai pune mana si tu pe un dictionar al limbii Romane, ca te rad si curcile cu "moimuta" ta.

Ia zi, hai sa radem un pic, cum de te urmeaza cei 144.000? Vor sa-si piara virginitatea?  :o
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #36 : Decembrie 17, 2012, 06:41:56 am »
Bun, deci stimabilul criminal Valeriu nu vrea de fapt sa raspunda la intrebarile despre venirea lui Isus. Cred ca stie el de ce :) Nu-i bai, raspund eu cu placere. Am stabilit ca apostolii trebuiau sa vada uraciunea pustiirii, deci se credea ca evenimentul avea sa aiba loc in sec. I. A 2-a intrebare deci era:

Citat
De ce spune Isus ca atunci cand cei patru apostoli vor vedea uraciunea pustiirii,

cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munţi.
Cine va fi pe acoperişul casei, să nu se pogoare, şi să nu intre în casă, ca să-şi ia ceva din ea.
Şi cine va fi la cîmp, să nu se întoarcă înapoi ca să-şi ia haina.
Vai de femeile cari vor fi însărcinate, şi de cele ce vor da ţîţă în zilele acelea!
Rugaţi-vă ca lucrurile acestea să nu se întîmple iarna.


De ce?

De ce? Isus explica:

Pentrucă în zilele acelea va fi un necaz aşa de mare, cum n'a fost de la începutul lumii, pe care a făcut -o Dumnezeu, pînă azi, şi cum nici nu va mai fi vreodată.

Deci iata ce se credea. Ca apostolii aveau sa treaca prin necazul ce mare; da, *acel* necaz mare. Necazul care "n-a fost de la începutul lumii, pînă azi, şi cum nici nu va mai fi vreodată" trebuia sa aiba loc in secolul I. Asta e doar o parte a secretului rusinos al Watchtower si a epigonilor lui - alde CAMI, "Calea", "Valeriu", si celalalt "copil al lui Israel" (OryNider), si alti rataciti.

Cealalta parte e insasi venirea lui Isus, care are loc cand? Imediat dupa necazul cel mare din secolul I cica:

Îndată după acele zile de necaz, soarele si bla bla bla. Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate seminţiile pămîntului se vor boci, şi vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere şi cu o mare slavă.

Deci iata ce-am gasit maturat sub pres. Ca Watchtower si epigonii lui au drept Domn un profet fals. Nepriceput ha? Vezi ca tocmai ti-am transformat uleiu' in acid ureic.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #37 : Decembrie 17, 2012, 09:12:55 am »
Valeriu, no offense, citind posturile tale si a lui David mi-am adus aminte de un film bun si monologul lui Al Pacino...

Satan tells his truth about God (From "The Devil's Advocate" movie)

Guilt is like a bag of fucking bricks. All you gotta do is set it down...
Who are you carrying all those bricks for anyway, Valeriu? :)


Brilliant  :D
CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #38 : Decembrie 17, 2012, 09:22:26 am »
Valeriu, no offense, citind posturile tale si a lui David mi-am adus aminte de un film bun si monologul lui Al Pacino...


Ok, o să mă uit când o să am timp.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #39 : Decembrie 17, 2012, 07:53:18 pm »
Si mai pune mana si tu pe un dictionar al limbii Romane, ca te rad si curcile cu "moimuta" ta.

Păi, numai tu ai dreptul să inventezi cuvinte noi? Eu de ce să nu am acest drept? Când ai spus;"iehovist", te-ai uitat în dicţionar? 

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #40 : Decembrie 18, 2012, 01:21:44 am »
Tu n-ai inventat nici un cuvânt nou, ai scris doar greșit unul existent. Dar asta sa fie cea mai mare problema a ta, strecoara numa' tantarul si inghite camila. Nu contează ca Domnu tau e profet fals si mort, contează "moimuta" ta :D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #41 : Decembrie 18, 2012, 08:30:44 pm »
Daniel 9:26a „După aceste şase zeci şi două de săptămâni, unsul va fi stârpit, şi nu va avea nimic.”
Profeţia lui Daniel arată că tot după aceste 62 de săptămâni vine Unsul Mesia. Păi, ştim toţi că „unsul” este deja stârpit,  că el nu mai face parte din „sclav” şi WTS nu i-a dat nimic, aşa cum arată şi profeţia. Asta  înseamnă că Unsul Mesia, adică Hristos, este venit.

Apoc 17:14 „Ei se vor război cu Mielul…”
Nici acest război nu-L poate purta Hristos înainte să fi venit.  Si faptul că „fiara” şi capetele ei cu tot cu coarne se clatină şi nu mai are mult până este biruită, îl ştim deja. Pe semne că al optulea împărat domneşte acum, adică noul „sclav”. Acesta este un alt semn că Hristos este de curând  venit  şi luptă cu „fiara”, şi acestea  nu sunt singurele semne.
Oameni buni! Când a venit Hristos de nu L-am văzut nici unul? :-[  E sigur că nu a venit nici în 1914 şi nici în 1918, căci nu atunci a fost stârpit unsul şi nici fiara nu era atunci.

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #42 : Decembrie 18, 2012, 11:35:55 pm »
Citat
Oameni buni! Când a venit Hristos de nu L-am văzut nici unul?

Inseamna ca nu esti credincios. Trebuia sa te fi contactat pana acum. Direct sau indirect.

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #43 : Decembrie 19, 2012, 11:17:50 am »
Daniele! Nu mă aşteptam să abordezi aşa problema. Îmi place să fiu în rând cu poporul Domnului şi să nu mă ţin mai înainte. Eu ştiu că Hristos este deja prezent şi sunt sigur şi alţii ştiu acest lucru. Vezi tema asta, dovadă că ştiam : http://ce-spun-proorocii.com/70sapt.html   
M-a contactat, aşa indirect. :) ;)


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: A doua venire a lui Hristos
« Răspuns #44 : Decembrie 19, 2012, 06:37:25 pm »
Daniel 9:26a „După aceste şase zeci şi două de săptămâni, unsul va fi stârpit, şi nu va avea nimic.”
Profeţia lui Daniel arată că tot după aceste 62 de săptămâni vine Unsul Mesia. Păi, ştim toţi că „unsul” este deja stârpit,  că el nu mai face parte din „sclav” şi WTS nu i-a dat nimic, aşa cum arată şi profeţia. Asta  înseamnă că Unsul Mesia, adică Hristos, este venit.

Apoc 17:14 „Ei se vor război cu Mielul…”
Nici acest război nu-L poate purta Hristos înainte să fi venit.  Si faptul că „fiara” şi capetele ei cu tot cu coarne se clatină şi nu mai are mult până este biruită, îl ştim deja. Pe semne că al optulea împărat domneşte acum, adică noul „sclav”. Acesta este un alt semn că Hristos este de curând  venit  şi luptă cu „fiara”, şi acestea  nu sunt singurele semne.
Oameni buni! Când a venit Hristos de nu L-am văzut nici unul? :-[  E sigur că nu a venit nici în 1914 şi nici în 1918, căci nu atunci a fost stârpit unsul şi nici fiara nu era atunci.

E sigur ca nu a venit niciodata, de vreme ce credea ca vine in sec. I.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19