Martorii Lui Iehova > Suport emoțional

Ce faci după ce ieşi din organizaţie?

(1/7) > >>

calea:
După ce ţi-ai dat seama că organizaţia nu este ceea pretinde, şi ieşi afară din ea, pentru că conştiinţa ta nu-ţi mai permite să susţii pasiv sau activ o organizaţie umană.
Ce faci?
Tragic că unii martori au ieşit şi au pierdut şi bruma de credinţă ce o aveau în Dumnezeu, şi au ajuns oamenii cu o comportare lumească poate chiar mai rea decât au avut-o înainte de a fi în organizaţie.
Alţii au intrat într-o altă religie sau grupare. Fie pentru că au consideart-o că reprezintă adevărul, fie doar de dragul de a avea părtăşie sau prieteni, chiar dacă intrarea în aceea grupare a însemnat un compromis, căci nu sunt de acord cu toate învăţăturile acelei grupări.
Alţii au ales să nu se mai asocieze cu nimeni doar să se roage şi să citească Biblia individual.
Alţii se închină lui Dumnezeu împreună cu familia, rude, prieteni, sau cu alţi foşti martori.
Cred că înainte de a alege vreo opţiune, [mă refer la persoanele care mai cred în Dumnezeu şi în Biblie după ce au ieşit din organizaţie] cred că un prim lucru important este să Îl cunoşti pe Dumnezeu, să devii prieten cu El, printr-o relaţie sinceră cu El. Ca viaţa ta de rugăciune şi studiu al Bibliei să devină o reală părtăşie cu El.
Numai în lumina Lui poţi vedea lumina, numai El te poate călăuzi spre voia Lui cea bună plăcută şi desăvârşită.
Dacă noi nu cunoaştem decât informaţii despre Dumnezeu dar nu-L cunoaştem pe El, pentru că nu am relaţionat cu El suficient, putem greşi în luarea unei decizii. Să nu uităm este viaţa veşnică în joc, nu este tot una ce facem din viaţa noastră după ce am ieşit din organizaţie!
Să nu uităm, noi ne-am dedicat prin rugăciune unei persoane, Creatorului, nu unei organizaţii, nici unei lucrări!

GABRIELL:
Am putea compara pe Organizatia martorilor lui Iehova cu asta?http://martorii-lui-iehova.ro/2011/09/24/culte-care-exercita-control-asupra-mintii/  eu zic ca multe lucruri din video da.Sau ii putem considera abuzatori spirituali? Eu zic ca da..http://www.rcrwebsite.com/falsere1.htm  sau se incadreaza si aici  http://www.rcrwebsite.com/jwparadi.htm   eu zic ca ......... ;D   sa nu va ambalati nu eu le-am scris.

calea:
Dar ce sfaturi le-ai da tu dragă cimpean GABRIELL celor ce ies din organizaţie?

GABRIELL:
In primul rind sa se bucure ca au iesit,se stie ca esti "prizonier"acolo pt ca este greu sa iei aceasta decizie dupa ani de spalare a creierului.Al doilea sa se bucure de timpul care il vor avea in plus si sa profite de asta ,facind drumetii in natura bucurinduse astfel de creatie..care pot.Stiu ca nu va convine ordinea asta..Sa nu caute in alta parte "ADEVARUL" pt ca nu il vor gasi,ajunge ca s-au fraierit o data.Le este suficienta rugaciunea eventual citirea bibliei si compania celor care le-au ramas aproape,nu au nevoie de niste "ISTETI" care sa le controleze viata si care pina la urma sa-i lase cu o spiritualitate mai rea ca si inainte.Sa fie convinsi ca au facur\t alegerea CORECTA. tra la la..

sceptic:
Mulți se confruntă cu un șoc atunci când părăsesc organizația. Acesta este probabil unul dintre motivele pentru care experimentează diverse lucruri care le-au fost interzise când erau înăuntru. Reacția martorilor care rămân în organizație poate fi descrisă prin eroarea confirmării – tendința de a căuta și a interpreta informația într-un mod care să confirme percepțiile proprii. Astfel ei spun: „Vezi ce rău ajung cei care-l părăsesc pe Iehova!”.

Așadar le-aș sugera celor care părăsesc organizația să-și ia un moment liber, să-și analizeze viața și să nu facă nimic „nebunesc”. În această perioadă de stress, este de dorit să se evite luarea unor decizii importante. Șocul este mult mai mare pentru cei care au crescut în familii de martori, întrucât toate cunoștințele lor, toți prietenii lor îi vor evita. Această răsturnare a universului poate fi reparată doar în timp. Pentru asta persoana în cauză trebuie să-și aloce timp să studieze, să se descopere pe sine însuși, să cunoască persoane noi, să se implice în activități noi. Evitarea izolării este deasemenea importantă.

Ar fi multe de spus, dar poate cei care au trecut prin asta știu mai multe. Această decizie trebuie bine cântărită și cred că este bine ca o persoană să facă toate aceste demersuri din timp.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă