Autor Subiect: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.  (Citit de 7155 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« : Decembrie 09, 2011, 10:40:04 pm »
Desi Martorii lui Iehova considera ca ei au scapat din sclavia superstitiilor exista totusi dovezi care arata ca mai au destul pana vor fi liberi de superstitii.

Iata o superstitie mai veche a Martorilor lui Iehova:
(nu am idee cati Martori ai lui Iehova o mai practica in prezent, cred ca foarte putini):

1. Martorii cu vechime aveau in trecut convingerea ca niciun obiect nu trebuie sa stea deasupra Bibliei. Ca atare in familiile lor acesti superstitiosi le spuneau copiilor si altora ca pe biblie nu trebuie sa stea absolut niciun obiect. Biblia trebuia sa stea la loc de cinste pe masa etc. ... fara sa fie acoperita de absolut nimic. Era mare bai daca cineva punea ceva pe Biblie.

Cei care au idee de aceasta superstitie pot confirma sau infirma ce am spus.
Eu spun acest lucru dintr-o sursa foarte sigura.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #1 : Decembrie 10, 2011, 02:06:48 am »
2. Vaccinarea:

Citat din: Epoca de Aur, 1921, 12 octombrie, p. 17
Vaccinarea nu a prevenit niciodată nimic şi nici nu o va face, şi este o practică dintre cele mai barbare ... Suntem în ultimele zile, iar diavolul pierde încet controlul, făcând un efort intens, pentru a face toate daunele pe care le poate... Folosiți-vă drepturile voastre în calitate de cetăţeni americani penrtu a elimina acestă practică diabolică a vaccinării.

Bine că nu i-a ascultat nimeni.

Epoca de aur, 1939, 31 Mai, p. 5



Epoca de aur, 1932, 30 Mai, p. 409

« Ultima Modificare: Decembrie 10, 2011, 02:08:41 am de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #2 : Decembrie 10, 2011, 02:40:04 pm »
Eu auzisem de superstiția cu păpușile Ștrumf în străinătate, acum 20-30 de ani, aproximativ.

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #3 : Decembrie 10, 2011, 05:01:19 pm »
Eu auzisem de superstiția cu păpușile Ștrumf în străinătate, acum 20-30 de ani, aproximativ.
Când eu am studiat cu martorii pe un dulap copii lipiseră ştrumfi. Sora cu care am studiat mi-a spus că nu e bine să fie acolo deoarece aceştia se mai numesc drăcuşori de buzunar.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #4 : Decembrie 10, 2011, 07:17:48 pm »
Exista printre martorii din Vest un mit urban cum că o păpuşă ştrumf ar fi prins viaţă (fiind demonizată) la o întrunire şi l-ar fi atacat pe copilul care o adusese.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #5 : Decembrie 10, 2011, 11:55:55 pm »
Martorii se mai tem deasemenea de horoscop. Știu frați care închid radioul când aud horoscopul, ca nu cumva să-i influențeze demonii.
« Ultima Modificare: Decembrie 11, 2011, 12:19:12 am de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #6 : Decembrie 11, 2011, 12:16:15 am »
Vizavi de teama de horoscop ţin minte şi pe la noi în congregaţie astfel de lucruri. La studiu, fratele mi-a atras atenţia că nu e potrivit pentru creştini nici măcar citirea for fun a horoscopului (de pildă, din dorinţa de a vedea ce aberaţii scot pretinşii astrologi).
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #7 : Decembrie 11, 2011, 12:58:09 pm »
Asta nu e chiar superstiție. Eu prin superstiție înțeleg ceva ce nu a fost niciodată acoperit în publicații, dar care le provoacă martorilor frică sau repulsie. Horoscopul e de evitat conform doctrinei, e un subiect care apare relativ des în publicații. La fel și muzica heavy metal sau rock. Tot ce are acoperire doctrinală nu prea e superstiție.

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #8 : Decembrie 11, 2011, 06:54:03 pm »
superstiție = prejudecată care decurge din credința în spirite bune și rele, în farmece și vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice sau în alte rămășițe ale animismului și ale magiei

Dagothur, cred că te refereai la superstiții din folclor ale martorilor, dar și cele oficiale tot superstiții sunt. Chiar au mai mare valoare, pentru că cele locale pot fi atribuite pe seama fraților de rând, dar cele oficiale trebuie puse pe seama „conducătorilor”.

Realitatea face că astăzi mai sunt destul de puține superstiții rămase, cel puțin în doctrina oficială, dar până prin anii '40-'50 erau destule. O să mai amintesc din ele când găsesc un pic de timp.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #9 : Decembrie 12, 2011, 02:54:19 pm »
Se poate zice si S.F. eu... Sau AUUUU? :P  Ce sa faci cea mai grava boala PROSTIA nu doare  ;D ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #10 : Decembrie 12, 2011, 09:12:31 pm »
Conform definiţiei, toate religiile ar fi superstiţii, atunci.

Offline lokikirja

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 91
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #11 : Decembrie 13, 2011, 10:39:29 am »
Faptul ca isi impart teritoriul cu religia, nu inseamna ca Bisericile le accepta (Evul Mediu spune multe in privinta asta).
Ele nu reprezinta ceva oficial si nici acoperire doctrinara nu au multe dintre ele, ci sunt create mai degraba de fiecare individ in parte, bazandu-se chiar si pe o latura psihologica (sentimentul ca poti controla evenimentele, nevoia de siguranta etc.).

Nu cunosc prea multe superstitii in randul M.I., dar citeam la un momenta dat pe un alt forum, ca multor martori le era teama sa spuna rugaciunile (in particular) cu voce tare, de teama de a nu le afla Satan slabiciunile.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #12 : Decembrie 13, 2011, 02:42:15 pm »
Conform martorilor  "CICA" Santana Asta ;D nu ne poate citi gindurileee :o :o :o asa ca vedeti ce vorbiti cu voce tare,in scris nu-i problema :D ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #13 : Decembrie 13, 2011, 02:48:14 pm »
Da,asta cu satan care nu iti poate citi gandurile,dar te aude daca spui cu voce tare o stiam si eu.Inca de cand am studiat am auzit ideea.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: Superstitiile trecute si prezente ale Martorilor lui Iehova.
« Răspuns #14 : Aprilie 14, 2012, 03:59:28 pm »
Mijteaux asta cu cititul gandurilor ! Inseamna ca femeia nu e "dracu' gol " , asa cum se spune , stiut fiind ca de multe ori femeile ne citesc gandurile.
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.