Autor Subiect: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui  (Citit de 66917 ori)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #15 : Noiembrie 25, 2011, 05:43:00 am »

Citat
"10Iata ca securea a si fost înfipta la radacina pomilor: deci, orice pom, care nu face roada buna, va fi taiat si aruncat în foc. (Matei 3:7-10)"

Pai securea a fost infipta la pomul care era casa lui Israel. Asta a fost invatura bisericii DINTOTDEAUNA.

Si ce daca? Aici era vorba de distrugerea iminenta a celor care nu se caiau si nu faceau "roada buna", si nu daca asta a fost invatura vreunei biserici sau nu.

Citat
"“sunt unii din ceice stau aici, care nu vor muri pîna nu vor vedea imparatia lui Dumnezeu venind cu putere” (Marcu 9:1)."

Puterea cu care a venit Imparatia(adica Biserica) este puterea Duhlui Sfant, oricine citeste istoria bisericii din primele 3 secole va vedea ca au fost milioane de oameni. S-a raspandit ca un foc.

O interpretate inventiva ce-i drept, dar doar atat. Ca sa nu mai zic ca acei apostoli nu au vazut "milioane de oameni" si ca s-a "raspandit ca un foc".

Deci hai sa ne uitam tot in Sf. Scripturi si in Istorie:
Fapte 2, 40 - 3000 - prima zi a Imparatiei pe pamant.

3000 mi se pare ca nu e milioane... (si vs e 41, nu 40)

Citat
Fapte 2, 47 - mantuiti in fiecare zi

Cati?

Citat
Fapte 4,4 - 5000
Deci numarul oamenilor a devenit 5000. Milioane?

Citat
Fapte 9, 42; 17,12; 19;18 - MULTI

Multi in comparatie cu ce? Cu milioane?

Citat
Fapte 21, 20 - multe zeci de mii (lit. miriade)

Deci pana in Fapte 19:19 erau multe zeci de mii. Milioane?

De fapt conteaza prea putin (Isus zicea ca cei care gasesc calea ingusta care duce la viata sunt "putini"; apocalipsa il contrazice zicand ca astia sunt o multime fara numar, cat nisipul marii). Din cuvintele lui Isus si al scriitorilor NT reiese clar ca imparatia nu e egal cu biserica, iar profetiile esuate ale lui Isus se refera nu doar la venirea imparatiei ci si la venirea lui insusi, venirea sfarsitului lumii, etc.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #16 : Noiembrie 25, 2011, 10:35:30 am »
Avem prea puține surse ca să știm 100% dacă Isus a existat cu adevărat sau e și el doar un mit. Însă chiar dacă a existat, el a fost un simplu om, un evreu hotărât să își grefeze existența pe cadrul unei profeții evreiești vechi. Nici vorbă de minunile descrise în Biblie. Minciuni și mistificări, exgerări. Vrabia mălai visează.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #17 : Noiembrie 25, 2011, 10:36:47 am »
Ca să fim bine înțeleși: ăsta e un forum liber sau e doar un forum religios de pseudo-martori ai lui Iehova? Avem voie să spunem adevărul sau doar ceea ce Oma crede că e adevărul?

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #18 : Noiembrie 25, 2011, 11:25:00 am »
Ca să fim bine înțeleși: ăsta e un forum liber sau e doar un forum religios de pseudo-martori ai lui Iehova? Avem voie să spunem adevărul sau doar ceea ce Oma crede că e adevărul?
"Forum Martorii lui Iehova
                         Discuții libere despre Martorii Lui Iehova și societatea Watchtower"

   Deci discutii LIBERE! Sa spunem ORICE este relevant in raport cu tema forumului.
Avem voie sa spunem adevarul, bineinteles, este chiar locul unde sa o facem,
dar in realitate nimeni nu va putea spune mai mult decat ceea ce crede el ca este adevarul.

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #19 : Februarie 14, 2012, 08:24:47 pm »
Interesanta observatie! Din pacate sau fericire contradictiile NT precum si cele ale VT (daca ele exista) nu sunt argumente impotriva Creatorului! Cel mult pot dovedi ca crestinismul este fals... atat (eventual si iudaismul)! De aici si pana la a dovedi inexistenta Creatorului e cale lunga! Nici stiinta nu se hazardeaza sa afirme ca este imposibil sa exista D-zeu, cel mult improbabil (e o diferenta)!

I believe in God, not in religion!  ;)  :)
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #20 : Februarie 14, 2012, 08:32:30 pm »
Atata timp cat nu avem toate datele universului, nu putem sa tragem o concluzie finala, cel mult sa vorbim ipotetic! Traind intr-o lume relativa, plecand de la premise relative putem cel mult sa tragem concluzii relative, dar nu finale, absolute!
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #21 : Februarie 15, 2012, 04:54:11 am »
Universale, interesant ca ai simtit necesar sa spui ca astea "nu sunt argumente impotriva Creatorului", desi threadul asta nu spune deloc asa ceva. Parapraxis?

Aceste profetii esuate arata doar falsitatea creatorului crestin/mozaic. Alti creatori - obscuri, muti, anonimi si invizibili - nu prea stau nici ei mai bine. E ca si cum as zice ca piticu baltii nu exista, dar zana zanelor exista.

Deci din curiozitate, cine e creatorul asta in existenta caruia crezi si ce dovezi ai ca el exista?
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Universal

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 142
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #22 : Februarie 15, 2012, 02:24:18 pm »
Universale, interesant ca ai simtit necesar sa spui ca astea "nu sunt argumente impotriva Creatorului", desi threadul asta nu spune deloc asa ceva. Parapraxis?

Aceste profetii esuate arata doar falsitatea creatorului crestin/mozaic. Alti creatori - obscuri, muti, anonimi si invizibili - nu prea stau nici ei mai bine. E ca si cum as zice ca piticu baltii nu exista, dar zana zanelor exista.

Deci din curiozitate, cine e creatorul asta in existenta caruia crezi si ce dovezi ai ca el exista?
Cand spun Creator, eu nu ma refer la ceea ce intelegeti voi: baba cloanta, zana zanelor, piticul baltii, inorogul roz si mai stiu eu ce alte "personaje interesante"... cu care da, sunt de acord ca sunt rodul mintii umane, fantasmagorii! Eu prin Creator inteleg: Cauza Primara Necauzata, Cauza tuturor cauzelor, Absolutul, Infinitul, Dumnezeul viu, Tatal nostru din ceruri, The Ultimate Cause of all things etc. etc. etc.! Capisci?!  ;)  :)
"Nu mi-e frică de Dumnezeu, ci de absența lui Dumnezeu." - Octavian Paler
"Cred într-o forță care ordonează, care mă vede și la care mă rog." - Neagu Djuvara

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #23 : Februarie 16, 2012, 04:55:10 am »
Citat
Cand spun Creator, eu nu ma refer la ceea ce intelegeti voi: baba cloanta, zana zanelor, piticul baltii, inorogul roz si mai stiu eu ce alte "personaje interesante"... cu care da, sunt de acord ca sunt rodul mintii umane, fantasmagorii!

Vezi tu, cand zici "creator", pentru "noi" e acelasi lucru. Acest "creator" intra in aceeasi categorie cu baba cloanta, zana zanelor, piticul baltii, inorogul roz, e doar rodul mintii umane, o fantasmagorie. Baba cloanta are pretentia la realitatea in egala masura cu "iehova", "creatoru", "zeus", etc.


Citat
Eu prin Creator inteleg: Cauza Primara Necauzata, Cauza tuturor cauzelor, Absolutul, Infinitul, Dumnezeul viu, Tatal nostru din ceruri, The Ultimate Cause of all things etc. etc. etc.! Capisci?!  ;)  :)

Capisci prima parte, aia cu "Cauza Primara Necauzata, Cauza tuturor cauzelor", mai putin saltul la "Dumnezeul viu, Tatal nostru din ceruri". Stii tu ca aceste etichete religioase se identifica cu "Cauza Primara Necauzata, Cauza tuturor cauzelor"? Adica de unde pana unde?

Apropo de "Dumnezeul viu, Tatal nostru din ceruri", cam suna a crestinism, esti crestin? Crezi ca Isus e dzeu sau fiul lui dzeu?

PS: cauza primara necauzata duce in realitate la negarea necesitatii existentei vreunui dzeu. Daca exista chestii necauzate (si sunt foarte de-acord, ele exista) atunci nici universul nu necesita o cauza. Apropo, banuiesc ca nu stiai ca exista particule sub-atomice care pur si simplu "apar" in existenta fara nici o cauza? Ihim, protoni care apar in mod spontan, pur si simplu din nimic. Asemenea evenimente cuantice se produc tot timpul. 

Cred ca iti dai seama incotro se indreapta rationamentul :) Big-bangul fiind la fel un eveniment cuantic de vreme ce universul era o "singularitate" (o particula chiar mai mica decat un proton), rezulta ca universul ... (fill-in the blanks). Capisci?

Tema pt acasa: de vizionat documentarul lui Stephen Hawking (ce-am spus mai sus incepe la 29:30) http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=fpb7NMR-XOo#t=1783s
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #24 : Februarie 17, 2012, 04:43:08 pm »
Cultul creștin de la începuturi s-a bazat pe același sistem ca martorii în 75: să profețim iminentul sfârșit, să speriem lumea și s-o convertim. Ăsta a fost scopul lui Isus: predicarea iminentului sfârșit, semănarea fricii, deci mulți prozeliți. Dacă admitem că povestea din Noul Testament e reală, personajul Isus a plătit cu viața agitația pe care a stârnit-o.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #25 : Martie 03, 2012, 02:34:19 pm »
exista particule sub-atomice care pur si simplu "apar" in existenta fara nici o cauza? Ihim, protoni care apar in mod spontan, pur si simplu din nimic.
Zii "sa mori tu" ! Scuze, nu m-am putut abtine.  :P
Astfel de teorii fac pare din "religia" oamenilor de stiinta. O, da, au si ei religia lor. Adica care se bazeaza doar pe teorii si interpretari fara sa poata fi demonstrate, astfel dand-o in balarii asa cum, de altfel, o fac cu mult spor si multi 'religiosi'.

O formulare mai preventiva, ca sa zic asa, ar fi fost ca acele particule 'par' ca vin de nicaieri, nu ca si cum asta e o evidenta pt. toti si a fost demonstrata fara tagada.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #26 : Martie 03, 2012, 06:00:44 pm »
Esti suparat ca stiinta iti ia jucariile Equilibrium? Ce-ai scris e chiar tipic pt un credincios, nu prea ai habar cu ce se mananca stiinta.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #27 : Martie 03, 2012, 08:26:14 pm »
De câte ori intru pe topicul ăsta mă zgârâie titlul său. Eu i-aş spune: "Interpretări eşuate ale profeţiilor lui Isus şi ale discipolilor lui." Oricum, pentru mine aşa sună!

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #28 : Martie 03, 2012, 09:27:25 pm »
OK,Valeriu.;ai dreptate,profetiile nu sunt esuate,ci sunt interpretate gresit!De la inceput ISUS a prevazut posibilitatea cristosilor falsi(mincinosi),sa induca in eroare oamenii prin interpretarea falsa a cuvantului sau.Si apostolii au spus raspicat acelasi lucru.NU ESTE CAZUL SA DAU DOVEZI BIBLICE,sunt arhicunoscute!Sau ingramadit multi sa "explice",din diverse culte...o sa ma refer numai la martori:Russel,Rutherford,Fred Frantz,etc,au facut profetii false...sau grabit.Profetiile lui Isus sunt inca de domeniul viitorului:1."fiara"cu nr.666.apoc.13:18!2.dristugerea babilonului pt.vina de sange,apoc.18:21,24.;3.razboiul zilei celei mari dela armaghedon.!4.salvarea biruitorilor fiarei.apoc.15:2.,la venirea a doua alui Isus si altele.!asa ca nu poate vorbi nimeni de profetii esuate,cata vreme implinirea lor nu sa manifestat pe scena lumii.!Unii se grabesc ca fata mare la maritat,facand valuri,invocand "stiinta";dar in curand evenimentele adevarate vor apare pe scena lumii,inclusiv"fiara' si anticrist.pana atunci fiecare trebuie sa fie corect in aprecieri.Marile profetii sunt inca de domeniul viitorului.Mai este mult pana departe!salutari!

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Profetiile esuate ale lui Isus si ale discipolilor lui
« Răspuns #29 : Martie 03, 2012, 09:37:12 pm »
Esti suparat ca stiinta iti ia jucariile Equilibrium? Ce-ai scris e chiar tipic pt un credincios, nu prea ai habar cu ce se mananca stiinta.
Ok, misto argument. Asa pot sa zic si eu ca tu nu ai habar cu ce se manaca "viata in Cristos". Pe acest taram nici jucariile tale nu sunt mai breze. Adica aia cu protonul venit de nicaieri.  ;D Hilar, pe bune.