Autor Subiect: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?  (Citit de 8694 ori)

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« : Noiembrie 01, 2011, 05:25:54 pm »
Conform Bibliei, creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus? Ce credeţi?
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #1 : Noiembrie 01, 2011, 05:35:38 pm »
Conform Bibliei, creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus? Ce credeţi?

Ai lui Iisus.

Fapte 1:8.    Ci veţi lua putere, venind Duhul Sfânt peste voi, şi Îmi veţi fi Mie martori în Ierusalim şi în toată Iudeea şi în Samaria şi până la marginea pământului.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #2 : Noiembrie 01, 2011, 07:45:18 pm »
Poporul lui Dumnezeu din vechiul Testament, Israelul au fost martori ai lui Iehova (Deut. 28:10; Isaia 43:10-12), creştinii sunt martori ai lui Isus (Fapte 1:8; 2:32; 3:15; 22:15,20; Revelaţia 2:13; 11:3).

http://exm.uv.ro/documente/martori_isus.html
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #3 : Noiembrie 02, 2011, 01:11:37 pm »
Poporul lui Dumnezeu din vechiul Testament, Israelul au fost martori ai lui Iehova (Deut. 28:10; Isaia 43:10-12), creştinii sunt martori ai lui Isus (Fapte 1:8; 2:32; 3:15; 22:15,20; Revelaţia 2:13; 11:3).

http://exm.uv.ro/documente/martori_isus.html

DAR, cred ca textul de la Isaia 43:10 clarifica un pic lucrurile:
"Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!"

Deci nu are cum sa fie alt dumnezeu in afara de Iehova Dumnezeu in numele caruia sa se marturiseasca.
Si totusi Iisus vorbeste despre marturia in numele Lui.
Si in Fapte 4:12 ni se vorbeste despre: un nume dat lui Iisus mai mare ca orice alt nume in cer si pe pamant.

=> Iisus e Iehova.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #4 : Noiembrie 02, 2011, 01:54:17 pm »
Noi mărturisim pe Isus ca Domn şi Salvator rânduit de Dumnezeu (Fapte 5:31), nu ca Dumnezeu.
Dragă paul citează versetul complet
Faptele Apostolilor 4:12  În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi.”

Este vorba de Numele unui om în care trebuie să fim mântuiţi.

1 Timotei 2:5  Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,
6  care s-a dat pe Sine însuşi, ca preţ de răscumpărare pentru toţi: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenită,
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #5 : Noiembrie 02, 2011, 03:01:24 pm »
Este vorba de Numele unui om în care trebuie să fim mântuiţi.

Sigur ? Cand si unde le zice in Sf. Scriptura sa caut mantuirea la un om ?

"Isaia 60:16
Tu vei suge laptele neamurilor şi vei mânca bunătăţile regilor. Şi vei şti că Eu, Domnul, sunt Mântuitorul tău, că Cel puternic al lui Iacov este Răscumpărătorul tău."

"Isaia 63:16
Pentru mine, acestea au încetat! Dar Tu eşti Părintele nostru! Avraam nu ştie nimic, Israel nu ne cunoaşte. Tu, Doamne, eşti Tatăl nostru, Mântuitorul nostru: acesta este numele Tău de totdeauna."

Deut.6:4 se spune aşa: “… Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.”.
În N.T. ni se spune că Domnul Isus Hristos este singurul Domn.

“Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.” (Efes. 4:5)
Care este acest singur Domn? Domnul Isus Hristos:
“… pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos…”. (1 Cor. 8:6)
Biblia spune că “cine va chema Numele Domnului, va fi mântuit”, şi tot Biblia menţionează că nu-i decât un singur Domn. Ce decurge de aici? Cine cheamă numele Domnului Isus Hristos va fi mântuit. Dumnezeul din V.T., al cărui nume nimeni nu-L mai ştie, este Domnul Isus Hristos. Acum cunoaştem acest Nume şi-L putem chema. Acum putem fi salvaţi.

Paul.
Doamne ajuta!

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #6 : Noiembrie 02, 2011, 03:26:50 pm »
Da dragă Paul este un singur Domn rânduit de Dumnezeu: Isus şi un singur Dumnezeu Tatăl, aşa cum se spune în chiar textul citat de tine:
1 Corinteni 8:6  totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile şi prin El şi noi.
Şi cel din Efeseni citat complect:
Efeseni 4:5  Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai presus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.
Iată cine este Dumnezeu: Tatăl, tuturor deci şi Tatăl lui Isus.
Şi El este chiar Dumnezeul lui Isus:
Efeseni 1:17  Şi mă rog ca Dumnezeul Domnului nostru Isus Hristos, Tatăl slavei, să vă dea un duh de înţelepciune şi de descoperire, în cunoaşterea Lui.

Acum în ce priveşte titlul de Mântuitor, Dumnezeu tatăl Iehova l-a avut în Vechiul Testament şi a dat şi Fiului acest atribut, dar Fiul nu-L are prin Sine, ci El a primit acest atribut sau rol.
Faptele Apostolilor 5:31  Pe acest Isus, Dumnezeu L-a înălţat cu puterea Lui şi L-a făcut Domn şi mântuitor, ca să dea lui Israel pocăinţa şi iertarea păcatelor.

Acum pot fi doi mântuitori?
Da, Tatăl este Salvator sau Mântuitor prin Sine, Fiul este rânduit de Tatăl.

În V.T. în Judecători 3:9,15, acelaşi cuvânt ebraic: ‘moh-shia’ care este tradus cu: Mântuitor, Salvator, Izbăvitor, este atribuit la Otiniel un judecător în Israel. Atunci întrebarea pentru trinitarieni este următoarea: Având în vedere că Există un singur Salvator: Iehova, cum se împacă această afirmaţie cu cea în care oamenii sunt numiţi tot salvatori?
Cu siguranţă că Otiniel nu era Iehova, şi nici nu însemnă că afirmaţia că nu există decât un Salvator este falsă. Este clar că Otiniel, era un Mântuitor dar nu în sens absolut; ci, într-un sens relativ sau secundar.
În mod asemănător, Iehova nu este Isus, ci tocmai isus este distinct de Iehova, o dată ce Dumnezeu l-a făcut salvator, El nu a avut acest rol în vechiul Testament.
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #7 : Noiembrie 02, 2011, 03:35:21 pm »
În ce priveşte:
Deut.6:4 se spune aşa: “… Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.”.
În N.T. ni se spune că Domnul Isus Hristos este singurul Domn.
FALS textul este tradus greşit, o traducere corectă ar fi:
"Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova" NW (vezi şi Sfânta Scriptură de la 1874). Nu este vorba de nici un Domn în acest text, ci de YHWH.
În plus, conform Bibliei sunt doi Domni, atât Tatăl precum şi Fiul sunt numiţi Domn, chiar şi îngeri sunt numiţi Domni.
2 Timotei 1:18  Dea Domnul să capete îndurare de la Domnul „în ziua aceea”. Tu ştii foarte bine cât ajutor mi-a dat el în Efes. Iată un text unde este vorba de Fiul şi de Tatăl amândoi fiind discrişi prin titlul de Domn, şi sunt descrişi ca doi Domni.
Creaturile spirituale numite "Domn":
Judecători 6:12  Îngerul Domnului i s-a arătat şi i-a zis: „Domnul este cu tine, viteazule!”
13  Ghedeon I-a zis: „Rogu-te, domnul meu, dacă Domnul este cu noi, pentru ce ni s-au întâmplat toate aceste lucruri? Şi unde sunt toate minunile acelea pe care ni le istorisesc părinţii noştri când spun: „Nu ne-a scos oare Domnul din Egipt?” Acum Domnul ne părăseşte şi ne dă în mâinile lui Madian!”
Apocalipsa 7:13  Şi unul din bătrâni a luat cuvântul şi mi-a zis: „Aceştia, care sunt îmbrăcaţi în haine albe, cine sunt oare? Şi de unde au venit?”
14  „Doamne” i-am răspuns eu „Tu ştii”. Şi el mi-a zis: „Aceştia vin din necazul cel mare; ei şi-au spălat hainele şi le-au albit în sângele Mielului.

Cu siguranţă că într-un sens este numit un înger: Domn, în alt sens Fiul: Domn, şi în alt sens Tatăl: Domn!
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #8 : Noiembrie 06, 2011, 09:17:50 am »
Poporul lui Dumnezeu din vechiul Testament, Israelul au fost martori ai lui Iehova (Deut. 28:10; Isaia 43:10-12), creştinii sunt martori ai lui Isus (Fapte 1:8; 2:32; 3:15; 22:15,20; Revelaţia 2:13; 11:3).

http://exm.uv.ro/documente/martori_isus.html
Când pui egalitate între "poporul lui Dumnezeu" şi "martorii lui Iehova", şi între "creştinii" şi "martorii lui Iisus", te referi la toţi credincioşii prima dată din popor iar apoi la cei dintre neamuri, adică apoi susţii că doar cei din creştinism sunt martori ai lui Iisus ?

DAR, cred ca textul de la Isaia 43:10 clarifica un pic lucrurile:
"Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!"

Deci nu are cum sa fie alt dumnezeu in afara de Iehova Dumnezeu in numele caruia sa se marturiseasca.
Si totusi Iisus vorbeste despre marturia in numele Lui.
Si in Fapte 4:12 ni se vorbeste despre: un nume dat lui Iisus mai mare ca orice alt nume in si pe pamant.

=> Iisus e Iehova.

În primul rând cum s-a citat "mai mare în care trebuie să fim mântuiţi" pentru că în ebraică "Ieşua", adică "Iah-şua" însemnă: Iahve salvează, apoi în al doilea rând acesta este un titlu al lui Dumnezeu pe care El la dat singurului Său Fiu pe care la trimis ca lumea să fie mântuită prin el.

Când pui egalitate între "Iisus" (Fiul Omului) şi "Iehova" (Iahve Dumnezeu), atunci te apropii de sabelişti care negau pe Tatăl şi pe Fiul, susţinând că singurul Dumnezeu era Iisus, aşa cum susţin azi mişcarea "Only Jesus" din Statele Unite.
Fiul Omului nu a fost numit de profeţi Dumenzeu ci doar profetul Isaia la numit într-o profeţie care se referă la Împărăţia Milenară, pe care o aşteptăm, EL-Ghibor adică: "Zeu Puternic", şi nu la numit "ELOHE-Ghibor" adică: Dumnezeu Puternic.
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline vio16

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 348
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #9 : Decembrie 04, 2011, 02:29:52 am »
Crestinii de azi nu pot fi martorii lui Iehova Dumnezeu si nici a Domnului Isus Hristos.A fi martor stim ce inseamna?
"MÁRTOR, -Ă, martori, -e, s.m. şi f. 1. Persoană care asistă sau a asistat la o întâmplare, la o discuţie, la un eveniment etc. (şi care poate relata sau atesta cum au decurs faptele).
http://www.dictionare-online.ro/martor.htm
Deci CRESTINII de azi se pot numi ca fii infiati ai Tatalui Ceresc (Romani 8;"14. Caci toti cei ce sunt calauziti de Duhul lui Dumnezeu sunt fii ai lui Dumnezeu.
15. Si voi n-ati primit un duh de robie, ca sa mai aveti frica; ci ati primit un duh de infiere care ne face sa strigam: "Ava!, adica: Tata!"
16. Insusi Duhul adevereste impreuna cu duhul nostru ca suntem copii ai lui Dumnezeu.
17. Si, daca suntem copii, suntem si mostenitori: mostenitori ai lui Dumnezeu si impreuna mostenitori cu Hristos, daca suferim cu adevarat impreuna cu El, ca sa fim si proslaviti impreuna cu El."
Si sa nu uitam ca ap.Pavel prin cuvintele din 1 Corinteni capitolul 4 scrie;" 1. Iata cum trebuie sa fim priviti noi: ca niste slujitori ai lui Hristos si ca niste ispravnici ai tainelor lui Dumnezeu.
2. Incolo, ce se cere de la ispravnici este ca fiecare sa fie gasit credincios in lucrul incredintat lui. "Deci sa nu ajungem la interpretari si sa ne indepartam de mesajul Scripturii dupa cum fac unii si induc milioane de persoane in ratacire!!!


Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #10 : Septembrie 22, 2012, 04:23:13 am »
Creştinii sunt ucenici dintre neamuri aşa cum sunt definiţi în cartea Faptele Apostolilor, şi nu ştiu dacă sunt neapărat martori.

Suntem martori pentru li s-a predicat evanghelia în toată lumea până la marginile Pământului.

Apoi suntem martori şi că cel rău a amăgit toate neamurile.

Apoi suntem martori că s-au împlinit toate cuvintele lui Dumenzeu, sau ale Fiului Tatălui pe care le-a auzit de la Tatăl.

Apoi suntem martori ale morţii şi învierii în trup prin cei doi martori credincioşi care se vor sui în nor ca Domnul lor.

אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #11 : Septembrie 22, 2012, 10:45:08 am »
Cum trebuie spart oul, la capul ascuțit sau la fundul rotunjit?
Când te gândești câți oameni au murit pentru porcăriile de genul ăsta....

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #12 : Septembrie 22, 2012, 12:00:24 pm »
Cum trebuie spart oul, la capul ascuțit sau la fundul rotunjit?
Când te gândești câți oameni au murit pentru porcăriile de genul ăsta....
fundul rotunjit e foarte mijteaux
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #13 : Septembrie 22, 2012, 03:10:15 pm »
Erau doua regate in Calatoriile lui Gulliver: un regat in care era lege ca ouale fierte se sparg la capul ascutit si alt regat in care legea spunea ca ouale fierte trebuie sparte musai la capul bombat. Si pe chestia asta se razboiau de mama focului cele doua regate.
     Sarcasmul e evident: au murit sute de mii de oameni pentru ca unii faceau cruce de la stanga la dreapta, altii de la drepta la stanga si altii deloc. Ce importanta pestelui prajit are faptul ca martorii sunt ai lui Isus sau ai lui Iehova?

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #14 : Septembrie 23, 2012, 01:35:10 am »
Mă doare gâtul dacă citesc prima poruncă  aşa lungită şi cu "IEH OVA" poate fiindcă o recit zi de zi cu "IAH VE", dar vocala aia "U" din "I E U E" nu putea ajunge în latină mai mult de "V". În realitate aşi prefera să citesc IEUE pentru că e mult mai clar şi e ca pronunţia celor din vest.
Ştiu o congregaţie mixtă spaniolă-engleză care la serviciul zilnic recită nu doar cu forma lungă a Numelui ci atât liderul pronunţă corect "JEHH OOWAH", cât şi ceilalţi care repetă după el şi după cine traduce greşit în spaniolă cu "IEH HOVA", astfel eu care sunt atent mereu, aud cum se ia în deşert Numele lui Dumnezeu şi degeaba liderul pronunţă corect şi le explică că tot nu pronunţă fără "hova" care însemnă şi distrugere. În realitate "IEUE" se transformă opţional în "IAHUAH" respectând regula, sau doar prima parte "IAH UE" ca-să obţinem forma scurtă poetică din Psalmii Hallel. Dar asta are de a face cu felul cum au îndoctrinat pe vorbitorii de limba română în perioada când comuniştii ia amăgit să pronunţe aşa, la fel cum au făcut în ţările latino americane, unde apoi s-au râs de ei ciufulindu-i "hovişti" de la citirea greşită a literei "h" de două ori şi de la "distrugători" asociat cu cel a cărui este Numele având în vedere semnificaţia sufixului ...

În ce priveşte:
Deut.6:4 se spune aşa: “… Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn.”.
În N.T. ni se spune că Domnul Isus Hristos este singurul Domn.
FALS textul este tradus greşit, o traducere corectă ar fi:
"Ascultă, o, Israele: Iehova, Dumnezeul nostru, este un singur Iehova" NW (vezi şi Sfânta Scriptură de la 1874). Nu este vorba de nici un Domn în acest text, ci de YHWH.

שמע ישראל  יהוה אלהינו יהוה אחד׃
Şe’ma Yisra’ail Iahve Elohei’nu Iahve e-chad.
Ascultă Israele Iahve Dumnezeul nost Iahve este Unul/Unic.

אָמַר לֵה יֵשׁוּע קַדמָי מֵן כֻּלהוּן פּוּקדָּנֵא שׁמַע אִיסרָיֵל מָריָא אַלָהַן מָריָא חַד הוּ
Peshitta Marcu 12:29:
Amer leh Ieşua qedemi men kolehun puqdene: Şema a Yisra’el Mare’Ya Alohen Mare’Ya chad heu.
Răspunzându-i Ieşua: “Prima din porunci este: ‘Ascultă, Israel, Mare’Iah Alohen, Mare’Iah Unu este’.

În plus, conform Bibliei sunt doi Domni, atât Tatăl precum şi Fiul sunt numiţi Domn, chiar şi îngeri sunt numiţi Domni.
2 Timotei 1:18  Dea Domnul să capete îndurare de la Domnul „în ziua aceea”. Tu ştii foarte bine cât ajutor mi-a dat el în Efes. Iată un text unde este vorba de Fiul şi de Tatăl amândoi fiind discrişi prin titlul de Domn, şi sunt descrişi ca doi Domni.
Creaturile spirituale numite "Domn":
Judecători 6:12  Îngerul Domnului i s-a arătat şi i-a zis: „Domnul este cu tine, viteazule!”
13  Ghedeon I-a zis: „Rogu-te, domnul meu, dacă Domnul este cu noi, pentru ce ni s-au întâmplat toate aceste lucruri? Şi unde sunt toate minunile acelea pe care ni le istorisesc părinţii noştri când spun: „Nu ne-a scos oare Domnul din Egipt?” Acum Domnul ne părăseşte şi ne dă în mâinile lui Madian!”
Apocalipsa 7:13  Şi unul din bătrâni a luat cuvântul şi mi-a zis: „Aceştia, care sunt îmbrăcaţi în haine albe, cine sunt oare? Şi de unde au venit?”
14  „Doamne” i-am răspuns eu „Tu ştii”. Şi el mi-a zis: „Aceştia vin din necazul cel mare; ei şi-au spălat hainele şi le-au albit în sângele Mielului.
Cu siguranţă că într-un sens este numit un înger: Domn, în alt sens Fiul: Domn, şi în alt sens Tatăl: Domn!


Văd că încă apar tot felul de explicaţii doar ca să fie ocolită realitatea că nu era un "Înger" acolo numit "Domn" ci în ebraică scrie clar: Regele Iahve, şi nu "Îngerul Domnului" cum aveţi în traducerile cu care înţeleg că va-ţi obişnuit, peste tot unde apare "Melekh IAHVE". Pentru asta a spus: "Înainte de Avraam Eu Sunt"! El s-a coborât la Avraam vestind naşterea lui Isaac şi tot El la încercat pe Avraam dacă aduce jertfă pe singurul său fiu pe care îl iubea, ca să binecuvânteze pe cei care aveau să se numească copii lui cu făgăduinţa învierii şi moştenirii unei Cetăţii Veşnice zidită nu de mâini omeneşti ci a cărui arhitect era Dumnezeu.
Deci  în acelaşi sens este numit Regele: Melekh IAHVE, şi în acelaşi sens Fiul Omului: Dumnezeu, şi Făcătorul: IAHVE ŢEBAOT.
 
Am luat aceste câteva pasaje să le citim în ebraică:
Judecători 6:12-13,14a -- וירא אליו מלאך יהוה ויאמר אליו יהוה עמך גבור החיל׃ 
ויאמר אליו גדעון בי אדני וישׁ יהוה עמנו ולמה מצאתנו כל־זאת ואיה כל־נפלאתיו אשׁר ספרו־לנו אבותינו לאמר הלא ממצרים העלנו יהוה ועתה נטשׁנו יהוה ויתננו בכף־מדין׃
ויפן אליו יהוה ויאמר

Şi apărutu-ia [ue ire aliu] Melekh IAHVE (Regele IAHVE) şi zisu-ia [ue i’amer aliu]:
„IAHVE cu tine războinic valoros!” [IAHVE amekha ghibor ha’chail]. 
Şi zisu-ia Ghedeon [ue i’amer aliu Ghedeon]:
„Însă, ADON-I, (domnul meu) [b’yi adon-i] este IAHVE cu noi [ue iş IAHVE ame’nu], şi de ce-(s)au întâmplat nouă [ue le’ma maţat’nu] toate aceste lucruri [kol zo’ete]?
Şi unde sunt toate [ue aih kol] minunile Sale cele scrise nouă de [ne’pala’taiv aşer safaru le’nu] părinţii noştri [abutei’nu] când spun [le’amer]: „Oare nu din Egipt ne-a scos IAHVE?” [ha’lo Miţraim ha’ale’nu IAHVE] şi acum IAHVE ne părăseşte [ue atah ne’ţaşe’nu IAHVE uitan’nu] şi ne dă în mâinile lui Madian [ue iten’nu b’caf Median]!”
Şi căutând-ul /privind-ul IAHVE şi zise: [ue ifanu aliu IAHVE ue amar] (v. 14a)

Isaia 54:5 –
כי בעליך עשׂיך יהוה צבאות שׁמו וגאלך קדושׁ ישׂראל אלהי כל־הארץ יקרא׃


"Căci bărbatul tău [chi Barlikha] este Ziditorul tău [Aşeikha]: IAHVE ŢEBAOT numit [şemu], şi [ue] Răscumpărătorul tău [Galekha]: Sfântul lui Israel [Qadoş Isra’el], Dumnezeul întregului Pământ chemat [Elohi kol-haArăţ iqare]".

Referinţe:
  • Căci bărbatul tău este Creatorul tău; [Ezechiel 16:8; Osea 2:19, 20; 2C 11:2, 3; Efeseni 5:25-27, 32]
  • IAHVEH-Ţevaot numit. [Exod 12:41; 33:1; Isaia 6:4; 8:2; 51:15; Ieremia 10:16; 51:19; Luca 1:32]
  • Răcumpărătorul tău: haQadoş Isra'el. [Geneza 48:16; Exod 3:2; 6:6; 15:13; 33:2;]
  • Elohim întregi Terre. [Ieremia 32:27; Zaharia 14:9; Apocalipsa 11:15]
Ieremia 32:27 : 
הנה אני יהוה אלהי כל־בשׂר הממני יפלא כל־דבר׃
"Iată, Eu sunt IAHVE Dumnezeu a întreg trupesc! [hinen ani IAHVE Elohei kol basar]!
Este prea greu tot  Cuvântul? [ha min’meni ifala kol Davar]?

Aceasta se proclamă în serviciul de dimineaţă din fiecare Sâmbătă chiar înainte de rugăciunea care încheie serviciul: Zaharia 14:9 –
והיה יהוה למלך על־כל־הארץ ביום ההוא יהיה יהוה אחד ושׁמו אחד׃

"Şi este IAHVE Rege peste întreg Pământul [ue haiah IAHVE le’Melekh al kol ha’Arăţ],
În ziua aceea [b’yom ha’hoe], va fi [iehieh] IAHVE Unul [echad], şi Numele Său Unul [ue le’Şem echad]".
« Ultima Modificare: Septembrie 23, 2012, 01:47:41 am de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #15 : Septembrie 23, 2012, 11:33:16 am »
crestinii sunt martorii lui Isus ... negeresit.
Creatorul are deja un popor martor - se numeste Israel (vezi 1 Samuel 20:12, Isaiah 43:10, etc, etc)

Neamurile adeveresc că Israel este un popor bunecuvântat între neamuri:
Isaia 61:9 "Cu nume mare va fi neamul lor între neamuri şi urmaşii lor printre popoare. Toţi cei ce îi vor vedea vor recunoşte că ei sunt un neam binecuvântat de IAHVE".

Matei 10:5-15: "Pe aceşti doisprezece i-a trimis Iisus (Ieşua), poruncindu-le lor şi zicând:
În calea păgânilor (derekh haGoyim) să nu mergeţi, şi în vreo cetate de samarineni (şomron) să nu intraţi; Ci mai degrabă mergeţi către oile cele pierdute ale casei lui Israel (seh oveid haBeith Israel).
Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor (Malhut haŞamaim). Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi.
Să nu aveţi nici aur, nici arginţi, nici bani în cingătorile voastre; Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălţăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de a sa hrană (lehem).
În orice cetate sau sat veţi intra, cercetaţi cine este în el vrednic şi acolo rămâneţi până ce veţi ieşi. Şi intrând în casă, uraţi-i, zicând: "Pace casei acesteia!" (Şalom b'zeit ha beith! Şalom le'kol!). Şi dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi.
Cine nu vă va primi pe voi, nici nu va asculta cuvintele voastre, ieşind din casa sau din cetatea aceea, scuturaţi praful de pe picioarele voastre.
Amin grăiesc vouă, mai uşor va fi pământului Sodomei şi Gomorei, în ziua judecăţii (b'Yom haDin), decât cetăţii aceleia.
Iată Eu vă trimit pe voi ca pe nişte oi (kevesim) în mijlocul lupilor (ze'evim); fiţi dar înţelepţi ca şerpii (nachaşim) şi nevinovaţi ca porumbeii (tamim). Feriţi-vă de oameni, căci vă vor da la soboare (beith din) şi în sinagogile lor (chenesiutem) vă vor bate cu biciul. La dregători (le'moşelim) şi la regi (le'melakhim) veţi fi duşi pentru Mine, spre mărturie (edut) lor (le'hem) şi neamurilor (le'goyim). (vs. 5-15)

Aici Mesia ia trimis pe cei tăiaţi împrejur pe care ia ales să-i pregătească calea prin cetăţile triburilor lui Israel, iar apoi le vorbeşte de venirea Fiului Omului la sfârşitul veacului:

"Când vă vor prigoni într-o cetate, să fugiţi într-alta. Amin vă spun că nu veţi isprăvi de străbătut cetăţile lui Israel (medimta de'Beith Israel) până va veni Fiul omului (iy'va ben adam)." (vs. 23)

1Corinteni 8:6 (Peshitta):

אֵלָא לַן דִּילַן חַד הוּ אַלָהָא אַבָא דּכֻל מֵנֵה וַחנַן בֵּה וחַד מָריָא יֵשׁוּע משִׁיחָא דּכֻל בּאִידֵה וָאפ חנַן בּאִידֵה

Ala len deilen chad heu Aloha ABA de'kol mana ue ha'nen b'ah ue chad MarIah Ieşuah Meşicha de'kol b'aid'ah ue aphe ha'nen b'aid'ah;

Ci nouă decât Unul este Aloha: ABA (Tatăl) a toată mana, şi noi (cei) în El, şi Unul MarIah Ieşua Meşiha, a totate prin el, şi pentru el (cei) noi prin el.

Câteva versete care arată despre mărturia lui Mesia:

Ioan 10:25: „V-am spus”, Iisus le-a răspuns: şi nu credeţi. Lucrările pe care le fac în numele Tatălui Meu, acestea mărturisesc despre Mine.

Ioan 18:37: „Atunci un Împărat tot eşti!”, I-a zis Pilat. „Da”, a răspuns Iisus. „Deci i-a zis Pilat: Aşadar eşti Tu împărat? Răspuns-a Iisus: Tu zici că Eu sunt împărat. Eu spre aceasta M-am născut şi pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie pentru adevăr;

Fapte 10:43: Toţi prorocii mărturisesc despre El că oricine crede în El capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor.”

Ioan 14:6:  Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Pentru ce este nevoie să mărturisească cineva despre Dumnezeu, oricum nu se întoarce nimeni la Dumnezeu dacă nu îl atrage.

Joan 6:44: Nimeni nu poate veni la Mine (Mesia), dacă nu-l atrage Tatăl, care M-a (L-a) trimis; şi Eu (Fiul Omului) îl voi învia în ziua de apoi.
« Ultima Modificare: Septembrie 23, 2012, 11:50:46 am de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #16 : Septembrie 24, 2012, 07:25:03 am »
crestinii sunt martorii lui Isus ... negeresit.
Creatorul are deja un popor martor - se numeste Israel (vezi 1 Samuel 20:12, Isaiah 43:10, etc, etc)

Povesti.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #17 : Septembrie 24, 2012, 03:30:38 pm »
Ok: de adormit copii.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #18 : Septembrie 24, 2012, 09:41:45 pm »
Eu deja am adormit...așa de interesant e topicul.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #19 : Septembrie 25, 2012, 07:12:23 am »
Da ce, iahve-i ocupat? Cheama-l pe Moise atunci :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #20 : Februarie 11, 2013, 04:45:42 pm »
Da ce, iahve-i ocupat? Cheama-l pe Moise atunci :)

Ai pilda viticultorilor în care nu se pune problema cine a plantat via pe pământul lui Dumnezeu, ci doar despre profeţii care au fost trimişi să mustre pe viticultorii care îngrijesc via şi care au ucis cu pietre pe toţi care îi deranja până la profetul Zaharia iar apoi l-au ucis pe Fiul stăpânului viei.

Da ce, stăpânul viei îi ocupat ...? 
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #21 : Februarie 12, 2013, 02:03:22 am »
Da, e ocupat cu inexistenta. Trimisul inexistentului e ori bolnav cu capu', ori escroc.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19