Martorii Lui Iehova > Doctrină

relaţia cu Domnul Isus Cristos

<< < (2/3) > >>

paulg219:

--- Citat din: calea din Octombrie 24, 2011, 04:29:59 pm ---Relaţia cu Domnul Isus are loc şi prin lucrările sfinte pe care El le-a lăsat adunării Sale. Însă înainte ca eu să mă împărtăşesc cu trupul şi sângele Domnului de pildă, eu trebuie să am o relaţie prin rugăciune, să Îl mănânc prin faptul că vin la El şi să bea sângele Lui prin faptul că cred în El.
Numai după ce Îl mănânc pe Cristos spiritual, pot să trec la Cină.
Ioan 6:56  Cine mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu, rămâne în Mine şi Eu rămân în el.
Ioan 6:35  Isus le-a zis: „Eu sunt pâinea vieţii. Cine vine la Mine, nu va flămânzi niciodată; şi cine crede în Mine, nu va înseta niciodată.

Înainte de a vorbi de staulul oilor şi de adunarea lui Cristos, trebuie să vorbesc de UŞA oilor, cine intră pe altă parte în staul este hoţ şi tâlhar numai cină intră pe UŞĂ găseşte păşune şi va avea odihnă.
Ai intrat tu dragă paul pe uşă, Îl cunoşti tu pe Cristos? Auzi tu glasul Lui? Căci oile Lui Îi aud glasul şi Îl urmează!

Ioan 10:1  „Adevărat, adevărat, vă spun că, cine nu intră pe uşă în staulul oilor, ci sare pe altă parte, este un hoţ şi un tâlhar.
2  Dar cine intră pe uşă, este păstorul oilor.
3  Portarul îi deschide şi oile aud glasul lui; el îşi cheamă oile pe nume şi le scoate afară din staul.
9  Eu sunt Uşa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra şi va ieşi şi va găsi păşune.

--- Terminare citat ---

Draga Alin,

cu ceea ce ai scris tu aici SUNT CU TOTU DEACORD.

Sfintii Parinti spun ca-s 3 nasteri:
a) nasterea din mama
b) nasterea din apa botezului
c) (ceea pe care trebuie sa o traim intreaga noastra viata): Nasterea din lacrimile pocaintei.

Da, eram un mare pacatos care m-am intalnit cu Hristos si am experimentat si continui sa experimentez nasterea din lacrimile pocaintei.

Paul,
Doamne ajuta!

calea:
Dragă Paul, te-ai născut din apa botezului, crezând "în lucrarea în Dumnezeu" (Coloseni 2:12), sau a crezut altcineva pentru tine?

paulg219:

--- Citat din: calea din Octombrie 24, 2011, 06:16:56 pm ---Dragă Paul, te-ai născut din apa botezului, crezând "în lucrarea în Dumnezeu" (Coloseni 2:12), sau a crezut altcineva pentru tine?

--- Terminare citat ---

Asa cum Ioan Botezatorul a trasaltat in burta mamei la intalnirea cu Mantuitorul asa am tresaltat in apa botezului.

Dar momentul cu adevarat important a fost atunci cand am cunoscut botezul lacrimilor pocaintei.
Ceea ce mi-a adus pocainta, pocaintă care-mi aduce iertarea pacatelor.

calea:
Eu te-am întrebat altceva, dacă ai crezut în lucrarea lui Dumnezeu atunci când te-ai botezat.
Dacă poţi să-mi răspunzi la întrebare?

calea:
Dragă Paul, nu există biblic, un botez al lacrimilor pocaintei.
Tocmai că pocăinţa şi lacrimile ce exprimă părerea de rău au loc înainte de botez.
Faptele Apostolilor 2:38  Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, şi veţi primi darul Duhului Sfânt.
Faptul că nu ai primit iertarea în botezul în apă ci la botezul pocăinţei, chiar asta denotă că botezul tău nu a fost unul biblic, căci tocmai în botezul în apă se primeşte iertarea păcatelor şi mântuirea.
Faptele Apostolilor 22:16  Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui.

Ceea ce tu mărturiseşti că ai fost botezat în apă şi după aceea te-ai pocăit şi astfel ai fost iertat de păcate, este o erezie nu o învăţătură biblică. În Biblie nu găsim că trebuie să ne pocăim după botez, şi nici că iertarea o primim în "botezul pocăinţei" [nu există un astfel de botez în Biblie], ci tocmai găsim că ne botezăm primim iertarea păcatelor şi mântuirea.
Marcu 16:15  Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura.
16  Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă