Autor Subiect: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII  (Citit de 13733 ori)

Offline ruxandras

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 6
EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« : Decembrie 12, 2011, 07:46:36 pm »
Buna ziua tuturor, sa ma prezint: Ruxandra S. fosta C. , adica , cand eram martora eram Ruxandra C. :D.
Primul contact cu martorii l-am avut in 1992 , eu avand 11 ani.Imi placea foarte mult literatura si fara sa stie perintii mei am inceput un studiu biblic.Dar ca sa fiu m-ai scurta, am convins-o si pe mama si l-am convins si pe tata sa studieze.In 1994 mama s-a botezat,toata lumea foarte fericita, dar totusi nu suficient.Eu nu eram botezata, chiar daca deja activam ca vestitor nebotezat de la varsta de 13 ani.Au mai trecut ceva ani, adica pana in 1997 cand s-au facut presiuni mari din randul tineretului din congregatie si din partea unor batrani ca sa ma botez, dar bineinteles ca era fraza"tu decizi nu noi si trebuie sa fi pregatita".Am facut pasul in acel an, de atunci a inceput ignorarea totala si criticile.Usor am inceput sa ma simt data la o parte,dar anul de glorie  a fost 2000 , cand m-am decis sa merg la facultate.Lucrul acesta nu era pe placul batranilor si au incercat sa ma convinga ca as pierde timp pretios cu prostia de facultate in loc sa il servesc pe Iehova.Nu am ascultat de ei si am cazut in dizgratie.La cluj la facultate am mers in gazda la o sora care nu s-a comportat ca o sora........nu vreau sa imi amintesc, in fine am avut multe experiente urate,vazand multe.De exemplu intr-o excursie cu cortul am vazut batrani de congregatie bine turmentati care injurau.Lucrul acesta mi-a dat de ganduiit si daca nu gaseam sprijin si prieteni in congregatie, chair daca eu eram o fata foarte sociabila(pot spune asta si Maria si Vasile H.). Assa ca am cauta alte asocieri care din pacate m-au dus pe unele cai gresite,recunosc.Am fost chemata la comisie , am recunoscut, am fost consemnata....vorba vine, si de atunci tineretul ma ocolea, ca eram ca o exclusa.N u am mai fregventata sala si am fost anuntata telefonic ca voi fi exclusa vineri si daca vreau sa particip.
Cam asta ar fi, un telefon, un sut in fund si la revedere, fara sa ii pese nimanui nimic.
poate nu e o experienta prea siropoasa dar am vrut sa v-o impartasesc.
va pup.

Offline ruxandras

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 6
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #1 : Decembrie 12, 2011, 07:56:38 pm »
Am uitat sa va zic ceva.In 2005 m-am rugat lui Iehova sa ma ajute sa gasesc calea , ca eram pierduta , din punct de vedere spiritual.Asa ca intr-o zi( eram in Spania atunci), au batut niste martori la usa, un baiat si o fata in jur de 25 de ani.I-am primit in casa si i-am ascutat, apoi cuprinsa sinceritate le-am zis ca sunt o persoana exclusa care as vrea sa fiu ajutata sa ma intorc.
S-au ridicat ca arsi de pe canapea si in drum spre usa au zis ca vor trimite niste batrani sa discute cu mine , pentru ca ei nu pot sa vorbeasca cu o persoana exclusa.Am fost deacord.Au venit batranii dupa vreo 2 zile, eu am zis ca ora 12pm ei au venit la 9 am.
1. lipsa de respect
Bun au venit dar nu au vrut sa intre in casa, chiar daca sotul ar fi vrut sa studieze, pentru ca eu sunt o exclusa
2, s-au comportat ca si cu un raios
Apoi m-au invitat la sala ca sa discutam si sa afle detaliile excluderii mele.
3.lipsa de interes fata de sinceritatea unui om
Ala a fost ultima data cand mi-am dorit sa ma intorc.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #2 : Decembrie 12, 2011, 08:05:40 pm »
Din pacate experientele nu sunt siropoase,fiecare din noi a trait o drama la un moment dat,si nu cred ca exagerez cand spun asta.
Tu ai fost o fata tanara,sincera care a crezut ca acolo gaseste o familie iubitoare.Ca multi dintre noi,te-ai inselat  :(.Cum ai spus si tu,te alegi cu un sut in fund si nimeni nu mai tine cont ce ai facut si cine esti.Ca esti UN OM.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #3 : Decembrie 12, 2011, 08:07:29 pm »
 BUN VENIT ROXI,FI LINISTITA "TOTI" AM AVUT EXPERIENTE ORIBILE CU ACEASTA SECTA DE SPALATI PE CREIER.IN NOI VEI AVEA NISTE PRIETENI.IN TIMP REALIZEZI CA ESTE UN LUCRU BUN CARE NI-SA INTIMPLAT.OAMENII NORMALI NU AU CE CAUTA CU FANATICII SPALATI PE CREIER.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Eli

  • Vizitator
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #4 : Decembrie 12, 2011, 08:09:42 pm »
bun venit Ruxandra. nu vrem telenovele, desi poate fiecarew dintre noi a trait una. :)

Offline ruxandras

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 6
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #5 : Decembrie 12, 2011, 08:11:56 pm »
va multumesc ca imi sunteti alaturi, chiar daca pot sa zic ca 50 % sunt vindecata, 100% nu cred ca voi fi vreodata.Se lasa cu sechele pe viata o asemenea experienta.

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #6 : Decembrie 12, 2011, 08:23:41 pm »
Cam asa este!
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #7 : Decembrie 12, 2011, 08:49:36 pm »
Ruxandra, calde îmbrăţişări. Eu nu sunt exclusă(încă), deci experienţa mea de acum urmează.  Mă bucur să găsim asocieri sănătoase aici. Las' că ne vindecăm noi!

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #8 : Decembrie 12, 2011, 08:50:19 pm »
DACA AR FI INVIZIBILI SPIRITUALII ASTIA NE-AR FI MAI USUOR. BRRRR :D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline ilie

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 540
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #9 : Decembrie 12, 2011, 09:08:31 pm »
 :)BINE AI VENIT,ROXY!Exista sute de mii de victime, plecati dintre martori in conditii nefericite.wtc este o mare fabrica de asazisi "apostati",exclusi,dezasociati etc.in fiecare an pleaca din organizatie aprox.100.000!!!dar wtc nu i-si asuma niciodata vinovatia.si nu cere scuze nimanui.totdeauna cand apar probleme de vina sunt fratii,s-au dupa caz, batranii.si ei sunt destituiti pe banda rulanta.de exemplu in ultimii 15 ani,la aproximativ 500 li s-au luat privilegiile.a fost ca" o epurare"a comunisti pe vremuri!asa ca sunt multe "victime",oricum,nu le plang prea tare de mila.i-si ling ranile,dar nu scot o vorba,nu cumva sa fie comparati de alti cu Coree,datan si  abiram,cum arata de curand intr-un studiu la sala. tu nu regreta, prea mult,dupa cum vezi ai multi prieteni.inca odata,bine ai venit!

Offline Vasile H

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 90
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #10 : Decembrie 12, 2011, 10:06:22 pm »
Bine ai venit in clubul oamenilor liberi!Poate pentru noi e un pic cam tarziu dar cred ca este bine pentru copiii nostri ca nu vor ajunge sa fie indobitociti si sa gandeasca altii in locul lor cum au gandit pana mai ieri si pentru noi.

Offline calea

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 464
    • Calea Crestina
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #11 : Decembrie 20, 2011, 11:01:31 am »
Bine ai venit pe forum Ruxandra...... :)
"Nici o minciună nu este din adevăr" - 1Ioan 2:21.

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #12 : Ianuarie 08, 2012, 11:35:22 am »
Cu intarziere, dar mai bine mai tarziu decat niciodata - bine ai venit Ruxandra!

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot

Offline alorearamis

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 37
  • Am trecut sub o masca
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #13 : Ianuarie 08, 2012, 03:27:25 pm »
                     Bun venit Ruxandra !!!                                                                                       
Daca ei nu au inteles cum trebuie sa aplice Galateni 6:1= Fraţilor, chiar dacă un om ar cădea deodată în vreo greşeală, voi, care sunteţi duhovniceşti, să-l ridicaţi cu duhul blândeţii.=aici vei gasi consolare.Si eu am crezut ca asta este adevarul,dar m-am inselat,nu este decat o alta invatatura demonica ca si toate celelalte prin care oamenii sunt amenintati cu pedepse eterne,ca sa-L iubim pe Dumnezeu de frica si nu din toata inima,si aceasta frica de ce nu i-a facut mai buni?de ce sunt rai?.Tot asa si cei care cred in IAD,de ce sunt foarte rai(caci cunosc multi),se pare ca nu frica produce "dragostea lui Dumnezeu"ci doar dragostea produce dragoste.                                                                        Ioan 13:35
Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.”                                                                                                  Crezi ca daca cineva isi doreste sa traiasca vesnic,Dumnezeu nu ai ofera aceasta posibilitate?Nu cred ca exista cineva sa nu isi doreasca asa ceva.Dragostea lui Dumnezeu depaseste cu mult dragostea oamenilor.
Matei 7:11
Deci, dacă voi, care sunteţi răi, ştiţi să daţi daruri bune copiilor voştri, cu cât mai mult Tatăl vostru care este în ceruri va da lucruri bune celor ce I le cer!

Offline regina

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Dec 2011
  • Mesaje postate: 36
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #14 : Ianuarie 23, 2012, 11:22:11 am »
 Ruxandara ai toata stima chiar daca ai facut greseli dar ai recunoscut ,simptomele pe care ai avut la sala regatului (respingere chiar daca nu erai exclusă)asta simt si eu  fiind martor incă si simt  din cauza excluderii unui membru al neamurilor apropiate cine ma cunoaste stie despre ce este vorba,stim si imi cade foarte rau, dar pasul o sa fac cind o sa fiu pregatit  cu capul sus cum a facut cineva.
 Asa ca ruxandara fii tare si sprijin primesti si de aici de pe forum cum primesc si eu şi cine nu a avut experienţa asta o sa aiba  la momentul potrivit .   

Offline dunia

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Apr 2013
  • Mesaje postate: 43
  • Cred in Dumnezeu
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #15 : Mai 26, 2013, 05:47:32 pm »
Se lasa cu sechele pe viata o asemenea experienta.

 :-[ chiar se lasa cu sechele,eu care am fost o simpla studenta simpatizanta si tot ma simt afecatata d apoi tu care ai fost dedicata si botezata...ptiuuu

Dar lasa Ruxi, stii ce, dragostea autentica si timpul vindeca orice rana.Mai devreme sau mai tarziu vom scapa noi de toata trauma wts
Cercetati toate lucrurile si PASTRATI ce e bun

Offline LUCIFER

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 22
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #16 : Iunie 02, 2013, 03:47:44 am »
 Ruxandra,sa stii ca nu sunt atat de rau cum se spune in biserici,la intruniri .Iti spun "Bine ai venit in lumea noastra" .
 Am fost primul care i-am dat peste nas lui iehova,si uite ca nu a avut ce sa-mi faca .
"Ego sum lux mundi qui sequitur me non ambulabit in tenebris sed habebit lucem vitae".

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #17 : August 16, 2013, 05:10:30 pm »
Am fost primul care i-am dat peste nas lui iehova,si uite ca nu a avut ce sa-mi faca .
Vorba lui David, sa crezi ca lui Mos Craciun i-ai dat peste nas inseamna ca esti cretin.
Daca entitatea respectiva exista, sa crezi ca ii dai cu sictir inseamna dementa.

Uhhh, de unde apareti si incontro va indreptati...Mos Craciun stie.  ;D

Si asta cu "am fost primul" e adevaraciunea arogantei.
« Ultima Modificare: August 16, 2013, 05:12:27 pm de Equilibrium »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: EXPERIENTA RUXANDREI CU MARTORII
« Răspuns #18 : August 16, 2013, 07:39:36 pm »
Lol Eq, se pare ca nu sesizezi ironia lui Lucifer. Mai citeste odata postul.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19