Martorii Lui Iehova > Doctrină

Doctrine care s-au dovedit in timp complet gresite si neadevarate

<< < (3/8) > >>

Dagothur:
Mişto comentariul lui Lamb.

Valer:
Voi cititi din carti despre felul in care organizatia si-a mintit membri .
Eu am trait-o pe ''pielea mea'' ...  Cand in '75 a trebuit merg in armata , si cum , ca un martor adevarat ce eram , trebuia sa refuz serviciul militar ...  fratele Sabadas Vasile , care-i si astazi batran de adunare mi-a zis ca sunt foarte norocos , pentru ca in cazul ca voi fi arestat , nu voi face mai mult de o luna sau doua de inchisoare , pentru ca Iehova va aduce sfarsitul in anu respectiv... dar iata-ma dupa 36 de ani sunt tot paici cu voi ...

lamb:
Draga Valer,

In cazul asta tu esti o comoara pentru noi. Spune-ne mai multe. Cum era atmosfera atunci? Cum intelegeau fratii ce citeau din publicatii. Ce comportare au avut in acel an 1975? Cum au reactionat ei dupa aceea?

Ne-ar ajuta foarte mult marturia ta vie.

Valer:
Lasand la o parte impactul pe care l-au avut asupra mea aceste evenimente si care mi-au marcat viata , pot sa spun ca atmosfera era una de asteptare prudenta conform invataturilor furnizate de sclav. Si trebuie sa recunosc ca eram si eu unul care  priveam aceste invataturi ca fiind hrana la timpul potrivit ... mai ales ca atunci totul se facea pe ascuns , si priveam totul ca o binecuvantare din partea lui Iehova .Oamenii se comportau ca si cum ar fi foarte privilegiati ca doar ei cunosc acest adevar si nici nu-ti trecea prin cap sa pui la indoiala ceea ce spune organizatia care se prezinta drept purtatorul de cuvant numit de Dumnezeu pentru intreaga omenire .
Cam asta era atmosfera atunci ... iar in ani urmatori cand au vazut ca previziunile au fost gresite , sclavul a avut grija ca sa se disculpe , in sensul ca trateaza greselile respective ca fiind doar niste dovezi a imperfectiunii umane si nici de cum ca ar fi o greseala grava aceea de a face o profetie falsa .
Apoi in functie de cat a fost de indoctrinat fiecare , asa au mers mai departe ... unii s-au retras , iar altii au continuat sa se lase amagiti de alte si alte adevaruri la timpul potrivit ... printre care , din pacate am fost si eu . Este greu sa fii in interior si sa-ti dai seama ca organizatia care se considera purtatorul de cuvant a lui D-zeu sa faca astfel de greseli , si apoi sa ridice din umeri si sa zica ... ce sa faci ? , nimeni nu-i perfect ... Sunt fericit ca macar in ultimul ceas am reusit sa ma trezesc si sa iau masurile care se impuneau si ma bucur ca am putut sa le mai iau , pentru ca stiu oameni care nu mai pot face nimic ...

Dagothur:
Interesantă perspectiva din interiorul pactului de la Varşovia. Eu citisem doar experienţe de pe j-w.net.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă