Autor Subiect: „Familile dezbinate pe plan religios pot fi fericite” - w12 15/2 pag. 29  (Citit de 12542 ori)

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Citat din: w12 15/2 pag. 29, par. 11-12
Mulți creștini din zilele noastre au tras foloase aplicând sfaturile lui Petru. De exemplu, când Carmen a început să studieze Biblia cu Martorii lui Iehova, soțul ei, Sergiu, n-a fost de acord. „Ma înfuriam, eram gelos și posesiv; mi-era teamă să n-o pierd“, recunoaște el. Carmen afirmă:  „Viața  cu  Sergiu nu era ușoară nici înainte să cunosc adevărul. Își ieșea repede din fire. Trebuia să fiu mereu atentă cum mă port cu el. Când am început să studiez Biblia, atmosfera a devenit și mai tensionată“. Cum a depășit Carmen această situație? Ea își amintește lecția pe care a învățat-o de la sora cu care studia: „Odată, nu am vrut să ținem studiul. Cu o seara înainte, eu și Sergiu ne-am certat, iar el m-a lovit. Asta m-a întristat foarte mult și-am început să-mi plâng de milă. După ce i-am povestit surorii ce s-a întamplat și cum mă simțeam, ea m-a rugat să citesc 1 Corinteni 13:4–7. Atunci am spus: «Sergiu nu mi-a arătat niciodată o asemenea iubire». Dar sora m-a ajutat să văd lucrurile din altă perspectivă: «Dar tu de câte ori i-ai arătat o astfel de  iubire?».  «Niciodată, i-am răspuns eu. E un om foarte dificil!» «Carmen, dar cine învață adevărul? Tu sau el?», m-a întrebat ea cu blândețe. Am înțeles imediat că trebuia să-mi schimb modul de gândire și l-am rugat pe Iehova să mă ajute să-i arăt soțului meu mai multă iubire. Încet-încet, lururile s-au schimbat“. După 17 ani, Sergiu a acceptat adevărul.

Am văzut multe discuții în diverse locuri pe baza acestor paragrafe. Relatarea este cel puțin ciudată, pentru că pare să încurajeze femelile să suporte abuzurile fizice ale soților. Aceasta este în general recomandarea martorilor, și se practică pentru a nu aduce 'dezonoare poporul lui Iehova'. Mai ales „surorile” care au un partener „necredincios” sunt îndemnate să „suporte” pentru a nu se zice că martorii „dezbină familii”. Ce părere aveți, cum trebuie tratate astfel de cazuri?

Personal cunosc câteva cazuri de martori care practicau violența domestică fară probleme, având chiar poziții de răspundere în congregație. Soțiile lor nu aveau curajul să vorbeasă cu „frații cu răspundere”, din cauza rușinii, sentimentelor de inutilitate, din cauza copiilor, etc.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: „Familile dezbinate pe plan religios pot fi fericite” - w12 15/2 pag. 29
« Răspuns #1 : Noiembrie 22, 2011, 09:43:44 pm »
Asta chiar e un subiect  care da de gandit.Personal consider violenta sub orice forma o mare problema,si ceva CE NU TREBUIE ACCEPTAT.Indiferent de familii,de credinta sau necredinta oamenilor,nimic nu justifica ca cineva sa ridice mana la o femeie,dar nici ca femeia sa accepte asa ceva.Cred ca unii barbati fac asta si pentru ca au vazut ca se poate,s-au obisnuit,li s-a permis.Detest aceste gesturi facute oricarui om.

Despre cei care se considera credinciosi,cu atat mai mult ,nu este scuza pentru asemena comportament.
Cat priveste problema pe care ai pus-o tu concret,nimic  nu ne poate mira.Organizatia asta e in stare sa ascunda sub pres orice problema de dragul imaginii.Pentru "sefi" ce conteaza ca o femeie,copiii poate sufera ??? important este ca spoiala sa existe,la sala si prin alte parti sa umble cu zambetul pe buze,chiar daca inima le plange.Rusinos.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline Cineştiecine

  • Bătrân de congregație
  • *******
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 448
Re: „Familile dezbinate pe plan religios pot fi fericite” - w12 15/2 pag. 29
« Răspuns #2 : Noiembrie 22, 2011, 09:45:33 pm »
Cunosc surori care au suferit enorm din aceste motive. Dacă relatarea încurajează femeile să suporte abuzurile (eu spun nu doar fizice) ale soţilor lor, biblia îndeamnă la supunere faţă de soţii lor, deoarece soţul este capul femei , etc, etc.  În plus de asta, cine ştie, poate soţia îşi va salva soţul, sau invers.
Eu spun un lucru: Soţul meu nu este martor, dar nu cred că există vre-un martor în toată zona în care locuiesc, să-l egaleze măcar.
În plus, în familii de martori se practică violenţa fără ca femeia să poată măcar să se apere.
Familii dezbinate - o altă temă cosmetizată!

Offline maria

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 301
Re: „Familile dezbinate pe plan religios pot fi fericite” - w12 15/2 pag. 29
« Răspuns #3 : Noiembrie 22, 2011, 09:48:33 pm »
Cat priveste faptul ca spuneai ca sotiile nu aveau curajul sa vorbeasca cu batranii din cauza rusinii,a sentimentului de inutilitate....este normal.In orice abuz victima ajunge sa se simta vinovata,sa-i fie rusine,sa creada ca din cauza ei s-a intamplat.Este greu sa depaseasca asa o trauma,si cu atat mai mult cu cat...ei sunt crestini,si trebuie pastrate aparentele de crestinio,pentru ca in realitate,asemena gesturi le fac doar bestiile.
"Mai bine sa mori in picioare,decat sa traiesti in genunchi." Tacit

Offline paulg219

  • Vestitor nebotezat
  • **
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 60
Re: „Familile dezbinate pe plan religios pot fi fericite” - w12 15/2 pag. 29
« Răspuns #4 : Noiembrie 23, 2011, 09:12:04 pm »
Cat priveste faptul ca spuneai ca sotiile nu aveau curajul sa vorbeasca cu batranii din cauza rusinii,a sentimentului de inutilitate....este normal.In orice abuz victima ajunge sa se simta vinovata,sa-i fie rusine,sa creada ca din cauza ei s-a intamplat.Este greu sa depaseasca asa o trauma,si cu atat mai mult cu cat...ei sunt crestini,si trebuie pastrate aparentele de crestinio,pentru ca in realitate,asemena gesturi le fac doar bestiile.

Mai sa stiti ca asta nu e problema doar a martorilor lui Iehova.

Ci e si problema celorlalte culte: stiu un caz in cea mai veche biserica crestin evanghelica din Iasi cand sotia s-a dus la prezbiter sa-i zica ca i-a bataie cu vanatai de la sot(si EL membru al acelei biserici) si raspunsul prezbiterilor a fost: "asta e crucea ce trebuie sa o duci".

In schimb nu as generaliza asta pentru toate bisericile evanghelice.

E o problema majora subiectul asta pentru toti(mai putin Islam, acolo ai voie, cred ca Quran 4:34).

Paul.
Doamne ajuta!

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Nu exista niciun motiv intemeiat ca o femeie, o sotie sa suporte violenta domestica. Daca nu se poate vorbi/ comunica cu omul de langa tine fara ca el sa devina o bruta, atunci inseamna ca este o problema grava in relatia voastra, dar mai ales cu el si trebuie sa iei atitudine, chiar daca aveti copii, chiar daca aceasta inseamna divort. Nimeni, nu are dreptul sa te loveasca!
Cei care isi maltrateaza sotia, copiii nu se pot numi crestini.

Offline lamb

  • Global Moderator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 222
Ehe Page, teoria e frumoasa, dar e departe de practica. Sunt curios: tu in locul unei sotii care are vreo 2 sau 3 copii mici, nu lucreaza si nu are unde sa se duca daca ar vrea sa paraseasca caminul familial ce-ai face? Din pacate multe sotii, martore sau nu, inteleg rapid ca nu au alternativa si atunci aleg sa duca o viata de mizerie suferind in tacere si gasindu-si justificari de genul: "o fac pentru copii" sau "sotul meu nu e atat de rau doar ca are unele momente cand isi pierde cumpatul".

Sa nu ma intelegi gresit: nu scuz violenta barbatilor. Cei care isi bat sotia mi se par cei mai josnici barbati din lume. In alte tari sunt centre sociale unde o sotie agresata poate sa se duca. La noi abia acum se discuta. Abia acum s-a dat o lege, pe baza careia poti reclama sotul violent la politie. Ramane sa vedem insa cum se va aplica. Daca am inteles bine sotul violent va fi inlaturat de politie de la domiciliu. Din pacate ma tem ca la fel ca in multe alte privinte, aplicarea in stilul pur romanesc a acestei legi nu va schimba multe.

Jenant e cand sotul violent e un martor si batranii locali desi ar trebui sa ia masuri, sa faca chiar un comitet judiciar pentru violenta inchid ochii si il acopera. Stiu la fel ca Sceptic cazuri de acest fel. Paradis spiritual, nu? Ce altceva putem spune? :P
Noi credem uneori ca lucrurile sunt adevarate, numai fiindca sunt spuse in mod elocvent. (Pacal)

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Conform Noului Testament sotiile crestine sunt cam nevoite sa-si suporte sotii, bataiosi sau nu, fiindca de despartit nu au voie s-o faca decat daca sotul a preacurvit.
Par legate de maini cele care se afla in situatii de genu.


Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Conform Noului Testament sotiile crestine sunt cam nevoite sa-si suporte sotii, bataiosi sau nu, fiindca de despartit nu au voie s-o faca decat daca sotul a preacurvit.
Par legate de maini cele care se afla in situatii de genu.

Din pacate chiar mai mult decat atat. Mesajul initial al lui Isus a fost ca nu se poate divorta - fara exceptii. Asta zice el in Marcu, prima evanghelie dpdv cronologic. Se pare ca lui Matei i s-a parut prea strict, si a adaugat exceptia.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline page

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 330
Ehe Page, teoria e frumoasa, dar e departe de practica. Sunt curios: tu in locul unei sotii care are vreo 2 sau 3 copii mici, nu lucreaza si nu are unde sa se duca daca ar vrea sa paraseasca caminul familial ce-ai face? Din pacate multe sotii, martore sau nu, inteleg rapid ca nu au alternativa si atunci aleg sa duca o viata de mizerie suferind in tacere si gasindu-si justificari de genul: "o fac pentru copii" sau "sotul meu nu e atat de rau doar ca are unele momente cand isi pierde cumpatul".
Daca ai un loc de munca si daca ai un spatiu de locuit cat de mic unde sa te retragi cu copiii, poti face pasul. Depinde ce este mai important pentru tine.Sa ai pace ca sa-ti poti creste copiii cu afectiune intr-un mediu linistit sau sa ramai, facand mii de compromisuri …pentru ce?pentru ochii lumii?pentru faptul ca plecand va trebui sa renunti la anumite avantaje sau lucruri materiale?...sau te deranjeaza ce spune familia, biserica pe care o frecventezi, colegii, cunoscutii?...astea toate nu au nicio importanta cand pui in calcul bunastarea psihica a ta si a copiilor tai. Dintre doua rele alegi una care-ti ofera sansa supravietuirii.Bineinteles toate lucrurile se fac cu ajutorul lui Dumnezeu.Cand motivatia unei mame este justificata si puternica niciodata nu va ramane singura …Dumnezeu ii va purta de grija si ii va da si puterea sa razbeasca in ciuda tuturor adversitatilor. Parerea mea.:)

Jenant e cand sotul violent e un martor si batranii locali desi ar trebui sa ia masuri, sa faca chiar un comitet judiciar pentru violenta inchid ochii si il acopera. Stiu la fel ca Sceptic cazuri de acest fel. Paradis spiritual, nu? Ce altceva putem spune? :P
Cineva sa-ti dea povete de genul “stai si rabda”, mi se pare aberanta. Din partea conducatorilor unor biserici cu atat mai mult.Este o atitudine lasa si ipocrita din partea lor si lipsita de cea mai mica umbra de empatie, de dragoste crestineasca sa nici nu mai vorbim ().Decat sa aderi la o asemenea biserica mai bine sa stai cuc acasa.()

Offline silviu

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Ian 2012
  • Mesaje postate: 141
  • Dragostea acoperă totul
Mesajul initial al lui Isus a fost ca nu se poate divorta - fara exceptii. Asta zice el in Marcu, prima evanghelie dpdv cronologic. Se pare ca lui Matei i s-a parut prea strict, si a adaugat exceptia.

http://exegeza.webng.com/Divort_%20si_%20recasatorire.htm

1 Timotei 4:10
Noi muncim, în adevăr, şi ne luptăm, pentru că ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel Viu, care este Mântuitorul tuturor oamenilor, şi mai ales al celor credincioşi

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Mesajul initial al lui Isus a fost ca nu se poate divorta - fara exceptii. Asta zice el in Marcu, prima evanghelie dpdv cronologic. Se pare ca lui Matei i s-a parut prea strict, si a adaugat exceptia.

http://exegeza.webng.com/Divort_%20si_%20recasatorire.htm

Marcu 10:6-12:

Citat
    6Dar dela începutul lumii, ,Dumnezeu i -a făcut parte bărbătească şi parte femeiască.

    7De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevastă-sa.

    8Şi cei doi vor fi un singur trup.` Aşa că nu mai sînt doi, ci sînt un singur trup.

    9Deci, ce a împreunat Dumnezeu, omul să nu despartă.``

    10În casă, ucenicii L-au întrebat iarăş asupra celor de mai sus.

    11El le -a zis: ,,Oricine îşi lasă nevasta, şi ia pe alta de nevastă, preacurveşte faţă de ea;

    12şi dacă o nevastă îşi lasă bărbatul, şi ia pe altul de bărbat, preacurveşte.``
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Daniel

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 394
Din pacate chiar mai mult decat atat. Mesajul initial al lui Isus a fost ca nu se poate divorta - fara exceptii. Asta zice el in Marcu, prima evanghelie dpdv cronologic. Se pare ca lui Matei i s-a parut prea strict, si a adaugat exceptia.

Si de ce n-ar fi o speculatie ce spui tu?
Exceptia de care vorbesti se potriveste cu un alt indemn nou testamentar: acela de a nu te uni cu curvarii/preacurvarii. Or sotul care inseala a devenit unul, si asta-ti da libertatea (poate chiar obligatia) de a te desparti.

Offline Grivei

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Mar 2012
  • Mesaje postate: 568
@David
Stii vorba aia cu diptera si cu posteriorul cabalin ?  Nu posta numai ce iti convine , vezi si sfaturile lui Petru si/sau Pavel pentru soti , de exemplu 1 Petru 3:7 . Ce dreaq , faci exact ca martorii , arunci doua versete ca sa dovedesti ca ceea ce spui tu e corect din punct de vedere biblic . Daca sotii s-ar trata unul pe altul asa cum recomanda biblia nu s-ar ajunge la situatia unui divort. Cred ca e important ca sotia fiecaruia sa fie ca " vecina de la 3 " ( si vitzavercea pentru sotii ) , sper ca intelegi ce-am vrut sa spun.  By the way , sunt divortat si recasatorit. :)
Are you sad?
Are you depressed?
If so, we can help.

Smith&Wesson
When nobody loves you.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Din pacate chiar mai mult decat atat. Mesajul initial al lui Isus a fost ca nu se poate divorta - fara exceptii. Asta zice el in Marcu, prima evanghelie dpdv cronologic. Se pare ca lui Matei i s-a parut prea strict, si a adaugat exceptia.

Si de ce n-ar fi o speculatie ce spui tu?

N-ar fi o speculatie pt. ca asa scrie. Daca insisti ca e o speculatie, fi mai specific - care e speculatia?

Citat
Exceptia de care vorbesti se potriveste cu un alt indemn nou testamentar: acela de a nu te uni cu curvarii/preacurvarii. Or sotul care inseala a devenit unul, si asta-ti da libertatea (poate chiar obligatia) de a te desparti.

"indemn nou testamentar: a nu te uni cu curvarii/preacurvarii"? Prezinta te rog citatul din NT.
Sper ca de Isus vorbesti, altfel n-ai fost atent ca la el m-am referit, in mod exclusiv.

In plus, nu observi ca incalci cuvintele lui Isus. Daca cel inselat se desparte, atunci  omul desparte ce a impreunat dzeu. Tocmai opusul indemnului lui Isus. De-aici nu exista scapare :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19