Sondaj

Credeți că „martorii” sunt o sectă?

Da
16 (88.9%)
Nu
1 (5.6%)
Nu stiu
1 (5.6%)

Numărul total de membrii care au votat: 16

Autor Subiect: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?  (Citit de 9958 ori)

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« : Octombrie 25, 2011, 02:52:55 pm »
Eu spun ca Martorii Lui Iehova sint O SECTA pentru ;aparatul politienesc din mijlocul ei "batrinii" si altii ...cu care isi hartuiesc turma,oprimeaza,o abuzeaza spiritual;climatul de frica care il intretin,arma de care dispun Excluderea de care ABUZEAZA si se fac vinovati de multe greseli... http://www.odaiadesus.ro/manipulare.html
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #1 : Octombrie 25, 2011, 04:16:52 pm »
Eu spun ca Martorii Lui Iehova sint O SECTA pentru ;aparatul politienesc din mijlocul ei "batrinii" si altii ...cu care isi hartuiesc turma,oprimeaza,o abuzeaza spiritual;climatul de frica care il intretin,arma de care dispun Excluderea de care ABUZEAZA si se fac vinovati de multe greseli... http://www.odaiadesus.ro/manipulare.html
Tot ceai descris tu acolo nu are de aface cu o secta.
M-am luat si eu dupa DEX, ca de, dupa cine sa ma iau acum ?
Ca sa nu mai vorbim ca folosesti expresi foarte transante si se pare ca le aplici in general.
Ori nu e peste tot aparat politienesc, hartuire, oprimare, abuzuri spirituale. Dar apropo, ce vrea sa insemne "abuzuri spirituale"?!

Dar este un aspect importan. Toate acele lucruri mai putin placute se intampla si pt ca persoanele respective nu au o minima de personalitate. Daca stii cum sa pui problema sa vezi cum "ii dai peste bot" unuia care e obraznic si se baga unde nu-i fierbe oala.
Exista o tendita de a anihila si bruma de atitudine care deriva din personalitatea ta prin diverse manareli psihologice, e adevarat. Dar se pot evita, ca sa zic asa.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #2 : Octombrie 25, 2011, 04:28:54 pm »
Pentru "ABUZURI SPIRITUALE" cauta aici vei gasii multe chestii ce se intimpla la martori,desi nu este vorba de martori explicit  http://www.rcrwebsite.com/falsere1.htm   ;D
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #3 : Octombrie 25, 2011, 10:05:27 pm »
Mi-am permis să modific sondajul, deoarece nu era intuitiv:
La întrebarea: Sunt martorii o sectă?
Variantele erau:
Sunt o sectă
Nu sunt aprobați de Dumnezeu

Acum variantele sunt:
Da
Nu
Nu știu

Gabriel, spre că nu e o problemă.
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #4 : Octombrie 25, 2011, 10:40:36 pm »
Aș vrea să citez la acest subiect un articol din Turnul de Veghe, 15 februarie 1994 intitulat: Sunt Martorii lui Iehova o sectă?


Citat
Sectele — Ce sunt ele?

În Dicţionarul general al limbii române, volumul II, pagina 931, 1992, cuvântul „sectă“ este definit drept „comunitate religioasă desprinsă dintr-o biserică oficială“. În The World Book Encyclopedia, se spune că „azi termenul este aplicat tuturor grupurilor care urmează un conducător în viaţă, conducător ce promovează doctrine noi şi heterodoxe“.

...

Forma în care a fost redactată o rezoluţie comună la cel de-al 100-lea Congres al statului Maryland, S.U.A., conferă şi ea o nuanţă peiorativă termenului sectă. În rezoluţie se spune: „Secta este un grup sau o mişcare care manifestă un devotament exagerat faţă de o persoană sau idee şi îşi manipulează membrii folosind mijloace lipsite de orice etică pentru a-i convinge şi a le controla mintea în scopul promovării intereselor conducătorilor grupului“.

...

Se pare că devotamentul lor faţă de un conducător uman autoproclamat este necondiţionat şi exclusiv. Deseori, aceşti conducători se laudă că au fost aleşi de Dumnezeu sau chiar că sunt ei înşişi de origine divină.

...

Sunt Martorii lui Iehova o sectă?

Mulţi oameni din toată lumea îi cunosc bine pe Martorii lui Iehova. Milioanelor de persoane care nu sunt Martori, dar care studiază Biblia cu Martorii sau au studiat cu ei la un moment dat, le punem întrebarea: Am încercat noi să vă îndoctrinăm cu forţa în vreun fel? Au folosit Martorii anumite metode pentru a pune stăpânire pe mintea dumneavoastră? Fără îndoială că aţi răspunde cu sinceritate: „Nu!“ Evident că, dacă am fi folosit asemenea metode, ar fi existat un număr enorm de victime care ar fi infirmat orice argument adus în favoarea Martorilor lui Iehova.

...

Deseori, membrii sectelor se izolează de familie, de prieteni şi chiar de societate în general. Aşa stau lucrurile şi cu Martorii lui Iehova?

De asemenea, ei nu trăiesc în comunităţi sectare şi nu se izolează de rude şi de alte persoane.

...

Martorii lui Iehova nu venerează şi nu idolatrizează conducători umani — practici tipice ale sectelor de azi. Ei resping ideea că între clerici şi laici este o deosebire. Iată ce se spune pe bună dreptate în The Encyclopedia of Religion: „Ei nu au o clasă a clerului, iar titlurile onorifice sunt interzise“.


...

Este clar că Martorii lui Iehova nu sunt câtuşi de puţin o sectă, la fel cum nici Isus nu a fost câtuşi de puţin lacom şi beţiv.


Comentariile sunt de prisos.

« Ultima Modificare: Octombrie 26, 2011, 12:30:26 am de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2011, 11:06:54 pm »
Este chiar binevenita modificarea.  Poate sa sune jignitor pt.unii expresia de secta sau ca pe o injurie ar putea fii considerata[in special de martori] insa fara sa te uiti in dictionar toti ne gindim la o secta ca la un loc in care intrii usor si iesi greu,unde esti manipulat,unde esti mintit,unde ti-se spala creierii cu teorii fara acoperire...,unde ti-se cere devotament neconditionat,timpul tau,banii tai,unde nu ai voie sa pui intrebari "incomode",unde ti-se induc tot felul de sentimente de vinovatie,unde se accentueaza latura ta pacatoasa,unde ti-se inpun lucruri cu care "trebuie"sa fii de acord chiar daca tu nu ai fii,unde esti privit urit daca nu te "Integrezi",unde esti marginalizat daca nu ai performanta,unde esti hartuit daca nu performezi s-au comentezi...,unde esti exclus daca nu crezi in "lider"[sclav]  Se pare ca v-ati prins aceasta este secta perfecta si se numeste M.L.I. Si acum prieteni argumentati ca nu-i asa[lista ar fii putut continua.]Unde exista un aparat politienesc care vegheaza la respectarea legilor liderului[securitatea] etc. ;D :-* Deci pt.mine asta este o secta.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #6 : Octombrie 26, 2011, 12:24:52 am »
Din pacate raspunsul meu este ca Martorii lui Iehova sunt o secta.
Si acesta nu este numai raspunsul meu ci al 'sclavului fidel si prevazator', dupa cum reiese din revista Turnul de Veghe, 15 februarie 1994 intitulat: Sunt Martorii lui Iehova o sectă?
Cine nu crede ce spun sa mai citeasca postarea lui Sceptic, sa revada cuvintele ingrosate, dupa care sa mediteze profund.
Dar asta nu este o tragedie.
Poti sa scapi de aceasta clasificare daca nu mai idolatrizezi 'sclavul'. Cat timp faci asta sectant te numesti.

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #7 : Octombrie 26, 2011, 12:55:36 am »
Citat
Comentariile sunt de prisos.
Chiar deloc.
Unde ai vazut tu secta cu 7mil. enoriasi?
Unde ai vazut secta organizata in peste 100 de tari?
Unde ai vazut secta cu 'comitet avocatesc' sau sanitar?
Ha, si unde ai vazut o secta atat de bogata?  ;D

In textele de mai sus ai subliniat anumite aspecte sau trasaturi care ar defini o secta.
Din cele subliniate eu am resimtit, intalnit urmatorul aspect, citez: "Au folosit Martorii anumite metode pentru a pune stăpânire pe mintea dumneavoastră?
Eu personal am resimtit aceste "metode" de a modela mintea, psihicul. Dar nu asta e rau in sine. Ci ca ele sunt mai putin , cum sa zic, sanatoase...

Metode de control a maselor se regaesc cam peste tot, de la organizatii religioase pana la cele laice. Acest lucru nu le transforma automat in secte.
Si ATENTIE, si inca o data, sa ai un sistem prin care sa tii sub controlor enoriasii sau angajatii nu e ceva gresit. METODA si SCOPUL e ceea ce face diferenta.

Restul de lucruri subliniate sunt exagerari. Asta ca sa ma exprim elegant.
Cum poti sa insinueze prin cele subliniate ca, de exemplu, martorii au "devotament pt o persoană sau idee".
Nu ma intereseaza ca Vasile face o plecaciune cand trece pe la el prin oras suprav. de circumscriptie.
Sau ca folosesc "mijloace lipsite de orice etică".  Adica lipsit de orice morala. E o exagerare fara margini.
Astea sunt pur si simplu "aberatium in integrum".  ;D

Cum pot fi M.L.I. la nivelul acesta de organizare "un grup sau o mişcare". E hilar !



Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #8 : Octombrie 26, 2011, 01:36:58 am »
Citat
Unde ai vazut tu secta cu 7mil. enoriasi?
Unde ai vazut secta organizata in peste 100 de tari?
Unde ai vazut secta cu 'comitet avocatesc' sau sanitar?
Ha, si unde ai vazut o secta atat de bogata?  ;D

Nu cred că o sectă diferă de o religie numai prin numărul de susținători. Ceea ce o face sectă sunt practicile. Întrucât definiția termenului sectă nu este împărtășită în unanimitate, este adesea greu să se decidă în cazul anumitor grupuri. Niște exemple clasice ar fi: mooniştii, scientologii sau raëliștii. Dar sunt mormonii sau Martorii lui Iehova secte?

Anumite caracteristici îi plasează în acestă categorie:

1. Îndoielile, întrebările sunt descurajate
2. Control ridicat al vieții personale
3. Conducerea grupului dictează cum să gândești, să te porți, ce să simți
4. Grupul este elitist. Pretinde că este ales de Dumnezeu.
5. Are o mentalitate „noi” versus „ei” (vezi folosirea termenului „cei din lume”)
6. Folosirea vinei pentru stimularea membrilor
7. Descurajarea relaților cu persoane din alte grupuri
8. Izolarea celora care critică grupul (acesta este dusă la extrem la martori)
9. Membrii nu pot părăsi ușor grupul (consecințe grave la martori)
10. Descurajarea gândirii independente
11. Program foartre încărcat, ce nu permite membrilor să pună întrebări
12. Membrul este iubit doar dacă se supune în mod absolut conducerii (adică iubire condiționată)
13. Grupulul întotdeauna are dreptate
și multe altele.

Desigur, dacă am analiza în detaliu, puține religii ar scăpa de catalogarea de sectă.
Aceasta este realitatea, religile de astăzi înceră să-și controleze supuși prin metode nu tocmai oneste. Pot fi ele aprobate de Dumnezeu? Eu cred că nu.

Citat
Sau ca folosesc "mijloace lipsite de orice etică".  Adica lipsit de orice morala. E o exagerare fara margini.
Astea sunt pur si simplu "aberatium in integrum".  ;D

Eu nu am afirmat asta, erau niște citate din articolul menționat. Afirmația se aplică, aș spune, doar parțial la martori.

Citat
Si ATENTIE, si inca o data, sa ai un sistem prin care sa tii sub controlor enoriasii sau angajatii nu e ceva gresit. METODA si SCOPUL e ceea ce face diferenta.

În cazul angajatorului lucrurile stau altfel, întrucât el te plătește. În cazul religiei, de ce ai controla oamenii? Pentru că le vrei binele? Puțin probabil. Eventual pentru că le vrei resursele: timplul, energia, banii.
Crezi că Dumnezeu ar accepta religii care-și manipulează membrii dar având intenții bune?


« Ultima Modificare: Octombrie 26, 2011, 01:39:00 am de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #9 : Octombrie 26, 2011, 11:34:34 am »
pai sa inteleg domnule echilibriu ca inca nu esti lamurit.Din pacate sint oameni la care le areti o mamaliga si ei vor continua sa spuna ca este pireu de cartofi...Unii oabeni probabil ca nu stiu ca trebuie sa mearga la oftamolog pt. ca sint miopi si nu vad clar...O alta idee ar fi ca toti sint secte insa unii sint mai oribili ca altii.,unii au dus la extrem anumite practici evident gresite.Chiar argumentarea lor din revista este penibila,confirma ca sint o secta isi dau cu stingul in dreptul ca de obicei.Oma ma bucur ca esti foarte lucid si gindesti corect chiar daca situatia ta in acest context este cam incomoda.Insa sa bagi mizeria sub pres nu e "elegant".Daca si organizatia si-ar recunoaste greselile,birna din ochi ar fii o sansa de reabilitare a crestinismului autentic.Insa fara Pastorul autentic la conducere slabe sanse;dar poate asa trebuie sa fie.Oamenii nu-si pot depasii starea lor de inperfectiune si atunci nu putem avea prea mari pretentii.Si totusi ar fi atit de usor de facut aceasta reforma in sinul organizatiei si sint foarte intrigat ca nu sint oameni lucizi la virf...De la cap sinpute pestele.. ;)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #10 : Octombrie 26, 2011, 12:43:31 pm »
Eu mi-am spus punctul de vedere. Nu trebuie sa insist.
Nu sunt interesat sa "lamuresc " pe cineva.
D-le GABRIELL, daca simt nevoia de un oftalmolog voi cere o trimitere de la medicul de familie.
As prefera sa nu insinuezi asupra mea ca sunt greu de cap numai pt ca nu sunt de acord cu tine.

Vin de pe saituri unde abordari de acest gen "eu iti arat mamaliga, tu vezi pireu" sau  "esti miop pt ca nu esti de acord cu mine" sunt cu miile.
Le-am parasit tocmai ca sunt satul de ele.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #11 : Octombrie 26, 2011, 02:37:02 pm »
Bine echilibrule am sa fiu mai atent[mai echilibrat] voi incerca,la mine conteaza si cit de tare a fost cafeaua,nu am vrut sa te supar... :-[ Vezi tu ca de aia avem noi oamenii atitea dispute pentru ca fiecare vedem "adevarul" altfel.,ce ironie. :)
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Dorel Caminante

  • Administrator
  • Pionier regular
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 211
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #12 : Octombrie 26, 2011, 06:48:01 pm »
Am votat "Da" şi subscriu cuvintelor lui Oma Desala. Cultul 'sclavului' este probabil cel mai vizibil aspect din prezent care clasifică cultul Martorii lui Iehova ca fiind o sectă.
Dacă nu există altă indicaţie, citatele biblice sunt din Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi.
Ioan 3:16; 2 Timotei 3:16

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #13 : Octombrie 26, 2011, 11:15:32 pm »
Nici comunistii nu au suportat criticile,ce sa ales de ei? Subscriu si eu ca cel mai grav aspect este idolatrizarea sclavului,fapt care permite aceste abuzuri ce se fac acolo...Se pare ca datorita inperfectiunii oamenii nu sint capabili sa se apropie de un crestinism "autentic"Cred ca va fii posibil doar in prezenta unei forte supranaturale.....
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline marinaru

  • Persoană interesată
  • *
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 25
Re: Sint Martorii Lui Iehova o Secta?
« Răspuns #14 : Octombrie 27, 2011, 12:28:51 am »
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice).

Asta cred ca raspunde intrebarii. :D