Autor Subiect: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.  (Citit de 2946 ori)

Offline Offline

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 394
Este foarte trist ca din cand in cand la studiul Turnului de Veghe sunt articole apoi cuvantari, teme care-i incurajeaza pe Martori sa-i parasca pe altii daca au alte pareri decat acelea ale 'sclavului'. Multi Martori au ajuns sa fie exclusi, mustrati, izolati, 'insemnati' din cauza acestor practici ale Organizatiei. Altii sunt hartuiti, prigoniti, suspectati chiar in interiorul Organizatiei de catre batranii de congregatie.
Intr-un fel Martorii sunt indemnati sa fie informatori, dupa modelul Securitatii sau al serviciilor secrete. Odata ce un Martor a uzat de acest lucru persoana afectata nu mai este niciodata ce a fost, isi pierde definitiv increderea in Organizatia Martorilor. Cred ca nicio religie moderna nu a facut atata rau membrilor ei ca Martorii lui Iehova.

Pacat ca numele lui Dumnezeu este hulit printre natiuni din cauza acestor practici nedrepte.

Ce bine ar fi daca aceasta Organizatia si-ar schimba optica si ar incuraja dialogul in locul represiunii. Si ce bine ar fi daca in loc sa ia masuri punitive ar incerca macar sa inteleaga de ce cineva are anumite indoieli fata de anumite invataturi oficiale. Exista o vorba la unii martori habotnici: Ai voie sa pui intrebari doar ca sa-ti satisfaci curiozitatea, nestiinta sau necunoasterea. In rest poti fi banuit de apostazie.

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.
« Răspuns #1 : Octombrie 29, 2011, 10:05:28 pm »
Este foarte trist ca din cand in cand la studiul Turnului de Veghe sunt articole apoi cuvantari, teme care-i incurajeaza pe Martori sa-i parasca pe altii daca au alte pareri decat acelea ale 'sclavului'. Multi Martori au ajuns sa fie exclusi, mustrati, izolati, 'insemnati' din cauza acestor practici ale Organizatiei. Altii sunt hartuiti, prigoniti, suspectati chiar in interiorul Organizatiei de catre batranii de congregatie.
Intr-un fel Martorii sunt indemnati sa fie informatori, dupa modelul Securitatii sau al serviciilor secrete. Odata ce un Martor a uzat de acest lucru persoana afectata nu mai este niciodata ce a fost, isi pierde definitiv increderea in Organizatia Martorilor. Cred ca nicio religie moderna nu a facut atata rau membrilor ei ca Martorii lui Iehova.

Pacat ca numele lui Dumnezeu este hulit printre natiuni din cauza acestor practici nedrepte.

Ce bine ar fi daca aceasta Organizatia si-ar schimba optica si ar incuraja dialogul in locul represiunii. Si ce bine ar fi daca in loc sa ia masuri punitive ar incerca macar sa inteleaga de ce cineva are anumite indoieli fata de anumite invataturi oficiale. Exista o vorba la unii martori habotnici: Ai voie sa pui intrebari doar ca sa-ti satisfaci curiozitatea, nestiinta sau necunoasterea. In rest poti fi banuit de apostazie.
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.
« Răspuns #2 : Octombrie 29, 2011, 10:07:52 pm »
Am comis un accident scuze vroiam sa iau doar un citat...nu ma stiu..
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.
« Răspuns #3 : Octombrie 29, 2011, 10:14:28 pm »
Posturile pot fi editate timp de 15 minute de la postarea lor :).
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline sceptic

  • Administrator
  • Slujitor auxiliar
  • *****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 372
    • Adevărul despre Martorii lui Iehova
Re: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.
« Răspuns #4 : Octombrie 29, 2011, 11:45:32 pm »
Citat din: De ce Martorii lui Iehova le-au privat de comunitate (le-au excomunicat) pentru apostazie pe unele persoane care îşi mărturisesc credinţa în Dumnezeu, în Biblie şi în Isus Cristos?, w87 1/2 31
Evident că baza pentru a se îngădui comunitatea cu Martorii lui Iehova nu o constituie numai credinţa în Dumnezeu, în Biblie, în Isus Cristos şi aşa mai departe. Papa — conducătorul Bisericii Romano-Catolice — şi arhiepiscopul de Canterbury — conducătorul Bisericii Anglicane — împărtăşesc credinţa menţionată mai sus, şi totuşi membrii uneia dintre aceste biserici nu pot fi membri ai celeilalte biserici şi viceversa. În mod asemănător, faptul că cineva declară că crede în cele de mai sus nu îi dă dreptul să se numească Martor al lui Iehova.

Pentru ca cineva să aibă permisiunea de a intra în comunitatea Martorilor lui Iehova, el trebuie să accepte întreaga gamă de învăţături biblice adevărate, inclusiv acele convingeri pe care le împărtăşesc numai Martorii lui Iehova. Dar ce includ aceste convingeri?

Avem oare un precedent în Scripturi pentru atitudinea riguroasă pe care am adoptat-o? Desigur! Iată ce a scris Pavel despre unele persoane din timpul său: „Cuvîntul lor se va întinde asemenea cangrenei. Imeneu şi Filet sînt din numărul lor. Aceşti oameni au deviat de la adevăr, spunînd că învierea ar fi avut deja loc; şi ei subminează credinţa unora.“ (2 Timotei 2:17, 18; vezi şi Matei 18:6.) Nu există nimic în Biblie care să indice că aceşti oameni nu credeau în Dumnezeu, în Biblie, în jertfa lui Isus. Totuşi, în ceea ce priveşte un singur aspect fundamental — învăţătura pe care o predau ei despre timpul învierii — Pavel i-a înfierat pe bună dreptate ca apostaţi cu care creştinii fideli nu voiau să aibă comunitate.


În urma acestor exemple, dacă un creştin (care pretinde că crede în Dumnezeu, în Biblie şi în Isus) promovează, fără să se căiască, învăţături false, s-ar putea să fie necesar să fie exclus din adunare. (Vezi Tit 3:10, 11.) Bineînţeles, dacă cineva are pur şi simplu îndoieli sau nu are cunoştinţă cu privire la o anumită problemă, slujitorii calificaţi îl vor ajuta cu toată dragostea. Această atitudine corespunde sfatului: „Continuaţi să arătaţi îndurare celor care au îndoieli; salvaţi-i, smulgîndu-i din foc“ (Iuda 22, 23). Aşadar, adevărata adunare creştină nu poate fi pe drept acuzată de dogmatism şi severitate, însă ea pune mare preţ pe Cuvîntul lui Dumnezeu şi acţionează în sensul unităţii bazate pe acest Cuvînt.

Citat din: Păstraţi-vă credinţa şi sănătatea spirituală, w90 15/8 17-18
Pentru a proteja sănătatea spirituală a congregaţiei, bătrînii trebuie „să îndemne prin învăţătura care este sănătoasă şi să–i mustre pe cei care contrazic“ (Tit 1:9, 13, 16; 2:1). Poate că astfel de persoane pot fi readuse la o stare spirituală sănătoasă (2 Timotei 2:23–26). Dar dacă în loc să se căiască ele promovează o învăţătură falsă? Atunci ele trebuie puse „în carantină“. Ele sînt excluse, iar noi le evităm, pentru ca infecţia lor spirituală să nu ne contamineze. — Romani 16:17, 18; 1 Corinteni 5:9–13; Tit 3:9–11.

Pe scurt martorii spun: 'crezi ca noi sau pleci'. Învățătura lor este absolută și este dicată de Corpul de Guvernare, de aceea martorii au fost adesea catalogați ca totalitariști. Maniera de a impune doctrina este una orwelliană, supunearea față de Fratele cel Mare (Big Brother, Corpul de Guvernare) fiind asigurată de poliția gândirii, adică bătrânii din congregație.

De ce se comportă așa Corpul de Guvernare? Cred că sunt convinși în mod absolut că au dreptate și astfel au dreptul de a-și impune învățăturile prin orice mijloace. Cum spunea Ray în Conflictul conștiinței, ei sunt captivi conceptului că au fost aleși de Dumnezeu și că El îi folosește ca intermediari („canalul”) între lume și El. Prin urmare orice decizie luată de Corpul de Guvernare, este de la Dumnezeu. Cine o contestă, îl contestă pe Dumnezeu. Periculos mod de a gândi.

Citat
Ce bine ar fi daca aceasta Organizatia si-ar schimba optica si ar incuraja dialogul in locul represiunii.
Vise plăcute.


« Ultima Modificare: Octombrie 29, 2011, 11:47:30 pm de sceptic »
Scepticul nu este cel care pune la îndoială, ci cel care investighează sau cercetează, prin opoziţie cu cu cel care afirmă şi crede că a găsit. - Miguel de Unamuno

Offline Equilibrium

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 99
Re: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.
« Răspuns #5 : Octombrie 31, 2011, 03:19:46 am »
teme care-i incurajeaza pe Martori sa-i parasca pe altii daca au alte pareri decat acelea ale 'sclavului'
In principiu e corect. E corect pt ca teoretic sclavul reprezinta pe Dumnezeu.
Numai ca eu am auzit in ultimul timp ca sclavul asta 'spune lucruri trasnite'. Ori pt mine asta e problema.
Metodele cum faci 'curat' sunt importante. Sunt intalnite excese pt ca cei care sunt pusi sa ia masuri disciplinare nu sut tocmai priceputi si suficient de intelepti sa faca asta.

Daca vrei sa ti o organizatie curata trebuie sa dai "in gat", din cand in cand, pe cei care nu se conformeaza.
C'est la vie !

Offline GABRIELL

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 1.607
  • adevarul te va face liber dar intai te va enerva
Re: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.
« Răspuns #6 : Octombrie 31, 2011, 08:07:10 am »
Prefer sa-mi vad de treaba mea decit sa ma duc pe un drum cu niste tradatori asta fiidputin lucru la adresa lor.La mine aventura mea la MLI a fost un "accident"creat fara voia lor de parinti,care s-au ratacit pe aco;o si carora le pare rau....Mai bine nu as fi cunoscut niciodata aceasta SECTA :-*
Cei care au privilegiul de a sti, au datoria de a actiona. (A. Einstein) (eu Gabriel- fost iehovist in congregatia Viilor Baia Mare. Sa se stie ! :D Actualmente ateu si apostat calificat :))

Offline Corpul de Guvernare

  • Supraveghetor de zonă
  • ************
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 994
  • băi uacitauăr, v-ați pus cu cine nu trebe!
    • Află adevărul despre Watchtower - în curând
Re: Martorii lui Iehova sunt incurajati sa fie 'informatori religiosi'.
« Răspuns #7 : Octombrie 31, 2011, 09:09:55 am »
Ii dau dreptate lui Equilibrium, insa din pacate din acest punct de vedere Martorii lui Iehova sunt mai rai decat oricare altii, si din pacate fara efecte pozitive.

Cati va amintiti ce vi se spunea la inceputuri - ca "iata, noi ne intalnim la Sala Regatului si studiem, invatam si discutam intre noi doar lucruri bune", in schimb de exemplu ortodocsii merg la biserica, asculta predica preotului si apoi se barfesc intre ei.

In timp am observat ca NU ESTE NICI O DIFERENTA! Si la Sala Regatului se barfesc "fratii" intre ei, mama mama. Si nici nu va puteti imagina ce zvonistica exista in fiecare congregatie. E plin de zvonaci si receptaci  :)

Ia ganditi-va, cand ati auzit ultima oara de un crestin catolic sau ortodox (nu ma intelegeti gresit, nu am nimic pro acestia) s-au dus la preot sa ii spuna: "uite l-am vazut aseara pe X-ulescu de mana cu Y-easca" sau: "l-am auzit aseara pe X-ulescu ca spunea in jur ca nu ii convine nu stiu ce paragraf din TV". Si pac, erai chemat la o discutie cu batranii.

Horror.

CdG
--
Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot