Autor Subiect: Evolutii in teologia crestina primitiva  (Citit de 10083 ori)

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #30 : August 26, 2013, 05:54:12 pm »
valeriu , tu te referi la aia 12 la patrat sau la oameni in general ?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #31 : August 26, 2013, 09:42:47 pm »
Eu mă refer la cei despre care ne vorbea Isus: „cei ce vor fi găsiţi vrednici să aibă parte de veacul viitor şi de învierea dintre cei morţi…” (Luca 20:35).
Vezi Sisu? Aici este altă problemă în doctrina WTS: Isus vorbeşte de o singură înviere literală, iar martorii învaţă de vreo 3 învieri. Şi altă problemă: Isus vorbeşte de o singură „turmă”, iar martorii de două, o turmă mare şi una mică. Sunt multe lucruri pe care WTS trebuie să le corecteze, afară de transfuzia de sânge, şi eu m-aş bucura să văd că mai fac şi paşi buni.  :)

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #32 : August 26, 2013, 09:55:35 pm »
Valeriu, stii foarte bine ca o mare parte din doctrina "originala" a martorilor este bazata pe Revelatie (Apocalipsa) unde apare turma mica de 144.000 de unsi.
Cit despre 3 invieri, sint un pic confuz. Eu stiam de una singura, la judecata de apoi ...?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #33 : August 26, 2013, 10:44:57 pm »
Da Sisu, cunosc doctrina WTS. Nu toată corespunde cu Biblia. Cei 144000 trebuie identificaţi corect, să ştim exact cine sunt, de când sunt aleşi şi multe altele despre ei.

Offline sisu

  • Vestitor botezat
  • ***
  • Data Înregistrării: Aug 2013
  • Mesaje postate: 70
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #34 : August 26, 2013, 11:13:48 pm »
Pai asta vor si martorii, Valeriu, sa-i identifice.
De ce , nu stiu !

Ca doar d-aia se trece farfuria si paharul din mina in mina, nu ?
:)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #35 : August 27, 2013, 03:36:07 am »
Valeriu mi-a spus o data ca pe el il urmeaza cei 144000; cand i-am zis ca se da drept Mielul Apocaliptic s-a suparat :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #36 : August 27, 2013, 08:20:53 am »
Pai asta vor si martorii, Valeriu, sa-i identifice.
De ce , nu stiu !

Ca doar d-aia se trece farfuria si paharul din mina in mina, nu ?
:)

Aici este alt buctiş al WTS. După Biblie, toţi creştinii trebuia să ia din pâine şi vin nu numai o parte.
După WTS, cei 144000 sunt aleşi din secolul I, iar Biblia (Apoc 1:10) spune că aceştia sunt aleşi într-o perioadă de timp numită „ziua Domnului”. După toate dovezile pe care le găsim, această perioadă începe undeva în secolul XX. De aici reiese că cei 144000  sunt cu totul alţii de cât cei recunoscuţi de WTS.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #37 : August 27, 2013, 02:22:50 pm »
După toate dovezile pe care le găsim
Adica dupa niciuna? ;D
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #38 : Septembrie 07, 2013, 08:39:56 pm »
Din învăţătura lui Isus că la înviere oamenii vor fi ca îngerii în ceruri (Marcu 12:25), NU se înţelege că oamenii vor învia într-un corp spiritual, ci că la înviere oamenii nu se vor mai însura şi nici nu se vor mărita, după cum nici îngerii în ceruri nu se însoară şi nici nu se mărită.
Sigur, vor fi oameni în carne şi oase dar fără nevoi sexuale.  :)

Valeriule, ba chiar asta se intelege din ce a spus Isus. Ingerii nu au sex si nici organe sexuale, nici nevoi sexuale. Ori oamenii tocmai de asta se insoara si marita. Inviatii deci, nu vor mai fi oameni in carne si oase

Ar exista si varianta ca Isus sa fi raspuns saducheilor in contextul intrebarii lor, care nu era despre natura invierii sau despre ce vor face oamenii dupa inviere, daca se vor casatori sau nu.

Cazul prezentat era al unei femei casatorite in viata de acum - pe rand cu sapte barbati. La inviere, obiectau saducheii, femeia s-ar gasi intr-o situatie imorala dupa legea mozaica. Pentru ca ar relua simultan toate acele casatorii.

Isus ar fi putut spune in raspunsul lui ca oamenii vor invia necasatoriti. Ce spune si Pavel - ca moartea desfiinteaza casatoria.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #39 : Septembrie 07, 2013, 08:59:40 pm »
Isus ar fi putut spune in raspunsul lui ca oamenii vor invia necasatoriti. Ce spune si Pavel - ca moartea desfiinteaza casatoria.


Mai mult decat ce ar fi putut spune Isus, conteaza ce Isus chiar a spus: Căci după ce vor învia din morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor fi ca îngerii

Deci nu ca oamenii vor invia necasatoriti, ci ca *dupa* ce vor invia, in viitorul acelui eveniment, inviatii nu vor lega casatorii, intocmai ca si ingerii, iar ingerii e evident de ce nu se casatoresc.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #40 : Septembrie 07, 2013, 10:41:56 pm »
Isus ar fi putut spune in raspunsul lui ca oamenii vor invia necasatoriti. Ce spune si Pavel - ca moartea desfiinteaza casatoria.

Da, aşa este, moartea desfinţează căsătoria, şi nu numai că vor învia necăsătoriţi, ci şi răsplătiţi cu darul vieţii veşnice, ceea ce face ca pământul să ajungă suficient de populat şi să nu mai fie necesară înmulţirea.

Logic! Ce înţelegi prin „veacul viitor”?

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #41 : Septembrie 07, 2013, 10:47:49 pm »
Evident ca acestea sunt cuvintele pe care le avem in text. Nu stiu de ce sunt asa si cum au sunat cand le-a rostit Isus.

Dar daca vrem ca Isus sa raspunda la intrebare, in loc sa dea pe langa, sensul lor este ca mortii inviaza necasatoriti - femeia din exemplu nu ajunge astfel casatorita concomitent cu sapte barbati (obiectia la inviere a saducheilor).

Offline logic

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 197
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #42 : Septembrie 07, 2013, 10:56:52 pm »
Logic! Ce înţelegi prin „veacul viitor”?
Isus a inteles Imparatia pe care o anunta (ca s-a apropiat in timpul lui).

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #43 : Septembrie 07, 2013, 11:19:29 pm »
Aşa este, dar dacă numai aceasta avea Isus în vedere nu mai completa şi faptul că nu se vor mai însura. De altfel, numai pentru saduchei era acesta un caz aparte tocmai pentru că nu credeau în înviere. Pentru cei ce credeau în înviere era simplu de rezolvat acest caz: atât femeia cât şi cei 7 fraţi înviau dezlegaţi de căsătorie şi se puteau căsători cum voiau. Isus ţine să arate că la înviere, ceea ce are loc în veacul viitor, nu se vor mai căsători.

Eu cred că „veacul viitor” este timpul în care vor fi oameni nemuritori.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Evolutii in teologia crestina primitiva
« Răspuns #44 : Septembrie 08, 2013, 04:15:13 am »
Evident ca acestea sunt cuvintele pe care le avem in text. Nu stiu de ce sunt asa si cum au sunat cand le-a rostit Isus.

Dar daca vrem ca Isus sa raspunda la intrebare, in loc sa dea pe langa, sensul lor este ca mortii inviaza necasatoriti - femeia din exemplu nu ajunge astfel casatorita concomitent cu sapte barbati (obiectia la inviere a saducheilor).

Logic, aici nu merge dupa ce vrem noi, ci dupa text. Deci nu vad rostul speculatiilor.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19