Autor Subiect: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?  (Citit de 8693 ori)

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #15 : Septembrie 23, 2012, 11:33:16 am »
crestinii sunt martorii lui Isus ... negeresit.
Creatorul are deja un popor martor - se numeste Israel (vezi 1 Samuel 20:12, Isaiah 43:10, etc, etc)

Neamurile adeveresc că Israel este un popor bunecuvântat între neamuri:
Isaia 61:9 "Cu nume mare va fi neamul lor între neamuri şi urmaşii lor printre popoare. Toţi cei ce îi vor vedea vor recunoşte că ei sunt un neam binecuvântat de IAHVE".

Matei 10:5-15: "Pe aceşti doisprezece i-a trimis Iisus (Ieşua), poruncindu-le lor şi zicând:
În calea păgânilor (derekh haGoyim) să nu mergeţi, şi în vreo cetate de samarineni (şomron) să nu intraţi; Ci mai degrabă mergeţi către oile cele pierdute ale casei lui Israel (seh oveid haBeith Israel).
Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor (Malhut haŞamaim). Tămăduiţi pe cei neputincioşi, înviaţi pe cei morţi, curăţiţi pe cei leproşi, pe demoni scoateţi-i; în dar aţi luat, în dar să daţi.
Să nu aveţi nici aur, nici arginţi, nici bani în cingătorile voastre; Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălţăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de a sa hrană (lehem).
În orice cetate sau sat veţi intra, cercetaţi cine este în el vrednic şi acolo rămâneţi până ce veţi ieşi. Şi intrând în casă, uraţi-i, zicând: "Pace casei acesteia!" (Şalom b'zeit ha beith! Şalom le'kol!). Şi dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi.
Cine nu vă va primi pe voi, nici nu va asculta cuvintele voastre, ieşind din casa sau din cetatea aceea, scuturaţi praful de pe picioarele voastre.
Amin grăiesc vouă, mai uşor va fi pământului Sodomei şi Gomorei, în ziua judecăţii (b'Yom haDin), decât cetăţii aceleia.
Iată Eu vă trimit pe voi ca pe nişte oi (kevesim) în mijlocul lupilor (ze'evim); fiţi dar înţelepţi ca şerpii (nachaşim) şi nevinovaţi ca porumbeii (tamim). Feriţi-vă de oameni, căci vă vor da la soboare (beith din) şi în sinagogile lor (chenesiutem) vă vor bate cu biciul. La dregători (le'moşelim) şi la regi (le'melakhim) veţi fi duşi pentru Mine, spre mărturie (edut) lor (le'hem) şi neamurilor (le'goyim). (vs. 5-15)

Aici Mesia ia trimis pe cei tăiaţi împrejur pe care ia ales să-i pregătească calea prin cetăţile triburilor lui Israel, iar apoi le vorbeşte de venirea Fiului Omului la sfârşitul veacului:

"Când vă vor prigoni într-o cetate, să fugiţi într-alta. Amin vă spun că nu veţi isprăvi de străbătut cetăţile lui Israel (medimta de'Beith Israel) până va veni Fiul omului (iy'va ben adam)." (vs. 23)

1Corinteni 8:6 (Peshitta):

אֵלָא לַן דִּילַן חַד הוּ אַלָהָא אַבָא דּכֻל מֵנֵה וַחנַן בֵּה וחַד מָריָא יֵשׁוּע משִׁיחָא דּכֻל בּאִידֵה וָאפ חנַן בּאִידֵה

Ala len deilen chad heu Aloha ABA de'kol mana ue ha'nen b'ah ue chad MarIah Ieşuah Meşicha de'kol b'aid'ah ue aphe ha'nen b'aid'ah;

Ci nouă decât Unul este Aloha: ABA (Tatăl) a toată mana, şi noi (cei) în El, şi Unul MarIah Ieşua Meşiha, a totate prin el, şi pentru el (cei) noi prin el.

Câteva versete care arată despre mărturia lui Mesia:

Ioan 10:25: „V-am spus”, Iisus le-a răspuns: şi nu credeţi. Lucrările pe care le fac în numele Tatălui Meu, acestea mărturisesc despre Mine.

Ioan 18:37: „Atunci un Împărat tot eşti!”, I-a zis Pilat. „Da”, a răspuns Iisus. „Deci i-a zis Pilat: Aşadar eşti Tu împărat? Răspuns-a Iisus: Tu zici că Eu sunt împărat. Eu spre aceasta M-am născut şi pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie pentru adevăr;

Fapte 10:43: Toţi prorocii mărturisesc despre El că oricine crede în El capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor.”

Ioan 14:6:  Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Pentru ce este nevoie să mărturisească cineva despre Dumnezeu, oricum nu se întoarce nimeni la Dumnezeu dacă nu îl atrage.

Joan 6:44: Nimeni nu poate veni la Mine (Mesia), dacă nu-l atrage Tatăl, care M-a (L-a) trimis; şi Eu (Fiul Omului) îl voi învia în ziua de apoi.
« Ultima Modificare: Septembrie 23, 2012, 11:50:46 am de OryNider »
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #16 : Septembrie 24, 2012, 07:25:03 am »
crestinii sunt martorii lui Isus ... negeresit.
Creatorul are deja un popor martor - se numeste Israel (vezi 1 Samuel 20:12, Isaiah 43:10, etc, etc)

Povesti.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #17 : Septembrie 24, 2012, 03:30:38 pm »
Ok: de adormit copii.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Dagothur

  • Pionier special
  • ********
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 549
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #18 : Septembrie 24, 2012, 09:41:45 pm »
Eu deja am adormit...așa de interesant e topicul.

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #19 : Septembrie 25, 2012, 07:12:23 am »
Da ce, iahve-i ocupat? Cheama-l pe Moise atunci :)
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline OryNider

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Oct 2011
  • Mesaje postate: 126
    • Calea Creştină
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #20 : Februarie 11, 2013, 04:45:42 pm »
Da ce, iahve-i ocupat? Cheama-l pe Moise atunci :)

Ai pilda viticultorilor în care nu se pune problema cine a plantat via pe pământul lui Dumnezeu, ci doar despre profeţii care au fost trimişi să mustre pe viticultorii care îngrijesc via şi care au ucis cu pietre pe toţi care îi deranja până la profetul Zaharia iar apoi l-au ucis pe Fiul stăpânului viei.

Da ce, stăpânul viei îi ocupat ...? 
אמין אמר אנא לכון דכמא דעבדתון לחד מן הלין אחי זעורא לי הו עבדתון
Amin zic vouă, totatât cât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, din urmă, Mie Mi-aţi făcut.
Amen I say to you, Inasmuch as you did it unto one of these My least brethren, unto Me you did it. (Etheridge N.T.)

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: creştinii sunt martori ai lui Iehova sau a lui Isus?
« Răspuns #21 : Februarie 12, 2013, 02:03:22 am »
Da, e ocupat cu inexistenta. Trimisul inexistentului e ori bolnav cu capu', ori escroc.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19