Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!

Offline valeriu

• Supraveghetor de district
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 725
  • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Până când puterea poporului sfânt va fi zdrobită de tot!
« Răspuns #15 : Iulie 18, 2018, 11:00:57 pm »
   Cei mai mulţi cercetători susţin că Apocalipsa s-a scris după anii 70, respectiv prin 95. Nu am cum să-i verific. Singura pârghie rămâne conţinutul cărţii, care-mi dă de înţeles că s-a scris după anul 70. Oricum, nu aceasta rezolvă problema jertfei necurmate. Noi care susţinem că am fost luminaţi odată, ştim bine că după ce Isus şi-a depus jertfa, însuşi sângele Lui, nici o altfel de jertfă nu mai este de folos. Deci, pentru noi „jertfa necurmată” capătă un alt înţeles. Care? De fapt, cu multă vreme înainte ca Isus să-şi depună jertfa, IEHOVA ne-a transmis: “Caci bunatate voiesc, nu jertfe, si cunostinta de Dumnezeu, mai mult decat arderi de tot!” (Osea.6:6)

Offline lovelogic

• Pionier regular
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 289
    • Comuni
« Răspuns #16 : Iulie 19, 2018, 04:51:38 pm »
Eu am verificat. Toți acești cercetători care zic că Apocalipsa a fost scrisă în 95 se bazează pe spusele unui singur om: Eusebiu, care a spus asta prin anul 300 și ceva. Eusebiu, cică l-a citat pe Iustin, care a trăit prin anii 100 și care a vorbit despre un văzător care a scris niște revelații în timpul lui Domițian. Și așa s-a presupus că acel văzător era apostolul Ioan și că el a scris Apocalipsa în 95.

În realitate nu se știe când s-a scris cartea Apocalipsa.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

• Supraveghetor de district
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 725
« Răspuns #17 : Iulie 29, 2018, 03:41:52 pm »
Posibil să fie cum zici, oricum, după anul 33 „jertfa necurmată” trebuie să capete un sens simbolic.

Ce ziceţi de interpretarea WTBS? Jertfa necurmată – rodul buzelor. Aşa explică „sclavul” versetul 11, cap. 8. Cică în timpul celui de al doilea război mondial, jertfa necurmată a fost întreruptă, iar despre versetul 11 şi 12 din cap.12, spune că cele 1335 de zile se termină la 1 Martie 1925. Asta ar însemna că jertfa necurmată a fost întreruptă undeva prin Iulie 1921.  Deci iată că nu concordă cu realitatea.

Offline lovelogic

• Pionier regular
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 289
    • Comuni
« Răspuns #18 : Iulie 30, 2018, 12:50:00 am »
Valeriu, WTBS este o societate non-non-profit ($$$) care folosește Biblia doar pentru a atrage adepți și pentru a-și păstra membrii (=$$$). În rest nu mai au nicio treabă cu Biblia. 0%

Deci dacă pe ei nu-i doare capul dacă interpretarea lor nu concordă cu realitatea, de ce ar trebui să mă intereseze pe mine interpretarea lor?
« Ultima Modificare: Iulie 30, 2018, 12:54:56 am de lovelogic »
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?