Autor Subiect: Ce aşteptări mai aveţi?  (Citit de 4003 ori)

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Ce aşteptări mai aveţi?
« : Octombrie 08, 2018, 11:41:49 am »
După câte s-au spus pe aici şi peste tot, ce aşteptări mai aveţi de la WTBS? Bineînţeles, aşteptări de a se vindeca! Sau să formulez altfel: Mai aşteaptă cineva ca WTBS să se vindece?

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #1 : Octombrie 08, 2018, 08:04:09 pm »
Depinde din ce punct de vedere vezi vindecarea. Pentru mine, cel mai important pas pentru vindecare este să renunțe la unicitate. (numai noi vom fi salvați, avem adevărul, facem voința lui Dumnezeu etc.)

Un lucru pe care l-am văzut citind Biblia este că creștinismul nu a fost o religie; mai degrabă un curent.

Faptele 23:6 - Pavel, ca unul care stia ca o parte din adunare erau saduchei, iar alta farisei, a strigat in plin sobor: "Fratilor, eu sunt fariseu, fiu de fariseu; din pricina nadejdii in invierea mortilor sunt dat in judecata."

Pavel a devenit creștin, dar încă era membru al sectei fariseilor.

Faptele 15:5 - Atunci unii din partida fariseilor, care crezusera, s-au ridicat si au zis ca Neamurile trebuie sa fie taiate imprejur si sa li se ceara sa pazeasca Legea lui Moise.

Și alți creștini erau dintre farisei.

Romani 14:21, 22 - Bine este sa nu mananci carne, sa nu bei vin si sa te feresti de orice lucru care poate fi pentru fratele tau un prilej de cadere, de pacatuire sau de slabire.
22. Incredintarea pe care o ai, pastreaz-o pentru tine, inaintea lui Dumnezeu. Ferice de cel ce nu se osandeste singur in ce gaseste bine.


Încredințarea - este redată în NW cu ”ceea ce crezi”, sau aș zice eu, doctrina pe care o ai. Deci creștinismul cuprindea oameni care aveau doctrine diferite, care se acceptau unii pe alții. Vor ajunge martorii aici? Nu știu.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #2 : Octombrie 09, 2018, 04:35:21 am »
Nici una. Nici de la alți profeti falsi, precum ești tu Valeriu.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #3 : Octombrie 10, 2018, 09:11:40 pm »
Doar câtiva de p-aci, adicã tu, Valeriu, si Love"logic"! Naiba stie ce asteptati, dar e clar cã de iehovism nu sunteti vindecati! Mai trãiti-vã viata-n pana mea, cã timpu' trece si vremea p--ii trece, si rãmâneti cu stupizeniile astea iehoviste! E pãcat cã irositi viata voastrã si nervii celor ce citesc aberatiile voastre. Doar asta zice si biblia.
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #4 : Octombrie 11, 2018, 12:18:58 am »
Deci, din perspectiva lui Aliosa, „a ne trăi viața” = „a face sex toată ziua”.
Oricum, eu nu înțeleg ce rost are să fiu anxios că nu-mi trăiesc viața dacă oricum peste 1000 de ani nu va mai conta.

Matei 6:27 - Şi apoi, cine dintre voi, chiar îngrijorându-se, poate să adauge măcar un cot la înălţimea lui?

Aliosa, ascultă de ceea ce a spus Isus și nu te mai îngrijora că îți irosești viața!
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #5 : Octombrie 11, 2018, 07:22:56 am »
Ai exagerat perspectiva lui Aliosa, el a zis doar să va traiti viata pentru ca vremea trece și timpul p*lii trece, nu ca din asta ar consta viata. E clar ca voi va petreceti o mare parte din viata buchisind nimicurile bibliei. Asta e pierderea de vreme.

Dacă nu iti traiesti viata ar trebui să fi intr-adevar anxios, tocmai pentru că nu va conta peste 1000 de ani. Oamenii de acum 1000 de ani și mai bine, sunt la fel de morti precum vei fi tu și eu. Unii insa nu-și risipesc timpul cu povesti evreiesti, ceea ce clar reprezinta un castig.

Ceea ce a spus Isus e fix zero. El insusi s-a ingrijorat, era bun de gura doar când nu era in necaz. De ce să asculti deci de un taran nestiutor și limitat din fundul imperiului roman? Traim totusi in secolul 21.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #6 : Octombrie 11, 2018, 11:10:26 am »
Măi David. Eu zic că nu avem motive să fim anxioși. Tu și Alioșa zici că trebuie să fim. Vrem să ne contrazicem pe tema asta? Eu zic că este mai bine să vă accept așa cum sunteți.

Romani 4:5 - Dar celui ce nu lucrează, ci crede în acela care-l declară drept pe cel lipsit de pietate, credința i se socotește ca dreptate.

Dacă Isus i-a acceptat pei cei lipsiți de pietate, de ce să nu vă accept eu pe voi, așa cum sunteți?
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #7 : Octombrie 20, 2018, 03:35:16 am »
E ca și cum i-ai spune unuia care își risipeste timpul din viata inchinandu-se și fiind dedicat lui Hanuman "fii linistit, n-ai nimic de pierdut". Sigur ca n-are nimic de pierdut, ci doar timpul pe care l-ar putea petrece mai productiv sau mai de folos - de exemplu a petrece timpul cu copiii lui, sau a studia pentru a inainta profesional, etc. După cum ziceam, ceea ce a spus Isus e fix zero. El insusi s-a ingrijorat, era bun de gura doar când nu era in necaz. De ce să asculti deci de un taran nestiutor și limitat din fundul imperiului roman? Traim totusi in secolul 21.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #8 : Octombrie 20, 2018, 09:24:55 am »
E ca și cum i-ai spune unuia cu 300 de mesaje: „De ce îți pierzi timpul pe forum?”, în timp ce tu ai 3000 de mesaje.
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #9 : Octombrie 20, 2018, 06:46:02 pm »
Din altruism. Deci nu e ca și cum.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline lovelogic

  • Slujitor auxiliar
  • ******
  • Data Înregistrării: Iun 2014
  • Mesaje postate: 377
    • Comuni
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #10 : Octombrie 21, 2018, 08:53:14 am »
Deci, voluntariat, la fel ca martorii...
Din toate enigmele din viața mea, cea mai mare rămâne: cum au învățat șopârlele să zboare?

Offline valeriu

  • Supraveghetor de district
  • **********
  • Data Înregistrării: Feb 2012
  • Mesaje postate: 761
  • www.ce-spun-proorocii.com
    • www.ce-spun-proorocii.com
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #11 : Octombrie 21, 2018, 12:16:11 pm »
Pentru un iehovist, ca mine, este cât se poate de normal să stea pe un forum al Martorilor lui Iehova, însă pentru unul care se crede din maimuţă dar stă  într-una de pază pe-un astfel de forum, este la fel de caraghios ca un martor care s-ar căţăra prin copaci să predice maimuţelor.   ;D ;D   Nimeni nu este obligat să citească ce scriem noi pe aici, fie că este minciună sau adevăr pur.

Depinde din ce punct de vedere vezi vindecarea. Pentru mine, cel mai important pas pentru vindecare este să renunțe la unicitate. (numai noi vom fi salvați, avem adevărul, facem voința lui Dumnezeu etc.)

Un lucru pe care l-am văzut citind Biblia este că creștinismul nu a fost o religie; mai degrabă un curent...



Încredințarea - este redată în NW cu ”ceea ce crezi”, sau aș zice eu, doctrina pe care o ai. Deci creștinismul cuprindea oameni care aveau doctrine diferite, care se acceptau unii pe alții. Vor ajunge martorii aici? Nu știu.

Ar încape o discuţie şi despre ce boală are WTBS. Oricare ar fi ea, suntem înştiinţaţi că „rana ei este fără leac” (Mica 1:9).
Cred şi eu la fel, a fi creştin nu înseamnă neapărat a avea aceeaşi doctrină. Acelaşi proroc, (Mica 4:4), ne spune că vine şi acea vreme când „fiecare va locui sub viţa şi sub smochinul lui”. Altfel spus, fiecare se va mulţumi cu hrana spirituală pe care o crede bună. Trebuie să mai adaug: aici nu mă refer la martori, ci la cei ce au părăsit deja această religie.


« Ultima Modificare: Octombrie 21, 2018, 12:20:48 pm de valeriu »

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #12 : Octombrie 22, 2018, 06:17:34 am »
Pentru un iehovist evident ca multe lucruri par normale, când de fapt sunt la fel de normale precum un profet fals cum ești Valeriu. Eu nu ma cred maimuta, dar tu te maimutaresti toata ziua in stilul iehovistilor. Nu umbli tu toata ziua cu nasu-n curu lor? Pai scuza-ma, nici macar maimutele nu fac așa ceva. Maimutele insa au un avantaj asupra ta: nu emit profetii false, cum ai făcut tu. Și nu uita: stramosii tai au fost maimute. Pun pariu ca le-ar fi rusine de tine.
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19

Offline Aliosa

  • Pionier auxiliar
  • ****
  • Data Înregistrării: Nov 2016
  • Mesaje postate: 177
  • Uneori ai succes…iar alteori înveți.
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #13 : Octombrie 30, 2018, 08:37:51 pm »
Mor  ;D ;D ;D (evident de râs - mi l-am imaginat pe Valeriu cu nasu-n dosu' lui Toni)!!!
*** g95 8/7 pag. 25: Faptul că fariseul se considera drept era o reflectare a convingerilor sale.***

"Cel mai curajos lucru este, încă, să gândești singur.Și cu voce tare!"

Offline David

  • Membru al Corpului de Guvernare
  • *************
  • Data Înregistrării: Nov 2011
  • Mesaje postate: 3.370
    • The Dirty Little Secret of Christianity
Re: Ce aşteptări mai aveţi?
« Răspuns #14 : Noiembrie 02, 2018, 03:12:28 am »
Lovelogic - trebuie să fii tare obsedat de iehovisti dacă primii care-ti vin in minte când auzi de voluntariat și altrusim sunt ei...
« Ultima Modificare: Noiembrie 02, 2018, 03:14:08 am de David »
Domnul a fost cu Iuda; şi Iuda a pus stăpînire pe munte, dar n-a putut să izgonească pe locuitorii din cîmpie, pentru că aveau care de fier. - Judecatori 1:19